Jump to content

Valproati (EFTIL, DEPAKINE i APILEPSIN)

• Please log in to reply
71 replies to this topic

#61 Stefan91

Stefan91

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 106 posts

Posted 14 June 2016 - 21:38

Ljudi zna li neko dal eftil moze biti jedina zastita protiv psihoze? Meni je lekar sa sizoafektivnog prebacio dijagnozu u bipolarni, pijem samo 2.5 mg Onzapina i po pola efitla ujutro i uvece. On planira skroz da mi skine onzapin da me ostavi samo na eftilu al brinem se dal ce samo on moci da me cuva od psihoze. Jer ako opet upadnem u maniju, vrlo je verovatno da cu odbijati lecenje jer cu se osecati super i misliti da sam 'zdrav', a posle manije dolazi psihoza. A od ove zadnje epizode sam se oporavljao jako dugo, jos se nisam skroz sredio a brine me da ce svaka sledeca ukoliko dodje do nje biti gora. A nezamislivo mi je da opet preko 2 godine zivim ko biljka i budem umutavljen.

#62 Pupetta

Pupetta

Baby

• Beginners
  • Pip
  • 1 posts

Posted 23 February 2017 - 09:27

Pozdrav svima,
nedavno mi je dijagnosticiran biplarni poremecaj f31. Prvih mjesec i po dana pila sam samo navecer jednu tabletu depakina, no sada mi je dodana jos jedna ujutro, odnosno 1/2.
Naime, meni moraju jako pazljivo davati doze jer sam vrlo osjetljiva na uvodenje lijekova i promjene, mozak mi je strasno senzibilan na lijekove koji se ticu njega.

Zanima me iskustvo sa depakinom, tj. tijekom teprapije kada sam pila samo jednu tabletu uvecer osjecala sam se dobro, no kako sam uvela jutarnju ja sam slomljena, osim jakog umora imam bolove u misicima, kao da svaki dan trcim maraton. Ono sto me zanima jest koliko je trebalo vremena prije nego su se ti simptomi smirili? Ono proljece je ja bi na fitnes, a zapravo imam samo energije za osnovno i lezanje na sofi.

#63 Emanuil

Emanuil

Све за Христа, Христа ни за шта!

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,329 posts

Posted 05 June 2017 - 18:52

Ja sam pio Eftil u bolnici dugo, i kod jedne prof. dr neuropsihijatra.

I danas mi je ponovo prepisan.

Imam sve riječi hvale za taj lijek.

Nije me previše uspavljivao.

Nije me previše gojio.

Nije mi previše usporavao misli.

Nije mi kosa opadala od njega, niti me stomak bolio.

Nije bilo problema sa varenjem i probavom.

Nije bilo problema sa zubima, kostima, kožom.

Nije bilo problema sa spavanjem noćnim.

Nije bilo preznojavanja.

Nije bilo porasta apetita.

A Eftil je jedini lijek koji mi je USPJEŠNO SPREČAVAO KONVULZIJE!!!

To je uspjevao i Tegretol (Karbapin), ali taj lijek je sušti otrov.

Stefane, ja sam ostavio sve lijekove, oko i par dana poslije 12. maja ove godine.

Sve sam ostavio osim Lamictala, antiepileptika.

Upao sam u tešku tešku psihozu, koja se manifestovala kroz grandiozne deluzije, i maniju.

Imao sam totalno nerealne misli o sebi, grandiozne, uzvišavao sam samog sebe, ali i neopisiv bijes, nesanice, brze misli, ma prebrze misli, skakanje sa teme na temu, hiperaktivnost, hipersocijalnost, hiperenergičnost itd.

Po prirodi sam jako lijen momak, ali baš ono lezi lebe da te jedem, kao pravi Crnogorac da sam, mada sam Srbin, ali pra preci su mi iz Crne Gore, i sa Skadra, što reče moj tata, vratio sam se korijenima.

Bio sam hiperenergičan, hiperaktivan. Išao po 12 - 15 km okvirno pješke po cijelom gradu, uzduž i popreko, do hrama i nazad, ujutru i uveče.

Nada sve, ostajao sam poslije svih službi u hramu, kad svi odu kući, da čistim, spremam, sređujem palionicu za svijeće, brišem ikone, perem prozore, usisavam tepihe, ribam kamene podove, montiram, razmontiravam litije itd...

Anyway, jako sam mijenjao mišljenja, splitting, black and white thinking...

I danas mi doktor dade dijagnozu F25.2 - Shizoafektivna psihoza, mješoviti tip.

Objašnjeno mi je da je to "kombinacija" psihoze + bipolarni afektivni poremećaj i to I tipa.

Stoga, Eftil je jedan od najefikasnijih psihostabilizatora, i odličan izbor kod bipolarnog afektivnog poremećaja I tipa, ali i kod shizoafektivne psihoze.

