Jump to content

- - - - -

Bipolarni poremećaj - vaša priča

bipolar movie film bipolar disorder documentary f31

• Please log in to reply
252 replies to this topic

#1 real thing

real thing

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 61 posts

Posted 09 May 2006 - 06:55

psihić mi je jučer rekao da imam taj bp.....

otprilike znam šta je to... ali....

jel ima još tko ovdje to?
kako se nosit s time?
kako funkciniraju lijekovi...?

kako ste?

#2 danica

danica

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 236 posts

Posted 09 May 2006 - 07:13

Ima moj muz, Sendy i bipolarac. Koliko sam skapirala sve je u balansiranju lekova. Stabilizator se pije stalno, a ostali lekovi u zavisnosti da li si u + ili - fazi.
Sta ti pijes od lekova?

#3 real thing

real thing

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 61 posts

Posted 09 May 2006 - 07:25

zasad pijem samo zoloft i helex, a danas dobijam neki stabilizator raspoloenja.....

kako se nosi s muem?
meni je jako teko... imam de?ka (dosta ozbiljno) ikada me uhvate ti napadi (doslovno) depresije, jako se grozno znam ponaati prema njemu....i onda mu se kasnije jako i iskreno ispri?avam zbog izovorenog....
njemu je to sve jasno, jer kad sam u "dobroj" fazi- iskreno mu pokazujem koliko mi je stalo i sve..
ali, bojim se da ga ne otjeram od sebe "loom"fazom i brzim promjenama raspoloenja.....

#4 danica

danica

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 236 posts

Posted 09 May 2006 - 07:31

Kod mog muza su problem + faze.Nije lako, ali guramo nekako. Ako procitas postove bipolarca on ima cesce - faze. Koliko ti se cesto smenjuju faze. Stabilizator je veoma vazan, jer treba da te drzi u nekoj mirnoj i stabilnoj remisiji. Bitno je pronaci odgovarajucu dozu. Ako pijes previse on te umrtvi, a ako si ispod terapijskog minimuma, kao i da ne pijes nista. Moj suprug ne pije antidepresive.

#5 real thing

real thing

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 61 posts

Posted 09 May 2006 - 07:40

nadam se da ?e mi se bipolarac javiti tu....

meni je obi?no ovako-dopodne sam hiperaktiva i sve mi je predivno u ivotu...
poslijepodne, prede?er- depresija, samoagresija, ramiljanja o suicidu....

zbunjena sam.. ne znam ta da radim.. ne mogu to kontrolirati.....

danas idem do  psihi?a po te lijekove.... onda ?u nat i dozu i vrstu lijeka.... a javim....

#6 danica

danica

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 236 posts

Posted 09 May 2006 - 07:50

On prilicno retko dolazi na forum. Ne razumen ako si hiperaktivna ujutru zasto ti daju zoloft. Ali nije ni bitno da ja razumem. Znam samo da je i on imao problem dok nije nasao pravog dr. koji je uspeo da mu na pravi nacin uskladi terapiju. Koliko znam on pije stabilizator i povremeno antipsihotik. Mislim da ne pije antidepresiv.

#7 real thing

real thing

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 61 posts

Posted 09 May 2006 - 12:39

prepisano mi je zyprexa 2,5mg DNEVNO I TO NAVE?ER....
ima netko iskustva s tim?i kakva?

#8 Mya

Mya

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 445 posts

Posted 09 May 2006 - 14:43

View Postreal thing, on 9 May 2006, 01:39 PM, said:

prepisano mi je zyprexa 2,5mg DNEVNO I TO NAVE?ER....
ima netko iskustva s tim?i kakva?
mislim da ti ebony upravo to pije
imas i temu o tome pod ljekovima, antipsihotici

#9 danica

danica

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 236 posts

Posted 09 May 2006 - 17:26

A stabilizator?

