Jump to content

- - - - -

da li se vidite? da li posmatrate svoje delovanje?

gracioznost uglađenost samokontrola samosvest

• Please log in to reply
25 replies to this topic

#1 ĐeneĐene

ĐeneĐene

correct me!

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,895 posts

Posted 13 December 2017 - 17:17

imam ovaj problem odvajkada
ne mogu fizički da vidim sebe dok nešto radim ili govorim
čitao sam da je za poremećaje ličnosti karakteristično to da ne mogu da se vide
ali ja nemam nijedan dijagnostifikovan pl i ne osećam se na taj način nefunkcionalno

jednom kad sam počeo sa lekovima mogao sam da vidim sebe kako nešto radim
potpuna samosvest i samokontrola
a onda me psihićka poklopila da su u pitanju derealizacije (ili depersonalizacije ne sećam se)

kroz �ivot idem kao muva bez glave
kao šeprtlja i nimalo graciozno i uglađeno
samo kad pogledam unazad mogu da analiziram svoje ponašanje
u toku tog delovanja nema šanse

ima li još neko ovaj problem?

čemu da ga pripišem?
ne vidim da manje zapitani imaju ovaj problem pa nekako sumnjam da je krivac moj intelektualni nivo
šta je onda u pitanju?

#2 weirdo

weirdo

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,762 posts

Posted 13 December 2017 - 17:31

Mozda se gubis u proslosti / buducnosti.
Mozda bi valjalo da probas da se ucentriras u sad i ovde.
Mozda da probas svako vece da odvojis vreme za pokusaj da se setis svesno svega sta si radio tokom tog dana, od tog trenutka veceri, do jutra, unazad.
Nepristrasno sagledavanje bez upliva emocija, posmatranje.

#3 ĐeneĐene

ĐeneĐene

correct me!

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,895 posts

Posted 13 December 2017 - 17:38

posmatranje unazad mi nije problem
i svakako se gubim u prošlosti/budućnosti jer je to prirodno za sve ljude koji nisu majstori meditacije

ovo o čemu ja govorim je kao neka fizička nemogućnost da kontrolišem svoje ponašanje
kao konstantna disocijacija u toku ponašanja

#4 weirdo

weirdo

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,762 posts

Posted 13 December 2017 - 18:15

poseban izazov je setiti se nekog traumatičnog događaja iz prošlosti i mirno i nepristrasno ga sagledati, svaki detalj.
provetriti događaj.

#5 GraničniHisterDistimić

GraničniHisterDistimić

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 535 posts

Posted 13 December 2017 - 18:20

Ako sam raspoložen -da , sve vidim , sve kontrolišem , ignorišem što treba i tako dalje .
Ako sam neraspoložen ignorišem sebe  tako da ništa ne vidim osim onog osnovnog.
Toliko ignorišem sebe da počnem da dobijam problem sa vidim .Pa poremećaj ličnosti imam , nije ni čudo .

#6 archaic_tiger

archaic_tiger

Medo plišani

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,527 posts

Posted 13 December 2017 - 18:48

View PostĐeneĐene, on 13 December 2017 - 17:17 , said:

imam ovaj problem odvajkada
ne mogu fizički da vidim sebe dok nešto radim ili govorim

Pa ne mogu ni ja (osim u slučaju kada se neko ogledalo nalazi preda mnom) :lol:

Šalu na stranu...Pretpostavljam da hoćeš da kažeš da imaš poteškoća da vizualizuješ samog sebe dok se prisećaš određenih događaja iz prošlosti (a po svemu sudeći,to se ne odnosi samo na prošlost već i na događaje koji se odigravaju u "real-time-u",odnosno sadašnjosti). Ono što ću ti reći jeste da ne verujem da postoji mnogo ljudi koji su sposobni da bogzna kako precizno vizualizuju same sebe u "realnom vremenu",s obzirom da je u svakom trenutku našeg budnog života mozak okupiran ovim ili onim sadržajima,te prema tome sav kapacitet naše raspoložive pažnje i koncentracije ide na te sadržaje,a ne na to kako u tom trenutku delujemo u fizičkom smislu (tj.jesmo li šeprtlje ili nismo,koliko nismo ili jesmo graciozni itditd). Prema tome, donekle je sasvim normalno što ne možeš svaki put da budeš u potpunosti svestan svoje fizičke pojave u datom trenutku...Najprostije rečeno,to bi bilo otprilike kao kada bi ti sada neko pokazao fotografiju tebe za koju bi ti tražio da je proučavaš i analiziraš,dok-sa druge strane-u isti mah treba da sa tom osobom vodiš neki smislen i sadržajan razgovor...Jednostavno,mozak nije u stanju da sve vreme u podjednakoj meri održava koncentraciju na obe stvari istovremeno.

