Jump to content

- - - - -

Zivot u proslosti

• Please log in to reply
27 replies to this topic

#1 Aleks81

Aleks81

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 339 posts

Posted 11 May 2018 - 22:20

Da li vam se desava da veoma cesto tokom dana vrtite neki film, odnosno trenutke, iz proslosti koji su vam bolni, traumaticni, neprijatno?

Ne mislim na ono kada vam nesto samo prodje kroz glavu. Mislim na periode u toku dana kada non-stop vrtite taj film i analizirate recimo kad ste kuci, na ulici, u nekoj ustanovi, sa prijateljima.

Meni se to jako cesto desava ovih dana i moj psihoterapeut se jako buni protiv toga. Smatra da tako zivim u proslosti.

Zanimaju me vasa iskustva.

#2 archaic_tiger

archaic_tiger

Danger On the Road

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,356 posts

Posted 11 May 2018 - 22:29

Čim osoba ne vidi sebe u budućnosti,a ni u svojoj trenutnoj sadašnjosti...To je siguran znak da je njegova duša ostala da živi tamo negde u prošlosti.

#3 Cicina gazdarica

Cicina gazdarica

AKTIVNI SLUŠALAC FORUMA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,117 posts

Posted 11 May 2018 - 22:36

Da, ja sam i dalje u prošlosti..vrtim u glavi i ružne ali i lepe trenutke..i više me bole ti lepi trenuci koji su nestali.

Pričam sa psih-o lošim trenucima, jer imam flashback fenomene.

O lepim trenucima iz prošlosti ne pričam sa psih.

#4 Izolofalicna

Izolofalicna

Radar iz tame

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,876 posts

Posted 11 May 2018 - 22:41

Bez obzira sto je razmisljanje o proslosti stagniranje u sadasnjosti ono je dobro za buducnost.
Covek mora da razresi nesto i dok ne raspetlja taj film i ne pronadje odgovore ne znam sta ima da trazi u buducnosti i nagomilava tako nove ne bas prijatne proslosti.

#5 gagi

gagi

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 186 posts

Posted 11 May 2018 - 22:53

View Postarchaic_tiger, on 11 May 2018 - 22:29 , said:

Čim osoba ne vidi sebe u budućnosti,a ni u svojoj trenutnoj sadašnjosti...To je siguran znak da je njegova duša ostala da živi tamo negde u prošlosti.

View PostDownTown_Queen, on 11 May 2018 - 22:41 , said:

Bez obzira sto je razmisljanje o proslosti stagniranje u sadasnjosti ono je dobro za buducnost.
Covek mora da razresi nesto i dok ne raspetlja taj film i ne pronadje odgovore ne znam sta ima da trazi u buducnosti i nagomilava tako nove ne bas prijatne proslosti.
slazem se...moraju da se razrese te stari iz proslosti...ali,isto teba ziveti u sadasnjosti,i ne opterecivati se previse prosloscu... da te ona ometa u svakodnevnom funkcionisanju...

#6 gagi

gagi

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 186 posts

Posted 11 May 2018 - 22:57

ja ucim da zivim u sadasnjosti, za trenutak...ucim da prihvatam,trudeci se da se popravljam!

#7 pogresna

pogresna

gospodža

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,007 posts

Posted 11 May 2018 - 23:08

Treba raspetljati dosta nekih loših iskustava iz prošlosti, slažem se sa DTQ, mislim da ne može neki krupniji korak unapred da se napravi bez toga, bitno je recimo da sebi objasnimo zašto se nešto desilo, barem okvirno da se spoznaju razlozi koji su doveli dotle, onda treba iživeti sve emocije koje je taj neki događaj pokrenuo, treba ih pustiti da se pokažu ako su bile potiskivane, itd.
To će doprineti ličnom smirivanju, neće ništa nestati iz naše prošlosti ali dovoljno je da više nema uticaja na sadašnjost, nekako dobiješ slobodu da drugačije postupiš sledeći put, kad te više ne pritiska teret prošlosti :)
Naravno da ima nekad baš teških trauma i prisećanje na njih može biti jako bolno, pa i do granice nepodnošljivog, ali opet bitno je raspetljati taj Gordijev čvor, pa u tom smislu psihoterapija može biti od velike koristi, dobro je kad imaš nekog dobrog navigatora na tom putu :)

#8 plavo

plavo

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 357 posts

Posted 11 May 2018 - 23:32

Ne bih ja to pitanje puno komplikovao, čovjek nema šta da traži u prošlosti izuzev prizivanja iskustava za neku trenutnu ili predstojeću situaciju koju treba riješiti.
To se odnosi i na pozitivna i negativa iskustva iz prošlosti.

