Jump to content

Sertralin (ZOLOFT, HALEA, LUXETA, SETALOFT, ASENTRA)

• Please log in to reply
847 replies to this topic

#1 Angel Heart

Angel Heart

CARICA

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,352 posts

Posted 29 November 2005 - 20:32

Sertralin je jak i specifičan inhibitor ponovnog neuronskog preuzimanja serotonina (5-HT). U kontroliranim ispitivanjima u zdravih dragovoljaca sertralin nije uzrokovao sedaciju niti je remetio psihomotorne funkcije. Sukladno njegovu selektivnom inhibiranju preuzimanja 5-HT, sertralin ne pojačava katekolaminergičnu aktivnost. Sertralin nema afiniteta za muskarinske (kolinergične), serotonergične, dopaminergične, adrenergične, histaminergične, GABA ili benzodiazepinske receptore. Za razliku od tricikličnih antidepresiva, tijekom liječenja sertralinom nije zapažen porast tjelesne težine; u nekih bolesnika može pri uzimanju sertralina nastupiti smanjenje tjelesne težine.
Sertralin se koristi za liječenjesimptoma depresije u bolesnika s manijom u anamnezi ili bez nje. Nakon zadovoljavajućeg odgovora nastavak liječenja sertralinom učinkovito priječi povratak početne epizode depresije ili ponavljanje depresivnih epizoda. Sertralin je također koristan za liječenje opsesivno kompulzivne bolesti (OKB), paničnog poremećaja, s agorafobijom ili bez nje. Također, može se koristiti za liječenje djece oboljele od opsesivno-kompulzivne bolesti. Uobičajna dnevna doza iznosi 50 mg.
Tijekom ispitivanja provedenih prije stavljanja lijeka na tržište hipomanija ili manija javljale su se u otprilike 0,4% bolesnika liječenih sertralinom. Sertralin valja izbjegavati u bolesnika s nestabilnom epilepsijom, dok u bolesnika s reguliranom epilepsijom zahtijeva pozorno praćenje. Kako je mogućnost pokušaja samoubojstva svojstvena depresiji i može potrajati sve dok ne nastupi znatnije povlačenje bolesti, bolesnike valja pomno nadgledati na početku liječenja
U ispitivanjima s višestrukim dozama za depresiju i OKB, sljedeće su nuspojave bile znatno učestalije uza sertralin negoli uz placebo: mučnina, proljev/rijetka stolica, anoreksija, dispepsija, tremor, omaglica, besanica, pospanost, pojačano znojenje, suha usta i seksualna disfunkcija (ponajprije odgođena ejakulacija u muškaraca).

#2 Karla

Karla

MEGA-MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 425 posts

Posted 29 November 2005 - 20:35

http://www.zoloft.com

#3 Angel Heart

Angel Heart

CARICA

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,352 posts

Posted 29 November 2005 - 20:37

View PostKarla, on 29 Nov 2005, 08:35 PM, said:

ok...ALI NE ZNAJU SVI...daj se skuliraj pliz... neka svi odluce jeli potrrebno ili ne?

#4 selena

selena

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 568 posts

Posted 30 November 2005 - 11:35

Da, Karla, na internetu ima sve informacije, pa zato onda uopte i ovaj forum.

Ipak je ovdje sve objedinjeno. Ovdje se mogu dobiti informacije iz prve ruke onih koji su koristili i koriste odre?ene lijekove.

Mislim da je ovo ipak dobra ideja.

#5 Guest_Guest (Gost)

Guest_Guest (Gost)
  • Guests

Posted 30 November 2005 - 15:55

Nisam rekla da je loa ideja, dapa?e...
Ali da se zna, moete se direktno i proizvo?a?u javiti, ako ste pak toliko "opsjednuti" lijekom

#6 ASTROLAB

ASTROLAB

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 904 posts

Posted 01 December 2005 - 09:11

Ja da pohvalim Zoloft, zato sto u mom slucaju dobro funkcionise.

