Jump to content

Prazepam (DEMETRIN)

• Please log in to reply
27 replies to this topic

#1 demi

demi

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 359 posts

Posted 18 January 2008 - 22:33

Ne vidim ovdje na forumu da itko pije Demetrin (prazepam). On je iz skupine benzodiazepina, kao i Lexaurin npr. Proizvodi ga neka firma iz Novog Sada, zaboravila sam ime.

Nakon što sam probala toliko popularni Xanax i Rivotril i od njih nisam osjetila ništa, mogu reći da mi je ovaj Demetrin najviše odgovarao. Uzimala sam ga oko 4 godine po potrebi i stvarno me je podizao, stabilizirao, uklonio sav nemir... ma sve najbolje o tom lijeku imam za reći. Ali nakon 4 godine sam postala valjda imuna na njega jer nisam ništa više osjećala kad ga uzmem, pa sam prešla na Lexaurin.

I sad u ovakvom slučaju, ja sam zadnji put uzela Demetrin prije više od godine dana, kad bih ja mogla ponovo njega uzimati? Mislim, jesam li još na njega imuna?

#2 kefir

kefir

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,464 posts

Posted 18 January 2008 - 23:06

Postoji samo jedan nacin da saznas.

#3 demi

demi

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 359 posts

Posted 18 January 2008 - 23:14

Znam, da ga uzmem i probam, normalno kefir.

A ono što me čudi je to da taj lijek nitko ne uzima ovdje. A i nema ga ovdje pod Anksiolitici.

#4 suncica

suncica

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 284 posts

Posted 19 January 2008 - 09:59

Ja sam pila demetrin u pocetku, dok nisam otisla kod doktora. Koliko ja znam demetrin izaziva zavisnost tek nakon 10 godina. Ne bi trebalo da pijes te lekove , posto oni samo trenutno resavaju problem a kad prodje njihovo dejstvo moze ti biti jos gore. To su terapijski lekovi koji se piju odredjeni perijod po tacno utvrdjenoj dnevnoj dozi da bi se smirio nervni sistem. Jedino ti tako mogu pomoci a ako ih pijes samo kad ti nije dobro to nista ne znaci.. To ti je kao kad seces korov a koren ostaje a onda on jos vise ojaca i razbokori se... Vidi se da sam agronom:). Doktorica mi je rekla da mi je to najveca greska....

#5 demi

demi

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 359 posts

Posted 19 January 2008 - 11:23

Sunčice kao misliš da po prestanku uzimanja ti bude još gore?

Moram opet reći da je meni on baš odgovarao i jako me stabilizovao a po prestanku nisam osjetila da mi je gore, u smislu da sam još nervoznija, anksioznija, ako to misliš. Samo što mi npr, Lexaurin nema takvo dejstvo kao on.

A on ti je benzodiazepin, kao i Lexaurin.

Volila bih kad bi Draga što rekla.

#6 suncica

suncica

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 284 posts

Posted 19 January 2008 - 12:44

Pa ako ga danas uzmes a sutra ne jer ti nije lose , to ti nista onda ne pomaze , vec bolest ce ti samo napredovati.Moras ga piti redovno npr . 2 nedelje pa prestati ... Od demetrina ne spavas a od leksaurina mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm..

#7 demi

demi

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 359 posts

Posted 19 January 2008 - 20:35

Pa to mi nije rekla moja psihijatrica. Već samo po potrebi. Možda to i objašnjava veću i češću napetost koju osjećam u zadnje vrijeme.

Ali ako se on uzima samo dvije nedjelje, koja mu je bit, funkcija. kakav je to lijek koji se uzima samo tako kratko?

I šta misliš, kad bih ja njega mogla ponovo piti? Naravno, to ću pitati svoju dr čim prvi put odem na kontrolu, ali eto pitam...

Znaš šta sam večeras uradila? Osjećala sam neki neobjašnjiv strah i oko 17 sati uzmem 6mg Lexaurina i nisam neko poboljšanje osjetila i sad, oko 20.30  uzela još 6mg. Sad me malo strah, prava zloupotreba.

#8 Draga

Draga

CARICA

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,921 posts

Posted 20 January 2008 - 15:51

Demi, ne odgovara svakome isti anksiolitik tako da nema smisla da uzimas Lexaurin ako ne osecas ocekivano dejstvo. Umesto toga, razgovaraj sa svojim doktorom o nekim drugim opcijama. Lexaurin, kao i vecina ostalih anksilotika, treba uzimati samo po potrebi, dakle anksiolitici nisu preventivni lekovi bas zato sto mogu dovesti do potencijanog stvaranja ovisnosti (tako da ti je psihijatrica dobro rekla da ga uzimas samo po potrebi). Kad (i ako) dodje do ovisnosti simptomi zbog kojih su se poceli uzimati se pogorsavaju i lek treba postepeno ukidati i/ili zamenjivati drugom grupom anksiolitika.

