Jump to content

eritrofobija

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
14 replies to this topic

#1 kruška

kruška

sočna

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,341 posts

Posted 11 March 2015 - 21:04

za one koji ne znaju strah od crvenjenja u javnosti. Kako mi se sve više bliži prezentacija koju moram odraditi a svaki put kad bi radila prezentaciju ne samo da sam se tresla i glas mi drhtio nego sam obvezno bila crvena, od svih strahova koje imam ovaj mi zadaje najveći problem, ten mi je dosta svijetliji i sve se vidi. Čak i kad nisam nervozna prije prezentacije i kad vrlo malo ljudi ima pred kojima radim prezentaciju ovo se dešava, ovo mi je kao neka automatska reakcija bila ja nervozna ili ne, čak i dok stojim pred ljudima nemam problema ali dok počnem pričati hvata me panika i svi fizički simptomi dođu s tim. Ima li iko od vas ovaj problem da ga je riješio, s tim što mi treba nešto brzo i efikasno ili barem ako neko od cura zna neki dobar puder koji ovo može sakriti jer crvenilo je jedino što mi smeta ne smeta mi ni što se tresem ni što mi glas drhti. Ili neki lijek za smirenje koji je baš, ali ono baš, baš, baš dobar jer se i najmanja nervoza na meni primjeti

#2 bit

bit

fuck you you fucking fuck

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 348 posts

Posted 11 March 2015 - 22:00

Prezentacije treba vježbati. Kod kuće. Sam. Kao da si ispred 200 ljudi. Mjeriti vrijeme i steći osjećaj za vrijeme i koncentrirati se na materiju koju izlažeš. I tako dobiješ praksu. A onda to odradiš ispred 200 ljudi jednako kao i doma kad vježbaš. To je jedini način.
Ja nisam vježbao prezentaciju diplomskog rada i ispao je horor. Napravio sam nekih 60 slajdova umjesto 10-12, najviše 15. Kad sam završio s prezentacijom odjurio sam na wc. Profa me tražio po faksu da me pita gdje sam pobjegao. Show. Diplomirao sam s odličnim (kao i svatko) ali naučio sam svoju lekciju.

#3 Clair de Lune

Clair de Lune

TECH-NOIR

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,311 posts

Posted 11 March 2015 - 22:15

I ja imam isti problem, identičan, s tim što mene uhvati i gušenje pored tog odvratnog crvenila koje je zbog mog, takođe blijedog tena, izuzetno vidljivo.
Što se pudera tiče, ja koristim maybellineov, affinitone mineral, za osjetljivu kožu, i meni dobro prikriva crvenilo.
e sad, bilo bi poželjno i neko trajno rješenje.

#4 kruška

kruška

sočna

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,341 posts

Posted 11 March 2015 - 22:46

bilo bi dobro trajno rješenje ali ja ga nikad nisam našla, psiholozi i psihijatri su bili beskorisni po običaju i nikad to nisu shvatili ozbiljno kao ni jedan drugi moj problem koji mi je izazivao depresiju od panike, mada prije sam se crvenila zbog svega čak i kad pričam s jednom osobom sad me to prošlo ali prezentacija je noćna mora, probat ću s tim puderom mada ne znam kako da ga testiram, da ga stavim i onda trčim dok mi krv ne udari u lice pa se pogledam u ogledalo da vidim vidi li se :biggrin:. Misli da ću koristit kilu pudera, jake tablete za smirenje i čašu alkohola :D

View Postbit, on 11 March 2015 - 22:00 , said:

Prezentacije treba vježbati. Kod kuće. Sam. Kao da si ispred 200 ljudi. Mjeriti vrijeme i steći osjećaj za vrijeme i koncentrirati se na materiju koju izlažeš. I tako dobiješ praksu. A onda to odradiš ispred 200 ljudi jednako kao i doma kad vježbaš. To je jedini način.
Ja nisam vježbao prezentaciju diplomskog rada i ispao je horor. Napravio sam nekih 60 slajdova umjesto 10-12, najviše 15. Kad sam završio s prezentacijom odjurio sam na wc. Profa me tražio po faksu da me pita gdje sam pobjegao. Show. Diplomirao sam s odličnim (kao i svatko) ali naučio sam svoju lekciju.

nema to kod mene veze s tim kako odradim prezentaciju, što se tiće pravljenja slajdova u tome sam dobra, nije problem naučiti materiju, nije me briga za ocjenu samo da položim, a svako položi tako da to nije bitno uopće nego ljudi jer sam imala negativna iskustva u prošlosti s govorom pred ljudima i to mi dođe kao automatska reakcija

