Jump to content

* * * - - 2 votes

Trebaju mi saveti

• Please log in to reply
37 replies to this topic

#21 kejti

kejti

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 85 posts

Posted 09 June 2018 - 19:57

Jesam, ali kao sto rekoh, odmah okrenu pricu na to da sam nezahvalna, i da budem srecna sto imam sta da jedem. Nisu introspektivni i lako etiketiraju, svako pominjanje psih.tegoba dobija zig - ludilo.

#22 kejti

kejti

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 85 posts

Posted 09 June 2018 - 20:15

Htela sam da napisem da sam cesto magnet za labilne osobe koje u meni nailaze na oslonac, razumevanje, godinama sam pomagala raznim ljudima, resavala im probleme, slusala ih, bila iskren prijatelj. Ti odnosi su uglavnom takvi da se ja ne zalim vec trazim resenje problema, iznalazim pozitivan stav i pristup situaciji. I do sad je sve sljakalo, ne zalim se, moze se reci da me ljudi jesu koristili pa sutali nakon toga, ali opet - moja odgovornost sto sam dopustila i ne kajem se, bila sam u stanju to da podnesem.

Stvar je sto sve sto je mene ikad mucilo je spakovano u veliku kutiju koju otvaram samo kad sam sama. I ta kutija je prepuna cudesa i sad su pocela da izlaze, poslednjih par meseci. Ne kazem da cu da eksplodiram, vise sam tuzna sto najzad shvatam koliko sam sve vreme sama i koliko sam odbijala to da prihvatim. Vecito tudja kanta za otpad, tudja ostava za nesrecu. Isrpe svu radost iz mene, i kad se oporave, odu, puni energije.

#23 archaic_tiger

archaic_tiger

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,038 posts

Posted 09 June 2018 - 20:21

Jaoooj,znaaam,veruj mi da sve znam,Kejti...To ti je ono kad nesvesno i nenamerno dozvoliš ljudima oko sebe da počnu da te uzimaju zdravo za gotovo :( I to im dozvoliš nekako postepeno,neprimetno,onako malo-pomalo...Prosto se nekako desi a da ni ti sama ne znaš kako je do toga došlo.

#24 kejti

kejti

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 85 posts

Posted 09 June 2018 - 20:29

Da, bas to. Verujem da razumes onda.

Najveci samar mi je bio raskid od strane tog momka, njemu sam se skroz otvorila i mislila sam da cemo ostati ceo zivot zajedno. Dao mi je milion obecanja da hocemo. Ostavio me na kraju putem mejla, i nestao iz mog zivota. Njemu sam jos i zahvalna jer imam lepe uspomene, plus - lekcija da otpustim kontrolu nad nekontrolisanim. Trudim se da oprostim, svaki dan se trudim.

#25 pablo

pablo

Napredni član

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 292 posts

Posted 09 June 2018 - 21:48

Idi malo u crkvu na vecermje sluzbe, slusaj crkveno pojanje popova, ili se uclani u neko kulturno umetnicko drustvo igraj, cak mozes da odes i na sastanka Anonimnih Alkoholicara, u drustvu radosnijih ljudi, ili setaj malo prirodom sa nekim svaki dan po nekoliko kilometara izduvaj mozak od te nauke i fakulteta, to te sve nista nekosta, a off the record je. Neznam to mi je sve palo na pamet sto mogu da ti predlozim, ili nadji posao.

#26 kejti

kejti

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 85 posts

Posted 10 June 2018 - 07:50

Isla sam u crkvu povremeno, okej mi je to ali nisam redovna niti sam tradicionalni vernik.

Sto se tice aktivnosti, trcim/setam skoro svako vece po par km i to mi dosta pomaze, izmorim se, drzim telo u kondiciji i lakse zaspim.

E pa vi onda vidite kad pored svih metoda i dalje ne mogu da budem srecna. Vise se osecam kao robot.

