Jump to content

* * * * * 1 votes

Kome ste sve u životu oprostili,a kome ne biste nikada?

zivot oprostaj sudbina emocije gorcina

• Please log in to reply
19 replies to this topic

#1 archaic_tiger

archaic_tiger

Danger On the Road

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,588 posts

Posted 08 June 2018 - 14:58

Većina depresivnih osoba veoma često ima običaj da se kaje zbog određenih loših ili nekorektnih postupaka prema drugim ljudima. Neki od tih ljudi su nam oprostili,a neki bogami i nisu...Međutim,da li vam se dešavalo i to da se-u paklu i agoniji svih onih psihičkih poteškoća koje su vas zadesile-neki ljudi (svesno ili nesvesno) ogreše o vas same?

Kome od tih ljudi ste oprostili i šta vas je tačno na to motivisalo? Isto tako,postoje li-izuzev onih kojima ste oprostili i prešli preko određenih stvari-i oni kojima to ne biste nikada?

Let's talk!!!

#2 Ank

Ank

CAR

• Banned
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,098 posts

Posted 08 June 2018 - 15:50

Oprostio sam ocu, sto je cio zivot bio grub prema meni i nikad mi nije posvetio paznju. On misli da odgajati djecu znaci rmbaciti po dva-tri posla da bi imao dovoljno za hranu i ostalo. A nikad se nije sjetio da me upise da treniram neki sport; takodje sam bio talentovan za likovnu umjetnost - nije mu palo na pamet da mi pomogne da razvijem taj talenat; bio je galamdzija citavog zivota, najmanju sitnicu nije rjesavao bez galame, a ponekad je i tukao majku i sta sve ne. Kad mi se bolest pogorsala, on me samo kinjio kako sam pijandura i vrijedjao me na toj osnovi, ne pomazuci mi da se borim protiv bolesti - samo me je ispratio u ustanovu gdje se lijece najtezi bolesnici i obisao me jednom za dva mjeseca. Sve mu oprastam i krivicu svaljujem na sebe.
Mladjoj sestri sam oprostio sto me je izvrijedjala - vec sam o tome pisao na drugom topicu, jednostavno nije znala u kakvom sam zaista stanju jer sam u tom momentu bio u inostranstvu. Ali starijoj sestri necu da oprostim, ona je bila tu, obilazila me, a onda je podrska krenula da slabi (sa njene strane) kada sam poslije godinu dana dao otkaz na poslu. A morao sam, cak sam pravo odatle otisao na kliniku, bio hospitalizovan zbog tog ogromnog stresa koji se gomilao godinu dana. Bivala je sve hladnija dok jednog dana kad smo otisli do nje nije rekla: ti moras da smrsas i nadjes posao - kad ja radim, a imam bolest (stitna zlijezda), onda mozes i ti. I ona poredi da je jednako imati problem sa stitnom zlijezdom i raditi i imati jaku psihozu, biti na jakoj terapiji i raditi. A plus ona radi privatno, za sebe i ponekad pomogne suprugu oko njegovog posla - takav posao nije ni tezak ni stresan. I onda je u jednom periodu kad sam ja pio, dosla kod nas i krenula da me vrijedja, a mozete pretpostaviti u kakvom sam stanju bio sa jakom terapijom, poslije boce vina. Dosla je i sa ulaza krenula da me vrijedja, da galami na mene, a onda sam ja ustao i nema cime je nisam nazvao. A ona ko iz topa - "zovite policiju, sta cekate?!" onda sam je istjeraao iz kuce, a moji su sve svalili na mene.
To se vremenom utisalo, ona je prestala da dolazi kod nas, a i ja kod nje. Ne da mi ni da vidim djecu, da ih pusti ispred ulaza zgrade samo da ih zagrlim i poljubim.  2-3 puta sam od tada bivao hospitalizovan, na kilometar od njene zgrade, nikad me nije obisla, nazvala, poslala poruku; pitala je kao roditelje za mene. E, njoj necu da oprostim, i kad sjutra stari budu umirali, ne treba mi ni tada, nek bude na svom mjestu, a ja cu na svom.
Takodje, svim bivsim drugarima koje je bilo briga za mene kad sam bio u teskom stanju necu da to oprostim. Jedan je cak imao obraza da me zove da me pita moze li mu moj zet pomoci oko posla, rade srodne poslove, samo sam mu rekao da mu ja tu ne mogu nista pomoci, i nije se vise javljao.

#3 maza

maza

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 699 posts

Posted 08 June 2018 - 16:01

*
POPULAR

Da nisam oprostila, pojelo bi me. Šta sam oprostila, zbog sebe sam oprostila, pravo da vam kažem.

#4 WANNABE

WANNABE

gabrijelin rob

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,638 posts

Posted 08 June 2018 - 16:44

mene su neki nevaspitani ljudi gurnuli u psihozu svojim hinje prikrivenim neprijateljskim ponasanjem
svakako bi nesto drugo trigerovalo da nisu oni ali eto ipak su oni jer su takvi
i nisam im to oprostio do dan danas
jer pouzdano znam da su ostali isti onakvi nevaspitani drkosi
da su se promenili i odrasli svakako bih im oprostio

u poredjenju s ovim sve drugo su stvari preko kojih samo prelazim

#5 mailer-daemon

mailer-daemon

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,217 posts

Posted 08 June 2018 - 17:43

Kada zbrojim, oprostio sam ama baš svima. Zašto? Zbog sebe.

Jako često razmišljam da i oni koji su me povrijedili ne bi to učinili da i sami nisu imali usrane živote.

