Jump to content

- - - - -

Depresija + Hipotireoza

• Please log in to reply
39 replies to this topic

#21 Marginalna

Marginalna

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 123 posts

Posted 10 March 2018 - 00:02

Stalno čitam o ishrani kod osoba koje imaju ovaj problem. Pa rekoh da podelim i sa vama, možda će nekome biti od koristi. Primetila sam takođe da se osećam bolje kada unosim više onih namirnica koje su na zelenoj listi za osobe sa hipotireozom. Mogu se na internetu naći i te liste dobrih namirnica, ali evo ovde ukratko o otme.

Osobe obolele od hipotireoze trebaju da u svoju ishranu uvrste dosta voća, povrća, integralnih žitarica, mahunarki i živine. Za normalnu funkciju štitne žlezde su naročito bitne šargarepa, spanać, kajsije, avokado, banane, seme suncokreta, morske ribe, riblje ulji i integralne žitarice.

Namirnice koje usporavaju resorpciju joda u organizmu i koje treba izbegavati su kupus, kelj, kikiriki , senf, soja, lima pasulj, brokoli, lanano seme. Ovo su tzv. strumogene namirnice i njih ne treba u potpunosti izbaciti iz ishrane jer su zdrave i sprečavaju nastanak nekih vrsta raka, već ih konzumirati do dva puta nedeljno i nikada više njih u isto vreme.

Ove osobe su takođe sklone zatvoru. Zato je neophodno da unosimo hranom najmanje 30g dijetnih vlakana dnevno. Ima ih dosta u integralnom hlebu i pecivu, voću i povrću. Ona nabubre, pokrenu creva i poboljšaju varenje. Osim toga povećavaju sitost i smanjuju resorpciju masti i šećera. Ako naglo povećate unos dijetnih vlakana možede povećati nadimanje u stomaku. To činite postepeno uz istovremeno povećanje unosa tečnosti. Osoba sa hipotireozom ima veću potrebu za tečnošću od ostalih, čak i 12 čaša dnevno. Deo te vode se troši na dodatno ubrzavanje metabolizma , a deo na formiranje uredne stolice i lečenje zatvora.

Edited by Hyperdrive, 10 March 2018 - 13:37 .
Tekst je bio zlatno-narandžaste boje.

#22 kruška

kruška

sočna

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,538 posts

Posted 03 April 2018 - 14:26

View PostMarginalna, on 11 December 2017 - 04:11 , said:

Da li ste vi koji ste dugo depresivni proverili hormone ove žlezde? Meni je sasvim slučajno otkriveno pri rutinskom pregledu. A depresija me prati još od srednje škole, mislim negde od bombardovanja...

kako se to otkrije na rutinskom pregledu?

#23 joed

joed

Još malo pa MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,348 posts

Posted 03 April 2018 - 14:31

Vadiš hormone TSH,ft3 i ft4..Ja imam hoshimoto.To ti je obična krvna pretraga.

#24 kruška

kruška

sočna

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,538 posts

Posted 03 April 2018 - 15:10

radila sam to prije 8 godina bilo je sve uredu, a ne razumijem se u to je li to nasljednja bolest, da li nastaje u bilo kojem periodu života ili ako su nalazi jednom uredu budu za čitav život?

imam neko periodično opadanje kose kojem nikad nisam saznala uzrok, opada mi pojačano negdje pola godine, primjetim to jer inače imam vrlo gustu kosu koja se stanji duplo u tom periodu i onda prestane opadati i ponovo se vrati ista gustoča nakon nekon vremena, a nije povezano s godišnjim dobima i krvna slika mi je dobra, pa se pitam da li imam neki problem s hormonima

#25 joed

joed

Još malo pa MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,348 posts

Posted 03 April 2018 - 15:42

Taj problem ima s opadanjem i moja sestra.Bas radi pretrage.Što se štitnjace tice,ona strada od stresa,što znači ako je bila prije dvije godine dobra,ne znači da je i sad.Isto tako mogu nastati čvorići ako je i krvni nalaz u redu,pa je potrebna punkcija.Bolest štitnjače je i nasljedna bolest.Ima puno faktora,npr u trudnoći isto tako počinje divljati.Da završim,trebalo bi je češće provjeravati.

#26 kruška

kruška

sočna

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,538 posts

Posted 03 April 2018 - 16:19

hvala na informacijama, de mi reci još je li moguće da nalazima ne budu uredu hormoni pa onda opet budu bez liječenja? Ovo pitam jer moram izmisliti neki razlog da idem doktoru pa da kontroliram to, uvijek prije pristaju ako je u prošlosti bilo problema, onda bi rekla da mi prije nalazi nisu bili uredu pa želim opet kontrolirati, pogotovo što trebam voditi sa sobom "prevoditelja" treba mi neki razlog zašto da idem doktoru

#27 joed

joed

Još malo pa MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,348 posts

Posted 03 April 2018 - 16:27

Kolko ja znam,ako nalazi nisu u redu,jedini način da se poprave je uzimanjen hormona,tj ljekova.Sad iskreno neznam da li je moguće da se popravi samo od sebe,ali ima ljudi koji su uzimali ljekove jedno vrijeme pa više nisu morali.Moj slučaj je neizlječiv,štitnjaca mi propada i dozivotno cu biti na ljekovima.

