Jump to content

- - - - -

Psihoticna depresija iliti depresivna psihoza

• Please log in to reply
35 replies to this topic

#1 Iimitless

Iimitless

CAR

• Banned on request
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,318 posts

Posted 07 December 2017 - 18:06

F 33.3

Zvanicno nije pod psihozama u F sifrarniku, ali kada naidje ''epizoda'', hospitalizacija je neizbezna.
Ponekad ju je tesko razlikovati od sizoafektivnog, i nije ni malo laka za kontrolu. Ali ipak, pacijenti sa ovom dijagnozom su funkcionalniji od osoba sa sizoafektivnim i sizofrenijom, mada manje funkcionalni od osoba sa ''obicnom'' depresijom. Bolest obicno pocne tako sto je osoba pre oboljevanja imala par depresivnih epizoda, ali kad se u jednoj epizodi pojave psihoticni simptomi, pojavljuju se i u svim narednim.

U proseku osobe sa ovom dijagnozom imaju 4-10 epizoda u zivotu za koje je potrebna hospitalizacija, a cesto im se kasnije dijagnostifikuje sizoafektivni poremecaj ili sizofrenija. Takodje, porodice sa osobama obolelim od psihoticne depresije imaju veci rizik od oboljevanja od sizofrenije.

Psihotična depresija i maskirana depresija

Psihotična depresija se javlja kada teška depresivna epizoda koegzistira sa oblikom psihoze. Psihoza moze biti ispoljena kroz halucinacije, zablude,deluzije ili neki drugi raskid sa realnošću. Psihotična depresija pogađa otprilike jednu od četiri osobe, koje se hospitalizuju zbog depresije.
Kako se psihotična depresija razlikuje od velike ili kliničke depresije?
Pored simptoma kliničke depresije, kao što su osećanje beznadeznosti, bezvrednosti i bespomoćnosti, psihotična depresija takođe ima i karakteristike psihoze. Na primer, osoba sa psihotičnom depresijom moze imati halucinacije (vidne, slušne) ili zablude (iracionalne misli i strahove).

Osoba koja je psihotična je van dodira sa stvarnošću.Čovek sa psihozom moze da čuje “glasove” ili moze imati čudne i nelogične ideje. Na primer, on moze da misli da drugi čuju njegove misli ili pokušavaju da ga povrede ili ima ideje veličine, misli da je predsednik drzave ili neka druga poznata ličnost. Moze da se naljuti bez ikakvog razloga ili moze da provodi mnogo vremena u krevetu, spavajući danju dok noću ostaje budan. Osoba sa psihotičnom depresijom moze zanemariti svoj izgled i ličnu higijenu ili teško uspostavlja urednu, konverzaciju ili čini nešto što nema smisla.
Osobe sa psihotičnom depresijom su obično svesne da im misli nisu istinite za razliku od osoba sa drugim duševnim bolestima, kao što je shizofrenija. Mogu osećati stid i pokušati da sakriju ono što dozivljavaju pa je tada ovu vrstu depresije veoma teško dijagnosticirati. Međutim, dijagnoza je vazna.
Oni koji imaju jednu epizodu psihotične depresije povećavaju šansu da obole od bipolarnog poremećaja i periodične psihotične depresije, manije, pa čak i da izvrše samoubistvo.

#2 joed

joed

Još malo pa MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,447 posts

Posted 07 December 2017 - 18:30

Jedan poznanik ima tu dijagnozu.Nakon 5 godina natezanja s invalidskom konacno je dobio mirovinu.Blizu je 60 godina,jako kasno je obolio.

#3 joed

joed

Još malo pa MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,447 posts

Posted 07 December 2017 - 18:32

Zaboravio reci da se njemu manestovalo na način da dok je vozio auto,kraj ceste je znao vidjeti ljude koji su davno umrli..Strašno nesto,barem meni.

#4 Iimitless

Iimitless

CAR

• Banned on request
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,318 posts

Posted 07 December 2017 - 18:48

Ja imam ovu dijagnozu, tj. data mi je u Palmoticevoj. Ja nemam problema sa halucinacijama, ali imam sa deluzijama gde sam svasta nesto umisljala i pravila probleme ljudima oko sebe, prvenstveno porodici. Pred bolnicu vec nisam znala sta je realno uopste, sta se zaista desilo a sta sam umislila.

Takodje, spavala sam nekim danima po 14, 15 sati dnevno, jela nenormalne kolicine hrane i  izrazito sporo pricala i razmisljala. Znala sam da pobesnim, pobacam stvari, u naletu besa sam i razbijala. Obuzela me je najstrasnija tabletomanija, gde sam xanax gutala kao bombone. Popijem pola kutije i i dalje sam anksiozna i ne shvatam sta se desava oko mene.

Sreca u nesreci je sto  nisam napravila nikakav eksces na poslu. Dosta toga je spasila cinjenica da su na poslu vec znali da idem u neku bolnicu pa su moje neobicno ponasanje pripisali cinjenici da sam uznemirena sto idem u bolnicu. Ili se barem nadam da je tako.

#5 Iimitless

Iimitless

CAR

• Banned on request
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,318 posts

Posted 07 December 2017 - 19:43

joed, on 07 December 2017 - 18:30 , said:

Jedan poznanik ima tu dijagnozu.Nakon 5 godina natezanja s invalidskom konacno je dobio mirovinu.Blizu je 60 godina,jako kasno je obolio.

joed koja ja razlika izmedju invalidske i mirovine kod vas? Mislim da je kod nas to jedno te isto.

