Jump to content

Simptomi anksioznosti (tjeskobe) opširno

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
31 replies to this topic

#1 preplaseni

preplaseni

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 269 posts

Posted 08 October 2013 - 15:54

Ovdje su opširno opisani simptomi anxioznosti (tjeskobe), ima ih mnogo ali je moguće da baš Vi doživljavate i stvari koje nisu navedeni na popisu:

Tjelesni simptomi (općeniti simptomi koji se odnose na tijelo općenito):
-   Alergijski problemi, pojačanje alergija (povećan broj, osjetljivost, reakcije, produženje reakcije)
-   Bolovi u leđima, ukočenost, tenzija, pritisak, grćevi, zategnutost u leđima ili leđnim mišićima
-   Blijedoća (blijed izgled, gubitak boje u licu ili koži)
-   Crvenilo lica, crvenilo na tijelu, naglo crvenilo
-   Bolovi u tijelu, kada cijelo tijelo djeluje bolno ili natečeno, osjećaj kao da je cijelo tijelo pod modricama
-   Sijevanje kroz tijelo
-   Treskavica cijelog tijela
-   Povećavanje i snižavanje tjelesne temperature, ili podignuta/snižena temperatura tijela
-   Osjećaj da koža „gori“, svrbež kože, osjecaj da se koža gužva, osjetljivost kože, gubitak osjećaja u koži
-   Osjecaj da „gori“ koža u području lica, vrata, ušiju, tjemena ili ramena
-   „Peckanje“ u stopalima, tabanima, rukama, prstima, rukama i nogama
-   Bol u prsima, osjećaj da se prsa sužena
-   Osjećaj gušenja
-   Kronična iscrpljenost, pretjeran umor, „potrošenost“
-   Nespretnost, osjećaj nespretnosti, poremećena koordinacija udova ili tijela
-   Hladni trnci, osjećaj hladnoće
-   Nedostatak slatkoga, slatkiša, čokolade, obično jaka potreba za slatkim
-   Teškoće pr govoru, pomicanju usta, poteškoće pri koordinaciji usta i jezika
-   Vrtoglavica, osjećaj praznine u glavi
-   Ošamućenost
-   Osjećaj električnih šokova u tijelu
-   Pretjeran višak energije, osjećaj da se ne možete opustiti
-   „Senzacije propadanja“, osjećaj da propadate ili padate iako stojite mirno
-   Osjećaj da ćete pasti ili se onesvijestiti
-   Osjećaj da je sve nekako krivo, drugačije, strano, čudno ili neobično
-   Simptomi slični gripi, malaksalost, osjećaj da si bolestan, kao da se razbolijevaš od gripe
-   Često mokrenje
-   Gubitak kose, prorijeđivanje kose, ili zapetljaji kose otpadaju
-   Plapitacije (kada osjećate otkucaje srca), ubrzan rad srca
-   Hiperaktivnost, višak energije, energija koju uzrokuje nervozu
-   Povećan ili smanjen libido
-   Infekcije, povećane ili stalne infekcije
-   Zvukovi iz grla ili iz usta kada pomičete čeljust ili usta
-   Mišići koji se „trzaju“, vibriraju ili se tresu pri pokretima
-   Mučnina i povraćanje
-   Bolovi u vratu, leđima i ramenima, osjećaj ukočenosti, tvrdoće
-   Znojenje u snu, buđenje u znoju, konstantno znojenje u snu
-   Nedostatak energije, osjećaj letargije, umor
-   Osjećaj „tupila“
-   Konstantna napetost mišića, ukočeost mišića
-   Srce koej „juri“, osječaj da srce lupa prejako
-   Osjećaj pritiska u rebrima, osjećaj da je nekakav obruč oko rebara i da se steže
-   Seksualna disfunkcija, seksualna nezainteresiranost
-   Probadajući blovi, ili čudan pristisak u vratu, glavi ili licu
-   Preskakanje srca
-   Nekontrolirano znojenje
-   Osjećaj da se pod podiže/spušta bez razloga
-   Osjećaj škakljanja po cijelom tijelu
-   Gubitak kilograma, debljanje
Simptomi tjeskobe u prsima:
-   Grčevi u prsima, „treperenje“ u prsima, osjećaj da prsa vibriraju
-   Bolovi u prsima ili osjećaj nelagode
-   Zabrinutost za srce
-   Osjećaj da se morate natjerati da dišete
-   Osjećaj da teško dišete, kratkoća daha
-   Često „hvatanje“ zraka
-   Prebrz i prejak rad srca, ubrzani otkucaji
-   Neravnomjeran rad srca, preskakivanje ili propušteni otkucaji, škakljanje u prsima koje vas tjera da kašljete
-   Prejaki otkucaji, osjećaj da srce želi iskočiti vani

