Jump to content

Elektrokonvulzivna Terapija EKT/ECT

elektrošokovi EKT

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
21 replies to this topic

#1 dRiFtEr

dRiFtEr

sEnTiNeL

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,766 posts

Posted 24 October 2011 - 23:20

Bok ljudi.
Neki stariji članovi možda me se sjećaju.

Do prije 3 godine imao sam dugotrajne i jako izražene probleme sa depresijom i paničnim poremećajem.
probao sam sve što se moglo.Sve lijekove,kombinacije itd.Ništa nije pomagalo.
Tada sam se odlučio na zadnju slamku spasa.Toliko stigmatiziranu i vrlo često ružno u filmovima interpretiranu Elektrokonvulzivnu terapiju.
U praksi ona se provodi samo u teškim rezistentnim depresijama i katatonoj shizofreniji.međutim na inzistiranje i uz zadovoljenje općih uvjeta (zdravo srce,nesmiješ biti epileptičar itd) može se raditi i elektivno.makar treba se puno zauzeti za sebe jer ne daju je olako jer je skupa zbog nužne nazočnosti anesteziologa,internista i psihijatra.
Obavio sam to na Rebru.
Mogu samo reći da je metoda vrlo humana,kvalitetno vođena i sve samo ne kao na filmovima i urbanim legendama.radi se u narkozi tako da nema konvulzija,nema oštećenja pamćenja ili nekih plašljivih nuspojava.
trajalo je 6 tjedana jednom tjedno.
osjećao sam se bolje već nakon prvog tretmana.ko da me netko 'resetirao'.boje su bile življe,mirisi ljepši.
nakon zadnjeg tretmana mogu reći da sam bio novi čovjek.sada sam već tri godine dobro.ne znam jesam li trajno izlječen i hoće li se ikad vratiti problemi ali znam samo da ako se vrate idem opet i samo na to.
pišem ovo čisto da podjelim svoja iskustva.nebih nikome želio ništa sugerirati ili ga navoditi na razmišljanja.možda ovome koji ovo čita nebi pomoglo.tko zna.
znam samo da je meni pomoglo i da sam sretan što EKT postoji jer je bila moja slamka spasa.

Godspeed ppl ;)

#2 artur

artur

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 717 posts

Posted 24 October 2011 - 23:48

Cuo sam za elektrokonvulzivnu terapiju,ali bas ne znam puno o njoj.Koliko je potrebno para za jednu takvu terapiju?

#3 dRiFtEr

dRiFtEr

sEnTiNeL

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,766 posts

Posted 24 October 2011 - 23:53

View Postartur, on 24 October 2011 - 23:48 , said:

Cuo sam za elektrokonvulzivnu terapiju,ali bas ne znam puno o njoj.Koliko je potrebno para za jednu takvu terapiju?
socijalno pokriva

#4 Džudi

Džudi

CARICA

• Banned
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,066 posts

Posted 25 October 2011 - 14:47

Hi Drif,

Mnogo mi je drago što si ok i što si došao da se javiš.

Hvala na info, nadam se da će nekome ovo pomoći, ja na žalost imam tahikardiju i ne bih smela to da probam.

Budi mi dobro i svrati češće :flying kiss:

#5 artur

artur

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 717 posts

Posted 25 October 2011 - 16:28

Ja bih voleo da pokusam sa ovom terapijom,mada,ne zelim vise nista da pokusavam jer su mi vise pokusaji preko glave,al vidim da ova elektrokonvulzivna terapija ide dalje,deluje se direktno na mozak pomocu elektroda, i mozda bi to stvarno pomoglo.Cuo sam da kod nekoga moze izazvati kao nus pojavu gubljenje pamcenja sto je dobro, jer nemam cega lepog da se secam.Vidim kod tebe je sve proslo uredu i pomoglo ti dosta,sto mozda samnom ne bi bio slucaj,ali deluje mi primamljivo ova terapija.

#6 dRiFtEr

dRiFtEr

sEnTiNeL

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,766 posts

Posted 25 October 2011 - 20:08

gubljenje pamćenja je mit.malo si dezorijentiran ali to je vjerojatno zbog narkoze.

