Jump to content

Koji vam je antidepresiv najviše odgovarao?

Kako odabrati AF

• Please log in to reply
38 replies to this topic

#21 onlyme

onlyme

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 340 posts

Posted 19 February 2017 - 16:14

Dakle smatrate da bih SSRI trebalo da izbegavam. OK, videću već sa dr na kontroli.

U poslednje vreme me baš zeza osećaj otuđenosti od sebe, praznina i pritisak u glavi... Nekako nit' sam svoja, nit' mogu o ma čemu normalno sa razmišljam. Nekako je grozno.

#22 Aruena

Aruena

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,505 posts

Posted 19 February 2017 - 16:19

Nemaš baš puno opcija, mimo SSRI.
Jedino da ti daju Anafranil, on je triciklični.
Amyzola nema u Srbiji.

A tetraciklični, tipa Remeron, su samo dodatna terapija, uz SSRI.

#23 Apoptosis

Apoptosis

Psychotico

• Banned on request
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,396 posts

Posted 19 February 2017 - 17:26

Aruena, Anafranil je odličan lek, jak inhibitor noepinefrina, koristi se najuspešnije kod OKP, ali je i dobar antidepresiv.
Tetraciklični antidepresiv pijem ja Maprotilin,koji me je digao iz mrtvih. A tu je i Tolvon, sličan Maprotilinu.

#24 onlyme

onlyme

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 340 posts

Posted 19 February 2017 - 21:21

Rekla sam dr da mi je anafranil delovao najbolje do sada, ali ona smatra da bi trebalo da ga izbegnemo zbog brojnih nuspojava (zapamtila sam samo da je pomenula da deluje na srce), pa bi pre da idemo na neke novije.
Sad pijem povećanu dozu seroxata + trittico, ali mi definitivno nije bolje, tako da mi se čini da neće ni delovati. Treba da se čujemo za 10-ak dana da joj prenesem utiske.

#25 onlyme

onlyme

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 340 posts

Posted 19 February 2017 - 21:24

Prilično sam razočarana i izgleda da gubim nadu da će neka terapija delovati.

Prilično sam razočarana i izgleda da gubim nadu da će neka terapija delovati.

#26 2Bavailable

2Bavailable

konj koji sanja

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,063 posts

Posted 19 February 2017 - 21:24

pa nije da ne deluju ti lekovi nego si ih ti prekidala zbog nuspojava

#27 zeus20

zeus20

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 726 posts

Posted 20 February 2017 - 08:40

zbog kojih si to nuspojava morala prekinuti Anafranil?

Meni Anafranil nije djelovao na socijalnu anksioznost, ali bar je bio bolji od ssri-a utoliko što mi nije otupio emocije, nije me uspavao i nije pojačao anhedoniju. Nuspojave osim blage mučnine i suhih usta (prvih tjedan dana) nisam imao.

#28 gianni

gianni

Depresivan

• Family senior
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,919 posts

Posted 20 February 2017 - 09:11

Meni seroxat i prozac(portal)

#29 onlyme

onlyme

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 340 posts

Posted 21 February 2017 - 01:37

Anafranil sam prekinula zbog uticaja na libido, premda mi je generalno odlično odgovarao i imala sam samo nuspojave u početku.
Cipralex mi nije delovao nakon duže primene.
Amizol mi je bio katastrofa i bukvalno sam se valjala po podu od muke nakon što ga popijem. Bilo je užasno.
Calixta - spavanje, spavanje, spvanje, jedenje, agresija. Užas!
Trittico sam počela uzimati u periodu blage depresije i tada mi se čenilo da deluje, posle sam upala u BAŠ gadno stanje, poveća dozu, ali se ništa bitno nije menjalo. Tu sam zimu jedva preživela i samo želela da se ubijem. Nakon 3 god. uzimanja shvatila sam da je dosta jer se na njemu sve vreme mučim da živim i konstantno sam manje ili više depresivna uz izraženu anhedoniju.
Probala sam sa Alventom, i možda je trebalo izdržati duže, ali kao što sam već objasnila morala sam na put, a nus pojave su bile suviše jake tako da sam ipak odustala nakon 22 dana.

Eto, ako nisam neki preskočila.

Sad, videću još 10 dana šta će da se događa sa seroxatom. Plaši me to što mi ne preporučujete SSRI protiv anhedonije, ali pratiću reakciju pa pričati sa dr.