Ne znam je li apatija odvojena od depresije ili samo jedna njena manifestacija? Posto problema sa ishranom i snom - nemam.

#27 pogresna

pogresna

gospodža

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,874 posts

Posted 10 June 2018 - 09:51

Evo sad Kejti, kad čitam šta sve radiš i čime se baviš, sve je to ok ali da li ti uživaš u tim aktivnostima, ili šta bi ti volela da radiš sad u ovom periodu a da ti pruži neko zadovoljstvo..?

Kod depresije obično mora da se pojavi i neki fiziološki problem, tipa nesanica - preterano spavanje, gubitak apetita - prejedanje, problemi sa varenjem - dijareja, glavobolje koje ne prolaze od uobičajenih lekova za to, itd....
Tako da mislim da ti još nisi baš u pravoj depresiji, i da bi ti možda najbolja pomoć bila u vidu neke psihoterapije, da malo ''prepakuješ'' svoj način razmišljanja, znači bez nekih antidepresiva, mada ovo kažem samo okvirno, niko ovde nije doktor, zato i ohrabrujemo ljude da se obrate stručnom licu :)

#28 ruzza

ruzza

CAR

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,284 posts

Posted 10 June 2018 - 10:19

View Postkejti, on 10 June 2018 - 07:50 , said:

Isla sam u crkvu povremeno, okej mi je to ali nisam redovna niti sam tradicionalni vernik.

Sto se tice aktivnosti, trcim/setam skoro svako vece po par km i to mi dosta pomaze, izmorim se, drzim telo u kondiciji i lakse zaspim.

E pa vi onda vidite kad pored svih metoda i dalje ne mogu da budem srecna. Vise se osecam kao robot.

Ne znam je li apatija odvojena od depresije ili samo jedna njena manifestacija? Posto problema sa ishranom i snom - nemam.

draga Kejti, ako smem ja bih ti preporucila da pogledas jedan film koji govori o ljudskoj potrazi za srecom, film je rezirao ruski reziser Aleksej Balabanov, a zove se "Hocu i ja" ili evo link: https://www.imdb.com..._=nm_flmg_dr_1.
Mozda ti pomogne da razmmislis sta je to sto mi u zivotu trazimo i vredi li to traziti. Mozda ti vec imas sve sto ti je potrebno samo neumes da s tim zivis. Tako je manjevise kod svih nas, uglavnom se brinemo oko onoga sto nemamo, a retko stanemo da se sami sa sobom pomirimo i sagledamo ono sto vec imamo... Zelim ti da budes srecnija u svakom slucaju...

#29 kejti

kejti

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 85 posts

Posted 10 June 2018 - 11:51

^^ Bila sam u pravoj depresiji kao tinejdžer, uz insomniju, prejedanje itd. Izvukla sam se uz ogroman trud, sama.

Imala sam priliku da me "analizira" jedan psihijatar (ne kao klijenta već mimo toga) i ona je zakljucila da sam neki specifican tip licnosti koji radi stvari na svoj nacin, natprosecno inteligentna i visoko asertivna. E sad, ta njena analiza je bila spoljna mada mi deluje da je jako profesionalna zena. Rekla mi je i da moram ekspresivnije da izrazavam emocije.

Pitate me u cemu uzivam, to je stvar, odlicno pitanje. Sve te aktivnosti u poslednje vreme radim jer znam da ako prekinem, razmisljacu i analizirati u jos vecoj meri i da to ne vodi nikud. Ali da uzivam, ne. Uzivam u samoci, kad gledam seriju/film, pijem kafu, kad se kupam u moru i sl. To mi istinski puni baterije.

Nedostaje mi drustvo. Ljubav, prijatelj. Dovoljna mi je jedna osoba makar. Sve to fali.

Hvala Ruzzo na predlogu za film, pogledacu. Gledam motivacione videe i prijaju mi jako.