Imam čudan osećaj da lupetam dok sve ovo pišem,tj.da ovo uopšte nije to na šta si ti mislio...Ali šta bi drugo onda moglo da bude? :huh2:

#7 ĐeneĐene

ĐeneĐene

correct me!

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,895 posts

Posted 13 December 2017 - 18:58

možda i jeste nemam pojma :D

pitanje je onda zašto nekad i mogu da budem svestan sebe i da se kontrolišem u trenutku
nekad sve radim potpuno svesno
kao da ta "disocijacija" nestane na neko vreme i digne se koprena i bude mi super tad

u stvari meni je bitno da znam je li ovo nešto patološki ili nije

#8 weirdo

weirdo

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,762 posts

Posted 13 December 2017 - 19:01

to pamćenje sebe je vrlo teško, pisao je gurđijev o tome.
ovako kad se događaji posmatraju sa bezbedne udaljenosti i u miru, dođe do rasterećenja, bar u mom slučaju je tako bilo.
a što rasterećeniji čovek postaje, mirniji je i veću kontrolu ima nad samim sobom, tj. nad svojim umom, možda je tako preciznije da se napiše.

#9 archaic_tiger

archaic_tiger

Medo plišani

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,527 posts

Posted 13 December 2017 - 19:09

A da nije slučajno ovo u pitanju (s obzirom da i tvoja doktorka veruje u to)...

http://www.akademija...stvarnosti.html

#10 ĐeneĐene

ĐeneĐene

correct me!

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,895 posts

Posted 13 December 2017 - 19:21

nene dr je rekla da je dp/dr ono kad sam se osećao normalno :lol: :blink:

a sad ću pogledati tvoj link

#11 ĐeneĐene

ĐeneĐene

correct me!

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,895 posts

Posted 13 December 2017 - 19:42

nemam ja dp/dr definitivno
a i ono kad dr kaže da sam imao je bio fantastično dobar osećaj a ne nešto strašno

da nije tih momenata kad osećam kontrolu nad sobom ne bih ni znao da može drugačije
ali znam da postoji bolje i sad ne znam šta dalje...

#12 archaic_tiger

archaic_tiger

Medo plišani

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,527 posts

Posted 13 December 2017 - 20:19

E pa,to "bolje" prema mišljenju tvoje doktorke-ispade da je "gore",a ne "bolje" :lol:

Nekako stičem utisak da je tvoja doktorka verovatno omašila poentu...Mora da te ona tu nešto nije razumela do kraja,nego-čim si ti izgovorio ono "bio sam u stanju da vidim sebe kako nešto radim"-ona te je tu prekinula i rekla: "Aha,ovde mora da je u pitanju depersonalizacija"...Moguće je da se nije dovoljno unela u priču,te da se nije potrudila da do kraja shvati šta se tu u stvari dešava.

Ako se dobro sećam,u par navrata si na ovom Forumu pisao kako redovno praktikovanje joge i meditacije može da bude od velike koristi u smislu tog nekog poboljšanog držanja,fizičke kondicije i tako tih stvari...Pa onda pretpostavljam da vežbe tog tipa isto tako mogu da pripomognu i kada je u pitanju to što ti nazivaš "uglađenost" (odnosno,fluidnost) u izvođenju pokreta. Eto,to je nešto što mi trenutno pada na pamet...

Ovo će možda zvučati kranje glupavo,ali da li si ikada pokušao da (primera radi) staneš pred neko veliko ogledalo,zadaš sebi zadatak da izvedeš seriju određenih pokreta,i onda u ogledalu posmatraš kako sve to izgleda? Na primer,uzmeš i kažeš samom sebi: "Ima da fluidno i graciozno izvedem te-i-te pokrete",i onda to pred ogledalom i pokušaš,onako pažljivo i koncentrisano...Ko zna,možda ćeš se na taj način vremenom izveštiti (ako,recimo,svakoga dana samom sebi zadaš određeni vremenski period za izvođenje ovakvih vežbi). Ko zna,možda bi to vremenom dalo neke rezultate?...