#30 Apoptosis

Apoptosis

Psychotico

• Banned on request
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,396 posts

Posted 21 February 2017 - 06:33

onlyme, on 21 February 2017 - 01:37 , said:

Sad, videću još 10 dana šta će da se događa sa seroxatom. Plaši me to što mi ne preporučujete SSRI protiv anhedonije, ali pratiću reakciju pa pričati sa dr.

Dušo, ako bi izdržala inicijalnu sedativnost Alvente, moglo bi doći do smanjenja anhedonije, ali tek u dozi od 300 mg i preko toga.
Jer u tim dozama se osim serotonina, aktiviraju i noepinefrin i dragi nam dopamin, pa su ti svi monoamini aktivirani, dok SSRI i doze Alvente ispod 150 mg, podižu samo serotonin, dok nemaju uticaj nanorepinefrin, a tek na dopamin, nikako.
A glavni ,,udar" na anhedoniju ima bupropion, odnosno brend Wellbutrin u dozi 300 mg.
Taj antidepresiv deluje najviše na norepinefrin i snažno na dopamin, dok serotonin ne dira.
Zapaženo je da izaziva: gubitak telesne težine, pojačanje libida, smanjenje anhedonije i avolicije, podizanje raspoloženja itd.
Samo oprezno ako si ikada u životu imala epileptički napad, ili boluješ od epilepsije, ili si nekad jako udarila glavu, dobila potres mozga, jer u tom slučaju može doći do konvulzija, odnosno epi napada, pošto su Wellbutrinu 2 mane: skup je, ali baš, i ima prokonvulzivna svojstva, da izaziva epije, pa je zbog toga čak jedno vreme bio povučen iz prodaje, sa tržišta.
Srećno! :wub:

#31 onlyme

onlyme

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 340 posts

Posted 21 February 2017 - 13:11

Uh, što više čitam, sve sam više zbunjena. :wacko:

Evo sad naiđoh na članak "7 NAJOPASNIJIH LEKOVA NA PLANETI", a prvi su SSRI:

SSRI – visoko eksperimentalni, nikad dokazano siguran i učinkovit, a može u potpunosti blokirati serotonin, što je dovodi do razmišljanja o samoubojstvu, pa čak i ubojojstvu

http://putdozdravlja...a-je-na-popisu/

Stvarno više ne znam šta da mislim. Tako bih rado pobacala sve tabletice u kantu, odahnula pa krenula napred, al' to je izgleda samo pusta želja.

#32 kruška

kruška

Wanheda

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,653 posts

Posted 21 February 2017 - 15:14

neka nuspojava uglavnom mora biti kod većine ljudi, moraš birati ili depresija ili nuspojave ili liječenje na neki drugi način

#33 Apoptosis

Apoptosis

Psychotico

• Banned on request
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,396 posts

Posted 21 February 2017 - 15:48

kruška, on 21 February 2017 - 15:14 , said:

neka nuspojava uglavnom mora biti kod većine ljudi, moraš birati ili depresija ili nuspojave ili liječenje na neki drugi način

Apsolutno se slažem sa kruškom.
Stegni zube prve 3 - 4 nedelje od početka terapije, i onda neželjena dejstva počnu da se smanjuju, nestaju, a željena dejstva se pokazuju.
I onda, kod stručnog psihijatra, vrši se doziranje leka, da ne piješ ni premalu ni preveliku dozu leka, nego ,,minimalnu efektivnu dozu".
Ako neko zna da ne kažem sve o psihotropima generalno, to sam ja, jer sam u procesu lečenja evo 7. godina.
I potrošio sam mnogo GB interneta istražujući o lekovima, psihotropima, mehanizmima aktivnosti itd.
I svo to vreme sam bio pod nadzorom nekih loših, nekih dobrih psihijatar, i kombinovali smo lekove, i tražili prave efektivne doze, dok na kraju, u januaru ove godine to nismo uspeli.Srećno draga, i ne boj se, ti lekovi imaju neželjena dejstva, ali sama bolest te može pre ubiti nego lekovi (depresija = suicid). :d_sunny:

#34 Aruena

Aruena

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,505 posts

Posted 21 February 2017 - 17:19

onlyme, on 21 February 2017 - 13:11 , said:

Uh, što više čitam, sve sam više zbunjena. :wacko:

Evo sad naiđoh na članak "7 NAJOPASNIJIH LEKOVA NA PLANETI", a prvi su SSRI:

SSRI – visoko eksperimentalni, nikad dokazano siguran i učinkovit, a može u potpunosti blokirati serotonin, što je dovodi do razmišljanja o samoubojstvu, pa čak i ubojojstvu

http://putdozdravlja...a-je-na-popisu/

Stvarno više ne znam šta da mislim. Tako bih rado pobacala sve tabletice u kantu, odahnula pa krenula napred, al' to je izgleda samo pusta želja.

