Jump to content

Moclobemid (AURORIX)

• Please log in to reply
35 replies to this topic

#1 Angel Heart

Angel Heart

CARICA

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,352 posts

Posted 29 November 2005 - 20:39

Moklobemid je antidepresiv koji djeluje neurotransmiterski sustav putem reverzibilne inhibicije monoaminooksidaze (MAO), posebice tipa A. Time je smanjen metabolizam noradrenalina, dopamina i serotonina te dolazi do pove?anja njihove koncentracije i poja?anog djelovanja na raspoloženje i psihomotornu aktivnost. Moklobemid ublažava simptome kao što su iscrpljenost, nesposobnost upravljanja motornim vozilima i nesposobnost koncentracije. Moklobemid tako?er uklanja simptome vezane uz socijalnu fobiju. Iako moklobemid nema sedativna svojstva, poboljšava kvalitetu sna kod depresivnih bolesnika u roku od nekoliko dana. Koristi se za lije?enje depresije, depresivnih poreme?aja i socijanih fobija.

#2 Frano

Frano

Baby

• Beginners
  • Pip
  • 12 posts

Posted 18 June 2006 - 23:22

Alo drustvo, novi sam ovdje, pozdrav svima!
Ono sto me zanima, jel ima netko iskustvo s Aurorixom i kakvo je. Konkretno me zanima djelovanje i s kojim nuspojavama ste se susreli.
Pokusavam se snaci na forumu, no svaki po?etak je težak :(

Pozdrav

#3 Mya

Mya

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 445 posts

Posted 18 June 2006 - 23:46

dobro došao frano
nadam se da ces se sto prije snaci i uklopit na forumu  :(

#4 Tricia

Tricia

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 413 posts

Posted 18 June 2006 - 23:59

View PostFrano, on 19 Jun 2006, 12:22 AM, said:

Alo drustvo, novi sam ovdje, pozdrav svima!
Ono sto me zanima, jel ima netko iskustvo s Aurorixom i kakvo je. Konkretno me zanima djelovanje i s kojim nuspojavama ste se susreli.
Pokusavam se snaci na forumu, no svaki po?etak je težak :(
Pozdrav

Pozdrav, Frano! za?as ?eš se ti ufurati, vidi mene  :)  i ja sam skoro pa nova ovdje
Dobrodošao!  :blink:

#5 Frano

Frano

Baby

• Beginners
  • Pip
  • 12 posts

Posted 19 June 2006 - 22:28

Hajhoj, razvukle ste smajl na moje lice, ah eh!
Odpozdravljam vas, eto!

#6 ELINA

ELINA

MEGA-MASTER

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 459 posts

Posted 20 June 2006 - 17:39

Bok Frano, eto ja uzimam aurorix ve? cca godinu dana.
Prvi ad mi je bio seroxat, ali sam imala gadne nuspojave, tako da mi je promijenjen u arurorix.
Od njega nisam imala nikakave nuspojave. Anxioznost mi je prva nestala, i pani?ni su prestali skroz kroz 1,5 mjeseci...
Princip djelovanja možeš na?i na naslovnoj strani depresija-anksionznost, pod lijekovima, a nuspojave su ti indivudualna stvar. Eto ja nisam imala niti jednu...samo mi je svaki dan bilo sve bolje i bolje.... :wub:
Nakon seroxata mi je to došlo ko blagoslov...

Ne pridržavam se nikakvog posebnog režima prehrane, s tim da sam više sklona vegetarijanstvu oduvijek, ali uzimam mje?ne prera?evine.
Ovo je noviji lijek, i nema nuspojava kao oni stari mokoblemidi.

Pitaj što te to?no interesira pa ?u tako i odgovoriti.

#7 Frano

Frano

Baby

• Beginners
  • Pip
  • 12 posts

Posted 20 June 2006 - 19:20

View PostELINA, on 20 Jun 2006, 06:39 PM, said:

Bok Frano, eto ja uzimam aurorix ve? cca godinu dana.
Prvi ad mi je bio seroxat, ali sam imala gadne nuspojave, tako da mi je promijenjen u arurorix.
Od njega nisam imala nikakave nuspojave. Anxioznost mi je prva nestala, i pani?ni su prestali skroz kroz 1,5 mjeseci...
Princip djelovanja možeš na?i na naslovnoj strani depresija-anksionznost, pod lijekovima, a nuspojave su ti indivudualna stvar. Eto ja nisam imala niti jednu...samo mi je svaki dan bilo sve bolje i bolje.... :wub:
Nakon seroxata mi je to došlo ko blagoslov...

