Jump to content

Izleceni ste-brise vam se dijagnoza?!

• Please log in to reply
22 replies to this topic

#21 M&M

M&M

newtonov kolobar

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,527 posts

Posted 14 April 2019 - 19:46

Inače se medicinski kartoni čuvaju cijeli život, te još neko vrijeme nakon smrti pacijenta.

Dvije godine sam radio u firmi koja se baš bavila arhiviranjem dokumenata i točno postoje propisi za svaku vrstu dokumenta. Evo sitan primjer, u školama osim učeničkog imenika postoji i matična knjiga istih, po propisima koji su bili kada sam ja radio ta knjiga se morala čuvati 75 godina nakon što je ta generacija završila školovanje.

Naravno propisi se mijenjaju i nisu isti za sve zemlje, ali liječnički kartoni se čuvaju za cijelo vrijeme života pacijenta i to od rođenja pa nadalje, što je i logično (te još to neko vrijeme nakon smrti, kako sam i naveo).

Mislim da je to kod nas bio Zakon o pohrani dokumenata, google sve zna pa se može guglati. Merion ako ti je to nešto baš bitno ili si zabrinuta, napiši slobodno ovdje, dati ću si malo truda pa ću proguglati i zakone za srbiju da ti nađem odgovor. To je najmanje što mogu učiniti i nije nikakav problem.

Pa ako želiš samo reci, nije frka. :)

#22 Cicina gazdarica

Cicina gazdarica

Carica

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,927 posts

Posted 14 April 2019 - 22:40

Evo šta kaže zakon u Srbiji

https://www.paragraf...-zdravstva.html

Čl. 41.

1) zdravstveni karton i istorija bolničkog lečenja i zbrinjavanja čuva se deset godina nakon smrti pacijenta ili 90 godina nakon otvaranja, odnosno 40 godina po prestanku izloženosti azbestu, kancerogenim ili mutagenim materijama, biološkim agensima i hemijskim sredstvima;

Ovo podvučeno praktično znači da su i hrvatski i srpski zakoni isti.

U istom čl.41 stoji i da se stomatološki karton čuva trajno, a u prethodnim čl. i stavovima čl. zakona regulisan je i rokovnik čuvanja zdravstvenih kartona koje vode privatne ordinacije i bolnice.  

#23 Hyperdrive

Hyperdrive

Banana.

• Tech Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,320 posts

Posted 15 April 2019 - 19:54

Neke dijagnoze moraju da vide i drugi lekari. Kod mene uvek stoji alergija, ova najobičnija, gde god da idem, a sad stoji i ova uslužna dijagnoza, pa moram svima da nosim izveštaje psihijatra i objasnim da nemam bipolarni, već da sam prirodni hiperaktivac. :lol:

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users