U pocetku uzimanja bilo je nuspojava u nedostatku seksualne zelje i impotencije , ali posle tri nedelje i to je doslo na mesto, tako da sad imam samo reci hvala za Zoloft, ali to ne znaci da na svakog isto deluje

#7 Guest_Guest (Gost)

Guest_Guest (Gost)
  • Guests

Posted 01 December 2005 - 09:38

To?no tako.Nije za svih isto.
meni je zoloft tako?er pomogao, nakon 4 tjedna, dodue, nisam nikakve ad-e pila u ivotu ( pa ne mogu suditi o drugim lijekovima). Sad ga koristim ve? skoro pola godine i dobro je.
Nuspojave koje sam imala manifestirale su se u prvih 7-10 dana u obliku izrazite napetosti ( i to svaki dan od 15-18h) i nemogu?no?u da jedem (ba nisam mogla da va?em hranu) i smanjenim apetitom (dakle -1,5kg nakon 3 dana, -_-/> ). Naravno, doktorica je uz to prepisala i xanax od 0,25 do 1mg dnevno ( ne dulje od 2 tjedna-tsk). Za seks ne mogu nita re?i jer se tada nisam seksala, ali npr. nije bilo problema sa masturbacijom, dakle, elja je bila ista. Danas nemam nikakvih problema u vezi toga-tj. sve super sa de?kom. Djelovanje tablete ne osje?am na ikakav na?in. To to se super osje?am jednostavno je tako i ne razmiljam puno o tome.
E da, zoloft se koristi i za tei oblik pms-a, zato ja volim re?i da je to enska tableta (sorry Astrlb) jer mislim da pogoduje enskoj depri (i zato to znam stvarno dosta cura to ga uzimaju-uzimale su ga).
Trebala bi piti 1mg dnevno (ako ne zaboravim....), ali budu?i da sam jaaaako nemarna to se toga ti?e pijem koj put 1 koj put 0,50, a koji put ne pijem po tri dana pa maznem 6 tabletica, ALI TO SE NESMIJE NIKAKO RADITI.
Preporu?ila bi svima da pogledaju i internetske stranice lijekova jer kad vidite kako npr. izgleda slatko stranica od zolofta skuite da ta "bolest" nije nita grozno nego da mi tu balkanci prakti?ki jo ivimo u pe?inama (mentalnim, zaostalo drutvo) gdje bi se ti lijekovi prikazivali kao kampanje za ovisnost o drogama (smrt, crnilo...). Osim toga, ima i pregrt informacija i moglo bi vam pomo?i oko nekih pitanja.?aos
K

#8 selena

selena

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 568 posts

Posted 01 December 2005 - 10:10

Tako?e, troim Zoloft. Jedina nuspojava koju sam imala, bio je jedan napad panike, dosta jak, ali kratkotrajan. To u prve 2 sedmice uzimanja. Kasnije bi se pojavi, znojenje, uglavnom no?u i to je sve. Dobro sam ga podnosila.

Troim ga ve? skoro 2 godine, ali sam pravila prekide, pa nastavljala, tako da je to te 2 godine.
Sada pijem po pola tabletice dnevno.
I ne mislim ga prestajati piti sve dok imam potrebu za njim.

p.s. Astrolab koliko ti dugo troi Zoloft?

#9 Guest_Guest (Gost)

Guest_Guest (Gost)
  • Guests

Posted 01 December 2005 - 10:15

E da, sad me selena podsjetila. Ja ga mislim piti jo pol godine, jer kae doktorica da iako vidi da sam odli?no da nikako ne prekidati terapiju, jer onda mogu?e je da se vrati epizoda depre koja bi bila puno groznija i tada bi se ilo na ja?e. Ja ne?u prekidati s terapijom definitivno jo 6 mjeseci. Ja ga ne pijem iz potrebe nego iz poslunosti