Ne pridržavam se nikakvog posebnog režima prehrane, s tim da sam više sklona vegetarijanstvu oduvijek, ali uzimam mje?ne prera?evine.
Ovo je noviji lijek, i nema nuspojava kao oni stari mokoblemidi.

Pitaj što te to?no interesira pa ?u tako i odgovoriti.

Elina, bas si me osvjezila ovom informacijom. Ja sam pio cijeli niz ad-a, ukljucujuci i seroxat. Sa svakim od njih sam imao gadnih nuspojava.
Zadnje sto sam pio bio je Coaxil. S njim nisam imao nekih karakteristi?nih nuspojava,  al ni neko poboljsanje. Istina je da sam prolazio kroz turbulentno vrijeme za vrijeme pijenja Coaxila. Problem tog lijeka je sto me nije digao, vec pomalo eutanazirao sto se tice emocija, živosti, a i povecao mi zbunjenost.

Zanimam se za Aurorix jer sam procitao njegove karakteristike, posebno nuspojave, i prepoznao, ah eh, da bih mozda mogao imati više sre?e s njim.
?ak sam spreman i na poseban tretman prehrane, samo da mi pomogne, da pocmem napokon zivjeti. :D

Evo pitamca: jel ga kombiniras s nekim anksiolitikom i bas nikakve nuspojave nisi imala?

#8 Frano

Frano

Baby

• Beginners
  • Pip
  • 12 posts

Posted 20 June 2006 - 19:46

:wub:

View PostLidija, on 19 Jun 2006, 11:36 PM, said:

Pogledaj ovde, nadam se da razumeš engleski! S obzirom da kažu da ne treba da bude "prvi izbor", ve? samo ako ti ne odgovaraju drugi antidepresivi, jer ima o?ito jaaaako nezgodno dejstvo sa mnogo vrsta hrane...

http://www.inhouseph...ts/manerix.html

Aurorix / Manerix is a new antidepressant drug of the reversible inhibitor of monoamine oxidase type A class.

(MAOI) Monamine Oxidase Inhibitors

Used to treat depression and panic. In most cases, MAOI's should not be the first treatment choice. Rather, these drugs are prescribed for people whose symptoms have failed to respond to other common antidepression drugs. Although just as effective as heterocyclic drugs, they poses a potential problem because of the possible toxic food-drug interactions. If you are taking one of these, follow the dietary guidelines strictly.

Do NOT eat food or drink beverages with tyramine while taking MAOI's. Among the foods that should be avoided are: Lox, Pickled Herring, Liver, Dry Sausage, Broad (fava) beans, Raisins, Figs, Avocados, Cheese (cottage and cream cheese are allowed), Yogurt, Beer, Wine, Hard Liquor, Sherry, Caffiene (coffee, tea, cocoa, or chocolate), Yeast Products, Pickles, Sauerkraut, Soy Sauce, Sour Cream, Snails or Licorice.

Hej Lidija...nije problem rezim prehrane samo da pomogne:)
Preveo sve vrste hrane osim onoga sto zovu Lox, mozda znas sto je to?
Svakako thx.  :D

#9 tonka

tonka

CARICA

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,931 posts

Posted 20 June 2006 - 20:14

Frano,

ja sam tako?er koristila Aurorix.Od njega nisam imala baš nikakvih nuspojava.Jela sam sve uobi?ajeno kao i ina?e.
Nisam imala problema s spavanjem,sve je bilo o.k. osim što mi nije umanjio pani?ne niti depresiju.
Mislim da ne trebaš toliko misliti na to šta jedeš dok piješ Aurorix,meni moja psihijatrica nije ništa takvo spomenula a mislim da je važna prehrana da bi to sigurno rekla.
i da,želim ti dobrodošlicu!!!!

