Jump to content

* * * * * 1 votes

Identifikacija sa psihijatrijskom dijagnozom

• Please log in to reply
17 replies to this topic

#1 Iimitless

Iimitless

CAR

• Banned on request
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,318 posts

Posted 09 May 2018 - 19:23

Mislim da ne bi bilo lose i o ovome da pricamo.
Nisam ovo uopste ni primecivala dok mi psihoterapeut nije rekla da sam upala u zamku da sve sto radim, ili sve o cemu razmisljam posmatram kroz prizmu mentalnih bolesti koje imam te da svoje postupke i misli obrazlazem kao posledice depresija, poremecaja licnosti i cega vec a da se ne pitam sta je zapravo sve do mene same.

Uglavnom, psihoterapeut smatra da uopste ne treba da se opterecujem dijagnozama jer su one krajnje nebitne i da je vazno boriti se konkretnim simptomima .

#2 archaic_tiger

archaic_tiger

Danger On the Road

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,356 posts

Posted 09 May 2018 - 19:25

Dobro je to...Nije ti loše rekla doktorka. I moja doktorka ima donekle sličan pristup...

U svakom slučaju,činjenica je da nijedna krajnost nije dobra (u smislu da-isto kao što nije dobro poricati i zanemarivati činjenicu da je osoba narušenog duševnog zdravlja,tako nije dobro tu činjenicu ni prenaglašavati).

#3 kruška

kruška

wonky

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,866 posts

Posted 09 May 2018 - 19:30

dijagnoze jesu nebitne, simptomi su bitni, ali sad ne vidim zašto je bitno to što je bitno :D kod mentalnih bolesti se simptomi jedino i tretiraju

#4 Iimitless

Iimitless

CAR

• Banned on request
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,318 posts

Posted 09 May 2018 - 19:30

Citiram psihoterapeuta: Dijagnoze su kao neke kutije u koje moraju da te stave, da dodje neutralan strucnjak kod nas na odeljenje svakome od nas zaposlenih bi podelio neku sifru''

#5 Iimitless

Iimitless

CAR

• Banned on request
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,318 posts

Posted 09 May 2018 - 19:32

View Postkruška, on 09 May 2018 - 19:30 , said:

dijagnoze jesu nebitne, simptomi su bitni, ali sad ne vidim zašto je bitno to što je bitno :D kod mentalnih bolesti se simptomi jedino i tretiraju

Ne znam, negde se bas preporucuju odredjene vrste psihoterapije za odredjene probleme. Npr, kod psihoticara bolje deluje CBT  ili gestalt od psihoanalize.

#6 Cicina gazdarica

Cicina gazdarica

AKTIVNI SLUŠALAC FORUMA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,117 posts

Posted 09 May 2018 - 19:54

Tema je odlična. :)

Da bi se neko oporavio od depresije i drugog psihičkog poremećaja potrebno je da nauči da sebe posmatra kao ličnost..kao profesora, radnika, advokata, vozača..etc...kao suprugu, majku, ženu...npr.

Dijagnoze ne treba da nas određuju. Da, imamo dijagnoze, ali to nije ništa strašno, i ne treba sve da posmatramo kroz prizmu naših poremećaja.

Od rođenja imam cerebralnu paralizu, blaži oblik, ali ipak je i taj blaži oblik ostavio posledice. Ne gledam sebe kao cerebralca, ili kao nekoga ko ima par F dijagnoza.

Na prvom mestu sam ćerka, sestra, tetka..bloger :) neko ko voli druženje, šetnje, književnost, proleće....a tek na dnu liste sam neko ko nosi na ulici štap i ko pije lekiće protiv depresije i ostalih poremećaja.

U pravu je psihoterapeut. Ne smemo da se identifikujemo sa psihijatrijskim poremećajima.

