Jump to content

Kako pomoći bliskim osobama sa zavisnošću?

• Please log in to reply
60 replies to this topic

#1 zif

zif

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 134 posts

Posted 20 February 2009 - 14:35

Imam dva dobra prijatelja (jo iz djetinstva) koji su duboko zaglibili u svijet droge.  Po?eli su sa drogama jo ko klinci. Sada se kao lije?e heptanonima, ali uzmu sve to im do?e pod ruku. Ja bolujem od psihoze, ali mogu re?i da su oni u puno gorem stanju od mene. Samo tonu i tonu i tako ve? par godina. Vie mi uop?e ne izgledaju niti se ponaaju kao ljudi koje sam poznavao. Presto sam im davat prodike da se 'prestanu ubijat' jer to jednostavno ne pomae. Stvarno mi ih je ao. Problem je ta oni ne vide ili si ne ele priznati da imaju problem, misle da su normalni. Kako da se postavim prema njima, dal im uop?e mogu nekako pomo? ?

#2 Dotty

Dotty

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 300 posts

Posted 20 February 2009 - 17:17

Mislim da ne moe dok sami ne odlu?e da ele d im bude bolje. Onda moe biti uz njih i olakavati im neke male svakodnevne stvari, ali dok sami ne odlu?e izlije?iti se ne moe nita.

#3 sitnica

sitnica

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 134 posts

Posted 20 February 2009 - 20:51

Upravo ovo sto je dotty rekla.
To mora biti njihova odluka,ti budi tu kao podrshka i glas savesti,sve sto im pricash ce im puno znachiti ako budu prelomili jednom i ako se odvrate od tog nacina zivota.

#4 zif

zif

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 134 posts

Posted 20 February 2009 - 20:57

QUOTE(sitnica @ 20 Feb 2009, 08:51 PM) View Post
Upravo ovo sto je dotty rekla.
To mora biti njihova odluka,ti budi tu kao podrshka i glas savesti,sve sto im pricash ce im puno znachiti ako budu prelomili jednom i ako se odvrate od tog nacina zivota.

Pa vidio sam da ima ljudi na forumu kaj imaju takvih problema. Priznali su to i pokuavaju dalje, pokuavaju se skinut. Al ta dva mulca misle da prakti?ki nemaju nikakav problem. Ne znam kako im to utuviti u glavu.

#5 Guest_bebica (Gost)

Guest_bebica (Gost)
  • Guests

Posted 20 February 2009 - 21:09

QUOTE(zif @ 20 Feb 2009, 08:57 PM) View Post
Pa vidio sam da ima ljudi na forumu kaj imaju takvih problema. Priznali su to i pokuavaju dalje, pokuavaju se skinut. Al ta dva mulca misle da prakti?ki nemaju nikakav problem. Ne znam kako im to utuviti u glavu.

rekli su ti.dok sami sebi ne priznaju problem,nita ti tu nemoe.

#6 Merso

Merso

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 655 posts

Posted 21 February 2009 - 12:21

Veoma tesko. Moj brat je narkoman a i par dobrih drugova iz srednje skole...tu reci ne vrede mnogo...
Ali,ako su ti zaista dobri prijatelji treba im pruziti podrsku, razgovarati...bar ih utesiti...
Lecenja su vrlo teska i mislim da je procenat izlecenih mizerno mali. Tek kada sam krenuo na odvikavanje od visegodisnje upotrebe lekova,shvatio sam koliko je zavisnost gadna stvar, tako da sada bolje razumem te ljude. Velika je istina da  se bez snazne zelje, dobre terapije i podrske porodice, prijatelja ili partnera, ne moze mnogo uciniti...

#7 Lesaila

Lesaila

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 145 posts

Posted 21 February 2009 - 12:51

Eto bila sam te srece da sam uspjela biti uz osobu,
jednu od boljih prijateljica (prije 10tak godina) koja se sredila,
ima obitelj, radi i dobro je. No ima jedna narodna jednom djaner, uvijek djaner
E sad ne vjerujem bas u potpunosti u to, ali vecina ih je takva nazalost, ta frendica je
u onome stanju bila sposobna i majku prodat, frendicu je pokrala (svu zlatninu). Oni
zive za taj osjecaj i to je sve prema cemu teze. Glavnu i najtezu ulogu u toj prici imaju roditelji,
jer kakvi god da jesu, moraju preuzeti inicijativu i u neku ruku kontrolu. A kao krajnja
solucija je komuna. Moja frendica je ostala u mjestu gdje je i komuna i nije se vracala
u rodnu grudu, jer je rekla jednom djaner uvijek djaner, a ja nadodala ako se vratis na mjesto
gdje je sve pocelo.

