Jump to content

Da li su ovo znakovi ovisnosti o Lexiliumu

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
28 replies to this topic

#1 rajvosa

rajvosa

Baby

• Beginners
  • Pip
  • 5 posts

Posted 01 September 2015 - 16:35

Pozdrav, vec nekoliko godina imam problema sa disanjem, ziganje i lupanje srca, probleme s gutanjem... Uradio sa masu nalaza, od slikanje pluca, spirometrija, 2 X UZ srca, EKG jedno 10 puta.. sve je u redu, spirometrija jeste malo losija ali na granici, sumnjalo se na Astmu jer sam i kao dijete imao bronhitis, ali nikada nisam dobio zvanicnu potvrdu da jeste Astma. Nisam reagovao na lijekove koji su osnova u lijecenju Astme, tj lijekovi poznatiji kao korikosteroidi.
Kada sam zadnji put bio kod pulmologa i dobio pumpicu, 2 dan od njenog koristenja sam dobio napad gusenja, tad sam nazvao pulmologa i pozalio se na tegobe, kaze "onda ti to nije Astma nego ti je na psihickoj bazi i trebao bi porazgovarati sa psihologom" Glupo sam se osjecao ali sam se dobro zapitao da mozda fakat nije sve na psihickoj bazi.
Elem, sad dolazimo do Lexiliuma, naime ja radim jako odgovoran i moze se reci stresan posao, telefon mi cesto zvoni, radim u smjenama....imam i problem sto ne mogu da spavam preko dana, tj ne mogu se pripremiti za nocnu i onda npr. ako na dan nocne ustanem u 07:00 meni do sutra u ta doba nema spavanja, tako je vec 7-8 godina i cesto sam potezao za Lexilium od 1.5 mg da bi zaspao i u 90% slucajeva bi me opustio dovoljno da zaspim. Nisam ga uzimao svaki dan, ali recimo da se znalo desiti da ga nekad po par dana uzimam redovno po jednu tabletu kada trebam da zaspim, takodjer se znalo desiti i da ga ne uzimam po 7-8 dana, pa onda opet nekad uzmem, sto bi se reklo uzimao sam ga po potrebi, ali kad malo preracunam to traje godinama.
Naravno, doktorica opste prakse kada bi mi izdavala lijek je govorila da je to najmanja doza i da se ne mogu navuci, medjutim gledam koju si simptomi apstinencije i vidim da izmedju ostalog imaju problemi sa disanjem, povisen pritisak (sto ja nemam, mada nekada se znalo desiti da imam 120/90)
Sad kontam, da li je povremeno uzimanje Lexiliuma u najmanjoj dozi moglo dovesti do ovisnosti i da li su ovi simptomi koje imam rezultat apstinencije od njega, jer moram napomenuti da ja lupanje srca nemam kada uzmem Lexilium, a sve mi se cini i da bolje disem, nemam tu neku tegobu u prsima...
Moram reci da sam sportski tip, redovno trcim po par kilometara, mislio sam trcati i polumaraton koji je 21 km, ali upravo taj problem sa disanjem me sprecava, npr nekada istrcim 10km i ne mogu reci da se pretjerano umorim, a nekada na 4-tom kilometru moram stati i boriti se za zrak, kontam da je i to na psihickoj bazi, ili je apstinencijska kriza jer kazem, ne uzimam ga redovno svaki dan, uzmem ga npr. 2-3 puta sedmicno a izmedju toga bi se moglo tretirati kao apstinencija?
Kako god, odlucio sam da lexilium vise ne uzimam, evo danas je 8mi dan kako nisam, da li je neko upucen u slucaju da sam navucen, koliko treba covjeku da se odvikne.
Nemam nekih drugih psihickih problema, ako me sta muci to je OKP, pogotovo kako imam dijete, desava mi se da po 5 puta ustajem i gledam da li dise, da li je iskljucen sporet i tako te smarajuce radnje :(
Prije 8 godina sam imao dva panicna napada, ali to je bio period kada sam bio bez posla, uglavnom panicni su iza mene, ali mogu reci da i dan danas se opcenito bojim za zdravlje, vodim racuna o sebi, pazim sta jedem, ljudi koji me znaju a koji usput puse, jedu u 23:00 hamburger i opcenito se hrane nezdravo bi cesto rekli da pretjerujem, ali meni jednostavno vise ne odgovaraju salame, pastete, cigare (mada sam bivsi pusac), hamburgeri... ako me to svrstava u hipohondore onda JESAM :)

#2 Aruena

Aruena

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,232 posts

Posted 01 September 2015 - 18:17

Nema šanse, to je jako mala doza. A i nisi uzimao svaki dan.
Sačekaj još jedno desetak dana i ako se simptomi nastave, znači da sigurno nije, naravno ne uzimaš Lex za to vreme.
Meni liči da su to simptomi anksioznosti.