#13 ĐeneĐene

ĐeneĐene

correct me!

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,895 posts

Posted 13 December 2017 - 20:41

ti si sva za neka vežbanja pred ogledalom :D
ja bih fix odma nama u vidu čarobne pilule hehe

ništa ne pomaže više neg vežbanje uz određene suplemente da ih ne nabrajam
(to je i razlog zbog kojeg mislim da je nešto patološki u pitanju tj nešto fiziološki tj... razumeš već...)
posle joge i meditacije se osećam bolje ali ne u smislu da sam svesniji sebe kad radim nešto

#14 Life

Life

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 116 posts

Posted 13 December 2017 - 21:50

Da. Narocito od kada meditiram.

#15 plavo

plavo

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 179 posts

Posted 13 December 2017 - 22:21

Ja te Đene ništa ne shvatam,
kako misliš da vidiš sebe "dok nešto radim ili govorim" ?
mislim da je to spontano ponašanje, puno normalnije nego da si uvijek svjestan sebe.

#16 klementina_je_slađa

klementina_je_slađa

Još malo pa MASTER

• Banned
  • PipPipPipPip
  • 137 posts

Posted 13 December 2017 - 22:37

neam pojma šta bi ti reko al moje djelovanje uglavnom posmatra sudac za prekršaje a posli čuvari na bilicama. Ili to ili niko.

#17 ĐeneĐene

ĐeneĐene

correct me!

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,895 posts

Posted 13 December 2017 - 22:48

View Postplavo, on 13 December 2017 - 22:21 , said:

Ja te Đene ništa ne shvatam,
kako misliš da vidiš sebe "dok nešto radim ili govorim" ?
mislim da je to spontano ponašanje, puno normalnije nego da si uvijek svjestan sebe.

mislim da nikome nije jasno a sad nije ni meni baš najjasnije

ali ostaje to da razlikujem dva stanja kod sebe
jedno je ovo svakidašnje gde ne postoji spontanost ni čvrstina koja nije drvenastost
i ono drugo koje je normalno kada mogu da se kontrolišem pa se ponašam onako kako ja mislim da treba
nazovimo to normalno stanje - relaksirana prisutnost

i da nisam iskusio to normalno stanje u nekim situacijama ne bih se nikada pitao da li je ovo svakidašnje neka patologija

#18 weirdo

weirdo

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,762 posts

Posted 13 December 2017 - 23:00

upotrebio si možda pravu reč - prisutnost...
razmišljam o terminima: svedok, posmatrač...
možda treba da naučiš kako da osvestiš, probudiš svedoka, posmatrača, prisutnost...
eto tako, to su mi neka trenutna razmišljanja...
možda pogrešne identifikacije umeju biti zajeb...

#19 ĐeneĐene

ĐeneĐene

correct me!

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,895 posts

Posted 13 December 2017 - 23:19

kada bi sišao sa svojih pseudoprosvećenih visina i izašao iz te paratranscedentalne priče :D
uvideo bi da taj tvoj jedan odgovor koji imaš ne odgovara mom pitanju koje sam iskusio

#20 pogresna

pogresna

gospodža

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,591 posts

Posted 13 December 2017 - 23:24

Možda postoji opravdan strah, na nesvesnom nivou, da ne bude nekih ispada kao što je bilo ranije, pa si istrenirao neke neurone da te ''udrvene''  da sprečiš određene stvari, i sad oni rade taj posao nezavisno od tvoje volje :)  pri tom te sprečavajući ponekad da se dovoljno opustiš i kad nema nikakvog razloga za brigu, ali sad njima treba puno vremena da poveruju odlukama čeonog režnja, sve dok imaju makar malo sumnje, oni će delovati kad god misle da treba :huh2:
Jer postoji određena kontradiktornost u ovome, želeo bi da budeš i spontan i da imaš samokontrolu u isto vreme... prilično ti driblaš samog sebe, tako mi se čini ;)
Inače za fine, tanane pokrete, zadužen je mali mozak, čini mi se :sleep:
Ako uopšte znam šta pričam al biće da nema razloga za pomisao da je fiziološki, zapravo oba stanja su ravnopravno prisutna jer su potrebna, kako da objasnim, evo... :D

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users