#10 real thing

real thing

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 61 posts

Posted 09 May 2006 - 19:16

pa jel nije to stabilizator?
pa trebao bi bit- to je olanzapinum......

#11 danica

danica

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 236 posts

Posted 09 May 2006 - 19:24

To nije stabilizator. Stabilizator je litijum, eftil, karbapin. To je antipsihotik nove generacije.I ja pokusavam da saznam vise o njemu. U Srbiji nije registrovan ali ima da se kupi ,,na crno,,. Ako imas onaj papiric o leku molim te napisi mi sta pise o doziranju. I moj muz pije antipsihotik, ali rispolept. To ne pije stalno vec samo kad je u + fazi. Kada ima stabilnu remisiju pije samo eftil, da bi ga odrzao u remisiji. E sad pio je samo 500mg eftila dnevno (1 tableta), ali to ocigledno nije dovoljno. moracemo da tu stalnu dozu povecamo. S tim sto mogu da kazem da super podnosi eftil ida nema nikakve nezeljene efekte.

#12 real thing

real thing

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 61 posts

Posted 09 May 2006 - 19:53

nisam dobila nita uz kutiju... to je i meni bilo ?udno...
a psihijatrica mi je rekla da je to stabilizator...
nala sam na netu nto o nuspojavama- grozno... ne mogu vjerovati.
rekla si da ti je  s muem teko kad je u +fazi? ako smije pitat- kako? zato?
koliko ?esto ide iz + u - i obrnuto?

#13 danica

danica

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 236 posts

Posted 09 May 2006 - 20:18

Kod njega je + faza teska, jer je manican, trosi pare, neracionalno se ponasa, stalno bi nesto da gradi-rusi i tako to. - faze su mu blage, skoro neprimetne. Obicno ide ovako blaga - faza, pa iz nje ulazi u +. Kod njega se to ispoljava u prolece (upravo je u + fazi, ali ovog puta smo prilicno na vreme odreagovali i poceli sa uvodjenjem antipsihotika i povecanjem stabilizatora) pa  prolazi bez preterano puno problema. E kad se ovo zavrsi za jedno mesec dana (planiram da mu smanjim antipsihotik za par dana na 1mg dnevno, pa ako Bog da i da ga ukinem za mesec dana) nastupa period kada je potpuno stabilan i OK. Tada niko ne bi rekao da mu bilo sta fali. Na jesen otprilike kraj septembra-ocekujem opet da se zavrti krug.
Mi se ovim poremecajem borimo vec tri godine. Treba vremena i na zalost iskustva da se uoci nacin ponavljanja + i - faza. To je prilicno individualno. Ja pisem, a to preporucujem i tebi. zapisujem kad se sta pojavi, koje lekove pije i kako reaguje na njih, jer nije lako pronaci pravu terapiju. Evo tek posle 3 godine ja naslucujem koja je terapije minimalna, a ipak dovoljna da zaustavi napredovanje poremecaja. Mi smo na zalost trenutno bez stalnog dr. pa ja sama odredjujem doze. Zato sam te i zamolila da mi prepises sa papirica doziranje. Jedan dr. iz Novog sada mi je preporucio taj lek, ali kad razmislim bolje necu da menjam. Sa rispoleptom imam iskustva, tacno znam kako reaguje na koji dozu, za koliko dana lek pocinje da deluje. Ima neke neugodne nezeljene efekte, ali prezivi se i to. Lekovi za parkinsovu boles dosta smanjujute nezeljene efekte, ali kod manje doze leka oni se i ne ispolje.
Jedino sto ne mozemo da ispravimo to je uticaj rispolepta na njegovu potenciju. Meni to ne smeta ali muzu je to glavni problem. E sad nam je taj dr. dao aloju (ja sam htela da ga posaljem u PM jer sam bila skepticna prema tim preparatima, i mislila sam samo da izvlace pare) ali na moje ogromno iznenadjenje pomoglo mu je.
U kojoj drzavi zivis i koliko imas godina?