#3 MRtavHLadan

MRtavHLadan

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 744 posts

Posted 01 September 2015 - 18:44

Mozes i sa malim dozama, znam dosta slucajeva, ukoliko ih uzimas dugo vremena da razvijes ovisost, ali prije ovisnosti bi nastupila tolerancija tj. da tvoja standardna doza ne daje nikakav odgovor, da ne djeluje.Isto tako, to je jedna od tezih nuspojava ovisnosti od benzodijazepina koja se desava vecinom omima koji su dugo godina na velikim dozama nekog od benzosa, a ti ne pripadas toj grupi. I meni to lici ponajvise na anksiozni atak. Pokusaj tehnike abdominalnog disanja, vodi biljeznik u kojem pises kad si to desi i pod kojim okolnostima, da bi mogao malo objektivnije rasvijetliti to stanje.

p.s sad ti skuzih nick i vidim da si i ti iz sa....Kod kojeg dr. ides...ako ti treba neka preporuka, pitaj....

#4 rajvosa

rajvosa

Baby

• Beginners
  • Pip
  • 5 posts

Posted 01 September 2015 - 21:35

Radio sam vježbe disanja, ali ništa dugo, neka 2-3 dana i nažalost sam odustao jer nisam vidio neki pomak. Ja nekako plitko dišem, imam osjećaj da mi je udah ok ali mi je izdah kratak i kao da ne izduvam sav zrak pa se gušim u svom zraku, ne znam kako bi drugačije opisao :-( što se doktora tiče, ako misliš na psihijatra ili psihologa da kažem da ga nemam, od dr. opšte prakse sam dobio recept za lexilium. Privatno ne mogu sebi priuštiti jer imam prečih stvari, kredit za auto, kredit za stan, jedno dijete, drugo na putu, život... Koliko sam upućen, seanse kod privatnih psihijatara baš koštaju, tako da to otpada, inače liječim se u domu zdravlja Kumrovec, ako ima neki državni psihijatar za preporučit bit ću zahvalan, jer također ne isključujem anksioznost. Ma ja bi samo da znam šta mi je jer mi ovo baš utiče na kvalitet života :-(
U svakom slučaju hvala vam na odgovorima.

Sent from my LG-G3

#5 MRtavHLadan

MRtavHLadan

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 744 posts

Posted 01 September 2015 - 23:37

abdominalno disanje nije bas lako, iako se cini kada spomenes disanje, prva pomisao je " mad daj , disem jbte, ko da je to nesto"....nacu ti neke linkove  za abd. disanje i tebi bi super dosla KB terapija...a i za to imam jednu starnicu koja je besplatna sa super alatima i tehnikama razvijenim od super strucnjeka za probleme alik tvojim...samo sad me mlatnula ova tableta pa ne mogu nista...pisem ti sutra....hm, a mogu vidjetii naci bespaltnog psihoterapeuta u Sa..ima ih i dobri su...mogu..samo mi daj malo vremena....i ne boj se, lagano samo...(i meni teko drugi govore pa i ja drugim govorim a ja opet po svom jbga)

#6 MRtavHLadan

MRtavHLadan

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 744 posts

Posted 02 September 2015 - 12:34

Mislim da bi ti ovo moglo pomoci, KBT je najbolja za panicne i anxiozne "tvorevine" a ovo se ne placa...pa mozes pokusati

http://www.depresija...showtopic=16980

Za besplatne psihoterapeute ti saljem p.p.

#7 empire-of-dirt

empire-of-dirt

Admin

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,581 posts

Posted 02 September 2015 - 12:36

Nisam doktor, ali mogu nagađati :D
To je zaista jako, jako mala doza (pritom slabijeg leka) i nisi je ni uzimao svakog dana.
Mislim da nisi zavisan od bromazepama.