Osjećaji u tjeskobi:
Strahovi:
-   Povećan strah što ljudi misle o vama
-   Strah da ćete biti zaglavljeni u prostoriji bez izlaza
-   Konstantan osjećaj o preplavljenosti strahom
-   Strah od javnih prostora
-   Strah od umiranja (smrti)
-   Strah od gubitka kontrole („ludila“)
-   Strah od nečeg neizbježnog što dolazi
-   Strah da činite greške ili ispadnete glupi pred drugima
-   Strah od padanja u nesvijest
-   Strah da gubite razum
-   Iracionalni strahovi od stvari, objekata, situacija ili okolnosti
-   Strah od normalnih stvari, neobičnih osjećaja i emocija, zastrašujući osjećaji i misli
-   Povećana svjesnost sebe, ili samosvijest
-   Strah od pronalaska WC-a da bi se osjećali dobro zbog samoće
-   Strah da se mora sjediti blizu izlaza iz prostorije, automobila i sl
-   Strah od toga da vise nikada necemo biti kao prije

Glava - simptomi tjeskobe koji se odnose na glavu:
-   Magla u glavi
-   Peckanje, svrbež, ili „tijedno“ tjeme
-   Zbunjenost
-   Česte glavobolje, migrene
-   Osjećaj da je obruč koji steže oko glave i stvara pritisak
-   „zapovi“ – strujni udari u glavi
-   Bezosjećajnost
-   Bolovi u licu
-   Osjećaj kada zatvoriš oči da počinješ ili ćeš krenuti naprije (plutanje)
-   Otečena vilica koja podsjeća na zubobolju
-   Škripanje ili stiskanje zubiju zbog napeti mišiće u čeljusti

Sluh:
-   osjećaj da je nešto zapelo u uhu, da je ušni kanal začepljen ili blokiran, i ne može se očistiti
-   oslabljen sluh, često ili povremeno oslabljen sluh ili gluhoća na oba uha
-   zvonjava u uhu, čudni zvukovi u uhu, zvukovi u glavi
-   pulsiranje u ušima, odjekivanje u uhu
-   škakljanje ili svrbeš u uhu do kojega se ne može doprijeti
Um:
-   strah od svega
-   promijenjena stvarnost, svijest ili osjeca iskljucenosti od svijeta
-   deja vu, osjećaj da se događa već proživljeno
-   Depersonalizacija (osjecaj nestvarnosti sebe)
-   Derelaizacija (nestvarnost svijeta, drugih ljudi, predmeta)
-   Nemogućnost koncentracije, kratkoročni gubitak pamćenja
-   Poteškoće u razmišljanju, govoru, formiranju misli, praćenju razgovora
-   Dezorjentacija
-   Osjećaj nestvarosti svega
-   Osjećaj stalne preplavljenosti, ili da se previše toga treba napraviti
-   Noćne more, noćni strahovi, ružni snovi
-   Stalno ponavljajuće misli, il irazgovor „sa sobom“
-   Problem pamćenja novih informacija
-   Problem prisjećanja što se dogodilo prije par sata, dana, tjedana
-   Misli koej su „zaglavljene“ u glavi, mentalne slike, koncepti, pjesme, melodije koje su „zaglavljene“ i ponavljaju se iznova i iznova
-   Osjećaj „zaglavljenosti“  u vlastitom umu
-   Zarobljena anksioznost, strah ili očekivanje
-   Osjećaj da je cijeli svijet na tvojim ramenima
-   Osjećaj naglog propadanja u podlogu na kojoj se stoji

