Jump to content

Ja i on, on i ja. Moj strah i ja.

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
18 replies to this topic

#1 kalisi

kalisi

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,345 posts

Posted 26 January 2013 - 14:09

Kazu: tvoje zelje pokazace ti ono sto si. A ja, ja se mojih zelja plasim. Svaku posebno preispitujem. Zbog cega? Zbog straha. Straha sta se iza te zelje krije. Straha da slucajno ne (p)ostanem povrsna osoba koja nije svesna da je u zivotu pokrecu neki mnogo nizi ciljevi nego sto ona to misli. Sta ako je u svemu pokrece zelja da bude divna, lepa, i da zadovolji neke svoje niske strasti. Cak ne znam ni koje bi mogle biti. Sta ako sve sto radi radi nesvesno iz te zelje, samo te, i nema ljubavi prema drugima i zivotu iako misli da ima, vec je jedna osoba dovoljna samo sebi i okrenuta samo sebi, a da toga nije ni svesna.
Sta ako jesam ono sto nisam i nisam ono sto jesam...

#2 kalisi

kalisi

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,345 posts

Posted 26 January 2013 - 14:26

Zna li iko ista vise o ovakvom problemu? Teoretski sta je to? Opsesija jeste. Ali cega se ja to tacno plasim, zbog cega ne mogu da  zivim ne zapitkujuci se o tome. Sta je to toliko strasno u toj mojoj misli sto mi ne da da je odbacim kao iracionalnu, vec je pustam da me blokira u mestu i ne da mi da zivim.

#3 GuestE4

GuestE4

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 80 posts

Posted 27 January 2013 - 05:38

bad/fail-ed attempt of trolling? :)

#4 pile

pile

Gallus gallus domesticus

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 753 posts

Posted 27 January 2013 - 10:23

Guglaj "analysis paralysis". Nakon toga prokrastinacija.

Da malo elaboriram, a ne samo guglaj :)

Prvi put kad sam pokušala čitati tvoj post, odustala sam nakon prve rečenice sa zaključkom - još jedan pismeni rad iz maternjeg na temu "Zrnce soli iz profila". Nemoj se ljutiti, ali stvarno u posljednje vrijeme sve više tema se otvara tako što ljudi napišu ono što im trenutno prolazi kroz glavu, u neobrađenoj formi i očekuju komentar, odgovor?! Onda tu bude par pseudo-filozofskih odgovora i kraj teme.

Je li tebe stvarno strah od motiva ili je to beskrajno analiziranje samo način da izbjegneš suočavanje? Linija manjeg otpora? Ako popljujem svoje motive, onda imam razlog zašto odlažem izvršenje?

Zašto te uopšte brinu niske strasti? Zbog koga moraš biti svetica? Ako radiš ili želiš da radiš dobre stvari iz niskih pobuda, ti još uvijek radiš dobre stvari. Ne postoji apsolutno dobro i OK je biti nesavršen.

Malo pseudo filozofije i od mene :)

#5 sturmer

sturmer

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 756 posts

Posted 27 January 2013 - 12:00

nije ovo trolovanje, mogu si jasno predocit sto govori

opsesija da ce postati onakva osoba kakva ne zeli biti

#6 pile

pile

Gallus gallus domesticus

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 753 posts

Posted 27 January 2013 - 12:30

Ma ja o ovome razmišljam godinama. Ne znam više je li opsesija ili su ruminacije. Možda ovisi o reakciji tijela na te misli. Kod mene to ne izaziva anksioznost nego umor. Mogu i da odagnam te misli, ali uglavnom se osjećam sigurno u tom razmišljanju pa na to gubim dosta vremena. Možda se radi i o sklonosti da detaljišemo pa se onda uhvatimo detalja, a zaboravimo suštinu, a suština je da razmišljamo o stvarima koje nemaju apsolutnu vrijednost, odgovor nikad nećemo dobiti i kad prestanemo razmišljati o tome, doći će nova misao, a sve to nas sprečava u svakodnevnom funkcionisanju.

#7 TPL

TPL

CAR

• Banned
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 714 posts

Posted 27 January 2013 - 13:32

sve zelje dolaze iz potrebe za necim sto nemamo. mozda umjesto prispitivanja zelja trebamo se zapitati sta je istinska potreba koja se krije iza zelje pa prispitati istu?

i sta je uopste povrsna osoba?