Imao sam i ja nekada velikih problema s tim vrčenjem filma do besvijeti i naravno da se radilo o negativnim,
za pozitivna je potrebna energija, a ove dođu same i nikako ih se kotarisati  (sad imam problem "samo" sa ptsp i to je druga priča).

Testirajmo sebe, kada se dobro osjećamo takve stvari se ne dešavaju već smo okrenuti sadašnjosti ili planovima za budućnost,
a kada smo loše samo mislimo o greškama i promašajima koje smo napravili i tako se samo još više ukopavamo.

#9 pogresna

pogresna

gospodža

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,007 posts

Posted 12 May 2018 - 00:23

Pa ok nisam ni mislila na puko vrtenje filma ili prostu ruminaciju, to istina ne vodi nečem boljem, ali neka podrobnija analiza je nešto što može biti od koristi, kad se malo potrudiš da sagledaš stvari iz nekog drugog ugla, malo se izmestiš iz neke ustaljene šeme i načina razmišljanja, to zna da doda neko novo svetlo u sagledavanju problema...
A da ne pominjem što većina nas pravi iste greške često, iznova i iznova, ako se zapitaš - zašto? odgovor je najčešće sakriven u prošlosti negde..

#10 plavo

plavo

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 357 posts

Posted 12 May 2018 - 01:35

View Postpogresna, on 12 May 2018 - 00:23 , said:

Pa ok nisam ni mislila na puko vrtenje filma ili prostu ruminaciju, to istina ne vodi nečem boljem, ali neka podrobnija analiza je nešto što može biti od koristi, kad se malo potrudiš da sagledaš stvari iz nekog drugog ugla, malo se izmestiš iz neke ustaljene šeme i načina razmišljanja, to zna da doda neko novo svetlo u sagledavanju problema...
A da ne pominjem što većina nas pravi iste greške često, iznova i iznova, ako se zapitaš - zašto? odgovor je najčešće sakriven u prošlosti negde..

Opet sam pesimista da se problem može tako rješavati.

Za to što govoriš ne pomažu nikakvi novi uglovi posmatranja i iznova ćemo praviti isti greške ma koliko vršili analizu.

Jedinu promjenu u svemu tome možemo dobiti samo putem novih "spoznaja o životu" i tu nam stvarno mogu pomoći psihoterapeuti.
Bez novih spoznaja iznova i iznova ćemo se vrtiti u krug.

Ovaj odgovor je možda isti kao i tvoj samo drugačije predstavljen.

#11 Ina81

Ina81

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 122 posts

Posted 12 May 2018 - 05:50

mislim da svi ostave jedan deo sebe u proslosti.Pitanje je koliko je neko spreman da produzi dalje bez tog dela.Neki od nas se previse vezu za neke osobe ili dogadjaje i to stvara traumaticna iskustva.Kako nastaviti dalje?Pa bas onako kako vec napisase gore,pustiti emocijama da se pokazu,da se prozive i izvuci pouke iz toga.Nikada se ne moze ici dalje i biti srecan,zadovoljan,ispunjen i "cist" ako se ne razresi ono sto nas dotice iz proslosti,ako ne postane potpuno jasno i bez dodatnih pitanja.Stvar je u tome sto istinu treba prihvatiti,koliko god bolna i negativna bila.

#12 pablo

pablo

Napredni član

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 371 posts

Posted 12 May 2018 - 06:07

Cesto razmisljam o proslosti, to je ono da mi je ova pamet, a one godine, ali mislim da je odraz zrelosti
prihvatanje ono sto se desilo u proslosti i ucenje iz gresaka koje su se dogodile.
Ako je proslos bila nerazumna tada ni sadasnjost nije sjajna.

