Jump to content

- - - - -

veza između glutena i depresije

• Please log in to reply
4 replies to this topic

#1 kruška

kruška

sočna

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,341 posts

Posted 13 September 2017 - 16:23

prvo istraživanje koje je pronašlo vezu između konzumiranja glutena i povećanja depresivnih simptoma
https://universityhe...and-depression/
šta mislite o ovome? ako išta mislite...

#2 ruzza

ruzza

CAR

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,788 posts

Posted 13 September 2017 - 16:48

Kruska draga, ja ne mislim nista :) ali ako i ima neke veze sigurno je da taj gluten nije bas pozitivna stvar... mada se malo preteruje s tim bezglutenskim stvarima... fat-free, gluten-free, sugar-free, lactose-free..uskoro cemo jesti samo cist silikon...

#3 klementina_je_slađa

klementina_je_slađa

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 59 posts

Posted 13 September 2017 - 18:33

A šta ću mislit a da ne trolujem.Al tiče me se članak pa ajd.
Pročitavši letimično članak, vidim da je studija rađena na 22 pacijenta koja imaju "irritable bowel syndrome" tj. osjetljivi su gluten.
Zatim su pacijentima dali hranu s tim da su nekad stavili glutein free (placebo jelte) a nekad su dodali gluten.
Došli su do fenomenalnog zaključka da kad osobi koja je osjetljiva na neku hranu daš tu hranu, pojave se simptomi depresije. Za nepovjerovati!

Kad ja popijem treću kavu zaboli me želudac. Ili kad kuham pa idem probat jel gotovo, pa progutam zalogaj dok je još vruće, instantno me zaboli želudac jer naruši želučanu kiselinu i njen omjer.
E onda ide slijed misli u obliku brzih pitanja i odgovora koji završi depresivnim stanjem, a on ide ovako:
zašto me boli želudac (jer si osjetljiv), zašto si osjetljiv (jer piješ kortikosteroide koji "ruše želudac"), jel moraš piti glupe kortikosteroide (ne ali onda moš živit život gori od robije, sibira i smrti zajedno), do kad ćeš ih piti (do kraja života). Zaključak: sjeban si do kraja života. Zatim progutaš kus frustracije i nastaviš dalje jer ti već trnu ruke kao sekundarna posljedica iritacije želuca (kus nečega je npr puna veeelika kaška juhe ili Nutelle. Ili "kus duvana" je u 100's cigaretama. Kus je dalmatinska mjera količine za sve, konkretno ili apstraktno).

Mislim da svaka organska bolest utječe na mentalno zdravlje bez obzira da li su prisutni simptomi ili ne tj, kao u članku da li je isprovocirana reakcija organizma na gluten kad je dana hrana s glutenom.

#4 kruška

kruška

sočna

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,341 posts

Posted 13 September 2017 - 18:58

View Postruzza, on 13 September 2017 - 16:48 , said:

Kruska draga, ja ne mislim nista :) ali ako i ima neke veze sigurno je da taj gluten nije bas pozitivna stvar... mada se malo preteruje s tim bezglutenskim stvarima... fat-free, gluten-free, sugar-free, lactose-free..uskoro cemo jesti samo cist silikon...

i ja mislim da se pretjeruje, inače nikad nisam izbjegavala gluten, moja ob+miljena hrana sadrži puno glutena, ali kad naiđe na ovo istraživanje pitam se ima li možda i opravdanih razloga za to izbjegavanje, do sad nikad nisam naišla na istraživanje koje povezuje gluten s depresijom kod ljudi koji nemaju celikaliju

#5 ruzza

ruzza

CAR

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,788 posts

Posted 14 September 2017 - 01:45

View Postkruška, on 13 September 2017 - 18:58 , said:

i ja mislim da se pretjeruje, inače nikad nisam izbjegavala gluten, moja ob+miljena hrana sadrži puno glutena, ali kad naiđe na ovo istraživanje pitam se ima li možda i opravdanih razloga za to izbjegavanje, do sad nikad nisam naišla na istraživanje koje povezuje gluten s depresijom kod ljudi koji nemaju celikaliju

moza treba smanjiti unos hrane sa glutenom, onako, malo smanjiti kolicine... a uvesti te druge zitarice, heljdu, pirinac, neznam sta sve bese sme... pa ta promena moze i da prija crevima... nama hrana u sustini ni ne treba toliko tj treba nam veoma malo...

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users