Bilo je tu svega, no moj savjet ti je da prvo mislis na sebe, i da se zastitis od negativnih
emocija koji oni nekako uvijek uspijevaju odasiljati, a njima pokusaj reflektirati njihova
ponaanja, posljedice koje uzrokuju, ali ne osudjavalacki, jer bjeze od toga, vec probaj
biti uz njih..u svakome slucaju sretno
srculenca.gif

#8 ruzza

ruzza

CAR

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,484 posts

Posted 21 February 2009 - 13:01

vrlo je tesko pomoci im...
kao sto su ti vec svi napisali, nema im pomoci dok sami ne budu sebi hteli da pomognu.
nazalost znam da je cena droge na balkanu strasno niska i da se masovno deca navlace na heroin, neznam za drugo, ali to je jedna od najtezih droga za odvikavanje jer pogadja nase prirodne centre za regulaciju bola iosecaja zadovljstva, smirenja etc. opioidni sistem...
postoji neka metoda trajnog (?) blokiranja opiodinih receptora nekakvim neuropeptidom X, to mi jepre 10tak godina zvucalo bas logicno. Radili su navodno to u Moskvi, ali nisam videla zvalicnu literaturu od tada, pogledacu..
To bi bilo zaista resenje za odvikavanje.
Ali samo za one koji pristanu.
Zivot je cudo. Moze se naci zadovoljstvo na mnogo nacina,ne mora uvek psihoaktivnim substancama...
Ima takodje i nekakav manastir, Kovilj ili tako nesto, nadomak Beograda, gde su se skidali Cane iz Brejkersa i jos neki iz El.Org.... kazu da uspesno deluje ta "manastirska" metoda, ali neznam, to bi bas morao da covek bude okrenut crkvi, pa je malo delikatno...

Ima nacina. Najgore je u Teodora Drajzera. Da sam ja zavisna od neke teze droge ja bih radije isla kod nekog psihijatra van te ustanove... Price koje znam o njima od nekada (pre 10tak godina) su uzasne. Npr Laza Lazarevic je napredeovao znacajno u poslednjih 5 godina. Imaju mladi kadar, rade punom parom... Ima puno mogucnosti.
NEznam gde zivis i gde su ti prijatelji ali ako ti treba neki podatak o Beogradu javi mi, jos uvek imam neke kontakte tamo (ja sam neurobiolog po strucipa znam i gomilu lekara).
Samo glavu gore...
I nemoj da ih grdis onako kao i svi drugi: mislis da oni neznaju koliko su vezani za iglu ili smrkanje ioli sta vec? Najgore je da im pridjes s tom pricom "ajde prestani da se drogiras".Cini mi se da n narkomanima, ljudima zavisnim od teskih droga, mora da se postupa posebno nezno i pazljivo. Pa nisu oni iz besa uzeli te droge, imaju neke svoje razloge sigurno...
I onda treba prici njima kao maloj deci, maltene kroz  igru...
Delikatno, polako, neuvredljivo...
Izvini ako ti solim pamet, ali tuzno mi je, volelabioh da ti mogiu pomoci da ti njima pomognes!

#9 zif

zif

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 134 posts

Posted 21 February 2009 - 14:14

QUOTE(ruzza @ 21 Feb 2009, 01:01 PM) View Post
I nemoj da ih grdis onako kao i svi drugi: mislis da oni neznaju koliko su vezani za iglu ili smrkanje ioli sta vec? Najgore je da im pridjes s tom pricom "ajde prestani da se drogiras".Cini mi se da n narkomanima, ljudima zavisnim od teskih droga, mora da se postupa posebno nezno i pazljivo. Pa nisu oni iz besa uzeli te droge, imaju neke svoje razloge sigurno...
I onda treba prici njima kao maloj deci, maltene kroz  igru...
Delikatno, polako, neuvredljivo...
Izvini ako ti solim pamet, ali tuzno mi je, volelabioh da ti mogiu pomoci da ti njima pomognes!

Hvala na savjetu. Ja postupam sa njima to?no kako si ti gore napisala (davno sam im presto govoriti da se "prestanu ubijat" itd..)