#7 Alien

Alien

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,897 posts

Posted 26 October 2011 - 08:56

View PostdRiFtEr, on 24 October 2011 - 23:20 , said:

osjećao sam se bolje već nakon prvog tretmana.ko da me netko 'resetirao'.boje su bile življe,mirisi ljepši.
nakon zadnjeg tretmana mogu reći da sam bio novi čovjek.sada sam već tri godine dobro.ne znam jesam li trajno izlječen i hoće li se ikad vratiti problemi ali znam samo da ako se vrate idem opet i samo

Bez obzira na male nesuglasice na temi "Stakleno zvono...", moram da napisem da mi je jako drago da si dobro.

S obzirom da su prosle vec tri godine, mislim da mozes objektivno da procenis da li je to sto si uradio trajnijeg karaktera u smilsu boljitka. Deluje kao jedan lep pocetak i moguci lep nastavak daljeg zivota.

Mentalna samodisciplina je, mislim, kljuc tog boljitka.

I da....svaka ti cast na tom koraku, hrabar si.

#8 lada

lada

Član

• Members
  • PipPipPip
  • 71 posts

Posted 26 October 2011 - 16:10

View PostdRiFtEr, on 24 October 2011 - 23:20 , said:

Bok ljudi.
Neki stariji članovi možda me se sjećaju.

Do prije 3 godine imao sam dugotrajne i jako izražene probleme sa depresijom i paničnim poremećajem.
probao sam sve što se moglo.Sve lijekove,kombinacije itd.Ništa nije pomagalo.
Tada sam se odlučio na zadnju slamku spasa.Toliko stigmatiziranu i vrlo često ružno u filmovima interpretiranu Elektrokonvulzivnu terapiju.
U praksi ona se provodi samo u teškim rezistentnim depresijama i katatonoj shizofreniji.međutim na inzistiranje i uz zadovoljenje općih uvjeta (zdravo srce,nesmiješ biti epileptičar itd) može se raditi i elektivno.makar treba se puno zauzeti za sebe jer ne daju je olako jer je skupa zbog nužne nazočnosti anesteziologa,internista i psihijatra.
Obavio sam to na Rebru.
Mogu samo reći da je metoda vrlo humana,kvalitetno vođena i sve samo ne kao na filmovima i urbanim legendama.radi se u narkozi tako da nema konvulzija,nema oštećenja pamćenja ili nekih plašljivih nuspojava.
trajalo je 6 tjedana jednom tjedno.
nakon zadnjeg tretmana mogu reći da sam bio novi čovjek.sada sam već tri godine dobro.ne znam jesam li trajno izlječen i hoće li se ikad vratiti problemi ali znam samo da ako se vrate idem opet i samo na to.
pišem ovo čisto da podjelim svoja iskustva.nebih nikome želio ništa sugerirati ili ga navoditi na razmišljanja.možda ovome koji ovo čita nebi pomoglo.tko zna.
znam samo da je meni pomoglo i da sam sretan što EKT postoji jer je bila moja slamka spasa.

Godspeed ppl ;)
sto je to Rebro,neka klinika?

#9 200este

200este

Još malo pa MASTER

• Banned
  • PipPipPipPip
  • 116 posts

Posted 27 October 2011 - 23:28

View Postlada, on 26 October 2011 - 16:10 , said:

sto je to Rebro,neka klinika?

da, Rebro je klinika u Zagrebu. Uskoro privatna.

#10 TPL

TPL

CAR

• Banned
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 714 posts

Posted 07 June 2013 - 02:34

Kada se prica o elektrosokovima svi se sjećaju Jack Nicholson-a u filmu "Let iznad kukavičjeg gnijezda".
Scene elektrosokova iz raznih filmova su ostavile negativnu sliku i tretmani elektrosokovima su postali sinonim za ''torturu''.
Ali stvarnost je daleko od fikcije. Terapija elektrosokovima danas je vrlo efikasna u tretiranju nekih oblika depresije, teskih slucajeva sizofrenije, kao i odredjenih psihoza.
Terapija elektrosokovima se koristi iskljucivo u posebnim slucajevima u kojima psihoaktivni lijekovi (psihotropi) nisu od pomoci pacijentu, te u ekstremnim slucajevima gdje su suicidalni impulsi previse jaki.
U ovim slučajevima istrazivanja su pokazala da je terapija elektosokovima dala pozitivane rezultate u vise od 80% slucajeva.