#10 Frano

Frano

Baby

• Beginners
  • Pip
  • 12 posts

Posted 20 June 2006 - 21:37

View Posttonka, on 20 Jun 2006, 09:14 PM, said:

Frano,

ja sam tako?er koristila Aurorix.Od njega nisam imala baš nikakvih nuspojava.Jela sam sve uobi?ajeno kao i ina?e.
Nisam imala problema s spavanjem,sve je bilo o.k. osim što mi nije umanjio pani?ne niti depresiju.
Mislim da ne trebaš toliko misliti na to šta jedeš dok piješ Aurorix,meni moja psihijatrica nije ništa takvo spomenula a mislim da je važna prehrana da bi to sigurno rekla.
i da,želim ti dobrodošlicu!!!!

Pozdrav i tebi tonka...eto gore sam napisao da sam probao niz ad-a i sa svima sam imao strasne nuspojave. Kod mene su simptomi nesto drugacijji, glavni problem mi je anksioznost, prateci trnci i pritisak u glavi. Evo sam se razgolitio, ha ha, sada znas o meni.
Kad sam poja?ano anksiozan nemam volje druziti se s ljudima. Ne znam jel to socio fobija. Inace sam ekstrovertiran.
Nisam nikada imao panicne..pa ostaje nada da mi mozda to pomogne :wub:

#11 tonka

tonka

CARICA

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,931 posts

Posted 20 June 2006 - 21:58

I ja sam ih probala...uf ne da mi se ni sje?ati.sada sam na Zoloftu...i bolje je,kuc,kuc.
Ne?eš znati dok ne probaš.
i samo se ti razgoli,biti ?e lakše.
Osim što imaš poja?anu anksioznost,pri?aj o sebi.
Znaš,tablete nam pomažu kao privremene štake,da malo oja?amo,a ve?ina posla je na nama.

#12 ELINA

ELINA

MEGA-MASTER

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 459 posts

Posted 21 June 2006 - 08:47

View PostFrano, on 20 Jun 2006, 08:20 PM, said:

Elina, bas si me osvjezila ovom informacijom. Ja sam pio cijeli niz ad-a, ukljucujuci i seroxat. Sa svakim od njih sam imao gadnih nuspojava.
Zadnje sto sam pio bio je Coaxil. S njim nisam imao nekih karakteristi?nih nuspojava,  al ni neko poboljsanje. Istina je da sam prolazio kroz turbulentno vrijeme za vrijeme pijenja Coaxila. Problem tog lijeka je sto me nije digao, vec pomalo eutanazirao sto se tice emocija, živosti, a i povecao mi zbunjenost.

Zanimam se za Aurorix jer sam procitao njegove karakteristike, posebno nuspojave, i prepoznao, ah eh, da bih mozda mogao imati više sre?e s njim.
?ak sam spreman i na poseban tretman prehrane, samo da mi pomogne, da pocmem napokon zivjeti. :wub:

Evo pitamca: jel ga kombiniras s nekim anksiolitikom i bas nikakve nuspojave nisi imala?

U po?etku sam pila uz aurorix i xanax 4x0,25 mg dnevno. NO kako se stanje poboljšavalo, smanjivala sam xanax, tako da u zadnje vrijeme pijem rijetko..tako po možda 1-2x tjedno po 0,25mg. Zavisi jel sam imala stresa, ili neke situacije koje su bile onako nezgodne..

Nuspojave...joj...možda bi ih i skužila da sam odmah krenula sa aurorixom...ali ja sam pila seroxat tjedan dana i mislila sam da ?u se raspucati po šavovima..derealizacije na svakih sat vremena, takva strašna anxioznost, hipohondrija, fizi?ki simptomi, ali doslovce od glave do pete...tako da nakon tjedan dana otišla do psihi?a i rekla da mi je stravi?no, i on je odmah promijenio ad. Onda sam radila pauzu od  tjedan dana, di mi je bilo jednako loše i onda krenula s aurorixom...
Promijene su se po?ele dešavati ve? nakon tjedan dana, ali male...onako nisam više bezvoljno ležala u krevetu ujutro. U to vrijeme sam se uvijek u popoodnevnim satima puno šetala, puno izlazila na zrak. Jutra su mi bila smrt..tako da sam to prvo primjetila...
Onda je nakon cca 2 tjedna po?ela popuštati hipohondrija...pa onda anxioznost op?enito...za cca 1,5 mjeseci je bio zadnji pani?ni...od onda mi je sve bolje i bolje..
Negdje s po?etkom ožujka sam skužila da sam onako "nabrijana", mogu sve...brzam...odra?ujem 2-3 posla odjednom, potreba za snom mi se smanjila na 4-5 sati, stalno sam bila u speedu..
Na svoju ruku sam smanjila aurorix na 2x150mg(po?etna doza je bila 3x150mg), nakon toga, sam imala malu anxioznost i mu?nine u prvih par tjedana...ali bilo je i stresa..tako da ne znam jel to od toga, ali se sve smirilo nakon tog vremena..
S krajem kolovoza idem na 1x150mg. ajd Bože pomozi...