Mislim da je apatija usko povezana sa tim raskidom, ali nije normalno da toliko dugo traje proces oporavka.

I da, prosla sam kroz 2017.vise stresova, porodicnih, zdravstvenih, i onda od stresa je krenulo zdravlje da mi se narusava, i sad vec imam neke probleme koji ce izgleda rezultirati operacijom. Verovatno me sve to stiglo, ne znam, mada kad su se javili jos sam se mentalno borila da ne tonem, a sad mi sve nekako ravno... Pf.

#30 pogresna

pogresna

gospodža

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,874 posts

Posted 10 June 2018 - 17:15

Pa ok, otprilike mi je jasno, mislim da ta emotivna zaravnjenost dođe kao posledica odbrane od negativnih emocija, previše je straha, tuge, ljutnje, konfuzije, tvoj svesni deo se bori protiv toga tako što potiskuje, to je efikasan metod ali ima tu jedan problem, ti potiskuješ s jedne strane, a on se ispolji ne nekoj drugoj, kroz nešto drugo :(
Mislim, može tako jedno vreme, ali ne zadugo, vidiš i sama - nešto mora da se menja...

Nimalo ti nije lako, imaš borbu na više strana, prezahtevni roditelji perfekcionisti, patnja za tim momkom, nedostatak pravih prijatelja, obaveze oko završetka školovanja i posao i veliki strah od samostalnog života, sve to treba svariti nekako a da pri tom ne odeš u još gore stanje...
Nešto sad mislim da tebi ne trebaju nove aktivnosti, možda ti je potrebno da odbaciš sve što ti ne pruža nikakvo zadovoljstvo, što radiš mehanički po navici ili da se iscpljuješ, možda je to previše za tebe u ovom momentu... radi samo ono što je potrebno, mislim na te ispite što su ti ostali, i daj sebi malo više oduška, budi blaga prema sebi...
Nemaš ništa od toga da se još više pritiskaš, to ti je verovatno nasleđeno ponašanje od roditelja koji su prezahteni i perfekcionisti, to je njihov sistem vrednosti, a ti moraš da napraviš sopstveni, ali da ne bude baziran na tome da dobiješ odobravanje s njihove strane iako si još uvek ''pod njihovim krovom''  :)
Šta ti misliš?

#31 kejti

kejti

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 85 posts

Posted 15 June 2018 - 12:10

Uzela sam par dana da razmislim o svemu, ucim, isla sam da trazim stan za sebe, preselicu se.

I dalje nisam najveselija ali polako uvidjam da je to samo jedna epizoda a da zivot ipak jeste dar i da moram da iznadjem snage da ga prozivim do maksimuma na lep i kvalitetan nacin.

Ne znam sta da vam kazem sem hvala, pogresna mi je dala odlicne savete i vidi se da iz dobre namere pise i to mi znaci vise nego konkretna pomoc. Takodje ljudi koji su se javili na PP, sad tek vidim poruke, hvala i vama.

Zamislila sam ovan period kao proces gusenice koja ne zna da ce postati leptir. Gledacu stvari na taj nacin i steci veru u to da se sve desava s razlogom i da je zivot vredan zivljenja. Hvala ljudi.

#32 kejti

kejti

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 85 posts

Posted 15 June 2018 - 12:27

"Dobra" stvar je sto me je gubljenje fizickog zdravlja trglo, jak duh drzi telo i cim je to krenulo da se urusava, krenulo je i fizicki. Tako da nema zezanja.

Drzi me nada da cu se preseliti, snasla sam se nekako za novac, pa cu i posao naci cim predjem u svoj stan. Onda bih mogla otici i privatno na razgovor, nadam se.