Moj doktor mi je prepisao Trefero (Aripiprazol, Abizol, Abilify, Zolprix, Bipodis, kako god da se zove tamo đe živiš), kao profilaksu, prevenciju pada u te psihotične deluzije grandioznosti.

15 mg mi je prepisano, izjutra. To je neka osrednja doza, minimalna za prevenciju psihotičnosti.

E SAD, bipolarni afektivni poremećaj I tipa, podrazumjeva tešku depresiju, koja se smjenjuje sa žestokom manijom, a manija često ima psihotične karakteristike!

Stoga, ako je u pitanju kod tebe pravi bipolarni afektivni poremećaj I tipa, taj naš Eftil bi trebao da spreči tvoju maniju da podivlja do "psihotičnih visina".

Stoga, ne brini što hoće da te ostavi bez antipsihotika. :)

Sretno.

I javljaj se. ;)

P.S.

U mom slučaju imam mješavinu depresivnih elemenata sa psihotičnom manijom, što se naziva "mixed affective episode within Bipolar affective disorder".

Zato moja shizoafektivna psihoza, ima pobolje objašnjen naziv - mješoviti tip.

#64 Veronika

Veronika

Mrtva

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,128 posts

Posted 07 June 2017 - 05:16

View PostApoptosis, on 05 June 2017 - 18:52 , said:

Ja sam pio Eftil u bolnici dugo, i kod jedne prof. dr neuropsihijatra.

I danas mi je ponovo prepisan.

Imam sve riječi hvale za taj lijek.

Nije me previše uspavljivao.

Nije me previše gojio.

Nije mi previše usporavao misli.

Nije mi kosa opadala od njega, niti me stomak bolio.

Nije bilo problema sa varenjem i probavom.

Nije bilo problema sa zubima, kostima, kožom.

Nije bilo problema sa spavanjem noćnim.

Nije bilo preznojavanja.

Nije bilo porasta apetita.

A Eftil je jedini lijek koji mi je USPJEŠNO SPREČAVAO KONVULZIJE!!!

To je uspjevao i Tegretol (Karbapin), ali taj lijek je sušti otrov.

Stefane, ja sam ostavio sve lijekove, oko i par dana poslije 12. maja ove godine.

Sve sam ostavio osim Lamictala, antiepileptika.

Upao sam u tešku tešku psihozu, koja se manifestovala kroz grandiozne deluzije, i maniju.

Imao sam totalno nerealne misli o sebi, grandiozne, uzvišavao sam samog sebe, ali i neopisiv bijes, nesanice, brze misli, ma prebrze misli, skakanje sa teme na temu, hiperaktivnost, hipersocijalnost, hiperenergičnost itd.

Po prirodi sam jako lijen momak, ali baš ono lezi lebe da te jedem, kao pravi Crnogorac da sam, mada sam Srbin, ali pra preci su mi iz Crne Gore, i sa Skadra, što reče moj tata, vratio sam se korijenima.

Bio sam hiperenergičan, hiperaktivan. Išao po 12 - 15 km okvirno pješke po cijelom gradu, uzduž i popreko, do hrama i nazad, ujutru i uveče.

Nada sve, ostajao sam poslije svih službi u hramu, kad svi odu kući, da čistim, spremam, sređujem palionicu za svijeće, brišem ikone, perem prozore, usisavam tepihe, ribam kamene podove, montiram, razmontiravam litije itd...

Anyway, jako sam mijenjao mišljenja, splitting, black and white thinking...

I danas mi doktor dade dijagnozu F25.2 - Shizoafektivna psihoza, mješoviti tip.

Objašnjeno mi je da je to "kombinacija" psihoze + bipolarni afektivni poremećaj i to I tipa.

Stoga, Eftil je jedan od najefikasnijih psihostabilizatora, i odličan izbor kod bipolarnog afektivnog poremećaja I tipa, ali i kod shizoafektivne psihoze.

Moj doktor mi je prepisao Trefero (Aripiprazol, Abizol, Abilify, Zolprix, Bipodis, kako god da se zove tamo đe živiš), kao profilaksu, prevenciju pada u te psihotične deluzije grandioznosti.

15 mg mi je prepisano, izjutra. To je neka osrednja doza, minimalna za prevenciju psihotičnosti.

E SAD, bipolarni afektivni poremećaj I tipa, podrazumjeva tešku depresiju, koja se smjenjuje sa žestokom manijom, a manija često ima psihotične karakteristike!

Stoga, ako je u pitanju kod tebe pravi bipolarni afektivni poremećaj I tipa, taj naš Eftil bi trebao da spreči tvoju maniju da podivlja do "psihotičnih visina".

Stoga, ne brini što hoće da te ostavi bez antipsihotika. :)/>

Sretno.

I javljaj se. ;)/>

P.S.