Sto se tice Demetrina (prazepam), to je isto anksiolitik, dakle deluje kao depresant na CNS (centralni nervni sistem). Kao i ostali anksiolitici, nakon duze upotrebe u vecim dozama moze dovesti do ovisnosti i stvaranja tolerancije (sto znaci potrebne su vece doze da bi se postigao neki efekat). Ne preporucuje se kontinuirano uzimanje Demetrina duze od 4 meseca. S obzirom da si zadnji put uzimala Demetrin pre godinu dana, nije nikakav problem da ga pocnes ponovo uzimati ukoliko je to lek koji ti je najvise odgovarao. Ali, pre nego sto se na to odlucis, svakako razgovaraj sa svojim doktorom.

#9 demi

demi

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 359 posts

Posted 20 January 2008 - 16:04

Hvala, Draga,

A što kažeš na ovo gore što je sunčica napisala da Demetrin izaziva ovisnost tek nakon 10 godina uzimanja?

#10 Draga

Draga

CARICA

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,921 posts

Posted 20 January 2008 - 16:08

demi, on 20 Jan 2008, 05:04 PM, said:

Hvala, Draga,

A što kažeš na ovo gore što je sunčica napisala da Demetrin izaziva ovisnost tek nakon 10 godina uzimanja?

Kazem da, koliko je meni poznato, ta informacija nije tacna. Ali isto tako kazem da sve informacije koje dobijes na forumu ili bilo gde na net-u, uvek prvo proveris sa svojim doktorom/psihijatrom.

Pozdrav i sve najbolje!

#11 suncica

suncica

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 284 posts

Posted 20 January 2008 - 21:31

Pa procitaj, pise ti na uputstvu za upotrebu ili kako se vec zove....

#12 VALLERY

VALLERY

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,334 posts

Posted 20 January 2008 - 22:53

ja demetrin uzimam godinama..ne svaki dan..po potrebi..i nekako najvise mi odgovara..ne samo sto me smiri nego nekako me i oraspolozi:)ne uspavljuje me i ne ozednuje kao helex:)ne mogu da kazem nista lose..nisam osetila nista negativno od demetrina..cak sam primetila da mi jako prija u pms-u kad mi hormoni polude:)posle toliko godina nisam dobila ovisnost..ali ponavljam uzimam ga samo po potrebi..

#13 suncica

suncica

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 284 posts

Posted 20 January 2008 - 23:48

ma da on je skroz ok za opustanje, ne uspavljuje i mozes skroz normalno da funkcionises ,ja sam ga takodje dosta dugo pila , narocito kad sam ucila dok nisam presla na ad.. A onda me je doktorica savetovala da pokusam samo sa ad. Bilo mi je jako tesko ali sad sam super , nije mi potrebno nista .. Ponekad odlomim cetvrt rivotrila cisto da me zelja mine...ali u sustini nemam potrebe za tim..

#14 Alien

Alien

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,897 posts

Posted 25 January 2008 - 08:08

Kako razliciti lekovi razlicito deluju na ljude...
Pila sam Demetrin 10 mg i pijem ga i sad, na svoju ruku, jer pokusavam da izvedem neki koktel lekova koji ce me smiriti, ali da ih ne ponavljam vise od dva-tri dana, pa tako svaki dan pijem drugi lek. Mislim, to je neka moja zamisao i ne kazem da je tacna, ali sam primetila da neki lekovi deluju (Lorazepam, na pr.) u ovakvoj kombinaciji tuti-fruti, dok donedavno nisu.
Demetrin sam uzimala ranije i pomagao mi je za nesanicu, vise ne...
Ono sto mi se kod njega ne svidja je, sto kad mu prodje dejstvo, toliko placem da je to nepodnosljivo. Slicno reagujem i na bensedin.
Preko dana ga ne pijem (pila sam ga ranije), samo poneki put uvece, ali iskreno, nikakva posebna olaksanja mi on ne donosi, samo sutra budem jos ranjivija, sto meni svakako...ne treba.

#15 suncica

suncica

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 284 posts

Posted 25 January 2008 - 08:40

da i ja sam plakala od demetrina, ali mi se nikada nije spavalo od njega . Mislim mogla sam da spavam zato sto sam se smirila i telo je od umora klonulo. Ali ne kao od leksaurina od njega moram da spoavam jer n mogu oci da drzim ovorene , ni da pricam , znaci komira me.. Kada sam jako bila anksiozna demetrin mi nije pomagao...kao da ga nisam ni pila...

#16 Alien

Alien

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,897 posts

Posted 25 January 2008 - 08:42

suncica, on 25 Jan 2008, 08:40 AM, said:

.. Kada sam jako bila anksiozna demetrin mi nije pomagao...kao da ga nisam ni pila...
Isti slucaj i sa mnom.