#14 real thing

real thing

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 61 posts

Posted 09 May 2006 - 20:29

iz hrvatske sam.. imam 21 godinu....
kod mene su - faze grozne, +faze do?u kao da me samo podsjete da ?e o? ono najgore...
i izmjenjuje mi se par puta tjedno... nekad i kroz 1 dan....

to se ti?e tg zyprexa- bojim ga se najvie jer pie na netu da izaziva debljenje.. a kako ja vu?em neke prehrambene poreme?aje godinama... izim....

[/quote]Jedino sto ne mozemo da ispravimo to je uticaj rispolepta na njegovu potenciju[/quote]

znam da je na zloftu pisalo da izaziva sex disfunkciju... al to nisam primjetila.....

#15 balqtazar

balqtazar

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 835 posts

Posted 09 May 2006 - 20:30

Ne znam dal' da se javljam za ovaj topic, jer ja zapravo nemam tu dijagnozu, al' nekako su mi usput pomenuli da ?e mi dijagnozu menjati otprilike u ba tu.

Najsmenije mi je to ja neto trenutno i nemam neke (velike) probleme, a do dijagnoze mi je sada k'o do lanjskog snega pa i ne znam ta ?e mi sad promena dijagnoze.

A nisam ni suguran dal' sam ja bipolarac ili BPD, ne uspevam ba mnogo da razdvojim te dve dijagnoze.

Ipak ako neto mogu da pomognem tu sam, al' moralo bi pitanje konkretnije da bude, jer ne vidim mnogo razlike izme?u bipolarca i depresivca sem to bipolarac ima i eufori?ne trenutke.

Tako su mi nekako shrinkovi rekli i objasnili, raspon izme?u euforije i depresivnih trenutaka je suvie skokovit i nagao i suvie je veliki taj raspon, eto to ...

#16 danica

danica

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 236 posts

Posted 09 May 2006 - 20:32

Zaista si malada. Moj sin ima 19. Samo da ti kazem da ne padas u ocaj. Ako nadjes dobrog dr. sa kojim ces uspostaviti saradnju ( a za to je neophodno da budes iskrena sa njim i da mu iskreno kazes kako se osecas, sta te muci...)  i zajednicki nadjete adekvatnu terapiju sve ce se to vratiti na svoje mesto. Pices stabilizator i to ce ti mnogo pomoci. To sto pijes lekove nemoj da te muci. Neko pije za secer, neko za pritisak, a ti ces eto piti za stabilizaciju raspolozenja.
Da li tvoji roditelji znaju sta se desava i da li neko iz tvoje porodice ima slican poremecaj?
Ovaj poremecaj ne ostecuje licnos i ne ostecuje inteligenciju. Znaci ako pogodite prave lekove i doze mozes da nastavis normalan zivot. Nemoj se obeshrabriti ako iz prve ne uspete u tome. Evo ja vec 3 godine to radim.
E da te utesim dr. mi rece da su ovaj poremecaj imali Nikola Tesla i Merilin Monro i jos puno poznatih i slavnih licnosti.
Koliko citam iz postova ima u  HR dobrih psihijatara. Raspitaj se, potrazi pravog.

#17 real thing

real thing

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 61 posts

Posted 09 May 2006 - 20:40

View Postbalqtazar, on 9 May 2006, 09:30 PM, said:

Ne znam dal' da se javljam za ovaj topic, jer ja zapravo nemam tu dijagnozu, al' nekako su mi usput pomenuli da ?e mi dijagnozu menjati otprilike u ba tu.

Najsmenije mi je to ja neto trenutno i nemam neke (velike) probleme, a do dijagnoze mi je sada k'o do lanjskog snega pa i ne znam ta ?e mi sad promena dijagnoze.

A nisam ni suguran dal' sam ja bipolarac ili BPD, ne uspevam ba mnogo da razdvojim te dve dijagnoze.