#10 MesijaDepresija

MesijaDepresija

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,119 posts

Posted 12 June 2009 - 06:12

Narkoman da bi uspeo da se leci mora prvo da izadje iz sveta lazi koji je sam kreirao. To znaci potpuno suocavanje sa svojim problemom i priznanje ja jesam narkoman. Onda mora da prizna sve sto je radio u svetu droge, od dugova (ako je napravio), koliko i sa cim i kako se drogirao, sa kime se drogirao (ako je sa nekim), kao i da li je cinio neka krivicna dela da bi dosao do droge (ovo mora makar sebi da prizna i svojoj najblizoj okolini).

Kada narkoman izadje iz sveta lazi, onda moze da pocne lecenje. Postoji vise opcija, a ja sam trenutno u Drajzu. Prva dva puta pre 3 god. su me iskulirali, ovaj put su svi doktori jos iz hitne sluzbe smatrali da konacno treba da mi se otvori karton i da se pocne ozbiljnije lecenje posto sam recidivista. E sad posto ja radim nisu mogli da me stave u dnevnu bolnicu, niti u stacionar, jer sam odbio (posao mi je bitniji od svega). Pa sam dobio terapiju simptomatsku (Bensedin i Sanval) da pijem kod kuce i da apstinencijalnu krizu prodjem na taj nacin.

Prosao sam je i onda sam bio na testu urina na opijate. Posto je bio negativan poceo sam sa blokatorima, i sada sam na njima evo skoro mesec dana. I lepo mi je jer kad izadjem vise me ne zuljaju pare cak i kad ih imam u dzepu, i znam da ne mogu da zavrsim dop.

Mada drogirao sam se ja i sa drugim drogama, ali vise necu.

Posto narkomani vole da lazu, ili prikrivaju neke stvari, ja joj jos uvek nisam rekao sve, ali se pripremam da joj naredni put srucim ama bas sve od a do s. Kao i da joj zatrazim pomoc nekog privatnog psihoterapeuta, jer mislim da je moj problem dublje prirode. Dr Nikic iz Drajza je smatrala da se ja drogiram posto imam opstu psihicku bolest u vidu depresije, i pojacane osetljivosti, kao i psihoze, i da se ja drogiram zato da bih ublazio ove simptome, tj. da mi droga dodje kao ispusni ventil (ali jako lose odabran, mogao sam odabrati recimo sport). Sta bi psihoterapeut otkrio u meni to jos uvek ne znam.

Rekla mi je sadasnja doktorka Sarajlija Marija da mi je psiha jako poremecena, zbog poremecene biohemije mozga, i da ce trebati jako, jako puno vremena da se to uz lekove nekako dovede u red. Sarajlija je inace strava doktorka. smile.gif Obozavam je. smile.gif Cak su mi i u apoteci u gradu gde kupujem blokatore rekli da je ona fina doktorka i jako dobra (cak i oni znaju za nju). smile.gif

Najgori simptom narkomanije jeste anhedonia (postoji i na wikipediji objasnjenje sta je to). To je otprilike stanje kada narkomana vise nista ne interesuje u zivotu, stvari koje su mu davale osecaj srece, vise to ne mogu. I ovo stanje moze jako dugo da potraje.

#11 ivana:)

ivana:)

*FRIEND*

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,625 posts

Posted 23 October 2009 - 22:04

Danas sam na psihijatriji srela prijatelja,kolegu s posla...iza reetaka,u pidami...Sedi..pui i gleda kroz one reetke u mene.
Kada je skontao da sam to ja,ustao je i doao do prozora u elji da popri?amo.Nije mi rekao zato je tu,u tom zatvorenom delu odeljenja..Ja sam znala..predozirao se i opet je upropastio sve..Koristi heroin..strano..ima slatkog sin?i?a,divno vaspitanog..nikada niko ne bi rekao da se on "radi" sa tim glupostima..Zamolio me je da ne govorim u firmi o njemu...naravno da ne?u..ao mi ga je..jako..Ne znam kako mu pomo?i..kada on to sam ne eli.. sad.gif

#12 ljiljan

ljiljan

CAR

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 807 posts

Posted 23 October 2009 - 22:37

Biti narkoman ili imati jednu od dijagnoza f603.o1,02,00 isto je.Totalna derealizacija,te i depotsonalizacija je prisutna.Opsesija na visokom nivou,samo sto je to ovde droga.U oba slucaja razlozi su isti,predispozicija slabe licnosti tj. neprilagodjenost i trazenje zadovoljstva kroz imaginaciju koju droga daje.
Kako pomoci?Nikako!Kao sto ni nama niko ne moze pomoci ako mi za to nemamo volje i snage.Zelja uvek postoji,ali ne i volja.Onda kada se povuce radiklan rez i krene na lecenje,tada svi dajemo podrsku i to je to!

