Jump to content

Moj skroman doprinos žrtvama Socijalne fobije..

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
3 replies to this topic

#1 maxdep

maxdep

Baby

• Beginners
  • Pip
  • 7 posts

Posted 14 October 2012 - 12:23

Mogu ponosno da kazem da sam "izlecen" od SF vec godinama i vodim sasvim normalan zivot imam posao,drustveni zivot ne bas tolko bogat ali radim na tome.Nije mi cilj da vam drzim tu sad neka predavanja ali moram objasniti neke stvari ljudima koji nisu toliko upoznati sa tematikom kako bi bolje razumeli materiju i dobili "vetar u ledja" da lakse savladaju problem.
Pitanje koje vas najvise zanima zasto nastaju panacni napadi? To sam i ja pitao svoju doktoricu jos davno..rekla je:"Panicni napadi su sredstvo kojima zelis da dobijes paznju drugih ljudi.." Bio sam sokiran mada razmisljajuci o tome sve vise i vise je imalo smisla.Ljudi su SF i panicnim napadima hipersenzitivni(preterano osetljivi) i treba im vise paznje i interakcije sa ljudima.Onda se postavlja logicno pitanje pa ako je to tako zasto dobijam panicne napade u prisustvu ljudi koji su mi toliko potrebni? To je zacarni krug nemojte lupati glavu o tome..
Ustvari pitanje koje vas najvise zanima kako savladati SF i ostale panicne poremecaje..Mogao bih pisati o tome jedno 10 strana ali nemogu ugurati u ovaj post.Ostavicu link ka jednoj super knjizi koja mi je vratila zivot naravno u kombinaciji sa mojom doktoricom koja mi je i dala.E sad ne znam kakva je politika sajta za stavljanje linkova posto se ovde ne radi o reklamiranju vec je to obican sajt za "onlajn" knjige koji je besplatan i ja nemam nikakve veze sa njim..eto ga: http://sr.scribd.com...nici-i-Fobijama
ako bude obrisan link poslacu vam ga na mejl.
Kada izbacite neka poglavlja koja vam nisu toliko bitna ostane vam oko 50-60 strana,nije puno sa obzirom sta mozete da postignete.
U sustini sve se svodi na "trening" psihe,menjanje pogresnih obrazaca razmisljanja..Kreces ispocetka kao da si ponovo rodjen i ucis psihu kako da racionalno reaguje na situacije.Ako ste na samom pocetku podrazumeva se lekovi su neophodni(sedativi i antidepresivi) Bez njih ce panika da bude jos gora i lakse ce te padati u ocaj..Tako da ako ne uzimate lekove pravac kod doktora da napise uput pa kod psihijatra po recept.Ako vam je suvise tesko povedite nekoga sa sobom..
Kada to resite pocnite sa vezbama,napravite listu situacija koje najgore podnosite od "najlakse" do "najteze" komplikovano je ali kroz praksu znacete napraviti redosled..od setnje sa osobom u koju imate poverenja pa do boravka na javnom mestu sa gomilom ljudi..Krecete od najlakse situacije i ponavljajte je 10,15,30 puta kolko god je potrebno da vam ona postane uobicajena stvar,i tako idete jednu po jednu..Znam da cete padati u ocaj "Ovo je besmisleno","Nikada nece proci" bla bla..Naravno da ce proci samo ne mozes ocekivati da nesto sto se formiralo godinama nestane preko noci..Ne kazem da ce trajati godinama ali recimo ja sam u roku od godinu dana prosao put da ne smem izaci iz kuce sam,u drustvu nepoznatih ljudi mi se vrtelo u glavi,jedva sam mogao da govorim..a sledece leto sam bio prodavac Kirby usisivaca :) ceo dan sam se kezio strancima pricao i provodio vreme sa njima..nije bilo lako ali je postala na kraju rutina..Naravno treba biti realan neke stvari neces moci nikada recimo da nastupas pred hiljadama ljudi i sta ja znam ali to ti nece ni biti potrebno.Jednostavno prihvati svi smo drugaciji ti si malo osetljiviji ali to te ne cini manje vrednijim od bilo koga drugog..
Pozdrav i srecno ;)

#2 milla85

milla85

MEGA-MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 472 posts

Posted 14 October 2012 - 15:07

Ne shvacam, kako ja imam panicne napadaje a nemam scoijalnu fobiju? :D Imam velik broj prijatelja, idem na razno razna dogadjanja, druzim se sa ljudima, nemam problema sa upoznavanjem nekog novog... a imam panicne napadaje? :D

#3 nnnn

nnnn

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 660 posts

Posted 14 October 2012 - 16:45

Mila85 tu se ocito misli na panicne napade unutar SF.

#4 Tihotapka

Tihotapka

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 8 posts

Posted 02 November 2012 - 21:17

Divno! I ja patim od paničnih napada unutar SF (science fictiona, hahahha)...

Nakon višegodišnje terapije Deprozelom sam to naučila kontrolirati, upravo tako kako je Maxdep opisao. Počela sam sve češće raditi i nalaziti se u situacijama koje me uznemiravaju ( sjedenje u kafićima, boravak u prostoriji s nepoznatim ljudima, sjedenje na predavanjima i koncentracija, boravak i čekanje u redu u trgovini, vožnja tramvajem, autobusom...)

Sada sam na 1/4 Deprozela i opet mi se javljaju svi ti osjećali... i nisam sigurna trebam li se vratiti na cijeli Deprozel ili je ovo samo reakcija na ODVIKAVANJE jer se sad tu miješaju i osjećaji lagane depresijce, tjeskobe, nemira... i ne samo u situacijama kao prije, među drugim ljudima i prostorima, nego i kad sam sa svojom obitelji....

Jako bih voljela pročitati tu knjigu (nema linka), jer uistinu želim poraditi na sebe i skinuti se s ikakvih antidepresiva..

I savjet - da nastavim s odvikavanjem i borim se savjetima iz knjige? Ili su ovi osjećaji koji se javljaju nove DRAME koje treba liječiti nekim drugim lijekovima?