Terapija elektrosokovima je metoda koja se koristi u psihijatriji tako sto se elektricna struja razlicitog intenziteta salje na skalp.
Prije tretmana pacijentu se daje kiseonik (kisik), potom generalna (opća) anestezija, te lijek za opustanje misica da bi se sprijecile kontrakcije misica.
Pacijent dolazi k sebi nakon 20 minuta.
Tipicna terapija se odvija u 6-12 tretmana, u kontinuitetu od 2-3 tretmana sedmicno (tjedno).
Električna struja se salje od 3 do 6 sekundi u mozak.
To onda uzrokuje neku vrstu epilepticnog napada koji traje od 20 do 25 sekundi.
Poznato nam je svima da mozak radi zahvaljujuci hiljadama električnih impulsa koji se razmjenjuju medju neuronima (koji se mjere zahvaljujući elektro-encefalogramu).
Udar struje stimulira neurone i pomaze uspostavljanju novih veza izmedju njih.

Treba napomenuti da strujni udar ne uzrokuje oštećenje mozga, a sto je potvrdjeno različitim tehnikama oslikavanja mozga.
Ustvari najveci rizik je anestezija.
Poznata nuspojava terapije elektrosokovima su 'male rupe u sjecanju' koje se javljaju odmah nakon tretmana, a koje isceznu za nekoliko dana.
Za tretman elektrosokovima potrebna je preporuka liječnika specijaliste (psihijatra), kao i pismena suglasnost pacijenta.

(Izvor konferencija ANAES 1998)

#11 Aruena

Aruena

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,960 posts

Posted 07 June 2013 - 11:22

Ne mogu oni znati sa sigurnošću da li ili ne oštećuje mozak, ne može se videti koliko neurona umre posle svake njihove divne pilule ili ovog užasa.
Što se mene tiče, nikada neću pipnuti ni lekove, čak ni onaj mali bromazepam, od 1,5 (koji sam pila protiv nesanice).
Inače psihotropne lekove su neki doktori nazivali "hemijska lobotomija".
Tako da... moj savet je da se ne veruje slepo psihijatrima i doktorima.

#12 Veronika

Veronika

Mrtva

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,117 posts

Posted 07 June 2013 - 12:53

Elektrosokovi pomazu ali imaju vrlo kratko dejstvo...
Dakle,nakon kratkog vremena ti ces biti opet onaj stari depresivni,psihoticni kako god :P
Tako da nista od ti elektrosokova..
To je potpuna glupost -.-'

#13 TPL

TPL

CAR

• Banned
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 714 posts

Posted 07 June 2013 - 13:22

svako ima pravo na svoje misljenje. psihoterapje, lijekovi, psihijatri, psiholozi ili nista, sve su to opcije i licni izbor pojedinca.

moja sestra ima sizofreniju. nakon razvoda i gubitka starateljstva nad djetetom, u ocaju, prekinula je sa lijekovima, rekla je sebi da ne vrijedi ici dalje i nestala. trazili smo je po gradu, kafanama, parkovima. ne zelim da pisem o tome gdje i u kakvom smo je stanju nasli. sama je trazila elektrosokove. bice da se nadala da ce joj 'sprziti' mozak, ne znam, ne pricamo o tome, ona ne zeli. dr se slozio. poslije terapije elektosokovima pocela je tretman sa lijekovima. lijekovi su poceli dosta brzo da djeluju, mnogo brze nego u vec vidjenim situacijama (to joj nije bilo prvi prekid lijekova).
od tada su prosle 3 god. sada je dobro koliko se to moze biti s obzirom na njeno zdravstveno stanje.
sta joj je stvarno pomoglo, nikad necemo znati i biti sigurni 100%. ono sto je vazno je da je ona dobro.

#14 Paulina*

Paulina*

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 814 posts

Posted 07 June 2013 - 14:04

I ja znam za slučaj u kojem su elektrošokovi doista pomogli, ali je to bila krajnja opcija.

To je, doduše, bilo davno, ali je osoba poživjela psihički zdrava još mnogo desetljeća.....