#13 taichi

taichi

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPip
  • 71 posts

Posted 28 October 2010 - 17:02

Imam jedan problem. U stvari ne ja,vec meni bliska osoba. Ta osoba je lecena od narkomanije. U vise navrata. U aprilu ove godine mu je ugradjen implant,na 3 meseca,pa onda u julu opet i sad bi trebalo da ugradi jos jedan implant,ali ne zeli. Kao ne treba mu....Nije novac problem,problem je nedostatak zelje da ga ugradi. Inace "bio" je intravenozni narkoman. I sta sad,taj implant je istekao,a ja sam u poslednjih nedelju dana pocela da sumnjam da se opet tu nesto desava. Tj. da je napravio recidiv. Ali nisam sigurna,i ne zelim nista da mu pominjem,jer mozda gresim. A i da pomenem nesto znam odgovor u napred. Naravno kategoricki ce da tvrdi da on to nije uradio. Ima li neko neki savet? Ideju? Iskustvo? Bilo sta? tuzna.gif

#14 MesijaDepresija

MesijaDepresija

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,119 posts

Posted 28 October 2010 - 21:05

Ja cu ti reci posto se lecim od narkomanije sta meni doktorka kaze jer sam kroz slicno prosao. Ako primetis u njegovom ponasanju ili primecujes neki bunt, neku dozu cak i verbalne agresije, znaj da je vrlo verovatno da ili namerava da se opet uradi, ili se vec uradio. Ne mora to uvek da znaci, ali meni doktorka kaze da je to govoto siguran znak da ce nesto lose da se desi, a ipak ona radi sa narkicima pa zna.

A sto se tice blokatora... Jeste to sigurno, ali ima i svoje mane. Za neke ljude je to stvarno jedino dobro sredstvo lecenja barem neko vreme, dok ne smognu snage da kazu sami NE i bez blokade.

#15 taichi

taichi

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPip
  • 71 posts

Posted 29 October 2010 - 04:38

Pa,da to sam i mislila. Krenulo je tako sa agresijom...verbalnom,za svaku sitnicu,ma kakva glupost bila. I ja to znam. Dozivela sam isti scenarijo vec nebrojeno puta. Ne mora da znaci,ali da se ne lazemo....

#16 MesijaDepresija

MesijaDepresija

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,119 posts

Posted 29 October 2010 - 04:53

QUOTE(taichi @ 29 Oct 2010, 05:38 AM) View Post
Pa,da to sam i mislila. Krenulo je tako sa agresijom...verbalnom,za svaku sitnicu,ma kakva glupost bila. I ja to znam. Dozivela sam isti scenarijo vec nebrojeno puta. Ne mora da znaci,ali da se ne lazemo....

Kod mene se verbalna agresija kod doktorke desila pred Novu Godinu kada sam upao u recidiv u roku od 10-tak dana. A onda sam od pocetka marta cist do danas. I bio sam u nekoj najzescoj verbalnoj agresiji ikada, kad doktorka nije verovala da sam to ja, jer me zna potpuno drugacijeg. I onda mi je sad poslednji put rekla ovo sto sam ti rekao u proslom postu, da verbalna agresija uglavnom znaci ponovni recidiv, sto kod mene apsolutno nije bio slucaj (u avgustu).

Iskreno ja nisam na blokatorima, ali ne bih to svakom preporucio. Ima razloga zasto nisam, a nisam imao implante, nego sam ih gutao preko tableta. I ne pijem ih jedno par meseci, ali stvarno cu se tesko vratiti drogama, iako i ja upadam nekad u neke krizne situacije... Ali ja to resavam na druge nacine, yoga, Reiki, i sl.