#13 mila

mila

ÄŚlan

• Newcomers
  • PipPip
  • 32 posts

Posted 13 September 2006 - 21:43

Pozdrav svima,
prvi put sam na forumu, sada sam baš ?itala postove o Aurorixu. Ja sam ga po?ela uzimati prije 10-tak dana -150 mg dnevno. Za sada ne osje?am neko poboljšanje, isto mi je kao i prije.Jedino pozitivno je da nema nuspojava. Uzimam i Lamictal u dozi od 200 mg dnevno zadnjih godinu dana. Od njega mi je dosta bolje, raspoloženje mi ne oscilira kao prije (od euforija do depresija). Me?utim, još uvijek imam simptome socijalne fobije: uko?im se u društvu, osje?am se izgubljeno, ne mogu misliti, moram se ekstremno truditi da ?ujem što drugi govore, napeta sam,neopuštena, ?esto uznemirena.Uz to, i dalje me proganjaju kod mene jako izraženi osje?aji krivice. Toga se toliko nagomila tijekom cijelog dana da nave?er ne mogu ništa konstruktivno raditi, osje?am se bezvoljno i ravnodušno. Ina?e, bazi?no nisam depresivna.Deprimiraju me simptomi. Imam volje za puno toga, ali se teško skoncentriram da nešto napravim. Pažnja mi je površna, dok ?itam ne mogu se prisliti da to radim polako s razumijevanjem, ve? mi o?i brzo prelaze preko cijelog teksta.
Probala sam dosta antidepresiva.Od Prozaca i Seroxata bilo mi je još lošije, bila sam tako uznemirena da nisam mogla stajati na jednom mjestu ni dvije minute. Zoloft sam uzimala nešto više od mjesec dana, ali sam stalno imala žgaravice, mršavila sam, a nije mi bilo ništa bolje, ali ni gore. Coaxil sam najbolje podnosila (što se ti?e nuspojava), ali sam dosta oscilirala u raspoloženju (napadi agresije, euforije, depresije, krivnje), iako je pod njim bilo bolje nego kad nisam ništa uzimala. Fevarin sam uzimala nedavno, prije Aurorixa. Bio je pravo pozitivno otkri?e što se ti?e djelovanja na simptome socijalne fobije, ali me je bacio u ravnodušnost i sivilo, pa sam prekinula.
Pitala bi Elinu kao joj je sada pod Aurorixom (ako ga još pije),kakve je simptome imala kad ga je po?ela piti.Mislila sam ovih dana pove?ati dozu na 2 x 150 mg. Koliko da pri?ekam s njegovim djelovanjem?
Da li imate iskustva da na ovakve simptome kao moje dobro djeluje ili ima nešto bolje (što nisam probala do sada)?
Frano,da li još trošiš Aurorix i kako ti je?
Pozdrav,
mila

#14 Frano

Frano

Baby

• Beginners
  • Pip
  • 12 posts

Posted 14 September 2006 - 22:34

View Postmila, on 13 Sep 2006, 10:43 PM, said:

Pozdrav svima,
prvi put sam na forumu, sada sam baš ?itala postove o Aurorixu. Ja sam ga po?ela uzimati prije 10-tak dana -150 mg dnevno. Za sada ne osje?am neko poboljšanje, isto mi je kao i prije.Jedino pozitivno je da nema nuspojava. Uzimam i Lamictal u dozi od 200 mg dnevno zadnjih godinu dana. Od njega mi je dosta bolje, raspoloženje mi ne oscilira kao prije (od euforija do depresija). Me?utim, još uvijek imam simptome socijalne fobije: uko?im se u društvu, osje?am se izgubljeno, ne mogu misliti, moram se ekstremno truditi da ?ujem što drugi govore, napeta sam,neopuštena, ?esto uznemirena.Uz to, i dalje me proganjaju kod mene jako izraženi osje?aji krivice. Toga se toliko nagomila tijekom cijelog dana da nave?er ne mogu ništa konstruktivno raditi, osje?am se bezvoljno i ravnodušno. Ina?e, bazi?no nisam depresivna.Deprimiraju me simptomi. Imam volje za puno toga, ali se teško skoncentriram da nešto napravim. Pažnja mi je površna, dok ?itam ne mogu se prisliti da to radim polako s razumijevanjem, ve? mi o?i brzo prelaze preko cijelog teksta.
Probala sam dosta antidepresiva.Od Prozaca i Seroxata bilo mi je još lošije, bila sam tako uznemirena da nisam mogla stajati na jednom mjestu ni dvije minute. Zoloft sam uzimala nešto više od mjesec dana, ali sam stalno imala žgaravice, mršavila sam, a nije mi bilo ništa bolje, ali ni gore. Coaxil sam najbolje podnosila (što se ti?e nuspojava), ali sam dosta oscilirala u raspoloženju (napadi agresije, euforije, depresije, krivnje), iako je pod njim bilo bolje nego kad nisam ništa uzimala. Fevarin sam uzimala nedavno, prije Aurorixa. Bio je pravo pozitivno otkri?e što se ti?e djelovanja na simptome socijalne fobije, ali me je bacio u ravnodušnost i sivilo, pa sam prekinula.
Pitala bi Elinu kao joj je sada pod Aurorixom (ako ga još pije),kakve je simptome imala kad ga je po?ela piti.Mislila sam ovih dana pove?ati dozu na 2 x 150 mg. Koliko da pri?ekam s njegovim djelovanjem?
Da li imate iskustva da na ovakve simptome kao moje dobro djeluje ili ima nešto bolje (što nisam probala do sada)?
Frano,da li još trošiš Aurorix i kako ti je?
Pozdrav,
mila

Ha ha ha, alo alo Mila....

simptomaticno je da ti nijedan AD ne odgovara i onda nakon kratkog vremena prestanes s terapijom. Nasmijala si me, eto, jer sam i ja isto tako reagirao. Kazu da zbilja trebas izdrzati neko vrijeme, no nepodnosljivo je bilo cekanje tog vremena kad ces se osjecati bolje. Nuspojave su gadna stvar!

Na Aurorixu sam vec dva ipol mjeseca, s tim da sam poceo s pola tabletice, tepam - moras malo, i povecavao dozu za pola svakih 15-20 dana. Trenutno pijem dvije cijele i razmisljam uskoro povecati jos za pola. Pretpostavljam da te zanima kako se osjecam - puno bolje nego kad nisam pio, no prema informacijama koje imam u onom trenutku kad se pocmes stvarno osjecati dobro, nakon toga bi trebalo piti minimalno jos pola godine.
Imam faza kad se osjecam perfektno, a isto tako i faza kad se osjecam totalno iscrpljeno, bez energije.

Trenutno mi je problem s Aurorixom, a to je bilo i s drugim AD-ovima, sto mi poremeti bioritam, odnosno postanes lagano neopterecen sto se tice mnogih stvari; poremeti ti odnos sna i budnosti i sl. No, kako bilo za mene je Aurorix otkrice buduci su me svi ostali AD-ovi poprilicno gazli nuspojavama.
Nije da se nebih skinuo s njega, imam krize, al kako bilo nastojim izdrzati taj neki period od 9 - 12 mjeseci, pa onda lagano skidanje :-)

Reagiranje na tvoje pitanje - prekratak je period od 10-tak dana da bi se pocela znatnije osjecati bolje. Pokusaj izdrzati sto duze mozes, poboljsanje ce doci samo po sebi...i prestani se opterecivati s trenutnim stanje i tim kad ce mi biti bolje, znam, lako je reci!
Poslusaj savjet Eline koja je negdje gore spomenula da jako puno šeta po šumi, u proirodi, da vjezba, meditira....i da joj to jako pomaze. Isto i ja ponekad sebi priustim, i nakon toga se puno bolje osjecam. Evo bas se spremam raditi sklekovlje :-)

Lamictal, za sto ti je to, jel to kakav anksiolitik ili sto vec?