Cesto sam kao dete gledao onaj film Povratak u buducnost i razmisljao kada bi bilo moguce vratiti se
u proslost i preduprediti neke dogadjaje da bi u buducnosti bilo bolje.

#13 weirdo

weirdo

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,120 posts

Posted 12 May 2018 - 07:38

Moja iskustva su ti rekapitulacija, svesno vraćanje u prošlost da bi se postojanije bilo u sadašnjosti, ima tema o tome na poboljšanju opšteg stanja.

Mislim da mi je to poprilično pomoglo.

#14 Aleks81

Aleks81

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 339 posts

Posted 12 May 2018 - 10:59

Moj psihoterapeut hoce da prica sa mnom o proslosti i pricamo, ali ne zeli i to mi je rekao. Mi pricamo o tome, ali on smatra da tako zivim u proslosti i kocim sebe. Ja licno smatram da dok sebi ne objasnim nesto ne mogu nekako da se fokusiram na sada i povratim/steknem novu sigurnost. Mozda su neki od vas u pravu kad kazu da treba proziveti sve da bi se razumele neke okolnosti i stvari. Ponekad mi se cini da se tako moze upoznati i svoja sustina, odnosno bit.

#15 plavo

plavo

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 357 posts

Posted 12 May 2018 - 12:24

View Postpablo, on 12 May 2018 - 06:07 , said:

Cesto razmisljam o proslosti, to je ono da mi je ova pamet, a one godine, ali mislim da je odraz zrelosti
...
Cesto sam kao dete gledao onaj film Povratak u buducnost i razmisljao kada bi bilo moguce vratiti se
u proslost i preduprediti neke dogadjaje da bi u buducnosti bilo bolje.

Prizivanje vraga, đavola, šejtana... to je svako razmišljanje "šta bi bilo da je bilo" ,
skroz beskorisno i još gore od samog prisjećanja na negativna iskustava.

nadam se da ovo ne zvuči grubo

#16 Ina81

Ina81

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 122 posts

Posted 12 May 2018 - 12:27

nije grubo,plavo,istinito je.Ali ko se moze istinski odupreti tome?

#17 plavo

plavo

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 357 posts

Posted 12 May 2018 - 12:37

View PostIna81, on 12 May 2018 - 12:27 , said:

nije grubo,plavo,istinito je.Ali ko se moze istinski odupreti tome?

sad me zateće...meni je to vrlo jednostavno jer sam je u jednom trentku, nakon dobrog razmišljanja, prihvatio kao istinitu,
sve govori u prilog tačnosti te teze.
usput sam i ( nepraktični) vjernik pa je i to olakšalo

#18 Ina81

Ina81

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 122 posts

Posted 12 May 2018 - 15:07

to je dobro za tebe.Ja ne mogu da se oslobodim takvog razmisljanja,jer sam cesto sklona samokriticnosti i vidim mnogo poteza u proslosti kao greske.

#19 Cyanide

Cyanide

Gde sam pala tu sam i nastavila.

• Banned on request
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,741 posts

Posted 12 May 2018 - 19:39

Godinama živim u prošlosti, sećajući se stvari koje ne želim i ne sećajući se drugih koje možda i želim...
Stalno vraćanje scene i tako...
Pa moj život aktuelno nije grozan...moja prošlost jeste, a ona utiče na sadašnjost...

#20 alexa66

alexa66

Još malo pa MASTER

• Banned
  • PipPipPipPip
  • 182 posts

Posted 12 May 2018 - 22:01

View PostIna81, on 12 May 2018 - 15:07 , said:

to je dobro za tebe.Ja ne mogu da se oslobodim takvog razmisljanja,jer sam cesto sklona samokriticnosti i vidim mnogo poteza u proslosti kao greske.

Svako, ali bas bukvalno svako pravi greske u zivotu...meni je jedina uteha u mojim greskama sto sam, u trenutku kada su one nastajale, radio onako kako sam mislio da je najbolje, tj. nisam znao sta bolje da uradim, kazem...

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users