#8 rajvosa

rajvosa

Baby

• Beginners
  • Pip
  • 5 posts

Posted 02 September 2015 - 22:46

@MRtavHLadan
Hvala puno, iscitat cu detaljno o KB terapiji, javni ako nadjes nekog besplatnog psihoterapeuta, a da je usput covjek i da me ne gleda samo kroz dinar, jer kod nas su rijetki takvi.
Pocinjem malo sumnjati i na zeludac, tj na zelucanu kilu, cesto imam podrigivanje, cesto i nadutost, pogotovo poslije ugljikohidrata ili mlijeka, evo danas sam jeo neke gluposti u gradu i odmah mi je bilo teze disati, uzlupa se srce :( mada zeludac hoce zajebavati i od nervoze... Mozda ipak prvo sondu da progutam i vidim stanje zeluca prije nego odem kod psihoterapeuta.
@empire-of-dirt

Ma da, i ja nesto kontam da je to mala doza, cak sam se sjetio da sam u pocetku uzimao i pola od 1.5 mg, mada na tu dozu sam stekao toleranciju i pola mi vremenom nije pomagalo da zaspim, ali jedna citava od 1.5 mg jeste.

#9 Aruena

Aruena

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,232 posts

Posted 03 September 2015 - 07:33

Ajd da pitam i ja.
Pila sam 3-6 mg Lexa svako veče skoro prethodnih godinu dana uveče zbog nesanice, jer mi se dešavalo da ostanem budna celu noć.
Sada bih da prestanem, a nemam pojma kako.
Jel se to smanjuje ili se zameni nekim drugim lekom?

#10 Iimitless

Iimitless

CAR

• Banned on request
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,318 posts

Posted 03 September 2015 - 08:49

Aruena, dogovoris se sa doktorom da ti polako smanjuje dozu. Na nekom stranom forumu sam cak i nasla postupak kako su ljudi smanjivali doze, pa pravili neki rastvor benzodiazepina kada im jos uvek trebaju a ne proizvode se tako male doze.

Ja sam bila zavisna od Lorazepama, i zamenjen mi je Xanaxom na koji se nisam navukla jos uvek, iako ga pijem vec duze od dve godine.

• Guests
  • 0 posts

Posted 03 September 2015 - 13:01

u Sarajevu ima porodično savjetovalište besplatna psihiterapija, bez uputnice, primjenjuju KBT

#12 MRtavHLadan

MRtavHLadan

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 744 posts

Posted 03 September 2015 - 14:03

secerlema, on 03 September 2015 - 08:49 , said:

Aruena, dogovoris se sa doktorom da ti polako smanjuje dozu. Na nekom stranom forumu sam cak i nasla postupak kako su ljudi smanjivali doze, pa pravili neki rastvor benzodiazepina kada im jos uvek trebaju a ne proizvode se tako male doze.

Ja sam bila zavisna od Lorazepama, i zamenjen mi je Xanaxom na koji se nisam navukla jos uvek, iako ga pijem vec duze od dve godine.

Aruena, ovo sto  @secerlama govori je bas tako..kod rastvora benzodijazepina vjerovatno misli na likvidnu titraciju, da ne pametujem...smrvis ga, razmutis u mlijeku ili vodi u spricom smanjujes dozu po malo....

Za godinu dana si sigurno ovisna i mozes imati teske nuspojave, ali ne daj da te to prepadne, mozda ih i ne budes imala...

Ovako bi trebalo, svakih 2-4 sedmice da skidas po 5 do 10 posto ukupne doze...to je najbezbolnije skidanje bez ikakvih nuspojava...jeste dugotrajno ali je efikasno..Lexilijum je benzos koji ima kratak poluzivot, tj manje se zadrzava u plazmi i brzo se izluci tako da mozes osjetiti ono sto mi zovemo interdose withdrawal..znaci simptome sustezanja izmedju doza..

najbolja opcija je da postepeno zamjenis lexilijum sa dijazepamom  (bensendin, apaurin, vailum ) jer on ima poluzivot do 100 i vise sati. tako da nece patiti od negativinih efekata skidanja dok si na ovim koji imaju duzi poluzivot (half life) ...

napravis sebi shemu i kosultujes se sa dr koji nije kreten i koji zna da benzosi izazivaju hebenu ovisnost i krenes...ostavit cu ti i link moje doktorice po cijim sam uputama radio na skidanju sa xanaxa...

