Jump to content

- - - - -

Želja Za Lošim Stanjem

• Please log in to reply
6 replies to this topic

#1 pera080

pera080

Baby

• Beginners
  • Pip
  • 10 posts

Posted 02 January 2019 - 14:25

Pozdrav svima na forumu, naime dugo već se borim sa graničnim poremećajem ličnosti ali sam se u medjuvremenu nekako navikao da živim sa time i naučio sam kako da se ponašam (imam problem 6 godina već, te se taj boljitak nije dogodio brzo). E sad, do negde maja 2018. sam bio na lekovima nakon čega sam odlučio da prestanem sa konzumacijom istih, jer je depresija nekako nestala ili je postala relativno slaba.  Tudio sam se da ostale probleme koje uz to idu, a u opisu su dijagnoze, rešavam samostalno, što kroz savetovanje, internet, meditaciju i ostale metode. Sada mi se javila želja da ponovo budem depresivan kao onda, da ponovo želim da se ubijem. Valjda je to toliko dugo bilo deo mene, da sam nekako lakše funkcionisao kada me nije bilo briga hoću li biti živ ili mrtav. Sad tog osećaja nema u mom životu i ja prosto ne znam kako da se ponašam. Ostali parametri dijagnoze su još uvek prisutni, ali nema te konstantne depresije i nekako kao da fali deo mene. Razumem da će masa vas reći "Svaka čast, voleo bih da sam na tvom mestu, dobro ti je", ali ne želim da me pogrešno shvati bilo ko. Drago mi je da mi je bolje, ali opet sa druge strane mi nije to to. Imate li neki savet, a da nije "ćuti i uživaj". Hvala.

Edited by maza, 02 January 2019 - 14:55 .
Slovo "Ž"

#2 celofan

celofan

Telling it like it is since forever

• Banned
  • PipPipPipPipPip
  • 281 posts

Posted 02 January 2019 - 14:59

Klasican problem,patio si neko vreme od depresije i nekako izgradio svoju licnost i identitet oko nje ili barem sa njom.Zato je bitna stvar ne idenifikovati se sa dijagnozom,mada je to po mom misljenu dosta tesko da se postigne,i vise ide podsvesno nekako.Uglavnom,ovo se svakom desava,a narocito ljudima koji imaju BPD kao sto ti imas,gde je bitna karakteristika upravo ta "nejasna slika o sebi".Savetujem ti da u sledecih godinu dana,naravno ukoliko nisi depresivan i imas ostale uslove,radis na usmeravanju svoje licnosti i nekom "pronalazenju sebe" kroz posao,drustvo,hobije,svakodnevne rutine i kvalitetno trosenje slobodnog vremena.Savetujem ti i intenzivnu psihoterapiju uz sve ovo da bi te to ustremilo i da bi vise otkrio o sebi.I da budes konstantan u svojim naporima da se definises i oblikujes koliko toliko.

#3 Hyperdrive

Hyperdrive

Banana.

• Tech Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,442 posts

Posted 02 January 2019 - 16:02

Celofan, pusti uvek prvo nas graničare da pričamo o sebi. :P Molim te. Svi vi znate teoriju, mi znamo praksu, jer smo je iskusili na svojoj grbači.

Za početak, dobro nam došao pera080! :)

Na prvu loptu...

1. Psihoterapija ide PRE okončanja procesa nalaženja sebe, jer u s*ebanom stanju to nismo sposobni da uradimo. Takođe, možemo da se vežemo za nebitne stvari, mislimo da je to to i da skrenemo sa tog puta. Been there, done that.

2. Prestanak terapije svojom voljom je donekle greška, jer smo obično distimični do neke mere, a to se DUGO ispravlja. Ako si dugo patio od simptoma graničnog, šanse su i da su ti amigdale isuviše reaktivne, to je tzv. psihološka povreda. Svakodnevnim rečnikom, preosetljivost.

3. Mi koji smo prošli to znamo da nije "bravo, svaka čast", već samo način da muku, bes, nepoverenje, strah od nepoznatog itd. ne izneseš na površinu. Stisneš se i trpiš.

Moje je trajalo 6+ godina, taj proces oporavka, ali je ubrzan tek pošto je depra dostigla zastrašujuć nivo. No, tih 6+ godina sam imala psihoterapeuta. Kad radimo bez njega/nje, znamo da isuviše tapšemo sami sebe po ramenu. Treće lice nas neće uljuljkivati.

P.S. Svaka čast. Ovo je tema koju sam već mesecima želela da otvorim, ali nisam ni znala kako tome da pristupim, a da ne uvredim ljude koji imaju "samo" povrtatnu depru.

#4 plavo

plavo

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 445 posts

Posted 02 January 2019 - 16:04

...

#5 borderija

borderija

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,114 posts

Posted 02 January 2019 - 16:16

Dobro dosao. :)
Trenutno nemam nista pametno dakazem. Evo Hyp je ponesto objasnila ;)

#6 pera080

pera080

Baby

• Beginners
  • Pip
  • 10 posts

Posted 02 January 2019 - 17:44

Hvala na savetima celofan i Hyperdrive.

Naime, ja uvek imam mogucnost da se vratim na psihoterapiju jer sam svakako jos uvek pacijent ustanove, samo sam prestao da se pojavljujem, tako da je to uvek jedna od opcija.
E sad, nisam vise u onako losem stanju kao tada, da kad bih otisao. Mozda bi mi u neku ruku i bilo glupo jer mi svi ostali problemi koji su ostali deluju kao nesto sto se zapravo lako resava ili nije potrebna pomoc strucnog lica.
Dok sam posecivao, bilo je zaista potrebno, jer em sto me peglala depra 24/7, pokusavao sam i da se ubijem. Sad sve sto nije to mi deluje manje vazno, u smislu nedovoljno ozbiljna stvar da bi zahtevalo strucnu pomoc.

Uspeo sam nekako da se zatrpam poslom i obavezama i da nekako drzim to sve pod kontrolom. Naucio sam sta mi smeta pa mogu nekada ljudima da kazem kako da se ponasaju, sta mi prija ili ne, tako da imam donekle jasnu sliku o tome sta mi stvara problem.

Jedino sto se sada osecam kao da sam izgubio deo sebe otkad je ta depresija nestala ili je bar prisutna u zanemarivo malim kolicinama. Ipak je to bilo nesto sto je samo moje i nicije vise. Sad sam mozda kao i svi ostali, "zdravi", a ne znam koliko mi se to svidja. Vise sam voleo da budem na ovoj strani. Ako ovo uopste i ima smisla sto pricam :blink:

#7 celofan

celofan

Telling it like it is since forever

• Banned
  • PipPipPipPipPip
  • 281 posts

Posted 02 January 2019 - 21:16

Hyper,stvarno nemam dijanozu BPD i ne mogu reci da znam kako je imati ga kad ne znam da li ga imam uopste,al sumnjam na BPD

Pero,ima smisla,mislim da te jos vuce to staro Ja,al nadam se da ces kako ti bude bilo bolje ispuniti tu prazninu nekim zdravijim elementima i da ces se pronaci u necem lepsem nego u slici depresivnog lika.Poslusaj savete od Hyper,ona je dobro upucena u problematiku BPD

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users