Ipak ako neto mogu da pomognem tu sam, al' moralo bi pitanje konkretnije da bude, jer ne vidim mnogo razlike izme?u bipolarca i depresivca sem to bipolarac ima i eufori?ne trenutke.

Tako su mi nekako shrinkovi rekli i objasnili, raspon izme?u euforije i depresivnih trenutaka je suvie skokovit i nagao i suvie je veliki taj raspon, eto to ...

kako to da ?e i sad odjednom mijenjat dijagnozu ako ti je dobro?

ja sam bila na tesovima ( nakon to sam pila zoloft ve? neko vrijeme) i rekli su mi da sam neka cirkularna li?ost.. ( tak neto)
ali da misle da moja trenutna depresija moe biti samo faza koja se ne ora ponoviti. nastavila sam pit zoloft i xanax tj helex... nije mi bilo nita bolje.. i dalje sam ili bila prejerano vesela, hiperaktivna, nerealna... il odlazila u velike depresije ( heh kak sam se izrazila)....
i onda su mi rekli da se razvija taj biplarni poreme?aj.
to su zaklu?ili kroz te testove, poreme?aj panje i koncentracije ,visoke raine suicidalnosti...
tak da....
iskreno- ni ja nemam pojma.
valjda oni znaju.
psihjatar mi je jedna dosta bliska osoba tako da sumnjam da se nije trudila doku?iti pravi problem...
ne znam

koliko znam nitko nije imao tj poreme?aj u obitelji....
nemam problema s inteligencijom ve? s koncenracijom i kratkoro?nim pam?enjem (dosta)..

alma ne da se ja..
nekakopotimistina sa. imam podrku, dr. koja m je rekla da ju nazovem usred no?i ako ju trebam..
osigurana sam...
cjenim to...

#18 danica

danica

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 236 posts

Posted 09 May 2006 - 20:49

Mislis ciklotomija? To je blazi oblik bipolarnog poremecaja.To sto imas bliskog dr mnogo znaci. Nasa je bila dobar psihijatar, ali lenja i neodgovorna. Ovaj iz Novog Sad je cini mi se OK. Kakvi su to testovi?
Ako imas vremena potrazi postove bipolarca.Procitaj ih.

#19 Guest_Guest_bero_* (Gost)

Guest_Guest_bero_* (Gost)
  • Guests

Posted 09 May 2006 - 20:51

Jedna od razlika izmedju bipolarnog i BPD poremecaja je sto se kod BPD - a + i - raspolozenja mogu izmjeniti u toku jednog dana. Real thing, s obzirom da je to kod tebe slucaj, mozda nemas bipolarni. Javi se Ebony, ako vec nisi zbog Zyprexe, njoj su stavili BPD kao dijagnozu. Ne moras se zasad bojat Zyprexe, valjda ti je doktor dovoljno pametan da ti je nece davat dulje nego je potrebno (Ebony je pila samo tjedan dana - jedina nuspojava je bila umor prva dva dana, a inace joj je dosta bolje).

#20 real thing

real thing

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 61 posts

Posted 09 May 2006 - 20:56

ja se isto njoj trebam javiti za tjedan dana.....
psihi?u jel..
bila sam na tom testu- rekli su mi da nemam poreme?aje li?nosti nikakve- nego je ro neki RAPIDNI BP..... zato se izmjenjuje tako brzo.....

View Postdanica, on 9 May 2006, 09:49 PM, said:

Mislis ciklotomija? To je blazi oblik bipolarnog poremecaja.To sto imas bliskog dr mnogo znaci. Nasa je bila dobar psihijatar, ali lenja i neodgovorna. Ovaj iz Novog Sad je cini mi se OK. Kakvi su to testovi?
Ako imas vremena potrazi postove bipolarca.Procitaj ih.

da ciklotimija.. to su psiholoki testovi li?nosti, inteligencija......

Also tagged with bipolar, movie, film, bipolar disorder, documentary, f31

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users