Raspoloženje:
-   Osjećaj ljutnje i nedostatak strpljenja
-   Depresija
-   Drmatične promjene raspoloženja
-   Emocionalna zatuljenost, ravnodušnost, ili zaravnanje emocija
-   Osjećaj da su sve emocije krive
-   Sve je zastrašujuće, strašno
-   Osjećaj da su stvari nestvarne ili kao u snu
-   Konstantan osjećaj da ste na rubu ili „žugljivi“
-   Potreba za plakanjem bez ikakvog povoda
-   Nedostatak emocija prema stvarima prema kojima si priej imao
-   Ne osjećate se kao da ste svoji (osjećaj da nisi ti), nedostatak emocija prema bližnjima, emocijonlna tupost
-   Osjećaj da sete pod ogromnim pritiskom cijelo vrijeme

Usta/trbuh:
-   Čudan miris iz usta
-   Peckanje u ustima, osjeća da vam u ustima gori, škaklje, da vas bocka iglicama, ili sve zajedno
-   Peckanje na jeziku
-   Zatvor
-   Proljev
-   Suha usta
-   Nemogućnost gutanja, strah da će nešto zapeti u grlu
-   Osjećaj da je jezik netečen
-   Nedostatak okusa i apetita
-   „Knedla u grlu“, usko grlo, nešto zaglavljeno u grlu
-   Trzanej mišića usta
-   „Klikanje“ kostiju prilikom pomicanja usta/grla
-   Nervoza želuca, nadutost
-   Povraćanje

San:
-   Poteškoće pri usnivanju ili zadržavanju sna
-   Konstantni bizarni, strašni ili lucidni snovi
-   Zvukovi koji vas bude iz sna
-   Nesanica ili buđenje u sred noći
-   Buđenje uz panični napad
-   Poslije buđenja se osjećaš gore

Vid:
-   Čudan, zamućen ili maglovit vid
-   Suhe, prevlažne ili oči koje konstantno peckaju ili svrbe
-   Tikovi očima
-   Vidite stvari koje nisu tu, na rubu vidnog polja
-   Bljeskanje, zvjezdice pred ocima
-   Osjetljivost na svjetlo
-   Bljeskovi kada su oci zatvorene
-   Gubitak vida za „prostornost“

Od ostalih simptoma važno je naglasiti: hipohondriju, konstantna zabrinutost, problemi sa srcem (neorganski), trnci u rukama i nogama i mnogi drugi.

Uz tjeskobu moguće je da ste zabrinuti i o:
-   Srčanom udaru
-   Strah da imate neizlječivu bolest
-   Umiranje prerano
-   Osjećaj da „ludite“ ili ćete izgubiti razum
-   Strah od iznenadne smrti
-   Gubitak kontrole nad mislima i djelima
-   Nesvjesno ozljedivanje sebe ili svojih bliznjih
-   Nesvjestice u javnosti
-   Nepravilno disanje
-   Gubitak dodira sa stvarnošću
-   Da ćete se ugušiti
-   Strah od samoće

Ovo nije konačna lista simptoma, postoji ih još mnogo, ukoliko imate neki koji nije naveden na popisu slobodno ga nadopišite.
Ovu listu sam napravio da vidite da sve što proživljavate nije ništa novo, i netko je to već prošao, da uvidite da je ovo sve posljedica vašeg poremećaja i da je ovo sve moguće ili izliječiti ili svesti na minimalnu moguću razinu.
MOLIM VAS ne pišite koje simptome iz ovih tablica Vi imate jer će nastati nered, a cilj je da se tablica ažurira kako za postojeće tako i za nove članove.

Vaš Preplašeni :)

#2 Nelica

Nelica

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 280 posts

Posted 08 October 2013 - 16:24

Caos!
Od kad sam pocela sa anksioznosti pre 16 meseci imala sam 109 simptoma od gore navedenih :-(

#3 betty_blue

betty_blue

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 699 posts

Posted 08 October 2013 - 18:42

Dodala bih:
- osjecaj naglog propadanja u podlogu na kojoj se stoji
- strah od toga da vise nikada necemo biti kao prije

Pozdravljam popis, Preplaseni, u svakom slucaju, osim sto koristi nama koji patimo od anksioznosti da imamo bolji uvid u sve simptome na jednom mjestu, bilo bi korisno pokazati ga i ljudima iz nase okoline koji cesto smatraju da je "to sve u glavi".

#4 preplaseni

preplaseni

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 269 posts

Posted 08 October 2013 - 18:50

View Postbetty_blue, on 08 October 2013 - 18:42 , said:

Dodala bih:
- osjecaj naglog propadanja u podlogu na kojoj se stoji
- strah od toga da vise nikada necemo biti kao prije

Pozdravljam popis, Preplaseni, u svakom slucaju, osim sto koristi nama koji patimo od anksioznosti da imamo bolji uvid u sve simptome na jednom mjestu, bilo bi korisno pokazati ga i ljudima iz nase okoline koji cesto smatraju da je "to sve u glavi".