#17 VALLERY

VALLERY

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,334 posts

Posted 26 March 2008 - 21:33

ja imam novu terapiju..luzeta/zoloft + demetrin..terapija deluje bolje nego sto sam ocekivala..
demetrin su mi dali kao zamena za helex(anxiolitik)..jer sam se na helexa navukla..
pa posle postepeno skidanje dobila sam ovaj demetrin..

e sad..citam ja uputstvo..i tamo pise da je demetrin sedativ,a ne anxiolitik..
a ja mislim da meni treba anxiolitik..:clapping:)

i normalno..odma se upalio alarm u glavi!!!
dali ja pijem ono sto treba da pijem..??

demetrin mi deluje odlicno..isto tako i luxeta..
nisam imala panicni..nisam neuroticna..spavam normalno..
i svaki put kad ga pijem,a pila sam ga i ranije kad sam ucila,tera me da se smejem..:D)

ali i dalje se pitam..dali je demetrin sedativ ili anxiolitik?

i koja je tacno razlika izmedju sedativa i anksiolitika?
jer kad sporedim upitstvo za helexa i upotstvo za demetrina ispada da deluju potpuno isto..
ali jedan se vodi ko sedativ..a drugi ko anxiolitik..

ako neko ima odgovor na ova pitanja molila bi da mi objasni..

#18 demi

demi

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 359 posts

Posted 27 March 2008 - 23:56

Nije ti Demetrin sedativ. Možda nisi dobro pročitala. Da sad ne idem tražiti ono uputstvo i prepisati ga, uglavnom ti je on iz skupine benzodiazepina, kao i Apaurin, Lexaurin i slično.

Eto imamo istu terapiju. Zoloft i Demetrin i ja uzimam.

Pitanje: koliko često uzimaš Demetrin i koju dozu?

#19 VALLERY

VALLERY

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,334 posts

Posted 28 March 2008 - 20:45

demetrin uzimam ovako..
pola pilula ujutru i popodne..i cela pre spavanja..
to mu dodje kao 2 puta po 5 mg..i 10 mg pre spavanja..
terapija mi je ok..ne mogu da se pozalim..

samo me zbunilo to uputstvo..
u ovo mak.uputsvo pise da je blagi sedativ..
i spirit je naso na netu podatak da je sedativ..

ako ti nije tesko i ako cuvas uputstvo mozes da proveris sta pise u tvoje?

nije toliko bitno dali je sedativ ili anxiolitik..samo neka daje rezultate..sada cu da potrazim ono objasnjenje na netu pa da ga postam ovde..

Prazepam(Demetrin) ispada da je nesto kao Rivotril. Znaci antikonvulzant (protiv grceva = konvulzija), sedativ i misicni relaksant..

Sedativ doslovno znaci lek za smirenje. A anksiolitik to je lek koji deluje protiv anksioznog sindroma koga odlikuju osecaj teskobe, napetost, iracionalan strah, dusevni nemir.

ovo gore je Spirit iskopao za demetrina..

u moje uputstvo pise da je blagi sedativ koji ublazava strah i napetost,konfliktne situacije,tahikardiju,mucninu,hiperventilaciju,depresivno raspolozenje itd..

meni ovo odgovara jer imam sve ove simptome..nije da se zalim..:clapping:

e sad..isto ovo pise i u uputstvo za helex..samo za njega pise da je anxiolitik..

pa mi dilema bila sta je sedativ a sta je anxiolitik..jer po ovo sto mogu da procitam dodje mu kao jedno isto..samo je drugi hemiski sastav..

#20 demi

demi

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 359 posts

Posted 28 March 2008 - 21:05

DEMETRIN je lijek iz grupe benzodiazepina i osnovna dejstva su mu ista kao i kod drugih benzodiazepina. On ublažava i odstranjuje stanje straha i napetosti, koja mogu da nastupe uslijed konfliktnih situacija. Povoljno utiče na psihički uslovljene organske poremećaje, kao i na psihičke popratne pojave različitih oboljenja (npr gastrointestinalnom traktu ili kardiovaskularnom sistemu). Demetrin doprinosi da se normalizuje poremećen ritam spavanja, poboljšava raspoloženje i radnu sposobnost.

Demetrin spada u grupu benzodiazepina sa dugim djelovanjem. Ima izrazito anksiolitičko dejstvo dok je hipnotičko i mirorelaksantno dejstvo znatno slabije izraženo. Zbog takvog svog profila pogodan je u terapiji anksioznosti ambulantnih pacijenata koji u toku liječenja i dalje obavljaju svoje uobičajene djelatnosti.

Vidiš, nije sedativ. Da je tako odmah bi zaspala kad ga uzmeš. Mene ne uspavljuje već me stvarno dovede u normalu da mogu razmišljati i stanje stabilnosti.

Ja ga uzimam po potrebi.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users