#33 Ank

Ank

MOSSAD

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 841 posts

Posted 15 June 2018 - 17:33

Kejti, ako ti nesto znaci, ja sam prebrodio raskid sa djevojkom s kojom sam bio 5 godina, i ona se meni klela u ljubav i govorila da joj je to najveca svetinja. A sto se tice odnosa sa porodicom i sredinom, tu sam tek doticao dno, ali sam sve nekako prebrodio. A ti si pametnija od mene i nemas psihozu, koliko ja mogu da osjetim. Tako da te mogu ohrabriti mojim jakim utiskom da ces se polako ali sigurno izvuci iz toga.

#34 kejti

kejti

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 85 posts

Posted 15 June 2018 - 19:46

Hvala ti.

Mogu zamisliti kako ti je (bilo). Nemam psihozu ali svejedno, razumemo se. Bice sve okej, stvarno verujem, a i mora biti, ne sme drugacije.

#35 kejti

kejti

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 85 posts

Posted 11 July 2018 - 10:22

*
POPULAR

Da vam se javim s malim apdejtom, uspela sam poloziti jedan ispit, jos jedan i gotov fakultet. Proslo me je ono stanje, trudim se da organizujem dan, doslo je do poboljasanja i na drugim poljima. Pricala sam otvoreno sa roditeljima.

Nadam se da ste i vi bolje i jos jednom hvala sto ste mi se nasli u mentalnoj krizi. :)

#36 Jefimija30

Jefimija30

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 94 posts

Posted 12 July 2018 - 05:57

View Postkejti, on 09 June 2018 - 19:13 , said:

Ucim i dacu ih uskoro, pocela sam pre nekih mesec dana bas studiozno da ucim, pre toga sam samo gledala u knjigu. Imam neke izvore prihoda mimo studija, ali nedovoljno da placam privatnog terapeuta i da se izdrzavam.

Studiram drustveni fakultet, vezano za drzavnu upravu i imam sanse da se zaposlim u istoj, tako da ne smem da imam nikakve mrlje na papiru. Sto se tice tog dela, pouzdana sam osoba i drugi me dozivljavaju profesionalno.

Nekako, ne brinem toliko da li cu zavrsiti, hocu do oktobra svakako, jer sam se trgla na tom polju, ali me brine psihicko stanje, zaista. Po prvi put sam prestravljena i nije mi ni jasno zbog cega imam takav poriv da me nema. Moram reci da mi se najbolja prijateljica samoubila i da sam to dozivela jako tesko i o tome nemam s kim da pricam, buduci da su oko mene svi vrlo logicni, pragmaticni i izbegavaju "teske" teme. Toliko. To je bilo pre par godina ali ne prodje dan da mi ne nedostaje.

Draga, niko neće znati za tvoju bolest, jer je to lekarska tajna...niko ne može bez sudskog naloga da gleda tvoj karton...a i depresija nije razlog da ne dobiješ posao negde. Danas svaki drugi ima depresiju.

#37 ruzza

ruzza

CAR

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,284 posts

Posted 12 July 2018 - 06:44

View Postkejti, on 11 July 2018 - 10:22 , said:

Da vam se javim s malim apdejtom, uspela sam poloziti jedan ispit, jos jedan i gotov fakultet. Proslo me je ono stanje, trudim se da organizujem dan, doslo je do poboljasanja i na drugim poljima. Pricala sam otvoreno sa roditeljima.

Nadam se da ste i vi bolje i jos jednom hvala sto ste mi se nasli u mentalnoj krizi. :)

bravo!!! samo tako napred!!! ti si sama sebi najbolji lek, tako uvek ispadne, tako je ustvari za sve nas ali tesko prihvatamo... bravo i samo napred!!!

#38 Ank

Ank

MOSSAD

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 841 posts

Posted 14 July 2018 - 11:20

View Postkejti, on 11 July 2018 - 10:22 , said:

Jako mi je drago, velika je stvar to sto uspjesno studiras. I to sto su te prosle tegobe i sto uspjesno organizujes zivot i razgovaras sa roditeljima, sve je to sjajno. Zelim ti napredak i na svim drugim poljima.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users