Jump to content

* * * * * 1 votes

Anhedonija

anhedonija antipsihotici

• Please log in to reply
60 replies to this topic

#1 ĐeneĐene

ĐeneĐene

poluzdrav

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,097 posts

Posted 22 July 2014 - 14:28

DOBRODOŠLI NA VELIKI ANHEDONIJA TOPIK
gde pokušavamo da razumemo anhedoniju kao i da iznađemo načine za njeno lečenje

Dodje mi da iskocim iz svoje koze!
Ne mogu vise da zivim sa ovom ubitacnom anhedonijom. Imao sam psihozu i mislim da mi je lakse bilo nositi se sa njom, nego sad sa anhedonijom. Mislim, slucajni prolaznici na ulici su mi slali poruke, komentarisali moje ponasanje za koje su saznali preko medija, bili neprijateljski raspolozeni prema meni itd. I sve to sam trpeo 15 godina i istrpeo, doduse uz dva nervna slomića.
Ali ovo stanje sad ne mogu vise da trpim. Osecam se kao da sam ziv sahranjen.

Ne privlaci me nikakva aktivnost, nemam motivacije da bilo sta uradim. Kada se jednom nateram da nesto uradim ne osecam nista povodom toga, nemam nikakav drive sto bi rekli Amerikanci (pa ni seksualni), ne osecam zadovoljstvo u onome sto radim. Govorim o stvarima koje ja volim i cime bih voleo da se bavim, na primer gledanje omiljene mi serije ili citanje knjige koja me zanima. Kada uradim nesto od onoga sto volim, osecam se kao da je to uradila druga osoba , a ne ja, bez ikakvih emocija sam tada.

Da li je neko osecao nesto slicno i kako se izborio sa tim?

Krivim AP za ovo stanje, pa se pitam je li neko na AP iskusio ovako nesto i da li je prestalo sa prestankom uzimanja AP?

Edited by 2Bavailable, 10 December 2016 - 15:28 .
dodatak

#2 matilda

matilda

Smooth Criminal :)

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,749 posts

Posted 22 July 2014 - 14:50

Potrebno je vreme, sve ce se srediti.

#3 Apoptosis

Apoptosis

Многострадални

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,147 posts

Posted 22 July 2014 - 16:25

Anhedoniju sam osetio prvi put pre par godina. Umrla mi je baba a ja nisam osećao ništa. Šta god da se događa ja nisam osećao ništa. U to vreme sam pio Seroxat i Metoten. Kad sam ih ukinuo, vratila su se osećanja i želje ali opet sve je bilo sjebano.
Kod mene je više bila u pitanju apatija, ali osećam anhedoniju godinama, pa i sada.

#4 kruška

kruška

sočna

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,032 posts

Posted 22 July 2014 - 18:23

već sam govorila kod mene je tako bilo dok sam uzimala ap i prestalo sa uzimanjem, ali ja nisam imala psihozu tako da kod mene nije bilo nikakve štete zbog prestanka uzimanja ap.

#5 ĐeneĐene

ĐeneĐene

poluzdrav

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,097 posts

Posted 22 July 2014 - 21:02

Hvala svima na odgovorima. Ja bih jeo govna da se otarasim ovog stanja, kazem vam psihoza mi je bila laksa za izdrzati nego sada ovo. Mora nesto u terapiji da mi se promeni ili cu stavrno odlepiti totalno (opet :lol: )

#6 Guberevac

Guberevac

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 723 posts

Posted 22 July 2014 - 22:58

Da nešto ne štima u terapiji i moraš traziti vise zanimljivih aktivnosti za sebe cim terepija proradi.

#7 ĐeneĐene

ĐeneĐene

poluzdrav

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,097 posts

Posted 23 July 2014 - 20:03

Imam sledece nedelje zakazano kod novog psihijatra pa cemo videti sta ona kaze, ali neko resenje mora se pronaci.
Ma ja imam sta da radim, lepo osmislim ja sebi dan, super kursevi neki na coursera.org i edx.org, pa poker, pa joga, meditacija itd, ali mi ne ide pa ne ide.

#8 joed

joed

Još malo pa MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 774 posts

Posted 23 July 2014 - 22:29

Neznam kolko se razumijes u glazbu ali iako sam i sam dozivio psihozu i naravno anhedoniju svejedno slusam glazbu u koju zapadnem u stanje kad ne osjecam potpuno nista ,osjecaj koju pjevac banda Mogwai kad pise takvu glazbu veli da ne osjeca ni "pain",ni pleasure",,isto tako i meni jako dragi islandski sigur ros kad ih slusam isto zapadnem u to neko stanje nirvane i meni to godi..Massive attack i Tricky su mi svakodnevno na meniju popodne dok odmaram..Ono sto zelim reci da ti umjetnici nisu dozivjeli psihozu pa su svjedno stvorili takvu glazbu i mislim da je anhedonija na neki nacin dio svih nas i meni iskreno ne smeta nego me vraca u neku ravnotezu.Ovo sve napisano se odnosi na popodne i navecer,prijepodne radim maratonske setnje i bicikl i puno druzenja i slusam zestoku glazbu ali svejedno anhedonija je dio mene i uvijek ce biti i ne zelim se mijenjati vise u zivotu ni ekaperimentirati s ljekovima jer meni je iskreno tako dobro,a tebi zelim da se promjenis uz pomoc psihijatra ako mozes,htio sam iznijeti samo svoje viđenje.pozdrav

#9 ĐeneĐene

ĐeneĐene

poluzdrav

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,097 posts

Posted 29 July 2014 - 18:57

Promenila mi nova doktorka terapiju, zamenila je risperidon olanzapinim i trazodon mirtazapinom. Sada pijem tzv. californian rocket fuel, mirtazapin + venlafaksine. Valjda ce mi pomoci ova nova terapija da se resim anhedonije.