#15 Veronika

Veronika

Mrtva

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,117 posts

Posted 08 June 2013 - 01:16

Za lekove znam iz iskustva! Pila sam zaista mnogo vrsta lekova,i nijedan nije delovao!
Kao da ih nisam ni pila a pila sam ih u vecim kolicinama...
Svi osim litijuma i nozinana...
Oni su me toliko spustili...
Da sam ja 6 meseci,od kada su poceli da deluju, bila u veoooma dubokoj depresiji,apatiji...
Nesposobna za bilosta...
Ali dobro postoje ljudi kojima to pomaze...Meni elektrosokovi deluju zastrasujuce :o ... dobro ja se inace plasim struje >.> ... (osim perioda kada sam bila van realnosti,i kada sam ladno cupala steker,kreten -.-,a tada sam pila najvise lekova, i antidepresiv i antipsihotik,i sedative i anksiolitike i sta sve mi nisu davali kao vanredno o.O )

#16 arika_

arika_

Član

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 760 posts

Posted 08 June 2013 - 07:42

View PostTPL, on 07 June 2013 - 13:22 , said:

svako ima pravo na svoje misljenje. psihoterapje, lijekovi, psihijatri, psiholozi ili nista, sve su to opcije i licni izbor pojedinca.

moja sestra ima sizofreniju. nakon razvoda i gubitka starateljstva nad djetetom, u ocaju, prekinula je sa lijekovima, rekla je sebi da ne vrijedi ici dalje i nestala. trazili smo je po gradu, kafanama, parkovima. ne zelim da pisem o tome gdje i u kakvom smo je stanju nasli. sama je trazila elektrosokove. bice da se nadala da ce joj 'sprziti' mozak, ne znam, ne pricamo o tome, ona ne zeli. dr se slozio. poslije terapije elektosokovima pocela je tretman sa lijekovima. lijekovi su poceli dosta brzo da djeluju, mnogo brze nego u vec vidjenim situacijama (to joj nije bilo prvi prekid lijekova).
od tada su prosle 3 god. sada je dobro koliko se to moze biti s obzirom na njeno zdravstveno stanje.
sta joj je stvarno pomoglo, nikad necemo znati i biti sigurni 100%. ono sto je vazno je da je ona dobro.

Drago mi je zbog tvoje sestre :d_sunny: iako sam i sama kontra doktora i svakojakih terapija, nekad je najgore ne činiti -NIŠTA

#17 vihoni

vihoni

Član

• Members
  • PipPipPipPip
  • 117 posts

Posted 05 August 2013 - 19:45

Sve o Njoj i vaša iskustva.

Prilažem dokument koji se dobija pre izvodjenja EKT- a, na VMA Beograd.
Imam iskustva sa tim ali za moje zdravlje je bilo neuspešno.
Opet, ne želim da obeshrabrujem. Ljudi su različiti.

Koga nešto interesuje neka slobodno pita.

Ako znate ustanove u svojoj Državi koje nude ovakav tretman, imenujte ih i pomozite zainteresovanima.

0

http://i1318.photobu...zps85f635e1.png

http://i1318.photobu...zps628a35e3.png

#18 empire-of-dirt

empire-of-dirt

Admin

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,581 posts

Posted 27 August 2013 - 21:03

Evo blog jedne žene koja je, nakon dugogodišnjeg neuspelog lečenja depresije na razne načine, i pokušaja samoubistva, odlučila da pokuša sa ect:
ilostmy30s.tumblr.com

#19 brusje

brusje

Baby

• Members
  • Pip
  • 20 posts

Posted 16 September 2013 - 16:56

View PostPaulina*, on 07 June 2013 - 14:04 , said:

I ja znam za slučaj u kojem su elektrošokovi doista pomogli, ali je to bila krajnja opcija.

To je, doduše, bilo davno, ali je osoba poživjela psihički zdrava još mnogo desetljeća.....

Da li mozes malo vise napisati o tom slucaju?
Vladimir

#20 cofiman

cofiman

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 53 posts

Posted 21 October 2014 - 13:31

Posto se sajt obnavlja i mora da se postavi post kako bi postao clan,tako sad pisem ovaj post. Zanima me jel ima neko iskustvo sa EKT-om i kako je na njega reagovao?