Jump to content

- - - - -

Histrionični poremećaj ličnosti

histrionic disorder histrionicna licnost F60.4

• Please log in to reply
3 replies to this topic

#1 archaic_tiger

archaic_tiger

Danger On the Road

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,582 posts

Posted 17 August 2017 - 14:26

F60.4

Hajdemo malo na temu ovog poremećaja.

Histrionični poremećaj podrazumeva obrasce veoma upadljivog i dramatičnog ponašanja koje ima za cilj da pojedinca konstantno održava u centru pažnje drugih ljudi. Ponašanje je najčešće preterano upadljivo,dramatizovano i emocionalno prenaglašeno,pri čemu je prisutna i prisilna (kompulsivna) potreba da osoba u svakom trenutku predstavlja centar nečije pažnje. Postoji izvesno preklapanje sa određenim karakteristikama graničnog,narcističkog,ali i antisocijalnog poremećaja ličnosti (te ga u nekim slučajevima nije lako sasvim razgraničiti od ova tri poremećaja). Ustanovljeno je da je ovaj poremećaj u većoj meri karakterističan za ženski nego za muški pol.

Interesantno je da su mnogi pojedinci koji boluju od ovog poremećaja sposobni da ostvare izuzetno visok nivo funkcionisanja u društvenim,kao i profesionalnim krugovima. Međutim,područje u kojem se u najvećoj meri javljaju problemi jeste lični (intimni) život pojedinca,pri čamu naročito trpi funkcionisanje u romantičnim vezama.

Prema dijagnostičkom sistemu DSM-5,neophodno je da osoba ispoljava barem 5 od 8 navedenih karakteristika:

1. Kod ovakve osobe postoji prisilna (kompulsivna) potreba da se konstantno nalazi u centru pažnje drugih ljudi,a ukoliko to izostane-javlja se izrazito jak osećaj neprijatnosti i nelagodnosti.

2. Prilikom interakcije sa drugim ljudima,osoba često ispoljava neprikladno i prenaglašeno seksualno,zavodljivo i provokativno ponašanje.

3. Emocionalni život pojedinca je površan ali i izuzetno buran,u smislu da se emocije veoma brzo smenjuju jedna sa drugom.

4. Osoba često koristi svoju fizičku pojavu da bi privukla pažnju drugih ljudi.

5. Prisutan je tzv.”impresionistički” način govora (što podrazumeva izrazito dramatičan i emocionalno obojen govor,ali sa veoma malo preciznih detalja i pojedinosti,pri čemu se pri njihovom iznošenju može uočiti nedostatak unutrašnje logike i doslednosti).

6. Emocionalne ekspresije su prenaglašene i dramatizovane.

7. Ovakva osoba je izrazito podložna tj.sugestibilna,što znači da izuzetno lako potpada pod uticaj drugih ljudi i spoljašnjih okolnosti.

8. Osoba je sklona tome da pretpostavlja da su interakcije i veze koje ima sa drugim ljudima daleko intimnije nego što u realnosti jesu.
__________________________________________________________________________________________________________
(Evo i link,pa gutajte informacije):
https://www.theraviv...5-301.50-(f60.4)

#2 DTQ

DTQ

Radar iz tame

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,018 posts

Posted 19 August 2017 - 13:38

Ovo mi je tako karakteristicno za period puberteta.

Ne znam koliko je zastupljeno kod odraslih.

#3 pogresna

pogresna

gospodža

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,038 posts

Posted 20 August 2017 - 11:41

Bogami, ima ovoga i kod odraslih.. i tačno je da izgleda je više karakterističan za žene...
Sad kad čitam, pronalažim jednu svoju komšinicu (sad bivšu) u napisanom...
I mislila sam da nešto sa njom ''nije u redu''  ali sam to najviše pripisivala njenom promiskuitetu, menjala je muškarce na očigled svih iako je bila udata i sa dvoje dece, pa sam mislila da je neka vrsta nimfomanke... nije bila zaposlena, muž je radio i dosta dobro zarađivao ali se nažalost rano propio, često smo ga viđali mortus pijanim a inače je mnogo dobar čovek..
Sad su razvedeni već neko vreme i deca su kod nje, opet nažalost...
Ona je bila lepuškasta mada malo punija, svejedno, oblačila se jako izazovno, a i ponašala se tako, sećam se da su joj muškarci dobacivali iz auta, ponekad stanu i ona se lako upusti u razgovor s njima, sve uz preglasno smejanje i očijukanje...
Kad nekad zastanem da prozborimo koju ''komšijsku'' odmah priča o sebi kao da smo najbolje drugarice, otkriva mi kad i koliko joj se muž napio, kako se svađaju ili mi ushićeno ispriča kako je starovao ''opasan dasa''  ili kako je neki tip, kad je bila mlađa, oteo i držao ''zatočenu''  ne znam koliko dana... sve preglasno, čuje je cela ulica, čini mi se...
Niko se nije s njom družio iz zgrade, jedno vreme su se odselili negde, valjda da pokušaju nešto da promene ali ništa od toga, na kraju se razvedoše... tužno za decu, ćerkica im je bila preslatka i prepametno dete a i sinčić presladak ali šta ćeš...
Evo sad mislim da je ona imala ovaj poremećaj možda...

#4 Iimitless

Iimitless

CAR

• Banned on request
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,318 posts

Posted 20 August 2017 - 15:04

Ovo je nekada davno (period pre 20og veka) bio glavni mentalni poremecaj kod zena.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users