I što manje vremena imamo da osluškujemo svoje telo, svoje misli...bolje ćemo se osećati. :)

#7 WANNABE

WANNABE

godina i po

• Banned on request
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,554 posts

Posted 09 May 2018 - 20:06

pa to je neka forumaska mudrost da se lece simptomi a ne dijagnoze
potpuno se s tim slazem i tako pristupam svojim problemima
secam se potrage za necim sto ce mi ublaziti anhedoniju pa potrage za resenjem drugih problema koje sam uocio da ne nabrajam
nekad u vidu lekova nekad u vidu promene fokusa da tako kazem
srecom imam psihicku koja me shvata ozbiljno dovoljno da mi ponekad udovolji ako zelim promenu terapije a i da me posavetuje generalno
i cini mi se da moja psihicka voli kad joj lepo nabrojim koji me sve simptomi muce
kaze da me je lako pregledati

#8 weirdo

weirdo

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,120 posts

Posted 09 May 2018 - 20:09

ne znam, mislim da nemam tu identifikaciju.
zapravo, izgleda da ne znaju ni oni koja mi je dijagnoza, čas pišu jedno, čas drugo.

#9 Izolofalicna

Izolofalicna

Radar iz tame

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,878 posts

Posted 09 May 2018 - 20:35

I onda sto mislim da je vecina "strucnjaka" nestrucna. Zato sto pojma nemaju sta naprave coveku takvim lepljenjem dijagnoza umesto da se pozabave problemima, al zaboga, za to se nema vremena.

Dodjes po pomoc, verujes nekome i poverujes u sve sto ti kaze, a on te dokrajci, pa od, vrlo verovatno, malog problema, nastane dzumbus od kojeg ne mozes da se sastavis dugo, dugo.

#10 Hyperdrive

Hyperdrive

Bocca di rosa.

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,598 posts

Posted 09 May 2018 - 23:45

View PostDownTown_Queen, on 09 May 2018 - 20:35 , said:

Dodjes po pomoc, verujes nekome i poverujes u sve sto ti kaze, a on te dokrajci, pa od, vrlo verovatno, malog problema, nastane dzumbus od kojeg ne mozes da se sastavis dugo, dugo.

Been there, done that... :(

#11 archaic_tiger

archaic_tiger

Danger On the Road

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,356 posts

Posted 10 May 2018 - 19:33

Razmišljam kako su maltene sve druge grane medicine vezane za nešto konkretno i opipljivo,dok je jedino psihijatrija oblast koja je vezana za nešto vazdušasto i neprecizno,apstraktno,u naučnom smislu nerazvijeno i u zabrinjavajućoj meri nedovoljno istraženo...

Na prvi pogled,sve ostale grane medicine deluju kao ona "prava,svrsishodna i upotrebljiva" medicina,dok je jedino psihijatrija svojevrsni "uljez" među njima (u smislu da je većina doživljava kao nekakvo "može,ali i ne mora",klimavo i nestabilno područje).

#12 pablo

pablo

Napredni član

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 371 posts

Posted 10 May 2018 - 19:34

Ja od kako sam se obratio psihijatrima za pomoc, sve mi je gore i gore u zivotu.

Ogorcen sam.

#13 WANNABE

WANNABE

godina i po

• Banned on request
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,554 posts

Posted 10 May 2018 - 19:47

hmm pablo ja sam razumeo da ti imas sizofreniju? jesam li u pravu?
Spoiler

#14 pablo

pablo

Napredni član

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 371 posts

Posted 10 May 2018 - 19:56

Shizo-afektivni poremecaj F25.

Otuzno mi je vise kad odem na kontrolu.

#15 WANNABE

WANNABE

godina i po

• Banned on request
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,554 posts

Posted 10 May 2018 - 20:37

ne delujes mi psihoticno tako da eto neka korist od njih
nemoguce jee da ti je sve gore i gore ako nemas pozitivne simtpome vise

#16 pablo

pablo

Napredni član

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 371 posts

Posted 10 May 2018 - 20:48

Neznam, mozda mi tako doslo u zivotu, nesto sam se smorio.

#17 WANNABE

WANNABE

godina i po

• Banned on request
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,554 posts

Posted 10 May 2018 - 21:07

ma ne ja tebe otprilike razumem
mislim evo ja se lecim godinama a leka nema
medjutim ja se uvek prisetim da makar nemam pozitivne simtpome vise
pa mi bude lakse

#18 Ank

Ank

CAR

• Banned
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,098 posts

Posted 14 May 2018 - 13:09

Ja, i moj karakter nemaju veze samojom dijagnozom. Imam poznanika sa istom dijagnozom, potpuno razlicita osoba od mene.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users