@secerlama, nije mi jasno kako dr moze da ti napravi supstituciju lorazepama sa xanaxom u cilju skidanja...oba lijeka su sranje..kratak poluzivot, brzo stvaraju ovisnost i da ne bude da lupam u britaniji je Xanax U NHS banovan, tj ne mozes ga vise dobiti....trebao je da ti postepeno smanjuje lorazepam a uvodi valium...

elem, evo linka na kojem mozes naci sve

http://www.benzo.org.uk/manual/

#13 Iimitless

Iimitless

CAR

• Banned on request
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,318 posts

Posted 03 September 2015 - 17:33

MrtavLadan, meni je dat Xanax onda kad Lorazepam nije radio posao smirivanja nervoze. Mada ja sam tad tek izasla sa hospitalizacije, i prva stvar koju ujutru uradim jeste da cim otvorim oci sa stocica uzmem lek da popijem.

Znam da bas svuda pise da se lako navuci na Xanax, moj psihijatar kaze da se na Xanax najteze navuci fizicki a najlakse psihicki jer radi odlican posao u smirivanju nervoze/panicnog. Verovacu njemu na rec jer je zaista strucan.

#14 MRtavHLadan

MRtavHLadan

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 744 posts

Posted 03 September 2015 - 21:24

secerlema, on 03 September 2015 - 17:33 , said:

MrtavLadan, meni je dat Xanax onda kad Lorazepam nije radio posao smirivanja nervoze. Mada ja sam tad tek izasla sa hospitalizacije, i prva stvar koju ujutru uradim jeste da cim otvorim oci sa stocica uzmem lek da popijem. Jos neko mi od poznanika kaze da je dobio xanax za spavanje...aaaa :ireful2: ...Xanax nije za spavanje, iz njega su izvucena sva moguca sedativna dejstva, nije to kao apaurin...ko tim ljudima daje diplome hebem ti zivot...

Znam da bas svuda pise da se lako navuci na Xanax, moj psihijatar kaze da se na Xanax najteze navuci fizicki a najlakse psihicki jer radi odlican posao u smirivanju nervoze/panicnog. Verovacu njemu na rec jer je zaista strucan.

I lorazepam i xanxa su extremno adiktivni i potentni anxiolitici. U jednom je tvoj dr. upravu, a to je da dobro rade svoje posao, kako i ne bi kad su najjaci anxiolitici ikada proizvedeni. Najprodavanija tableta na svvijetu je bio Valium (bensendin, apaurin) dok Upjohn nije izbacio xanax na trziste, tada je xanax lagano izgurao valium i zauze mjesto najprodavanije tablete.

Tvoj psihijatar vjerovatno ima preko 60 godina i jedine informacije koje dobiva su medicinskih predstavnika (oni koji hodaju i prodaju lijekove)..ali nebitno...Sto se tice navlacenja na xanax, grijesi maximalno, znaci kao da nikad nije procitao prospekt xanaxa a kamo li brojne studije novijeg datuma...Isprintaj mu sa ovog gore linka u mom prethodom postu dio o xanaxu pa odnesi da to vidi...Ili ako hotjes, daj mi njegov broj da ga nazovem, ne privatno nego iz firme (koja ima veze sa lijekovima) i nevezano za tebe pa da mu objasnim sve o xanaxu, siguran sam da ga ne bi vise nikome propisivao. ...STVARNO SAM OGORCEN KAD VIDIM DA SE JOS UVIJEK OVAKVE STVARI DESAVAJU

Koja ti je dijagnoza i terapija?

#15 Iimitless

Iimitless

CAR

• Banned on request
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,318 posts

Posted 03 September 2015 - 21:27

Ne da ima preko 60 godina, nego ima 80+ :D Sad si me malo zbunio, ali ja zaista nisam navucena na Xanax iako ga pijem vise od dve godine, jednom ga nisam pila mesec dana jer mi nije trebao i nista nisam osetila, ali sam tad bila haos jer sam na svoju ruku prekinula sa svim lekovima. Sad sam u fazi da popijem jedan ujtru, radi reda iako nisam nervozna ni nista, panicni bas dugo nisam imala. Pokusacu da ga uopste ne pijem da vidim da li cu imati krize.