#10 selena

selena

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 568 posts

Posted 01 December 2005 - 10:21

E da, bravo. Upravo tako. Troila sam ga nekih 10 mjeseci i bila sam odli?no, kao nikada prije. Prestala sam ga troiti na svoju ruku i vratilo se. Nije bilo gore, ali ni Zoloft nije djelovao kao prvi put. Pa sam ga opet nakon 8-9 mjeseci prestala piti, jer sam htjela da vidim kako ?u biti bez njega. Ali sam se opet vratila svom dragom Zoloftu    :cmook:

Savjet za sve druge, nikada ga ne prekidajte bez savjeta sa svojim doktorom.

#11 Guest_Guest (Gost)

Guest_Guest (Gost)
  • Guests

Posted 01 December 2005 - 10:28

Ok, ja sigurno ne?u, i iako zaboravim piti po tri dana, moram priznati da imam grinju savjest tada, ali mi nikad nije palo na pamet da kaem, sad je dosta i sli?no. Tvoj primjer ?e mi biti vodilja -_-/> .
Karla

#12 Guest_Guest_selena_* (Gost)

Guest_Guest_selena_* (Gost)
  • Guests

Posted 01 December 2005 - 10:46

I da, jo neto sam zaboravila dodati. Ne moj zaboravljati po tri dana. Jer dovoljno je jednu sedmicu da se ne pije i da prestane njegovo djelovanje. Tj. kada ponovo po?ne to je kao da ga nisi nikada prije ni pio. Opet mora sve ispo?etka.

#13 Angel Heart

Angel Heart

CARICA

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,352 posts

Posted 01 December 2005 - 12:19

View Postselena, on 30 Nov 2005, 11:35 AM, said:

Da, Karla, na internetu ima sve informacije, pa zato onda uopte i ovaj forum.

Ipak je ovdje sve objedinjeno. Ovdje se mogu dobiti informacije iz prve ruke onih koji su koristili i koriste odre?ene lijekove.

Mislim da je ovo ipak dobra ideja.

:kiss: ... hvala ti!

#14 ally mcbeal

ally mcbeal

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 775 posts

Posted 01 December 2005 - 19:31

I'm in love with zoloft!!! :D/>  ;)/>

al kod pms-a nisam bas primjetila da mi pomaze.

#15 ASTROLAB

ASTROLAB

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 904 posts

Posted 01 December 2005 - 22:23

Pijem Zoloft 5 meseci

#16 mihael

mihael

Napredni član

• Members
  • PipPip
  • 42 posts

Posted 01 December 2005 - 22:39

pio sam zoloft 6 mj.prestao sam na svoju ruku kad sam se osjecao ok.
sad sam  godinu dana bez iceg.
Mozda i je vise za cure , ali  meni je rjesio vecinu strahova...i depru koja bila posljedica tog...

#17 Angel Heart

Angel Heart

CARICA

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,352 posts

Posted 04 December 2005 - 14:02

View Postmihael, on 1 Dec 2005, 10:39 PM, said:

pio sam zoloft 6 mj.prestao sam na svoju ruku kad sam se osjecao ok.
sad sam  godinu dana bez iceg.
Mozda i je vise za cure , ali  meni je rjesio vecinu strahova...i depru koja bila posljedica tog...

...pitala sam shrinka za tu teoriju kako je Zoloft vise za cure...covjek je umro od smijeha...

#18 ritm

ritm

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,011 posts

Posted 22 December 2005 - 08:20

View Postally mcbeal, on 1 Dec 2005, 07:31 PM, said:

I'm in love with zoloft!!! :blink:/>  :(/>

al kod pms-a nisam bas primjetila da mi pomaze.

NI meni cipralex kod PMS-NISTA

#19 Strašljivi zec

Strašljivi zec

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,318 posts

Posted 22 December 2005 - 21:36

View Postritm, on 22 Dec 2005, 08:20 AM, said:

NI meni cipralex kod PMS-NISTA
za pms nema pomo?i.
oprosti, ritm, znam da nema veze s temom, ali gdje si uspjela iskopat ovaj strani avatar?
prepade me!