Ovi su stavili i antibiotike i vakcinu protiv dečije paralize na listu.
To dovoljno govori o kakvom je sajtu reč, nemoj obraćati pažnju.

#35 onlyme

onlyme

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 340 posts

Posted 24 February 2017 - 11:38

Moram jedno podpitanje...

Zanima me da li su AD-i koje ste pili uspeli da vam pomognu kod anhedonije i ruminiranja (nekontrolisanih misli koje se vrte u krug i opterecuju vas), i koji?

Prosto ne znam sta bi bio pravi tretman za ovo, a bas je gadno. Ne mogu se ni na sta fokusirati jer bezbroj misli haoticno leti po mojoj glavi i samo se prebacujem sa jedne na drugu. I jos ta praznina... Joj, umorna sam. :(

P.S. Ne znam sta bi trebalo da osetim od ovog seroxata, ali bas i ne osecam da mi je bolje ni od duple doze. Pokretljivija sam, vise setam, ali mislim da je za to zasluzno lepo vreme, ali s druge strane paznja i volja da nesto konkretno radim su nikakvi, pa cak ni posao ne mogu da obavljam.

Hvala vam!

#36 cofiman

cofiman

Član

• Members
  • PipPip
  • 46 posts

Posted 24 February 2017 - 14:02

View Postonlyme, on 24 February 2017 - 11:38 , said:

Moram jedno podpitanje...

Zanima me da li su AD-i koje ste pili uspeli da vam pomognu kod anhedonije i ruminiranja (nekontrolisanih misli koje se vrte u krug i opterecuju vas), i koji?

Prosto ne znam sta bi bio pravi tretman za ovo, a bas je gadno. Ne mogu se ni na sta fokusirati jer bezbroj misli haoticno leti po mojoj glavi i samo se prebacujem sa jedne na drugu. I jos ta praznina... Joj, umorna sam. :(

P.S. Ne znam sta bi trebalo da osetim od ovog seroxata, ali bas i ne osecam da mi je bolje ni od duple doze. Pokretljivija sam, vise setam, ali mislim da je za to zasluzno lepo vreme, ali s druge strane paznja i volja da nesto konkretno radim su nikakvi, pa cak ni posao ne mogu da obavljam.

Hvala vam!
Pitaj svog doktora da ti da Moditen depo. I ja sam prosle godine imao problem sa haoticnostim mislima i nakon prve injekcije sam osetio poboljsanje,

#37 2Bavailable

2Bavailable

konj koji sanja

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,063 posts

Posted 24 February 2017 - 15:26

ma gde će ap da pije tj prima...

wellbutrin je meni pomogao kod konzumatorne anhedonije (ali ne i kod motivacione) i smirivao mi racing thoughts (a onda nisam imao any thoughts :lol: )

#38 onlyme

onlyme

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 340 posts

Posted 18 March 2017 - 12:01

Zaključismo da SSRI nisu za mene. Kaže dr da ako mi seroxat nije delovao neće ni jedan iz te grupe.

Seroxat mi je inače pogoršao ruminiranje - od misli koje nisam mogla da isključim sam htela da poludim. Kada sam sa 40 mg spustila na 20 mg smanjio se i haos sa mislima. Stvarno strašno šta nam ovi lekovi rade!
Za anhedoniju ne znam jer sam ga kratko pila, ali sad kad sam se skinula osećam se malo svežije, možda malo manje mrtvo iznutra.

Prepisan mi je Anafranil ponovo, i sad još treba da se skinem sa trittica da bih mogla da počnem sa njim. Trittico sam do sad smanjila na 1/3 i anksioznost mi se dosta pojačala, ali kao da su jači fizički simptomi (grčenje mišića, osećaj gušenja...), a sam strah nije uvek naročito jak.

O daljem procesu neću nibda mislim. Ukidam trittico, pa 3 dana ništa, ali NIŠTA, pa onda anafranil i čekam da prodeluje.
Držite mi fige! Nekako me hvata frka od svega toga, ali pošto mi je godinama stanje bezveze i bez promena bar imam motiv da probam da to preguram.

Pozdrav drugari! Nadam se da ste mi vi dobro danas!

#39 Infrastructure

Infrastructure

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 57 posts

Posted 18 March 2017 - 15:32

Mislim da mi nijedan nije pomogao ..najvise su pomogli anxiolitici koji su manje toxicniji ali imaju vise after nuspojava

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users