Slazem se s tobom; jos uvijek smo stigmatizirani kao "ludaci", otpadnici od drustva i sl. sto je nepravedno, jer bolest mozga je isto sto i bolest bilo kojeg organa.

Molio bih admin/mod team da ubace ova dva simptoma koje je kolegica navela.

#5 Veronika

Veronika

Mrtva

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,128 posts

Posted 09 October 2013 - 00:41

Au...Alaaa sam ja nervozna...A sto se tice vida..Uopste nisam znala da bljeskovi,mutan vid,suve oci da su znak anksioznosti...Kao niti peskanje po kozi....
Kao sto rekoh poprilicno sam izgleda nervoznal.... xD
Bensedini bensedini... xD :a-pilule:

#6 atina

atina

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,914 posts

Posted 09 October 2013 - 11:47

Dodala bih, ako se drugi sloze, kao jedan od simptoma - osecaj besa
kao i briga (preterana ili hronicna)

#7 Jox

Jox

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 119 posts

Posted 09 October 2013 - 13:27

Ti kruh imam sve xD

#8 Tovar

Tovar

MAGARE

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 959 posts

Posted 09 October 2013 - 14:55

Imam otprilike četvrtinu simptoma, a najviše me zabrinjava seksualna nezainteresiranost u zadnje vrijeme xD.  Najzastupljeniji su mi problemi iz kolone "um". I da, imam često suhe oči i to strašno iritira.

#9 preplaseni

preplaseni

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 269 posts

Posted 09 October 2013 - 15:22

Dobro, vidim da se svi pronalaze u simptomina (sto je za ocekivat), cime se borite protiv toga da prode, kada znate da je to samo anksioznost?

#10 Nelica

Nelica

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 280 posts

Posted 09 October 2013 - 15:53

Jacanjem opste svesti da je to bezopasno ali jako neprijatno. Kad bas prigusti nesto jako blago za smirenje kao persen.
Ohrabrujem se cinjenicom da je prolazno i da ce ma koliko bilo lose PROCI:-)

#11 Tovar

Tovar

MAGARE

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 959 posts

Posted 09 October 2013 - 16:10

Navikneš na sve te simptome. Ništa me od ovih tjelesnih simptoma ne može namučiti kao ovi psihološki(strah da sam loš, strah da me netko mrzi, strah da nisam ljubazan,odnosno odbojan, strah od budućnosti, strah da bilo šta mijenjam itd.).

#12 mracni oblak

mracni oblak

Član

• Members
  • PipPip
  • 26 posts

Posted 09 October 2013 - 23:55

Za vecinu simptoma anksioznosti koji te muce Preplaseni, rivotril je jos uvek najbolji antiepileptik-anksiolitik, ali kad to preraste u nesto dosta jace i strasnije, poput psihoze ili manije....zna se, Kurt cobain i Nirvana ali bez one poslednje faze sa sacmarom...anti-psihotik, litijum!  i nemoj molim te vise da savetujes  admina da siri spisak nasih anksioznosti koje nas muce, zar nam nisu dovoljne sve ove koje su vec na spisku, poput"Osjećaj da se pod podiže/spušta bez razloga"ili" Strah od pronalaska WC-a da bi se osjećali dobro zbog samoće", sta jos moze da nam izazove anksiozne tegobe, ako ne racunamo ovu svetlecu tacku koju upravo vidim na nocnom nebu a za koju sam ubedjen da je meteorit koji leti pravo prema meni, a mene vec hvata osecaj bespomocnosti da mu ne mogu nigde pobeci sve dok me kao kakvu zvaku ne zalepi za tlo kada me udari" :(

#13 Tovar

Tovar

MAGARE

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 959 posts

Posted 10 October 2013 - 14:10

View PostHajdukovac, on 09 October 2013 - 14:55 , said:

Imam otprilike četvrtinu simptoma, a najviše me zabrinjava seksualna nezainteresiranost u zadnje vrijeme xD.  Najzastupljeniji su mi problemi iz kolone "um". I da, imam često suhe oči i to strašno iritira.
Vraga četvrtinu, imam 90%, samo što se rotiraju pa nisu istovremeno prisutne.

