Jump to content

(Dikalium)Clorazepat (TRANEX, TRANXILIUM)

• Please log in to reply
20 replies to this topic

#1 jedan_sasha

jedan_sasha

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 315 posts

Posted 19 July 2007 - 13:49

Tranex  

benzodiazepinski anksiolitik
kapsule

SASTAV

1 kapsula sadrži 5mg dikalijjum hlorazepata
1 kapsula sadrži 10mg dikalijjum hlorazepata

DEJSTVO

Hlorazepat je tipični benzodiazepin sa dugim dejstvom.. Njegovo dejstvo naročito je izraženo u psihovegetativnom i afektivno-emocionalnom području. Deluje anksiolitički, smanjuje strah, napetost, ublažava agresivnost, otklanja nemir i nesanicu, pri čemu ne umanjuje normalnu aktivnost. Tranex ima veliku terapijsku širinu.

Tranex se odlikuje specifičnošću svog anksiolitičkog dejstva i odsustvom sedativnog i miorelaksantnog efekta.

Tranex smanjuje nervnu napetost, otklanja inhibiciju, popravlja emocionalnu nestabilnost, obezbedjuje stalno anksiolitičko delovanje bez stvaranja navike. Dugotrajna upotreba ne zahteva povećanje doze.

Tranex pokazuje dobru kardio-vaskularnu i respiratornu podnošljivost, odsustvo ekstrapiramidalnih manifestacija i endokrinih poremećaja, može se primeniti i kod bolesnika sa oboljenjem jetre, bubrega i kod alkoholičara.

Tranex može biti kombinovan sa neurolepticima, antidepresivima hipnoticima, antiepilepticima i solima litijuma.

INDIKACIJE

anksioznost, psihosomatske tegobe i nesanica
apstinencijalni sindrom u toku lečenja alkoholičara
parcijalne epilepsije - kao adjuvantna terapija
DOZIRANJE I NAČIN PRIMENE

Kod blažih tegoba daje se 10-30mg/dan podeljeno u pojedinačne doze uz obroke ili pre spavanja. Kod teških stanja primenjuje se 60mg/dan.

Preporučuje se doziranje 2-3x/dan na početku terapijje jer se manjim dozama izbegava sedacija a postiže bolje anksiolitičko dejstvo. Nakon uspostavljanja dejstva Tranex se može davati jednom dnevno, uveče pre spavanja, cela dnevna doza. Starim osobama treba davati polovinu doze za odrasle.

Deci do 9 godina ne davati preparat Tranex.

NEŽELJENA DEJSTVA

Kao najčešće neželjeno dejstvo Tranexa javlja se sedacija. Ređe se javljaju : vrtoglavica, gastrointestinalne tegobe, nervoza, nejasan vid, sušenje usta, glavobolja i mentalna konfuzija. Ostala neželjena dejstva mogu biti: nesanica, zamor, ospe, genitourinarne tegobe, diplopija, poremećaj govora.

Zavisnost na benzodiazepine postoji, pa i na hlorazepat, ali u najmanjoj meri.

KONTRAINDIKACIJE

glaukom oštrog ugla
preosetljivost na benzodiazepine
trudnoća
INTERAKCIJE

Tranex pojačava depresivno dejstva na CNS: barbiturata, fenotijazinskih derivata, antidepresiva i alkohola.

UPOZORENJE

Tranex može uticati na psihofizičke sposobnosti naručito ako se uzima s alkoholom ili depresorima CNS. Izbegavati vožnju motornog vozila ili upravljanje mašinama.

Tranex ne treba davati u dužim kurama od 4-6 nedelja, a kod nesanice samo povremeno, inače se otvaraju mogućnosti navikavanja i zavisnosti. Terapiju Tranexom treba postepeno ukidati smanjivanjem doze u toku 4-16 nedelja da bi se izbegao apstinencijalni sindrom.

PAKOVANJE :

Kutija sa 30 kapsula od 5mg
Kutija sa 30 kapsula od 10 mg

#2 demi

demi

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 359 posts

Posted 20 January 2008 - 10:05

Ima li ovog Tranexa kupiti u Bosni? Zna li tko?

Btw, ne vidim da ga itko pije

#3 Alien

Alien

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,897 posts

Posted 05 February 2008 - 21:28

Pila sam ranije Tranex.
Ono sto mi kod njega nije uspevalo je da me uspava, to sam ja bar od njega ocekivala.
Mislim da se moze naci u Bosni, ali mi se cini da oni koji zive tamo mogu to pre da saznaju od mene.

#4 psyspirit

psyspirit

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 182 posts

Posted 25 March 2009 - 19:10

Ja  sam  danas  kupio  tranexe ,   mnogo  su mi  dobri  ,  svaku  pohvalu  i  pre  sam  pio   tranexe na    kartko  vreme ... ali   jedva  sam nasho  na  jednu  apoteku  ,  nema  ga  mnogo  na  trzishtu odgovorila mi  ona   cura   shto  radi  tu .          
  - Odmah   radi , makne  strah  ,  pobolshava raspolozenje  i  sve ...