#10 Apoptosis

Apoptosis

Многострадални

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,147 posts

Posted 29 July 2014 - 19:10

View Post2Bavailable, on 29 July 2014 - 18:57 , said:

Promenila mi nova doktorka terapiju, zamenila je risperidon olanzapinim i trazodon mirtazapinom. Sada pijem tzv. californian rocket fuel, mirtazapin + venlafaksine. Valjda ce mi pomoci ova nova terapija da se resim anhedonije.

Baš sam pročitao tvoj post o trenutnoj dijagnozi i terapiji, mislim da ćeš biti super od ove terapije! Držim palčeve!

#11 ĐeneĐene

ĐeneĐene

poluzdrav

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,097 posts

Posted 29 July 2014 - 19:39

Hvala Apollon, i ja se nadam da ce mi biti bolje.
Naisao sam na naucnu studiju koja je pokazala da dodavanje mirtazapina olanzapinu dovodi do smanjenja negativnih simptoma sizofrenije, a moja simptomatologija je donekle slicna sa tim.

#12 joed

joed

Još malo pa MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 774 posts

Posted 30 July 2014 - 10:22

Pijem mirtazapin vec 5 godina negdje,dobar lijek,dobar za spavanje.Naravno pijem ga uz risperidon,za olanzapin znam,nisam znao da je dobar spoj uz mirtazapin,naravno nista nije dobro sto moramo pita,za sve antipsihotike sam nasao neke lose strane,kao sto se uz risperidon veze problem smanjenje seksualne zelje i tremor tako se uz olanzapin veze debljanje i mogucnost pojave secerne bolesti,naime davno sam procitao da su tuzili proizvođača
Olanzapina jer su neki ljudi dobili secernu bolest.Kolko je to istina neznam,nijedan taj lijek nije nesto dobar,neki djeluju lose na srce tipa zeldox..da sad ne nabrajam uglavnom covjek nezna sto je manje zlo ali ako nam pomaze moramo piti.Ja isto razmisljam o promjeni antipsihotika,naime nije da sam nesto nezadovoljan ali mozda bi uz neki drugi funkcionirao jos bolje,ali kao sto sam rekao,neznas koji od njih je manje zlo.pozdrav

#13 ĐeneĐene

ĐeneĐene

poluzdrav

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,097 posts

Posted 30 July 2014 - 11:23

Ja mislim da sto je noviji AP to bolje, preciznije delovanje i manje nuspojava. Ali ne odgovara svima isto jedan lek. Ja na primer nisam imao do sada nekih nezeljenih efekata poput EPS i akatizije i slicno, od tih ozbiljnijih. Jedino sto je mozda AP kriv za anhedoniju, ali ko ce to znati kada pijem jos dva AD.

#14 ĐeneĐene

ĐeneĐene

poluzdrav

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,097 posts

Posted 25 August 2014 - 19:24

Otarasio sam se anhedonije! Zamenili smo risperidon olanzapinom i trazodon mirtazapinom. Osecam se normalno sad, nisam jos 100% funkcionalan ali kuckuckuc dobro je.

#15 Apoptosis

Apoptosis

Многострадални

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,147 posts

Posted 25 August 2014 - 20:18

Svaka čast! Jako je lepo pročitati ovako nešto! Samo napred! :)

#16 joed

joed

Još malo pa MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 774 posts

Posted 25 August 2014 - 20:23

Ja 12 dana pijem olanzapin 2.5 mg,i smrsavio 2 kg a pio sam risperidon 9 godina,isto tako pijem i mirzatapin tako da smo na istoj terapiji,vidjecemo kako bude dalje.@2vailable drago mi je da si bolje,nisam ni ja nesto lose.pozdrav

#17 ĐeneĐene

ĐeneĐene

poluzdrav

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,097 posts

Posted 20 June 2015 - 20:53

hahah ne mogu da verujem da sam rekao da bih radije imao psihozu nego anhedoniju
koje je to stanje suzene svesti covece
stob rekla matilda pre bih govna jeo nego da mi se vrati psihoza
i svasta bih jos bio spreman duradim
brrr

nego
imam opet problema s anhedonijom
u stvari nisam siguran da li je u pitanju nedostatak volje ili anhedonija

dakle
ne mogu da se nateram da ZAPOCNEM neku aktivnost
stalno je odgadjam
ali kad uspem da zapocnem onda ide
da li je to motivacijska anhedonija ili i dalje nedostatak volje