#6 Hyperdrive

Hyperdrive

Bouncing off the ceiling

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,833 posts

Posted 08 June 2018 - 18:20

Mislim da na kraju svima praštam. Ne znam. Nisam ja za filozofiju, hoću kolače.

#7 Cicina gazdarica

Cicina gazdarica

AKTIVNI SLUŠALAC FORUMA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,198 posts

Posted 09 June 2018 - 12:42

Ne mogu da oprostim onoj šefovici zbog mobinga..smejala se dok sam ja plakala..Ne mogu da oprostim što mi je tada samopouzdanje bilo -1, što sam psihički tonula zbog nje.

#8 pablo

pablo

Napredni član

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 390 posts

Posted 09 June 2018 - 14:34

Meni je tesko da oprostim roditeljima, mislim donekle sam im oprostio ali ipak osecam neku netrpeljivost pomesanu sa ljubavlju i mrznjom.
Isto tako tesko mi je da oprostim nekim mojim bivsim devojkama i kolegama na poslu.

#9 Aleks81

Aleks81

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 339 posts

Posted 10 June 2018 - 21:38

View Postmailer-daemon, on 08 June 2018 - 17:43 , said:

Kada zbrojim, oprostio sam ama baš svima. Zašto? Zbog sebe.

Jako često razmišljam da i oni koji su me povrijedili ne bi to učinili da i sami nisu imali usrane živote.

Ja ovo pokusavam. Nekima sam i oprostio. Rece mi psiholog da se ne moze napred ako se ne oprosti. Konkretnije, dok se ne oprosti bes i ljutnja su u nasoj psihi, a oni smetaju u pokusaju da krenemo napred. Kada sam mu rekao da ne mogu nekima da oprostim rece mi da oprostim za pocetak formalno sve dok ne uspem za stvarno. I tako...odem u crkvu, zapalim svecu i kazem da oprastam tom i tom. Pokusavam....

#10 Ina81

Ina81

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 122 posts

Posted 13 June 2018 - 06:15

lepo su gore napisali,trebalo bi da oprastamo samo zbog nas samih.Oprostila sam mnogima i opet bih to ucinila.Oprostaj nece izbrisati sve ruzno,ali svakako pomaze.

#11 slepi putnik

slepi putnik

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,030 posts

Posted 13 June 2018 - 22:48

Sve me manje pogadjaju stvari, pa je sve manje prostora za oprastanje.

#12 ᑥᗗᕫᗗ ᐐᘓᗽᔛᙽ

ᑥᗗᕫᗗ ᐐᘓᗽᔛᙽ

Matora

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,773 posts

Posted 14 June 2018 - 14:06

Kod mene zavisi ŠTA je u pitanju a ne KO. Ja sam inače talentovana da promenim mišljenje o osobi u milisekundi.

#13 Ina81

Ina81

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 122 posts

Posted 14 June 2018 - 19:57

„Jer ako opraštate ljudima grehe njihove, oprostiće i vama Otac vaš nebeski"
pa ko je relogiozan, ali i ko nije..sta znam.

#14 slepi putnik

slepi putnik

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,030 posts

Posted 14 June 2018 - 20:43

Oprastanje je nemoguce bez razumevanja, a razumeti nesto sto vam je pricinilo neizreciv bol podrazumeva svakodnevno ucenje. Oprostaj je lekovit za onoga ko oprasta, ali to je samo kruna rada na sebi.

#15 mailer-daemon

mailer-daemon

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,217 posts

Posted 15 June 2018 - 10:02

Ispadne da sam okrunjen :lol:

#16 Rodja

Rodja

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 624 posts

Posted 16 June 2018 - 19:09

Teško praštam one kvarne, sitne uvrede. U stanju sam da izgubim i najboljeg prijatelja vrlo brzo, ako me iznervira nekim kurvinjskim postupkom.

#17 archaic_tiger

archaic_tiger

Danger On the Road

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,588 posts

Posted 16 June 2018 - 19:12

QQ,vrlo slično važi i za mene...Šta je to sa nama pa smo tolika zlopamtila od ljudi :mellow2: Šta nas je to učinilo takvima,kako smo takvi postali...

Neretko se zapitam.

#18 Rodja

Rodja

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 624 posts

Posted 16 June 2018 - 19:41

Možda smo 'samo' sujetni :lol:  Ili smo preosetljivi / netolerantni na tuđe ''šale''.

#19 maza

maza

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 699 posts

Posted 16 June 2018 - 19:54

View PostRodja, on 16 June 2018 - 19:09 , said:

Teško praštam one kvarne, sitne uvrede. U stanju sam da izgubim i najboljeg prijatelja vrlo brzo, ako me iznervira nekim kurvinjskim postupkom.

Ðavo se i krije u sitnicama.

#20 atina

atina

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,404 posts

Posted 17 June 2018 - 11:18

View PostRodja, on 16 June 2018 - 19:09 , said:

Slazem se, dobro receno.

Ipak, ako gledam u globalu, oprostila sam svima ili bar vecini..Sto kaze neki tweet - oprastam k'o 10 svestenika i 10 bogova :D.
Medjutim, pitam se je li trebalo da budem toliko tolerantna i toliko oprastam jer ljudi to zloupotrebljavaju da bi te dalje
magarcili ili sta vec..u poslednje vreme se bas to cesto pitam.
Na kraju krajeva, uvek se setim jedne lepe recenice - ne oprastam ja tebi zato sto ti zasluzujes oprostaj
nego sto ja zasluzujem mir.

Also tagged with zivot, oprostaj, sudbina, emocije, gorcina

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users