#28 Marginalna

Marginalna

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 123 posts

Posted 03 April 2018 - 16:42

Hej ja tek sad vidim da ste pisale. Pa nije to bas rutinski pregled krvi, nego moras da tarzis da ti urade te hormone. Inace je u srbiji u porastu broj obolelih. A sto se tice opadanja kose mozda bi bilo dobro proveriti i hormone hipofize.

#29 joed

joed

Još malo pa MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,348 posts

Posted 03 April 2018 - 16:47

Naravno da moraš reći doktoru da ti izvadi krv,samo sam htio reci da se to provjerav pomocu krvi.Isto tako radi se i ultrazvuk da se vidi u kakvom je stanju štitnjača.

#30 kruška

kruška

sočna

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,538 posts

Posted 03 April 2018 - 16:58

View PostMarginalna, on 03 April 2018 - 16:42 , said:

A sto se tice opadanja kose mozda bi bilo dobro proveriti i hormone hipofize.

da li bi se problemi s hipofizom mogli vidjeti na magnetnoj rezonanci ili se baš moraju hormoni kontrolirati? Radila sam ju prije godinu dana

#31 joed

joed

Još malo pa MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,348 posts

Posted 03 April 2018 - 17:04

TSH koji vadiš za štitnjaču je ustvari hormon hipofize.Mislim da bez vađenja krvi ništa,ali moraš napomenuti dr.da ti to izvadi jer to nije rutinsko vađenje krvi.

#32 kruška

kruška

sočna

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,538 posts

Posted 03 April 2018 - 17:22

pokušat ću nekako to odraditi kod doktora

#33 archaic_tiger

archaic_tiger

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,035 posts

Posted 03 April 2018 - 18:02

To opadanje kose može da ti bude i od viška kortizola,Kruška (koji često može da nastane usled pojačanog stresa).

#34 Marginalna

Marginalna

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 123 posts

Posted 03 April 2018 - 18:34

Da, mislila sam na to da to nije rutinski pregled krvi nego da mora da se trazi. A i moja sestra ima dugo godina to opadanje kose, a sve joj u redu sa hormonima Stitne i Hipofize. Moze biti i ovaj kortizol... Svakako je dobro naci uzrocnik da bi se popravilo stanje...

#35 kolač

kolač

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,008 posts

Posted 03 April 2018 - 19:11

View Postarchaic_tiger, on 03 April 2018 - 18:02 , said:

To opadanje kose može da ti bude i od viška kortizola,Kruška (koji često može da nastane usled pojačanog stresa).

Ovo nisam znala.

Isto imam problema sa opadanjem kose , ne znam što bi mogao biti uzrok.

#36 kruška

kruška

sočna

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,538 posts

Posted 03 April 2018 - 19:25

View Postarchaic_tiger, on 03 April 2018 - 18:02 , said:

ne znam da li sam to ikada kontrolirala, probat ću i to pitati

#37 Macak

Macak

Više munjen nego munjevit

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,017 posts

Posted 13 April 2018 - 23:15

Od malena imam hormonalni poremecaj i moram trositi tablete i injekcije jer moje tijelo ne proizvodi neke hormone.

U vrijeme rata dogadjalo se nesto cudno. Nista od tih lijekova nisam imao a osjecao sam se zdraviji no ikad prije.
Adrenalin je ocito pokrenuo proizvodnju.

Bili su nekad nalazi idealni a da sam se osjecao lose. Mislim da one "idealne" razine nisu nama svima idealne. Nisam siguran ali imam osjecaj da je tako.

Npr. Tlak koji je idealan ostalim ljudima mojih godina meni je previsok.

#38 kruška

kruška

sočna

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,538 posts

Posted 14 April 2018 - 13:33

i ja imam dojam da je to individualno, meni uvijek nalazi uredu a osjećam da nešto ne štima, sama činjenica da mi menstruacija preskače mjesec govori da nešto nije uredu s hormonima nek ono sto puta bude na nalazima uredu

#39 kruška

kruška

sočna

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,538 posts

Posted 30 April 2018 - 11:47

View Postjoed, on 03 April 2018 - 15:42 , said:

Taj problem ima s opadanjem i moja sestra.Bas radi pretrage.

je li saznala išta u vezi toga?

#40 joed

joed

Još malo pa MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,348 posts

Posted 30 April 2018 - 12:16

Svi nalazi su u redu.Inače je pod velikim stresom pa je vjerojatno to bio razlog.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users