#5 Clair de Lune

Clair de Lune

TECH-NOIR

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,311 posts

Posted 11 March 2015 - 23:05

I ja sam imala negativna iskustva u prošlosti, tačnije u djetinjstvu, nisam znala ovaj naš jezik najbolje, i  iako sad sasvim solidno govorim, ta užasna nesigurnost i sve što ide uz nju je ostala...
"blagotvorno dejstvo" pudera sam sasvim slučajno otkrila, stavila ga jedan dan bezveze, na faksu imala iznenadnu nezgodnu situaciju, morala da pričam pred svima, naravno, tačno sam imala osjećaj koliko sam crvena bila, a kad sam se pogledala u ogledalo... ništa :)

sad se osjećam kao da dijelim one kataloge, lupam, oriflame, pa reklamiram tu neku kozmetiku, naručite kod mene xD

#6 kruška

kruška

sočna

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,341 posts

Posted 11 March 2015 - 23:09

a super onda za puder, mislila sam da samo neki preskupi mogu prekriti to. Ja ne mogu da ispravno izgovorim slovo L u nekim riječima ne zvuči loše, ali kad u riječi bude vl, bl, gl to mi je teško izgovorit ali osim toga ima nešto ne znam to je kod mene počelo sa 12 godina i prije toga sam bila stidna ali nisam obračala pažnju na ljude tek sam počela razmišljati o tome kako izgledam tad je počelo prije sam bila u nekom svom svijetu i jedva doživljavala ljude oko sebe

#7 kalisi

kalisi

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,345 posts

Posted 12 March 2015 - 13:32

pa šta ako se zacrveniš kakve to veze ima? samo se opusti.
pokušavam da razumem socijalnu fobiju al mi nikako ne ide :/ ne mogu da shvatim kako tako nekog može da bude briga toliko šta neko drugi misli. Imam u okruženju dragu (Mad :P) osobu koja isto to oseća al moj mozak ne može da pojmi to pa ne može, valjda što sam ja vaspitavana od strane oca "ja sam ja i ono što ja kažem biće tako" i "što je on bolji od mene". Morate da prevaziđete to nekako kad vas toliko, krenite kod psihologa, vidite u čemu je caka, a negde sigurno jeste i to jako sitna, kakvi su vaši očevi? majka? jel naslućujete neke stvari kod njih koje su mogle da doprinesu da naučite da se tako ponašate ili sam pročitala da je otac ljudi sa sf često alkoholičar i da se oni toga stide i onda im se nekako manifestuje to kroz sf. Jedna devojka je išla kod mog psihologa mesecima i nije joj rekla da joj je otac alkoholičar jer se stidea toliko toga da čakni psihologu nije htela da kaže. E sad razmišljam, to može da bude možda i neki patern, a može da bude i čista posledica sf koja nema veze sa tim što joj je to otac.

#8 kicavac

kicavac

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 273 posts

Posted 12 March 2015 - 16:08

Čestitam, nastavljaš studije, još i prezentacije radiš, odlično!:)

#9 kruška

kruška

sočna

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,341 posts

Posted 12 March 2015 - 19:30

View Postkalisi, on 12 March 2015 - 13:32 , said:

pa šta ako se zacrveniš kakve to veze ima? samo se opusti.
pokušavam da razumem socijalnu fobiju al mi nikako ne ide :/ ne mogu da shvatim kako tako nekog može da bude briga toliko šta neko drugi misli. Imam u okruženju dragu (Mad :P) osobu koja isto to oseća al moj mozak ne može da pojmi to pa ne može, valjda što sam ja vaspitavana od strane oca "ja sam ja i ono što ja kažem biće tako" i "što je on bolji od mene". Morate da prevaziđete to nekako kad vas toliko, krenite kod psihologa, vidite u čemu je caka, a negde sigurno jeste i to jako sitna, kakvi su vaši očevi? majka? jel naslućujete neke stvari kod njih koje su mogle da doprinesu da naučite da se tako ponašate ili sam pročitala da je otac ljudi sa sf često alkoholičar i da se oni toga stide i onda im se nekako manifestuje to kroz sf. Jedna devojka je išla kod mog psihologa mesecima i nije joj rekla da joj je otac alkoholičar jer se stidea toliko toga da čakni psihologu nije htela da kaže. E sad razmišljam, to može da bude možda i neki patern, a može da bude i čista posledica sf koja nema veze sa tim što joj je to otac.