#6 joed

joed

Još malo pa MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,447 posts

Posted 07 December 2017 - 20:01

Kako to misliš razlika?.

#7 Iimitless

Iimitless

CAR

• Banned on request
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,318 posts

Posted 07 December 2017 - 20:23

Ovo si napisao

Nakon 5 godina natezanja s invalidskom konacno je dobio mirovinu.

#8 joed

joed

Još malo pa MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,447 posts

Posted 07 December 2017 - 20:41

Aha..dobio je invalidsku mirovinu,za normalnu starosnu mirovinu bi morao još čekati 5 godina.Mislim da ima 55 godina a ne 60 kako sam napisao.

#9 Iimitless

Iimitless

CAR

• Banned on request
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,318 posts

Posted 07 December 2017 - 21:16

Aha, hvala, sad mi je jasno :)

#10 FreakElixir

FreakElixir

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 688 posts

Posted 07 December 2017 - 21:47

Mene obicno pukne ova depra u afektivnoj fazi F25.2

#11 Hyperdrive

Hyperdrive

Bocca di rosa.

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,528 posts

Posted 08 December 2017 - 04:14

Ponekad žalim što Invision ne može da drži jednu temu u dva različita foruma - konkretno bipolarni i ovu vrstu depresije, jer se oba klasifikuju kao afektivni poremaćaji, bez obzira na moguću psihozu kod jednog i SIGURNU psihozu kod drugog. :(

I, limitless, saosećam...ali to već znaš. :heart:

#12 Iimitless

Iimitless

CAR

• Banned on request
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,318 posts

Posted 08 December 2017 - 08:36

FreakElixir, on 07 December 2017 - 21:47 , said:

Mene obicno pukne ova depra u afektivnoj fazi F25.2

Mene je iskreno strah da ce mi eventualno preimenovati dijagnozu u sizoafektivni iako vec godinu dana nisam bila psihoticna. Par puta sam se uznemirila da ce nesto jako lose da se desi,ali tad uzmem rispolept vise, odspavam i sutradan sam funkcionalnija.  Doktorka ipak nece da napise remisija i vrlo oprezno je smanjila rispolept sa 4 mg na 3 mg.

#13 FreakElixir

FreakElixir

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 688 posts

Posted 08 December 2017 - 13:59

meni je ovo skoro kontinuirano i trajno stanje .. zapravo prodje na nedelju dana najvise i onda opet pocne vise ne razlikujem psihozu kao psihozu i psihoticnu depru..sta znam jer psihoza kod afektivnog se javlja sa afektivnim poremecajem.logicno

#14 Apoptosis

Apoptosis

Turnover

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,263 posts

Posted 08 December 2017 - 14:12

FreakElixir, on 08 December 2017 - 13:59 , said:

meni je ovo skoro kontinuirano i trajno stanje .. zapravo prodje na nedelju dana najvise i onda opet pocne vise ne razlikujem psihozu kao psihozu i psihoticnu depru..sta znam jer psihoza kod afektivnog se javlja sa afektivnim poremecajem.logicno

Do reči se slažem.

#15 Hyperdrive

Hyperdrive

Bocca di rosa.

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,528 posts

Posted 08 December 2017 - 14:30

Kod mene za "običan" 33 ista doktorka kao kod limitless takođe nije stavila da sam u remisiji, ali je rekla da je to zbog antidepresiva, da budu džabe, a ne preko 400 dinara. Iz istog razloga mi kod opšte prakse i dalje stoji bipolarni u remisiji, iako na svim izveštajima stoje granični i povratna depresija - da bi stabilizator bio besplatan.

Izvinite što offtopiciram.

#16 WANNABE

WANNABE

godina i po

• Banned on request
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,554 posts

Posted 08 December 2017 - 14:45

meni neće da daju dg kojom bi besplatno dobijao lamotrigin grrr

inače što se tiče topika definitivno nemam ovu dg
niti sam znao da nešto nije sa mnom u redu sve do nervnog sloma nakon druge epizode
niti sam sklon negativnim osećanjima i "osećanjima beznadeznosti, bezvrednosti i bespomoćnosti"

#17 Apoptosis

Apoptosis

Turnover

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,263 posts

Posted 08 December 2017 - 15:07

Ja imam sve besplatne lekove, sem Taite (Duloxetine) koji plaćam 2000 dinara mesečno, 2 kutije.

#18 FreakElixir

FreakElixir

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 688 posts

Posted 08 December 2017 - 15:53

Ja placam lamictal

#19 merion

merion

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 385 posts

Posted 08 December 2017 - 16:10

Meni je nametnuta ova dijagnoza,jer sam joj rekla da sam 2 puta cula mamu kako me zove,a pritom ne znam jel bio san ili java. Sad ne cujem nit vidim nista paranormalo,a ne pijem ap.Samo sam depresivna.

#20 Iimitless

Iimitless

CAR

• Banned on request
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,318 posts

Posted 08 December 2017 - 16:46

Ne znam zasto to radis sebi merion. Pratim se vec neko vreme na forumu, zamalo da zavrsis u Padinjaku, bila si u Palmi, vec si se zalila sto puta da ti je lose, imala si halucinacije a izbegavas lekove i stvaras sama sebi probleme.Gotovo svako ko je psihotican misli da to nije.

Ne moze nista da ti se nametne, shvati tu dijagnozu kao nesto sto se moze popraviti uz pomoc lekara i lekova.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users