#14 preplaseni

preplaseni

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 269 posts

Posted 10 October 2013 - 14:53

Kolega mracni oblak pisao sam sve simptome koji se vezu za anksioznost, sa zeljom da pocetnicima dokazem da sve senzacije koje dozivljavaju imaju svoj razlog i grupu u koju pripadaju.
Molim te da ne stavljas neuroze i psihoze u isti kos jer iako se ispreplicu potpuno su razlicita oboljenja razlicite simptomatologije. Neuroza ne vodi ka psihozi isto kao sto ne vodi gljivicnoj infekciji noktiju.
Kad vec spominjes rivotril moras znati da nije najbolji anksiolitik iz skupine, vec je to xanax. Prednost rivotrila je jaca sedacija i slabije izazivanje ovisnosti. Konkretno dok sam uzimao rivotril imao sam gubitke pamcenja, tesku sedaciju, slabljenje motorike i intelekta. 23 dana sam lezao u krevetu.
I jos da se osvrnem na tvoje strahove, ja sam bio paranoican (da posljedica kronicne tjeskobe). Imao sam uzasan strah od vanzemaljaca itd itd.
Sad je sve pod kontorlom bez medikamenata jer sam stvari uzeo u svoje ruke i dokazao i sebi i doktorima da je GAP itekako izljeciv, s tim da trenutno prolazim dvije jake traume a jedine tegobe koje osjecam su ponekad jak nemir, povecana tjeskoba i slabija koncentracija, kazem ponekad.
Sve sto pisem na forumu je u svrhu da pomognem drugima, da se izvuku jer se izvuci moze, a to mogu potvrdit svojim primjerom.