#5 Alien

Alien

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,897 posts

Posted 02 April 2009 - 06:04

U Nemackoj se ovaj lek zove Tranxilium, uskoro treba da pocnem da ga pijem...mozda mi stigne vec i prekosutra...

Btw. evo vam i pesmica na temu, da razbijemo dosadu....hah..

http://www.deezer.com/track/tranxilium-T682723

a ko zeli da prevede, evo i teksta...

Xxl - Tranxilium

Vivir... Morir...
Ya no recuerdo cuantos d?as
llevo sin dormir
perd? mi percepci?n
No soy capaz..
La pesadilla en mi cabeza es
no poder so?ar
Quiz?s no hay soluci?n

Ya non s? que creer
mis sentidos mueren
Ya non s? que pensar
soy un alma inerte

Ya no funciona la memoria
algo se nubla en mi mente
es la iron?a de mi insomnio
puede que hoy duerma para siempre

Dicen que hay un punto
donde no hay marcha atr?s
El cerebro ya no pude regir
Dicen que hay un punto
donde no hay soluci?n
La locura se apodera de ti

Perd? la fe
ni las pesadillas me responden
no me tengo en pie
no s? si aguantar?
que m?s me da
en este estado ya no importa
qu? pueda pasar
jam?s regresar?

Ya non s? que creer
mis sentidos mueren
Ya non s? que pensar
soy un alma inerte

Ya no funciona la memoria
algo se nubla en mi mente
es la iron?a de mi insomnio
puede que hoy duerma para siempre

Dicen que hay un punto
donde no hay marcha atr?s
El cerebro ya no pude regir
Dicen que hay un punto
donde no hay soluci?n
La locura se apodera de ti

una.gif

#6 dzana5

dzana5

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 23 posts

Posted 12 September 2009 - 21:44

QUOTE(demi @ 20 Jan 2008, 11:05 AM) View Post

ja sam pila tranex 2godine i bio mi je dobar al se on vise ne proizvodi i sadasnja mu je zamjena ansilan to mi je doktor dao za zamjenu zraneksa.i njega sam pila jedno vrijeme pomagao mmi je al sam uvidila da i previse postajem ovisna i samo razmisljam stacu ako se i ovaj prestane proizvoditi pa SAM SE SVOJEVoljno skinula sa njega trajalo je 4mjeseca odvikavanje bila sam nervozna al mi nije zao sad nista nepijem niti cu vise jer su ljekovi sranje i nisu me izljecili pa se onda mogu mucit i bez njih inace ti ansilan ima u bosni kupir i kostra 6km a to ti je 24kune dodje 30kapsula i netreba ti recept za njih

#7 psyspirit

psyspirit

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 182 posts

Posted 13 September 2009 - 21:29

QUOTE(dzana5 @ 12 Sep 2009, 10:44 PM) View Post
ja sam pila tranex 2godine i bio mi je dobar al se on vise ne proizvodi i sadasnja mu je zamjena ansilan to mi je doktor dao za zamjenu zraneksa.i njega sam pila jedno vrijeme pomagao mmi je al sam uvidila da i previse postajem ovisna i samo razmisljam stacu ako se i ovaj prestane proizvoditi pa SAM SE SVOJEVoljno skinula sa njega trajalo je 4mjeseca odvikavanje bila sam nervozna al mi nije zao sad nista nepijem niti cu vise jer su ljekovi sranje i nisu me izljecili pa se onda mogu mucit i bez njih inace ti ansilan ima u bosni kupir i kostra 6km a to ti je 24kune dodje 30kapsula i netreba ti recept za njih

Meni je   tranex  bio  naj  bolji ljek  protiv  straha i  napade  panike ali   ga   nema   vishe , mnogo mi nedostaje   poshto  njegovo  dejstvo  je  trajalo na  duze  vreme  , bio mi mnogo  efikasan !

Kako mu je  genericko ime ovog  ansilana ?

#8 Alien

Alien

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,897 posts

Posted 14 September 2009 - 12:48

U novosadskim privatnim apotekama moze se naruciti Tranxilium (dikaliumclorazepat), originalni Tranex, bez recepta.
Kutija od 50 kapsula po 10 mg kosta 1700 din. (18,5 eura).

#9 psyspirit

psyspirit

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 182 posts

Posted 16 September 2009 - 21:17

@alien jel ima  na  svim Novosadskim  apotekama , ili samo na  neke  apoteke ?

pozz

#10 Alien

Alien

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,897 posts

Posted 16 September 2009 - 21:29

QUOTE(psyspirit @ 16 Sep 2009, 10:17 PM) View Post
@alien jel ima na svim Novosadskim apotekama , ili samo na neke apoteke ?

pozz

Samo neke.
Za detalje na pp.