I kakav heroin, treba on da ode na Reiki, da vidi sta je gudra. I to prirodna... smile.gif Prvi put kad sam bio na Reikiju, ja nisam mogao da verujem da postoji nesto bolje nego heroin, ali stvarno bolje bez zajebavanja. smile.gif

#17 vivaldi82

vivaldi82

Član

• Newcomers
  • PipPip
  • 31 posts

Posted 02 November 2010 - 07:25

Posto sam i sama bivsi narkoman ,mogu reci da se razumem u te stvari,Koliko sam ukapirala tvoja draga osoba je bio na putu izljecenja i kada je trebao da napravi sledeci korak(inplant)zastao je i vise nije bio tako siguran..Moras otvoreno popricati s njim i objasniti mu da ti je stalo do njega i da ako je i njemu stalo do tebe za tvoju ljubav odete uraditi test mokrace.jer to je jedini nacin da budes sigurna da nije napravio recidiv i umiris sebe samu.Kao bivsi narkomani mi smo jako dobri uvjeriti drage nam osobe jer ne zelimo vise da ih povredjujemo.ako pristane mirno uraditi test mokrace i podici rezultate zajedno s tobom mozes 90% biti sigurna da su tvoje sumnje neopravdane.ako se protivi i pravi jako uvredjen tvojim nepoverenjem,mozes da pocnes da se zaista brines,u tom slucaju,nemoj ga ucenjivati ,nego ga moli da testom otkloni tvoje strepnje i strahove ili da vec jednom prizna taj recidiv.Nadam se da cete uspeti zajedno pronaci motiv koji nedostaje tvom prijatelju da nastavi sa lecenjem...zelim vam uspeh..pozd VivaldiP.S Zaista je srecan sto ima tebe jos samo da to otkrije u potpunosti...

#18 taichi

taichi

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPip
  • 71 posts

Posted 02 November 2010 - 20:48

QUOTE(vivaldi82 @ 2 Nov 2010, 07:25 AM) View Post
Posto sam i sama bivsi narkoman ,mogu reci da se razumem u te stvari,Koliko sam ukapirala tvoja draga osoba je bio na putu izljecenja i kada je trebao da napravi sledeci korak(inplant)zastao je i vise nije bio tako siguran..Moras otvoreno popricati s njim i objasniti mu da ti je stalo do njega i da ako je i njemu stalo do tebe za tvoju ljubav odete uraditi test mokrace.jer to je jedini nacin da budes sigurna da nije napravio recidiv i umiris sebe samu.Kao bivsi narkomani mi smo jako dobri uvjeriti drage nam osobe jer ne zelimo vise da ih povredjujemo.ako pristane mirno uraditi test mokrace i podici rezultate zajedno s tobom mozes 90% biti sigurna da su tvoje sumnje neopravdane.ako se protivi i pravi jako uvredjen tvojim nepoverenjem,mozes da pocnes da se zaista brines,u tom slucaju,nemoj ga ucenjivati ,nego ga moli da testom otkloni tvoje strepnje i strahove ili da vec jednom prizna taj recidiv.Nadam se da cete uspeti zajedno pronaci motiv koji nedostaje tvom prijatelju da nastavi sa lecenjem...zelim vam uspeh..pozd VivaldiP.S Zaista je srecan sto ima tebe jos samo da to otkrije u potpunosti...

Eh,da. Razgovarala sam,t,j pokusala otvoreno da razgovaram ali nije hteo da saradjuje. Cak nije zeleo ni da komentarise. Predlozila sam test,odbio je ,naravno. I tako sam sigurna da je napravio recidiv. sad.gif

#19 MesijaDepresija

MesijaDepresija

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,119 posts

Posted 02 November 2010 - 21:01

QUOTE(taichi @ 2 Nov 2010, 08:48 PM) View Post
Eh,da. Razgovarala sam,t,j pokusala otvoreno da razgovaram ali nije hteo da saradjuje. Cak nije zeleo ni da komentarise. Predlozila sam test,odbio je ,naravno. I tako sam sigurna da je napravio recidiv. sad.gif

Upravo tako. sad.gif Mada nekad nije strasan recivid, ako je na vreme provaljen. Dakle probaj da ga privolis na lecenje.

#20 taichi

taichi

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPip
  • 71 posts

Posted 14 November 2010 - 11:39

Da,eto na zalost,recidiv je izvestan. Ne mogu vise da se borim sa njim. Sad sve iz pocetka....Pocinje krug lazi,danas cu,sutra cu....za 10 dana cu... Odustajem. Ostavljam ga pa neka se presabere sam. Imam ja i o drugim stvarima da mislim. Ne mogu da rasipam energiju na njega... U p.materinu sve,poludela sam.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users