#8 Konda357

Konda357

Član

• Members
  • PipPip
  • 43 posts

Posted 27 January 2013 - 15:59

http://www.youtube.c...h?v=oVw7IZuyYWw

#9 kalisi

kalisi

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,345 posts

Posted 28 January 2013 - 13:21

Ja sam samo pokusala da na najbolji moguci nacin, birajuci recenice, objasnim svoju "muku" i zatrazim savet za istu.
Ne pokusavam ja da izbegnem suocavanje, mene ove misli uhvate u jednom odredjenom trenutku, kad vec krenem da zivim i krenem koliko toliko sa normalnim zivotom onda se desi "neki spoj u glavi" i ja blokiram i krenem da razmisljam i da preispitujem. Daleko od toga da izbegavam suocavanje, ja krenem da zivim al me ove misli sputaju. Trenutno cak ne mogu ni da lepo objasnim kako i sta jer trenutno mi druge stvari lutaju mozgom. U izvestajima od doktora se provlaci pseudointelektualizacija, ali ljudi ja to ne radim svojom voljom, te misli kad me uhvate one su tako jake i sa tako cvrstim argumentima u meni samoj da mi nije jasno kako ostali to ne shvataju, i toliko "osvescujuce po mene" da ja ne smem da ih odbacim kao iracionalne.
Niske strasti me brinu iz razloga jer se plasim da ne volim ljude, da ne volim nikog, vec sve radim iz svog nekog interesa a da toga nisam ni svesna. Neko je gore napisao da misli da je ovo opsesija da cu postati osoba kakva ne zelim biti. Pa nije bas da ja imam uzor kakva ne zelim biti, pa me strah da ne postanem takva, vise je nesto drugo, al sad stvarno ne mogu objasnit, mozak ni je blokiran, javicu se  ponovo kad mi se razbnistri :)
Pile, ni kod mene ne izazive anksioznost, vec bas kako si rekla, umor. I plus me sprecava u vrsenju bilo kakve obaveze i uzivanju, jednostavno mi okupira misli i ne mogu da prestanem da razmisljam o tome. Sta je povrsna osoba? pa ne znam, to je nesto sto ja nazivam sebe kakva sam bila pre bolesti, do 18 godine (mada ne slazem se uvek sama sa sobom jesam li bila povrsna ili divna).

#10 kalisi

kalisi

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,345 posts

Posted 28 January 2013 - 13:52

View Postpile, on 27 January 2013 - 10:23 , said:

Guglaj "analysis paralysis". Nakon toga prokrastinacija.

Nije ni jedno ni drugo kod mene u pitanju. Mada sad kad sam malo guglala kad razmislim kod mene na fakultetu izgleda radimo po "analysis paralysis"  "metodi resavanja problema", tako da sam verovatno pokupila sa faxa nesto od pogresnog nacina razmisljanja.

#11 pile

pile

Gallus gallus domesticus

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 753 posts

Posted 28 January 2013 - 15:26

View Postanksioznost?, on 28 January 2013 - 13:21 , said:

Pile, ni kod mene ne izazive anksioznost, vec bas kako si rekla, umor. I plus me sprecava u vrsenju bilo kakve obaveze i uzivanju, jednostavno mi okupira misli i ne mogu da prestanem da razmisljam o tome.

Meni je kokica jednom pomogla da shvatim da je opsesija u ovom slučaju ne toliko misao kojom se bavimo, nego sami proces neprekidnog analiziranja. Jednostavno ne možemo prestati analizirati. To jeste jedna vrsta OCD-a. Meni je često problem da razgraničim šta je šta jer imam i ruminacije, negativne automatske misli i opsesivne, pa se to sve miješa u glavi. Ono što mene buni je što kažu da je ruminacija razmišljanje, a opsesija kratka, nametajuća misao. Ruminacija se bavi prošlošću, a opsesija sadašnjošću i budućnošću. E ovo tvoje mi ne liči na kratku misao nego na razmišljanje, a s druge strane bavi se sadašnjošću i budućnošću.

Ako govoriš engleski ima ovdje dosta informacija, a ima i link za "Obsessive Thinking" ako imaš koncentraciju za čitanje.
http://www.anxietyca...s/ocdcarers.asp

Super ako nemaš problema s prokrastinacijom, jer meni je to najgora posljedica svih ovih stanja.