Moramo biti jaci od osjecaja krivnje, losih misli....   I zapamti....sama sebi si najbitnija!

Pozdrav

Frano

#15 mila

mila

ÄŚlan

• Newcomers
  • PipPip
  • 32 posts

Posted 15 September 2006 - 10:05

View PostFrano, on 14 Sep 2006, 11:34 PM, said:

Ha ha ha, alo alo Mila....

simptomaticno je da ti nijedan AD ne odgovara i onda nakon kratkog vremena prestanes s terapijom. Nasmijala si me, eto, jer sam i ja isto tako reagirao. Kazu da zbilja trebas izdrzati neko vrijeme, no nepodnosljivo je bilo cekanje tog vremena kad ces se osjecati bolje. Nuspojave su gadna stvar!

Na Aurorixu sam vec dva ipol mjeseca, s tim da sam poceo s pola tabletice, tepam - moras malo, i povecavao dozu za pola svakih 15-20 dana. Trenutno pijem dvije cijele i razmisljam uskoro povecati jos za pola. Pretpostavljam da te zanima kako se osjecam - puno bolje nego kad nisam pio, no prema informacijama koje imam u onom trenutku kad se pocmes stvarno osjecati dobro, nakon toga bi trebalo piti minimalno jos pola godine.
Imam faza kad se osjecam perfektno, a isto tako i faza kad se osjecam totalno iscrpljeno, bez energije.

Trenutno mi je problem s Aurorixom, a to je bilo i s drugim AD-ovima, sto mi poremeti bioritam, odnosno postanes lagano neopterecen sto se tice mnogih stvari; poremeti ti odnos sna i budnosti i sl. No, kako bilo za mene je Aurorix otkrice buduci su me svi ostali AD-ovi poprilicno gazli nuspojavama.
Nije da se nebih skinuo s njega, imam krize, al kako bilo nastojim izdrzati taj neki period od 9 - 12 mjeseci, pa onda lagano skidanje :-)
Reagiranje na tvoje pitanje - prekratak je period od 10-tak dana da bi se pocela znatnije osjecati bolje.
Pokusaj izdrzati sto duze mozes, poboljsanje ce doci samo po sebi...i prestani se opterecivati s trenutnim stanje i tim kad ce mi biti bolje, znam, lako je reci!
Poslusaj savjet Eline koja je negdje gore spomenula da jako puno šeta po šumi, u proirodi, da vjezba,      meditira....i da joj to jako pomaze. Isto i ja ponekad sebi priustim, i nakon toga se puno bolje osjecam. Evo bas se spremam raditi sklekovlje :-)

Lamictal, za sto ti je to, jel to kakav anksiolitik ili sto vec?