#15 mracni oblak

mracni oblak

Član

• Members
  • PipPip
  • 26 posts

Posted 11 October 2013 - 08:00

Preplaseni, jer imas jos uvek zbog njega add(gubitke pamcenja) verovatno da jos uveimas :)jer nisam stavio neurozu i psihozu u isti kos,, vec maniju(t.j.hiper maniju)i psihozu, a sto se rivotrila kao najboljeg anksiolitika, nisam to napisao samo iz svog  iskustva, nego i i skustva vecine ostalih koje poznajem, poznavao sam, ili sa njima pricao ,a da su ga koristili ili koriste, najvise od svih anksiolitika usporava mozdane funkcije, sedacija-subjektivno kako kod koga, kao sto si ti na njemu prelezao 23 dana, tako sam i ja istrcao 2, 3 maratona na njemu da ne bi bio anksiozan zbog velike guzve, i uglavnom postizao odlicne rezultate njima) no salu na stranu, mozda si ti u pravu da xanax bolji , a mozda ja da je to rivotril, kao kome(u svakom slucaju bar za jedan vid anksioznosti rivotril ce uvek bolje i prakticnije posluziti, a to je zbog brzine kojom pocinje da deluje u slucaju da je neophodan sza to brze smanjivanje iznenadnog napada panike).....inace to da je rivotrila najbolji anksiolitik, nisam napisao prenoseci neke svoje subjektivne dozivljaje, kao sto je tvoj da si na njemu leaao, 23 dana, a vidis moj subjektivni osecaj da na njemu dozivim uz gubitak anksioznosti i prijatno opustanje misica ,  pa se na njemu najvise i krecem....nikada nisam uzeo rivotril i upao u sedaciju tog tipa da sam ijednom usao u krevet, ili cak i primetio da mi se manje krece nego ranije...ali to su tvoja i moja subjektivna misljenja, ja nisam ni izneo kao svoje subjektivno misljenje da je bolji od drugih zato sto sam ja licno bio manje anksiozan na njemu, kao sto rekoh sve je to subjektivno, ali dok sam imao novca isao sam na privatne preglede kod mozda najboljeg sihijatra na balkanu koji mi je(citiram njega, na neke deluje drugcije pa spavaju danima i imaju add) od 50 i nesto godina radnog iskustva, koje je zamenio privatnom praksom, u kojoj zamo za (po preporuci) nase ljude zakazujevc psihotereapije za po 50 evra, 45 minuta, sa pravim razgovorom o necemu bitnom za tebe ne duzim od 10 minuta , u okviru kojih te kao masina procita i izanalizira do najsitnijeg detalja, ne moras nista da mu ni kazes), drzi predavanja i praksu za dosta veci novac u nekim susednim drzavama, inace je poslednjih 30 godina bio Direktor i glavni nacelnik mozda najvece neuropsihijatrijske klinike na Balkanu, mogu privatno da ti napisem o kome se radi, ali dovoljno je dab ti spomenem da je to bio i u najvecoj klinici ovde u jednom nama veoma blizu dvo-milionskom gradu, i u jednoj manjoj koja se nalazi u jedom manjem gradicu cije ime pocinje na K...."sine moze da ti prica ko sta hoce , ali da se ne lazemo ne postoji bolji anksiolitik od rivotrila(misleci pritom na sve ostale anksiolitike, a ne na anksiolitik za mene).....tako da samo citiram njegovo misljenje kada pisem da je rivotril za sada od te grupe lekova najbolji, ali iz tvog ugla dozivljaja i gledanja na taj lek ne osporavam ti da si u pravu, za 50% ljudi je najbolji rivotril, za 30% xanax, i za 20% neki od ostalih(ovo nestatisticki nagadjam) i btw, Prelaseni,,,,Depra je hronicna bolest i tu ima tacno onoliko izlecenih koliko ima i vernika koji su se za ovih 200, 300 000 godina ljudske istorije vratili posle smrti nazad da nam ispricaju nesto o tome kako je tamo? i kako su se vratili?..kad mozak jednom iz ovih ili onih razlog jednom prestane da luci(proizvodi dopamin, serotonin, noradrenalin i jois nekoliko manje bitnih hormona i kislina u telu,a  koji nam uticu na psihicko stanje i raspolozenje)osim nasilno primoran nadam se sve boljim medikamentima koji ce
uticati na to, nema ili tesko da ce jos dugo postojati razlozi koji ce ga naterati na to,  a bez toga, nam sigurno nece biti bolje, mozda tek nekome  kao tebi sad nakratko, nalik na  onaj trenutak kad shvatis da si bez padobrana skocio iz aviona, a onda preplasen i u agoniji odjednom otvorio oci i video u levoj ruci da jos uvek drzis kisobran, pa iako padas sve nize i nize u glavi zato ponavljas"za sada je sve dobro, za sada je sve dobro..."... tesko da ces nekog ubediti da si se bez lecenja izlecio preplaseni, nedovoljno ti je ubedljiva ta vrsta izlecenja koju si za sebe opisao u postu inzad"jer sam stvari uzeo u svoje ruke i dokazao i sebi i doktorima da je GAP itekako izljeciv, s tim da trenutno prolazim dvije jake traume a jedine tegobe koje osjecam su ponekad jak nemir, povecana tjeskoba i slabija koncentracija,...to ne zvuci bas ubedljivo!

#16 preplaseni

preplaseni

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 269 posts

Posted 11 October 2013 - 09:04

Ajde da razjasnimo neke stvari cinjenicama. Alprazolam (xanax) je najpotentniji anxiolitik iz skupine benzodiazepama, ne zato sto to kazem ja, ti ili taj "najpoznatiji" neuropsihijatar na Balkanu vec zato sto je takav po kemijskoj strukturi. Najbrzi je u pocetku djelovanja sto je i dokazano klinickim ispitivanjem.
Da li je nekom bolji on ili drugi benzodiazepami je potpuno nebitno, i zbog toga sam iznio svoje subjektivno stajaliste da ga ne preporucas jer nije svakom djelotvoran kao tebi.

Brkas pojmove. Uporno spominjes hipomaniju (maniju), depresiju i psihozu, koji apsolutno nikakve veze nemaju ni sa temom ni mojim postom, pa se na njih necu osvrtat. Sto se tice litium karbonata isto ne spada u ovu temu.

Vezano za serotonin (teorija na kojoj se bazira znanje o modernoj psihijatriji) se u zivom ljudskom bicu ne mogu izmjerit. Cudi li te to?

Slobodno mi prilozi dokaz da je psihicki poremecaj izljeciv ili neizljeciv pa si kompetentan davat svoje misljenje o mom psihickom zdravlju preko monitora i tipkovnoce? Kad se malo bolje zamislis reci mi kakva je korist farmaceutskoj industriji da si ti zdrav?