#12 kalisi

kalisi

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,345 posts

Posted 28 January 2013 - 16:47

Ja se ne bavim razmisljanjem radi razmisljanja, vec jer pokusavam da resim, shvatim, nadjem resenje toj opsesivnoj misli koja me plasi. Dakle kod mene je problem iskljucivo ta misao, jedna, jedina, koja me uplasi i koci.

#13 kalisi

kalisi

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,345 posts

Posted 29 January 2013 - 16:13

Ne znam, lisila sam sebe uzivanju u sebi i svojoj lepoti, ne znam ni sama za sto. Valjda sam to okarakterisala kao lose i povrsno u jednom trenutku. Ne znam zasto, nisam imala razloga za to. I od tada sve kao da nastojim da budem "bolja", da trazim neki veci smisao zivotu. Al otkad sam to uradila, postala sam bolesna i nesrecna, nesposobna da uzivam

#14 kalisi

kalisi

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,345 posts

Posted 29 January 2013 - 16:43

Zaboravila sam kako izgleda dan bez razmisljanja. A sto je najgore, mogu prestati ako hocu al problem je sto necu jer mi sve nesto govori da je razmisljanje ispravno

#15 pile

pile

Gallus gallus domesticus

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 753 posts

Posted 29 January 2013 - 18:03

View Postanksioznost?, on 29 January 2013 - 16:43 , said:

Zaboravila sam kako izgleda dan bez razmisljanja. A sto je najgore, mogu prestati ako hocu al problem je sto necu jer mi sve nesto govori da je razmisljanje ispravno

View Postpile, on 27 January 2013 - 12:30 , said:

Mogu i da odagnam te misli, ali uglavnom se osjećam sigurno u tom razmišljanju pa na to gubim dosta vremena...suština je da razmišljamo o stvarima koje nemaju apsolutnu vrijednost, odgovor nikad nećemo dobiti i kad prestanemo razmišljati o tome, doći će nova misao, a sve to nas sprečava u svakodnevnom funkcionisanju.

Ma isti je to problem izgleda. To nešto što te tjera je ganjanje konačnog odgovora, a njega nema.

#16 kalisi

kalisi

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,345 posts

Posted 29 January 2013 - 18:10

Da, u pravu si, kao da razmisljam jer hocu da kontrolisem sve, da mi nesto ne izmakne kontrolh

#17 kalisi

kalisi

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,345 posts

Posted 30 January 2013 - 14:00

Ali, ja ne razmisljam o nebitnim stvarima uvek, uglavnom su to raskrsnice i tada razmisljam kuda i ne umem da odlucim i to me blokira. Pogotovu sad, sada treba da odlucim gde cu da krenem da gradim zivot. Da li u velikom gradu u kom sam studirala ili u malom naselju sa porodicom. I jedno i drugo ima svoje prednosti i mane.  strah me je svega onoga sto gubim odabirom opcije velikog grada, tj zelim jos neko vreme da zivim sa porodicom, ne zelim da se odvojimo, jos neko vreme bih zivela sa njima. Ali opet krece mi se i sadrzajniji zivot kakav bih imala u gradu gde sam studirala. Uglavnom, plasim se odluke jer time odbacujem jedan moguci zivot. Ne znam koji zivot da izaberem, tj sta ja sustinski zaista zelim

#18 kalisi

kalisi

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,345 posts

Posted 30 January 2013 - 14:30

Sto je najgore svesna sam da ce tom odlukom iz mene proizaci 2 razlicite licnosti i ne znam koju da odaberem, koji zivot da odaberem kad me i jedan i drugi privlace.

Ovako se osecam rastrzano, nepotpuno, treba mi da negde stacioniram svoj zivot

#19 kalisi

kalisi

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,345 posts

Posted 08 February 2013 - 19:41

View Postpile, on 29 January 2013 - 18:03 , said:

Ma isti je to problem izgleda. To nešto što te tjera je ganjanje konačnog odgovora, a njega nema.

Mene uvek jedna ista stvar izbaci iz normalnog funkcionisanja i ulije mi strah i tera me da se preispitujem i da razmisljam o njoj do besmisla i da konstantno od te misli budem pod pritiskom i ne mogu da se opustim ni nista i onda kao posledica toga nastanu druga razmisljanja, ali je samo jedna ona izvorna misao i strah. Uvek ta jedna ista. Ne mogu objasniti koja je ta misao, mozda neki drugi put. Ne znam ni da li je racionalna ili iracionalna. Al stvar je u tome sto je uvek u pitanju jedna ista stvar.