Moramo biti jaci od osjecaja krivnje, losih misli....   I zapamti....sama sebi si najbitnija!
Pozdrav
Frano
Dragi Frano,
drago mi je da si se javio.
Što se ti?e antidepresiva koje sam uzimala, nešto si u pravu, ali ne za sve. Coaxil sam  uzimala neprekidno 6 mjeseci u jednom periodu, a onda ponovo nakon nekog vremena -4 mjeseca. Nije bio loš, ali napisala sam ranije smetale su me jake oscilacije raspoloženja.I nije bio baš nešto. I dalje mi je stalno tutnjilo u glavi, misli su mi prebrzo tekle, koncenracija je bila izrazito otežana. Sulpirid sam uzimala skoro godinu dana, ali je imao gadnu nus pojavu da nisam cijelo vrijeme imala menstruaciju. Po djelovanju je bio sli?an Coaxilu, možda je manje dizao (tj. manje je bio antidepresivan). Praozac sam uzimala nešto više od mjesec dana, ali su nus pojave tako bile gadne (mislim da na ve?em dnu nisam nikada bila kao tada) da mi je sama psihijatrica rekla da prekinem.Seroxat sam vrlo kratko uzimala, ali sam dobila takve gr?eve u trbuhu da sam sama prekinula. Kasnije mi je psihijatrica rekla da mi o?ito SIPSI (skupino novih AD-inhibitora serotonina) o?ito ne djeluje i da mi vjerojatno ne?e ni jedan iz te skupine djelovati. Ipak, danas mislim da to nije to?no (a ?itala sam to i na vašem forumu).Što se ti?e Fevarina, ne znam da li sam trebala još pri?ekati, ali moj psihoterapeut (on mi ne propisuje lijekove ve? me šalje toj njegovoj kolegici koja je za to stru?na, a moram priznati da sam neke i sama sebi uvodila jer dosta ?itam o njima)-dakle on smatra da se ne treba dugo patiti s nekim lijekom ako ima ja?e nuspojave.
Aurorix sam sama sebi uvela jer je iz druge skupine AD, a  pro?itala sam da dobro djeluje kod socijalnih fobija, poboljšava koncentraciju i dobar je za atipi?ne depresije (tu prepoznajem sebe). Tako?er, svugdje se navodi da ima malo nuspojava. Zato sam krenula s njim, i uistinu mislim da treba izdržati neko vrijeme ( po meni barem dva do tri mjeseca s obzirom da za sada ne osje?am neke nuspojave). Puno mi zna?i  što si mi  to napisao i ohrabrio me da izdržim.
U zadnje vrijeme sam se malo ulijenila što se ti?e kretanja, a to je vjerojatno uzrokovano trenutno mojim lošijim psihi?kim stanjem. Morat ?u se malo i na silu natjerati da ponovo po?nem vježbati, šetati i sl. I ja sam se  osje?ala  bolje kad sam to prakticirala.
Što se ti?e Lamictala, on je antiepileptik (noviji), a koristi se i kao stabilizator raspoloženja. To je odli?an lijek- do sada najbolji koji sam ikad uzimala. Doduše, i na njegovo djelovanje se mora dugo ?ekati, jer se mora jako polako i postepeno pove?avati doza ( kao prevencija osipa). Nakon dva mjeseca osjetila sam poboljšanje. Raspoloženje mi ne oscilira kao nekada, mogu se bolje kontrolirati i bolje skoncentrirati na posao. Ranije sam jako teško radila, a sada je  puno lakše i na poslu i kod ku?e. Jedino što mi nije uklonio tu moju uko?enost i napetost. To nije kao ranije, ali još me smeta. Znam da nije sve u lijekovima, ali zašto ne pokušati još s ne?im da mi se poboljša kvaliteta života. Kažu da su kombinacije lijekova op?enito dobre (naravno ne treba pretjerivati). Lamictal kanim nastaviti i dalje uzimati.
Voljela bi da mi opišeš svoje simptome i poteško?e. Ne znam zašto bi prestao uzimati Aurorix ako ti dobro djeluje ( pa ?ak i nakon godine dana). Ako duže vrijeme imaš psihi?kih poteško?a, mislim da lijek treba puno duže vremena uzimati. da li ideš kod psihijatra?
Pozdrav,
mila

#16 mila

mila

ÄŚlan

• Newcomers
  • PipPip
  • 32 posts

Posted 19 September 2006 - 22:25

Frano, gdje si. Ništa se ne javljaš, ništa od odgovora na moja pitanja. Da li si se ne?ega uplašio?
Mila

#17 Frano

Frano

Baby

• Beginners
  • Pip
  • 12 posts

Posted 20 September 2006 - 16:41

View Postmila, on 19 Sep 2006, 11:25 PM, said:

Frano, gdje si. Ništa se ne javljaš, ništa od odgovora na moja pitanja. Da li si se ne?ega uplašio?
Mila

Ej Mila...

strah od tebe je golem, ih! Pokusavam obaviti sve sto imam, a usput se dobro odmorit pa ne stignem na forum ili samo malo virnem  malo. Kako bilo dobit ces odgovor sljedecom turmom jer sad brisem. Drzi se!

Pozdrav

#18 Tricia

Tricia

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 413 posts

Posted 08 October 2006 - 13:50

Evo meni je tre?i dan kako ga uzimam, nisam primjetila neke nuspojave, osim što mi se strašno spava, a sad da li je to od lijeka ... :blink:
Nego, brine me ovo što sam pro?itala da kada se uzima Aurorox mora se izbjegavati odre?ena hrana, i dosta je toga zapravo na popisu. :P
?udno mi je što mi niti psihijatar niti moja doktorica op?e prakse nisu spomenuli ništa u vezi toga. Kolko vas je uzimalo ili još uvijek uzima Aurorix i da li ste izbjegavali tu hranu ili ste normalno nastavili sve jesti?

