Jump to content

- - - - -

Graničarski chat - Naša iskustva, svakodnevna podrška i pomoć u rešavanju problema

• Please log in to reply
28 replies to this topic

#21 Hyperdrive

Hyperdrive

BITCH BOŽIJA

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,353 posts

Posted 12 April 2018 - 18:19

Addendum, apropo ovog dužeg citata: obožavam svoju psihološkinju i posle više od šest godina, nikad nije pala u mojim očima, nije došlo do deidealizacije. Sad, svaku pre nje sam antagonizovala. Zbog čega? Bila sam balavica, kako bi se moja majka izrazila.

#22 VanjaCro

VanjaCro

Zadrti Realist

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 409 posts

Posted 12 April 2018 - 19:11

View PostHyperdrive, on 12 April 2018 - 18:15 , said:

Vanja, ja sam graničarka.

A taj video je glupost. Ova dva komentara to super objašnjavaju.
Postoje graničari koje tripuju ovo iz prvog citata. Kameleonlčići - tepam im, jer su sve koje sam upoznala bili tinejdžeri i osobe koje ne bi još mogle da budu poslanici. Prilagođavaju se okolini, jer misle da tako neće biti odbačene. Ja sam bila ono suprotno - da me prihvate onakvu kakva sam i šlus. Ovaj tip volim da posmatram u popcorn.gif fazonu, jer su ti tripovi ponekad jednostavno bizarni, a ne može čovek ništa da im dokaže. Moraju sami da se pogledaju u ogledalo i vide majmuna.

Plus, ta ideja da smo svi žene je komedija. Kod muškaraca je samo bes prihvatljiviji.

I, na kraju, u sredinama poput naše, vrlo je moguće da neko ima neki od onih drugih devet poremećaja.

ma ja mislim da lik nije mislio doslovno antisocijalni posto oni nemaju ni trunku empatije vec usporedbe radi impulsa rekao bih
bome, ogromni komentari i procitao sam i opet mi nije ono bas jasno
kuzim da je to bolest izmedu psihoze i neuroze i da je splitting glavni mehanizam obrane (ili je crno ili je bijelo nema sivoga)
konstantna praznina i promjenjiva emotivna stanja iz sata u sat, enormna patnja itd...
samom sebi bi mozda najlakse objasnio to na iducem malo cudnom primjeru pa ti meni reci ima li to smisla iole kroz neku metaforu :

gledam u daljinu na analogni sat i vidim kazaljku koja pokazuje sekunde
vrijeme ide naprijed ali ga ne mogu zaustaviti zato sto vrijeme zapravo nikada i nije postojalo
sve ono sto mi se dogodilo u proslosti ili ce mi se dogoditi u buducnosti se odvija upravo sada i ja to stvarno osjetim kao da se to odvija u realnom vremenu ovoga istoga momenta

eto, ne kuzim taj granicni, niti se vidim u granicnom, niti mi je itko rekao da to imam ali koncept mi je interesantan

#23 Hyperdrive

Hyperdrive

BITCH BOŽIJA

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,353 posts

Posted 12 April 2018 - 19:23

To "između psihoze i neuroze" je veoma, veoma zastareo termin. Sad, u ovoj rupi od regiona postoji i par matorih psihijatara koji koriste termin "ambulatorna shizofrenija", iako dodirnih tačaka nema.

I to za prazninu ne postoji kod svih, a može da bude i neka vrsta samoodbrane - ja se osećam prazno i po dan-dva nakon ružnih, ali i lepih događaja.

Metafora, tu i tamo. Ne baš.

#24 Riot

Riot

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,207 posts

Posted Yesterday, 11:54

Ovde sam se bas dosta pronasla...sem samopovredjivanja i te neke harizmaticnosti...sad pitanje koliko je validan text.

http://www.akademija...Borderline.html

Kao da uvek gladuju za pažnjom drugih ili svih, kao da nikada nisu sasvim zadovoljni sobom, a naročito drugima, emocionalne reakcije su im gromovite, preterano izražene i najvećma neprimerene. Osećanja su im plitka, površna i često ih velikom brzinom u potpunosti menjaju i preusmeravaju. Dešava im se da značajan deo svog vremena provedu u pomenutim neugodnim raspoloženjima i da to počne da utiče na sve sfere  života. Posao se radi bez velike motivacije, otaljava se. Emotivne veze, na početku obećavajuće i sa oreolom večnosti, pucaju po svim šavovima odjedared, munjevito, bez nekog vidljivog razloga, ostavljajući sve veću prazninu u duši i teraju na hitnu potragu za novim i novim vezama. Ovi ljudi su puni negativnih osećanja prema sebi samima, čak mržnje ili gnušanja. Ponašanje im je destruktivno, još češće samodestruktivno i uglavnom su svesni svega toga. Upadaju u probleme zbog svojih impulsivnih i ishitrenih reakcija zloupotreba alkohola, uzimanje droge, kockanje u prave pare, problemi sa zakonom.Česte promene raspoloženja, bes i impulsivnost mogu da oteraju druge od njih, iako su ovi u stalnoj potrazi za ljubavlju i prihvatanjem.

