Jump to content

KBT (kognitivno-bihevioralna terapija)

• Please log in to reply
11 replies to this topic

#1 LIIK

LIIK

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 8 posts

Posted 31 October 2018 - 17:25

POZZ EKIPA !

Krenuo sam prije mjesec dana s gore navedenom terapijom, lijecim se od depresije i anksioznosti i prislinih misli. Do sada sam odradio 4 seanse (1x tjedno) i mogu slobodno da kazem da se osjecam bolje, da sam osjetio sta je sreca nakon dugo vremena, kako se nositi s ovim problemima i kako im se suprostaviti. U svakom pogledu ide bolje i svima bih preporucio da odu ako su u mogucnosti i ako vam je potrebno.

Zanimaju me vasa iskustva s terapijom i dali netko ima kakve knjige za preporuciti i po moguscnosti neki link u inbox poslati?

#2 Nevidljiva sjena

Nevidljiva sjena

AKTIVNI SLUŠALAC FORUMA

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 385 posts

Posted 31 October 2018 - 22:44

Čitao sam nekada davno jednu knjigu o tome ali bio sam naravno previše lijen da ustrajem u metodama koje su navedene u knjizi pa nez koliko je uspješna. Znam da je Skinner navodno mogao ljude i životinje "dresirati" da rade sve i svašta. Ako se dobro sjećam on je imao dvije kćeri i naučio je njhovog psa da se igra skrivača s njima :D . Naučio je mačku da svira klavir itd... i starija njegova kći se ubila pa se počelo tvrditi da se to desilo zbog njegovih metoda odgoja.

#3 Marginalna

Marginalna

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 189 posts

Posted 01 November 2018 - 01:04

Čitala sam o tome ranije i delovalo mi je kao zanimljiv pristup prevaspitavanju osobe sa problemom. Neko vreme sam čak radila vežbe koje sam pronašla na netu. Jedna od mojih terapeutkinja bila je i obučena za kognitivno bihevioralnu terapiju, ali je kod nje ipak glavni pristup bio psihoanaliza.

#4 Cicina gazdarica

Cicina gazdarica

AKTIVNI SLUŠALAC FORUMA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,300 posts

Posted 01 November 2018 - 01:16

Nisam čitala ništa na ovu temu, ali sam imala KBT sa prvom psih. I KBT zaista pomaže, konkretno meni je pomogla mnogo više nego da sam išla na EDMR terapiju ( nadam se da sam pogodila naziv ).

#5 Hyperdrive

Hyperdrive

stereolight

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,063 posts

Posted 01 November 2018 - 04:06

Ja sam na ovome skoro sedam godina i čini čuda.

#6 Nevidljiva sjena

Nevidljiva sjena

AKTIVNI SLUŠALAC FORUMA

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 385 posts

Posted 01 November 2018 - 13:40

dajte primjere. Kako funkcionira ta terapija? koja čuda je kod tebe postigla?

#7 LIIK

LIIK

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 8 posts

Posted 01 November 2018 - 17:48

Ja sam na prvom terminu imao sam razgovor s psihologinjom i upoznanio ju sa svojim problemima i ona mi je dala 3 testa da rijesavam u kojiima se nalaze razni ponudjeni odgovori vezani za vase psihicko stanje, u jednom se zaokruzuju brojevi od 1 do 6, u drugom se odgovora sa da ili ne a u trecem upisujete brojeve od 1 do 5.
Na drugom terminu smo prolazili sva ta pitanja i raspravjlali o svakom odgovoru posebno i pokusavali da otkrijemo odakle poticu ti problemi tj sto ih je uzrokovalo.Sve je ona to sebi zapisvala da bih mogla kod kuce detaljno da analizira sve i dala mi opet jednu tabelu s 3 polja u kojima pise pod
1. Aktivirajuci dogadjaj
2. Misao
3. Reakcija
Ja bih tu trebao da opisujem kad mi se nesto lose desi, koja je moja reakcija i kakve mislii mi prolaze u tom trenutku.