a gledaj ne mogu ni ja da shvatim napade panike i kad mi neko rekne da se boji nesvjestice, mislim se pa šta ako se onesvjestiš, ljudi su različiti imamo drukčije brige, strahove i komplekse. A svakog je u nekoj dozi briga što neko drugi misli osim ako nije ta osoba ili nije svjesna svijeta oko sebe ili ne vidim drugo ili :D. Ljudi žele biti prihvačeni i ne žele biti ismijani i kritizirani, ne žele ispasti slabi pred drugima i nesigurni, zašto me je briga iz puno razloga, ja te ljude srećem često, na kraju krajeva kad se zaposlim i crvenim se pred kolegama dok pričam kako bi tebi izgledala takva osoba da si poslodavac? Biti samouvjeren ili barem ostaviti dojam samouvjerene osobe vrlo je važno uvijek bilo i uvijek bit će, o tom se nema šta raspravljati. A znam od čega je sve nastalo mada to nije ni bitno šta ću sad s tim što znam? Psiholozi već sam pisala gore o tome, ja nisam imala nikakvog napretka s njima niti smo ikad uopće radili na tome jer ljudi ne kontaju zašto je to nekom strašno pa čak ni psiholozi, ali eto stvar je u tome što ne želim pred masom ljudi koje ću sretati stalno izgledati kao jadnica ionako sam već izolirana i jedva komuniciram sa dvije osobe, a tu je i onaj kreten što svako malo dobacuje nešto uvijek me se dovežu neke budale.

I ne mogu vjerovati da nas samo dvoje ima na forumu ima taj problem ili neko neće da piše :mellow2:

#10 kicavac

kicavac

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 273 posts

Posted 12 March 2015 - 21:21

Mislim da ti može pomoći Viktor Frankl, metod paradoksna intencija, potraži na internetu o tome ili knjige njegove u biblioteci.
http://www.iza-ogled...leenje-smislom/

#11 kruška

kruška

sočna

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,341 posts

Posted 12 March 2015 - 21:41

nisam čitala sve, ali ovaj dio gdje je čovjek imao problem sa znojenjem i ovaj mu rekao da se znoji što više to znam sigurno da je istina, to se radi i kod nesanice, ali kako, kako da iziđem tamo i da se "trudim" crveniti se još više, kad odmah počnem razmišljati o tome kako drugima izgledam, kako me gledaju, kako se osjećam poniženo, a i nekako ne vjerujem više u ove nekakve treapije jer mi nikad ništa od toga nije djelovalo, jbg i još  mi treba neko relativno brzo rješenje jer imam prezentaciju za tri mjeseca, dobro nije baš tako brzo, ali to mi sad stvara anksioznost i već se osjećam nervozno, napeto, umorno, iz tog razloga ne želim pisati taj poslovni plan koji trebam prezentirati jer odmah mislim o tome. Vidim svi lijekovi idu na recept, a meni to doktori nikad neće propisati iako sam bila odustala od fakulteta zbog toga niko ne shvaća taj strah ozbiljno, znači jak je baš jak koliko god to drugima izgledalo smiješno i besmisleno

#12 kicavac

kicavac

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 273 posts

Posted 12 March 2015 - 23:17

Mislim da ti je do toga što imaš strah od toga što ćeš da pocrveniš. Pokušaj da se staviš u  ulogu, kao ti predaješ i sva si crvena, užarena koliko si crvena, svi ti se smeju hahah, zamišljaj to, najgori scenario. I šta onda, šta ako si crvena i smeju ti se, ništa. videćeš kako to nema smisla. prouči Frankla malo bolje, ima dosta primera, Pa videćeš, ako ti odgovara...

#13 kruška

kruška

sočna

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,341 posts

Posted 13 March 2015 - 14:58

da do tog je što se bojim toga, realno nije ništa neću umrijeti, neću oboliti, ali radi se o tome da ljudi kad vide nesigurnost iskoriste to i to mi je taj neki strah, ništa vidjet ću to, stavit puder, popit nešto za smirenje valjda nekako preživjet, a znam da ako bude loše to će biti još jedno negativno iskustvo i ta fobija će mi zauvijek ostati i pojačat će se kao što se sad prisjećam prijašnjih loših iskustava koje nastojim izbjeći

#14 kicavac

kicavac

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 273 posts

Posted 13 March 2015 - 16:07

Čovek najčešće nije ono što misli o sebi, a pogotovu ga ljudi ne doživljavaju onako kako on misli i smatra. Ivo Andrić. Nekoga neće biti briga što si pocrvenela, neko neće ni da primeti, a oni kojima je drago nisu ni bitni jer ti ne mogu ništa.

#15 kruška

kruška

sočna

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,341 posts

Posted 13 March 2015 - 17:27

svi primjete kad neko pocrveni kad mi se to prvi put desilo nisam obračala pažnju dok mi drugi nisu počeli govoriti o tome kako sam se zacrvenila, naravno da neće biti nikoga briga što sam pocrvenjela zato što se ne radi o njima ali ne vrijedi objašnjavati jer ne mogu to dobro objasniti način na koji mene ljudi uvijek dožive kao neku povučenu, plašljivu, stidnu osobu, koja se ne zna braniti i crvenilo samo to sve povećava, a ne želim ostaviti takav dojam, o tome se radi, ne želim izgledati kao neko plašljivo nervozno dijete koje ni prezentaciju ne može odraditi, drugi iako imaju tremu na njima se to uopće ne vidi kao na meni