Granični poremećaj ličnosti je dijagnostička kategorija koja se odnosi na dugotrajno poremećeno funkcionisanje ličnosti, pre svega u sferi raspoloženja i emocija. Karakterišu ga impulsivne akcije i reakcije, nestabilnost i česte izmene raspoloženja i potpuno haotičan emotivni život. Svrstava se u kategoriju emocionalno nestabilnih poremećaja ličnosti, koja podrazumeva poremećaje ličnosti sa veoma izraženom tendencijom ka brzim impulsivnim radnjama bez dovoljno promišljanja o posledicama i sa afektivnom nestabilnošću. Sposobnost planiranja i procene može biti svedena na minimum, a izlivi intenzivne ljutnje često mogu dovesti do nasilnih reakcija ili takozvanih „bihejvioralnih eksplozija“. Takvi eksplozivni izlivi lako mogu biti izazvani i banalnom kritikom ili osujećivanjem impulsivnih postupaka. Postoje dve varijante ovog poremećaja ličnosti, a obema su svojstveni impulsivnost i nedostatak samokontrole.

U sustini, to bi objasnilo dosta toga...nemam pojma, opet sam u fazi samodijagnostifikovanja... :wacko:

#25 VanjaCro

VanjaCro

Zadrti Realist

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 409 posts

Posted Yesterday, 15:36

nemoj Riot da zaboravis da takodjer postoji i tihi granicni iliti quiet borderline (oni drze u sebi i ne ispoljavaju nista van, imaju neku vrstu socijalne fobije i uvijek su povuceni i sutljivi u drustvu)
ali sve ostalo je isto, nacin na koji se osjecaju a i mnogi se rezu ili si pale kozu, udaraju glavom od pod itd....

#26 Hyperdrive

Hyperdrive

BITCH BOŽIJA

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,353 posts

Posted Yesterday, 15:41

Nemoj tako, Vanja, ja sam udarala glavom o zid. :P

U prevodu, niko nas bolje ne može opisati od nas samih i oni koji nas znaju IRL.

#27 VanjaCro

VanjaCro

Zadrti Realist

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 409 posts

Posted Yesterday, 15:49

View PostHyperdrive, on 21 April 2018 - 15:41 , said:

Nemoj tako, Vanja, ja sam udarala glavom o zid. :P

U prevodu, niko nas bolje ne može opisati od nas samih i oni koji nas znaju IRL.

istina da samo onaj tko ima granicni moze to da i opise tocno kako je, ali opet kazu da postoji preko 200+ varijanti simptoma i nitko nije isti, jedino zajednicko je taj strah od napustanja ali opet nije ni to kod svih

kako bi ti svojim rijecima opisala nacin na koji se osjecas recimo ?

#28 DownTown_Queen

DownTown_Queen

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,201 posts

Posted Yesterday, 15:51

E, a sto se samopovredjivanja tice jel se moze mozda reci za osobe koje se ne samopovredjuju ali to cine na neke druge nacine kao sto je bezanje u bolest kada se naidje na problem kako bi se skrenula paznja? Ili izmisljanje nekih situacije gde su pali/udarili se i slicno... ? Dramatizacija neka.
Sve na nekom reklo bi se nesvesnom nivou. Ili je to ipak nesto drugo?
Ne razumem.

#29 VanjaCro

VanjaCro

Zadrti Realist

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 409 posts

Posted Yesterday, 15:56

View PostDownTown_Queen, on 21 April 2018 - 15:51 , said:

E, a sto se samopovredjivanja tice jel se moze mozda reci za osobe koje se ne samopovredjuju ali to cine na neke druge nacine kao sto je bezanje u bolest kada se naidje na problem kako bi se skrenula paznja? Ili izmisljanje nekih situacije gde su pali/udarili se i slicno... ? Dramatizacija neka.
Sve na nekom reklo bi se nesvesnom nivou. Ili je to ipak nesto drugo?
Ne razumem.

ma nemam pojma
mislim da moja sestricna ima granicni, vec se par puta nagutala tableta i isjekla ruke ziletom
pa se zanimam malo za tu bolest ali je kompliciranija od shizofrenije

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users