Na trecem smo anallizirali sve to sto sam ja zapisivao i pokusali naci nacin kako da se rijesim tih prislinih misli tj da ih blokiram.
Na cetvrtom smo imali nekakav test s karticama gdje ja odgovaram sa da i ne a poslje tog smo radili na jacanju samopouzdanja i analizirali sve od prije radjeno i na raznim prijedlozima koje je ona predlozila da bih se ja drustveno aktivirao posto sam se povukao u kucu i ne izlazim nigdje i nemam kontakt s spoljasnjim svijetom.Od svih prijedloga sam odabrao teretanu i krenuo sam prije tjedan dana u jutarnjem terminu posto tada ima najmanje ljudi i tako mi je najlakse.

Kao sto sam vec gore napisao, dosta se bolje osjecam zasto mi je ona strucno objasnila kako da se suprostavim svim svojim prislinim mislima, kako da se aktiviram, kako da nadjem volju za zivotom ili za bilo kakvim radom.

#8 Cicina gazdarica

Cicina gazdarica

AKTIVNI SLUŠALAC FORUMA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,300 posts

Posted 01 November 2018 - 17:48

Razgovaraš sa psihijatrom. Pričaš o svom problemu. Kroz razgovor zaključujete da se ništa neće desiti katastrofično-govorim iz iskustva. Traje više od 30 minuta.

Na kraju svake terapije sam dobijala zadatak da 200 puta napišem neku rečenicu. Posle 20-25 pisanja osećala sam se dobro, shvatala sam da sam paničila bez potrebe ( ili imala pogrešno mišljenje o nekome ili nečemu )  i nije bilo potrebe da pišem svih 200 puta.

I pomoglo mi je da polako sama izlazim do prodavnice, do grada i sl.

To pisanje iste rečenice 200 puta je neka vrsta autosugestije. U mom slučaju pomoglo je i pomaže..jer ponekad sama radim tu KBT -sa tim pisanjem.

UPDATE:

I ovako je izgledao otprilike razgovor:

" 1. Aktivirajuci dogadjaj
2. Misao
3. Reakcija
Ja bih tu trebao da opisujem kad mi se nesto lose desi, koja je moja reakcija i kakve mislii mi prolaze u tom trenutku. "

#9 LIIK

LIIK

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 8 posts

Posted 01 November 2018 - 17:55

@Aktivni slusaoc foruma, postali smo u istoj minuti eheheh

PS. dobio sam od svoje psihologinje knjigu za procitati, knjiga se zove Put Kojim Se Rijedje Ide a pisac je Skot Pek.

Ako netko zeli da procita mogu mu poslati link ili ovdje postati, ne znam jel dopusteno.

#10 Nevidljiva sjena

Nevidljiva sjena

AKTIVNI SLUŠALAC FORUMA

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 385 posts

Posted 02 November 2018 - 12:54

View PostLIIK, on 01 November 2018 - 17:55 , said:

@Aktivni slusaoc foruma, postali smo u istoj minuti eheheh

PS. dobio sam od svoje psihologinje knjigu za procitati, knjiga se zove Put Kojim Se Rijedje Ide a pisac je Skot Pek.

Ako netko zeli da procita mogu mu poslati link ili ovdje postati, ne znam jel dopusteno.

Pošalji meni link preko pp.

#11 LIIK

LIIK

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 8 posts

Posted 02 November 2018 - 14:54

Jos uvijek ne mogu to da uradim, ne znam zasto ali nije tesko naci na googlu samo upisi ime knjige i pisca ;)

#12 Hyperdrive

Hyperdrive

stereolight

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,063 posts

Posted 03 November 2018 - 02:15

Sećam se parodije u humorističkom časopisu "Bre!" Pisalo je PUT KOJIM SE KREĆU GNJIDE.

Sad moram da se cerekam. :lol: :lol: :lol:

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users