U mom slučaju imam mješavinu depresivnih elemenata sa psihotičnom manijom, što se naziva "mixed affective episode within Bipolar affective disorder".

Zato moja shizoafektivna psihoza, ima pobolje objašnjen naziv - mješoviti tip.

Pocecu da pravim kolekciju mojoh bipolarnih i shizoafektivnih drugara i drugarica.
Imao si maniju. Dobrodosao u klub.

#65 Emanuil

Emanuil

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,329 posts

Posted 07 June 2017 - 05:33

View PostVeronika, on 07 June 2017 - 05:16 , said:

Pocecu da pravim kolekciju mojoh bipolarnih i shizoafektivnih drugara i drugarica.
Imao si maniju. Dobrodosao u klub.

Čast mi je. :)

Nije ovo bila prva manija, ovo je samo bila prva ČISTA manija...

Do sad sam milion puta imao mix afektivne epizode...

#66 Emanuil

Emanuil

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,329 posts

Posted 23 June 2017 - 12:55

E koji hint o Eftilu.

Eftil je super lijek!

Mjerena mi je koncentracija Valproične kiseline u krvi, i bila 0,2 mml/L iznad maksimalne.

Tako da sada sa 1 + 0 + 2 pijem 1 + 0 + 1,5 Eftila od 500 mg.

Jetrene funkcije mi nikad njesu bile bolje!

Glukoza, šećer u krvi, opšta kompletna krvna slika, takođe!

Epileptičkih napada, konvulzija nema, Slava Bogu, niti aura, iako sam neispavan.

Uveče kad popijem Eftil, zaspem jako brzo.

Usporava misli i prizemljuje, razumniji sam od kako ga pijem.

Nekako kao da čistije, logičnije razmišljam.

Dobar antimanik, psihostabilizator a uz to i antiepileptik.

Edit: P.S.

Skuplja mi se tečnost u tkivu pa izgleda kao da dobijam svaki dan bar po 2 kg svuda.

Moram večeras kad budem kupovao lekove kupiti i Apuretin za izbacivanje viška tečnsti iz organizma.

Edited by Apoptosis, 23 June 2017 - 13:09 .

#67 archaic_tiger

archaic_tiger

Medo plišani

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,370 posts

Posted 23 June 2017 - 13:44

View PostApoptosis, on 23 June 2017 - 12:55 , said:

Eftil je super lijek!

Ja ga ne koristim za epilepsiju (već "samo" kao stabilizatior raspoloženja),ali zaista moram da kažem da je ovo jedna "keva" od leka. Da sam znala da ovakvo nešto postoji,verovatno da bih sve-trčeći-skakutala do psihijatrijske ordinacije da mi prepišu to čudo,i to ne bih čekala sve do sad,već bih startovala sa Eftilom u mnogo mlađim danima (ako ne već i kao tinejdžer). Ali ja,na nesreću,u to doba nisam ni znala šta je to "stabilizator"... :( Sve u svemu,toliko je dobar lek da ga ja u neku ruku čak smatram važnijim i "primarnijim" lekom u odnosu na AD koji pijem. Osećaj koji ovaj lek stvara zaista je neverovatan,te ću se usuditi da kažem da njegova moć ide dotle da maltene-od jednog temperamenta pravi neki sasvim drugi,dok jednu ličnost transformiše u neku sasvim pedesetu,koja po stabilnosti i uravnoteženosti nije ni nalik ovoj prvoj ...Moguće je da pod utiskom oduševljenja malo i preterujem u ovim hvalospevima,ali sve u svemu-da je ovaj lek jedan "zakon" kakvog nema,to svakako jeste. :happy:

#68 Faultier

Faultier

Baby

• Members
  • Pip
  • 15 posts

Posted 24 June 2017 - 19:01

Meni je prepisan eftil na poslednjoj kontroli, ali u malim dozama... koje treba da povećavam postepeno dok ne dođem do doze koja mi odgovara?! Plašim se da će mi povećati ionako već pojačan apetit.

#69 Emanuil

Emanuil

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,329 posts

Posted 11 July 2017 - 04:42

Eto, meni dr isključi Eftil...

Nije lijek za mene...

#70 Emanuil

Emanuil

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,329 posts

Posted 29 July 2017 - 15:12

Od pre koji dan, Eftil Retard 500 mg 3 x 1.

#71 Emanuil

Emanuil

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,329 posts

Posted 29 September 2017 - 17:30

Dobar je, Slava Bogu.

Od aprila nisam imao epi.

Jedino što baš goji.

#72 Aleks81

Aleks81

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 130 posts

Posted 11 November 2017 - 14:16

Meni je doktorka pre 5 dana zamenila rivotril eftilom. Jos ne osecam nikakvo dejstvo. Posegnem svaki drugi dan za rivotrilom jer osetim snazan pad. Koliko mu treba da proradi? Svako podeljemo iskustvo znaci...

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users