#20 Guest_Pospani (Gost)

Guest_Pospani (Gost)
  • Guests

Posted 31 May 2006 - 14:07

evo ovako...
Danas je tocno mjesec dana od kad pijem Zolft...
Doslo je vrijeme da malo analiziram ima li efekata,ima li nuspojava na meni...koje su zasad pozitivne,a koje lose strane...

Najprije nuspojave : definitivno konstantni osjecaj vrucine...otprilike kao kad imas temperaturu,ali se osjecas fizicki dobro...vise kao poslije duzeg vremena na suncu pa ti koza nekako isijava toplinu...barem je osjecaj takav i prilicno nervira...
Suha usta...povremeno nekakva lagana izmaglica u glavi...kad napokon zaspem puno mi se teze probuditi ujutro...imam jaci osjecaj umora kroz dan nego prije pocetka uzimanja.

Doduse za ovo zadnje nisam potpuno siguran ima li puno veze sa zoloftom ili s tim sto sam zadnja dva tjedna uglavnom nocu na forumu...dok bi ranije odgledao serije na tv-u,dosadilo bi mi,pa na silu zaspao.
Bilo kako bilo uspavljivanje se u zadnja dva tjedna produzilo za jos sat-dva...nije mi drago,jer mi je i prije to bio jedan od vecih problema koji ima i puno utjecaja na posao.

Pozitivne strane su zasad lagano rasciscavanje kosmara u glavi...jos je unutra nered totalni..ali mi se ipak cini da ima mrvicu manje nesuvislih informacija nego prije...malo se smanjila brzina izmjenjivanja tih istih.
Znaci malo bolja kratkotrajna koncentracija...nakon dugo vremena napokon uspijem pogledati neki film i pratiti donekle radnju....doduse cim film zavrsi,moram se dobro potruditi da bih se sjetio o cemu se radilo..
...ono sto se nije popravilo,to je pamcenje....I dalje se svjesno i grcevito moram truditi ili zapisati stvari koje zelim zapamtiti ili moram napraviti...
Cak se prepolovilo i moje svakodnevno(po 5-6 puta) trazenje kljuceva...cigareta...di mi je sat...zaboravljanja istih na mjestima na kojim sam bio.
Ima toga i dalje...jos uvijek je to predmet zafrkancije vani,ali primjecujem da se smanjilo.

E sad ono drugo...
Dakle glava je praznija,imam minimum vise koncentracije,, u kracim periodima u danu sam cak i bezrazlozno bolje volje...ALI,ali mi se sve teze i teze pokrenuti i napraviti bilo sto...a to mi se upravo i kosi s ovim prvim dijelom...nekako sam ocekivao upravo suprotno...da cu se lakse pokrenuti...jok.
Sve manje i manje volje za pokretanjem...sve duze odgadjanje neodgodivih stvari...a uz to sam bistriji,pa samim tim i svjesniji te odvratne letargije...
Sve nesto radim napola...krcaju mi se obaveze koje odgadjam i naravno tada se osjecam losije...uglavnom ujutro...nervozan i ljut na sebe sto se nisam ranije ustao...a NE MOGU.
A onda i navecer...napola odradjen dan...polovica me ceka za sutra...uz stvari koje ionako moram obaviti sutra...

...sve teze i teze ustajanje...pa krivnja,nervoza...pa razdoblje cak i dobre volje...a onda pred kraj dana opet nikakav,razocaran najprije u sebe pa sve ostalo...pa tupilo,dobro poznato tupilo...
Sve faze su jos uvijek tu...samo sto su sad vise rascjepkane na periode u danu...prije bi svaka faza trajala danima...

I na kraju pitanje:...jeli uopce Zoloft vec poceo djelovati...jeli to to... ili ce s vremenom poboljsavati?

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users