Dvije godine citam (sa razumijevanjem) po vise sati dnevno iskljucivo o anksiozni poremecajima, pricam sa ljudima iz struke (psihijatrima, neuropsihijatrima, psiholozima) za svako pitanje koje sam ikada imao. Isao sam toliko daleko da sam stupio u kontakt sa trenutno vodecim psihijatrom koji se bavi neurotskim poremecajima. Potrosio sam brdo novca da bi se savjetova sa vise psihijatara konkretno za svoj slucaj. Posvada se sa vise njih jer nisu mogli dokazima potkrijepit svoje tvrdnje, vec sarlatanski.

I zato molim te ne podcjenjuj moje znanje i psihicko zdravlje banalnim usporedbama sa skokom padobranom.

A evo da ne pricam nepotkrijepljeno sto se konkretno GAP-a tice, otprilike 50% s t8m poremecajima cijeli zivot pati od tegoba, 25% slucajeva ce sa vremenom na vrijeme patiti od problema sa tjeskobom, dok ce 25% pokazati trajno poboljsanje i nestajanje tegoba (nejasno je i modernoj medicini zasto).

Neke stvari jednostavno ne dozvoljavam sebi da pisem po forumu jer ce rezultirat time da sam ostri protivnik lijekova, farmaceutske industrije, moderne psihijatrije, te nekakkav "teoreticar zavjere" (imas u DSM-IV o tome).

#17 Martina1979

Martina1979

Baby

• Members
  • Pip
  • 21 posts

Posted 11 October 2013 - 14:26

Dobar dan! Ja bih htjela da postavim jedno pitanje. Zanima me da li netko prolazi isto sto i ja i ako netko ima objasnjenje jer ga nemam pa se opet javlja strah da me ne ovo nece proci. Naime, patim od ptss-a i anksioznosti 7 mjeseci. Ptss nije ustanovljen na osnovu jednog traumaticnog iskustva, vec na brdo njih od ranog djetinjstva pa na dalje. Odrastanje u nestabilnom i nesigurnom okruzenju pored brdo negativnih dozivljaja. E sad. Idem kod psihologa, ali ne uzimam tablete zbog fobije od istih. Za vrijeme pms-a i samog ciklusa je katastrofa. Uvijek drugacije, od napade panike, uzasne nelagode do jake depresije koja je najzescabila zadnji put. Prosli put sam u 5 sedmica imala triput gadne senzacije, za vrijeme ciklusa nista. Bila sam uvjerena da me naglo prolazi. Koje odusevljenje! Medjutim, prije 13 dana sam usla u pms, prosla kroz ciklus i izasla iz njega a simptomi i strahovi ne me nisu mimoisli ni jedan jedini dan. Plasim se da ce mi biti sve gore i da me nece proci. Da cu ostati zarobljena u nocnoj mori. Naucila sam da se prepustim senzacijama mirno, ali pomaze samo u tim momentima a ne rijesava moj problem. Negativne osobe i razmisljanja sam izbacila iz svog zivota, preusmjerila misli na pozitivu, rijesavam se bijesa i ogorcenja, cak sam pocela sa oprastanjem drugim osobama kako big vratila sopstveni mir. Citam o zakonu privlacnosti, pocela prekjucer da trcim a to mi je bio najmrzi sport.....Radim sve sto znam, procitam, sta god. Dajem sve od sebe da izadjem iz ovog pakla. Zasto me sad ne prolazi? U 7 mjeseci sam to imala samo u pocetku svaki dan i sad zadnjih 13 dana opet. Postajem opet labilna i nesigurna a taman sam pocela opet da dobijem samopouzdanje. Ima li tko ovakvo iskustvo ili savjet/odgovor? Molim za pomoc i unaprijed veliko hvala! Martina

#18 betty_blue

betty_blue

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 699 posts

Posted 12 October 2013 - 18:38

Martina, poslala sam ti privatnu poruku.

#19 Veronika

Veronika

Mrtva

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,128 posts

Posted 12 January 2014 - 18:50

Jedino sto nemam to je strah od fizicke bolesti................
Sve ostalo imam............
-_-'
I nedavno se pojavio strah od ludila tojest shizofrenije...
Woohooo...
:D
Cak i ta bezosecajnost je tu..... -.-'

#20 donkihot25

donkihot25

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 6 posts

Posted 24 January 2014 - 10:22

3/4 ovih simptoma imam.Ali halucinacije su najgore