#16 MRtavHLadan

MRtavHLadan

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 744 posts

Posted 03 September 2015 - 21:38

secerlema, on 03 September 2015 - 21:27 , said:

Ne da ima preko 60 godina, nego ima 80+ :D Sad si me malo zbunio, ali ja zaista nisam navucena na Xanax iako ga pijem vise od dve godine, jednom ga nisam pila mesec dana jer mi nije trebao i nista nisam osetila, ali sam tad bila haos jer sam na svoju ruku prekinula sa svim lekovima. Sad sam u fazi da popijem jedan ujtru, radi reda iako nisam nervozna ni nista, panicni bas dugo nisam imala. Pokusacu da ga uopste ne pijem da vidim da li cu imati krize.

Hehe nisi ga piila mjesec dana i nisi nista osjetila, ali si bila haos jer si prestala s svim lijekovima. Kako onda znas od prekida  kojeg lijeka ti je nastao haos :)..nikako  ;)

Mijenjaj ti doktora, to ti je najbolje..Nemoj naglo prekidati, mozes samo da naskodis sebi...Nisi mi rekla dijagnozu i ostalu terapiju (mislim, nemoj ni reci ako ti smeta to pitanje)

#17 Iimitless

Iimitless

CAR

• Banned on request
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,318 posts

Posted 03 September 2015 - 21:42

Jer nisam imala nikakve napade panike ni nervozu, koliko sam bila depresivna i imala "van sebe" osecaj, koji mi se vec desio kad je pokusao doktor da me skine sa rispolepta. Panika i nerovza nista,

Ima  dijagnozu f29, neorganska psihoza i mesoviti anksiozno-depresivni poremecaj. To su mi makar trenutne dijagnoze.

Doktora stvarno ne bih da menjam, lecim se kod njega vec gotovo dve godine, puno mi je pomogao akd je bilo najgore, da mi nije modifikovao terapiju koju sam dobila u bolnici, ne bih se ovako prilicno brzo oporavila od svega. Bila sam u ocajnom stanju i na dnu dna kad me je "preuzeo".

#18 MRtavHLadan

MRtavHLadan

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 744 posts

Posted 03 September 2015 - 21:56

Necu nikada moci prihvatiti to njegovo neznanje o xanaxu ( nije jedini, ima ih kolko hotjes) ali ako te uspio dovesti u remisiju iz f29 za to mu svaka cast...onda, na zalost ispade da je bolje biti i ovisan o xanaxu nego rizikovati recidiv psihoze....

Za anxioznost i depresiju, ako imas volje, trci barem pola sata 3-4 puta sedmicno,ali nadji sebi nekog da trcis s njim pa da to bude i druzenje, religija zna pomoci isto, ako si religiozna...spavanje prije 11 sati i uspostavljanje higijene spavanja. Ne lezati u krevetu u kojem spavas preko dana dok npr. citas knjigu. Krevvet sluzi samo za spavanje i sex...

pripremi sebi kupku od magnezijumove soli (super stvarka za opustanje) i uzivaj. Za svaki mali napredak i korak ka poboljsanju, nagradi sebe ne.

vidim moderator si, pa hajde ako ti nije smor, pomozi mi da nadjem svoj dnevnik, ako umijes, on je jos sa stare verzije foruma.

#19 lightning

lightning

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 380 posts

Posted 03 September 2015 - 22:02

Moram da istaknem da mi nikada neće biti logičan fenomen samonagrađivanja.
Nagrada je i iznenađenje ujedno, IMO.
Mišljenja sam da nagrada treba da dolazi od spolja.

#20 MRtavHLadan

MRtavHLadan

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 744 posts

Posted 03 September 2015 - 22:05

najstarij princip KB terapije i opcenito iz uslovaljavanja...ako ulozimo napor da ostvarimo neki cilj a nakon toga se nagradimo, onda ta dva podrazaja uparujemo i napor za drugi poduhvati gubi na jacini jer slijedi nagrada koja izaziva ugodu a ne bi je bilo da nije bilo tog napora...Ne kontam ni sam jesam li ovo jasno napisao ;)

Kako mislis da nagrada dolazi spolja...