Pozdrav.

#11 Niven

Niven

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 1 posts

Posted 06 April 2010 - 17:35

Pitanje za Alien, da li su podaci sa yadnjeg posta aktuelni.

#12 Alien

Alien

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,897 posts

Posted 06 April 2010 - 18:52

QUOTE(Niven @ 6 Apr 2010, 06:35 PM) View Post
Pitanje za Alien, da li su podaci sa yadnjeg posta aktuelni.

Jesu.

#13 Alien

Alien

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,897 posts

Posted 08 April 2010 - 20:50

Neko mi je poslao e-mail vezano za Tranxilium, ali ta adresa vise ne funkcionise, pa ga molim da me kontaktira ovde, preko pp.

#14 Sendy

Sendy

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 645 posts

Posted 08 April 2010 - 22:14

Ja sam pila jedno vreme pre jedno 7 godina taj tranex i bio mi je odlican bas za svaku pohvalu! Raspitacu se ima li kakva zamena za to...

#15 ruzza

ruzza

CAR

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,243 posts

Posted 09 April 2010 - 06:46

QUOTE(demi @ 20 Jan 2008, 11:05 AM) View Post

bio nekad
samo te uspava onako
nista posebno

#16 sister

sister

Član

• Members
  • PipPip
  • 42 posts

Posted 10 February 2014 - 10:35

Pozdrav svima,
Tranex - znam da ga odavno nema na nasim prostorima. Searchovala sam po forumu, vidim da se pisalo o njemu, no teme su zatvorene.
- Prvo sto me interesuje je, da li Tranex tj. Tranxilium (dikaliumclorazepat) uopste vise moze da se nabavi, naruci iz inostranstva, ako se i tamo negde jos uvek proizvodi?
Ne pitam tek tako, jer jako davno, kada su poceli moji problemi, jedno vreme sam ga pila i po nekom mom iskustvu, bolji je od mnogih koje sam kasnije dobijala, a nije ih bilo malo...
- Navodno kao zamenu za Tranex daju Ansilan (?) Guglala sam, ali sastav je drugaciji a i psihicka mi rece da to nije to.
- Nekakav Medazepam se takodje spominje kad je u pitanju Tranex, ali mi veza izmedju njih opet nije jasna.

Da li ga neko kojim slucajem pije i zna kako se moze nabaviti... :unsure:

#17 Guberevac

Guberevac

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 723 posts

Posted 10 February 2014 - 20:29

Prazepam (demetrin,centrax) ima jako slicno dejstvo i biofarmakoloski profil kao i Tranex a do njega se moze lako doci.Pozdrav.

#18 sister

sister

Član

• Members
  • PipPip
  • 42 posts

Posted 22 February 2014 - 01:44

View PostGuberevac, on 10 February 2014 - 20:29 , said:

Prazepam (demetrin,centrax) ima jako slicno dejstvo i biofarmakoloski profil kao i Tranex a do njega se moze lako doci.Pozdrav.
Pila demetrin, da, veoma je dobar, ali Trandza mi je neprevazidjen. Raspitala se - nema ga ni u inostranstvu vise...
Jako dugo pijem Rivotril, jeste odlican, ali samo kad pomislim na skidanje sa njega, frka me hvata. Ne vredi, vreme je da mi ga menja, sta cu dobiti - pojma nemam.

#19 Guberevac

Guberevac

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 723 posts

Posted 22 February 2014 - 14:25

Ja sam od gomile tih benzodiazepina dosao samo na 5 mg bensedina ( diazepam) videcemo kada cu biti spreman i to da iskljucim.Te lekove strogo po potrebi jer skidanje sa njih ume biti veoma gadno...

#20 sister

sister

Član

• Members
  • PipPip
  • 42 posts

Posted 27 February 2014 - 02:31

View PostGuberevac, on 22 February 2014 - 14:25 , said:

Ja sam od gomile tih benzodiazepina dosao samo na 5 mg bensedina ( diazepam) videcemo kada cu biti spreman i to da iskljucim.Te lekove strogo po potrebi jer skidanje sa njih ume biti veoma gadno...
Heh, znam da ume da bude zesce gadno, ali nesto ne vidim da cu se u skorije vreme skidati s bilo cega, jer i nisam bas najbolje, pa mi i nije najpametnije da sad upadam u frku od toga. Ali nekim lekom moram zameniti Rivotril iako je jako dobar...daj bre kad videh da moze izazvati epi napade i to tek skoro procitam, smucio mi se zivot.
Znas li kakav je Ansilan? Navodno njega daju umesto Tranexa iako im nije isti genericki naziv.
Tranex - dikalijjum hlorazepata
Ansilan - medazepam.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users