#19 Frano

Frano

Baby

• Beginners
  • Pip
  • 12 posts

Posted 10 October 2006 - 18:13

View PostFaithless, on 8 Oct 2006, 02:50 PM, said:

Evo meni je tre?i dan kako ga uzimam, nisam primjetila neke nuspojave, osim što mi se strašno spava, a sad da li je to od lijeka ... :clapping:
Nego, brine me ovo što sam pro?itala da kada se uzima Aurorox mora se izbjegavati odre?ena hrana, i dosta je toga zapravo na popisu. :P
?udno mi je što mi niti psihijatar niti moja doktorica op?e prakse nisu spomenuli ništa u vezi toga. Kolko vas je uzimalo ili još uvijek uzima Aurorix i da li ste izbjegavali tu hranu ili ste normalno nastavili sve jesti?

Alo faithless....

Vidim da si promijenila AD...ne znam kojim povodom no evo da ti odgovorim na tvoje pitanje. Vec sam gore na ovu temu nesto pisao i pokusao objasniti svoje iskustvo. Kako bilo sto se tice nuspojava Aurorix je zbilja AD koji ih ima minimalno. Jedino sto mi se dogadja to je da mi ponekad zbrcka dan - noc sto se tice spavanja, al to je uglavnom kad dolazi do promjene vremena. No paralelno idem na psihoterapiju koja mi pomaze u snalazenju kod medjuljudskih odnosa, odnosno, snalazenju i reagiranju na pojedine stresne situacije koje me cine anksioznim....itd. Svakako se od kada ga pijem osje?am bolje!

Ni meni doktorica nije spomenula nista vezano za hranu, al sam ju ja pitao. Da budem iskren nisam dobio
konkretan odgovor sto me zanimalo, a to je 'što se dogadja kad konzumiras tu hranu u isto vrijeme dok pijes Aurorix?'

Medjutim, shodno onome sto se moze naci na netu izbacio sam s jelovnika gotovo svu hranu sto je na tom popisu. Moram priznati da se nisam previse dvoumio oko toga jer mi je bilo bitno da se osjecam bolje i nisam se htio dovesti u situaciju da mi ponovno AD ne odgovara. Hebiga! Jel ima to veze s mojim trenutnim stanjem koje je vrlo dobro ne znam!
Ako si dobro citala upute piše da se ne pretjeruje s tom hranom, pa stoga i nije bas da trebas sve izbaciti...samo nemoj pretjerivati!
Buduci da sam puša? ujutro kad dodjem na posao uredno popijem kavu ( cigareta trazi!), a kad sam imao virozu pio sam i ?aj.  Ne konzumiram suhomesnate i mlije?ne proizvode osim malo mlijeka koje ide u jutarnju kavu. :-) Odustao i od ?okolade koju sam njupao ko blesav! ;-)
Sporne su mi bile te namirnice budu?i ostatak s popisa niti ne konzumiram. Primjerice....jetricu, smokve, avokado, bob, pivo, vino, grož?ice, povr?e u octu (kvasinu), kiseli kupus, sojin umak, puževe, slatki korjen ( za to nemam pojma ni što je!)....
Nadam se da sam ti pomogao, a i kome drugome....no ukoliko te bude jos sto zanimalo samo pitaj!

Jos nesto...poceo sam s pola tabletice, a sad sam na dvije cijele. Trebalo mi je cca 2 mjeseca da osjetim poboljšanje. Islo je postepeno kako sam povecavao dozu. Eto...svakim danom sve više napredujem. :-d

Lijep pozdraf i drzi se ;-)

Frano

#20 Tricia

Tricia

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 413 posts

Posted 10 October 2006 - 18:41

Evo ja se raspitala bila još malo, to?nije Mila mi je rekla da su stari lijekovi iz ove skupine imali interakcije s hranom, ali izgleda da ovi noviji nemaju ... ovo je noviji AD is skupine MAO i on je kao selektivniji ... :clapping:

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users