Jump to content

DOPAMIN i sve o dopaminu

dopamin neurotransmiter motivacija

• Please log in to reply
19 replies to this topic

#1 ĐeneĐene

ĐeneĐene

think less feel more

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,554 posts

Posted 08 December 2016 - 08:17

http://smartdrugsmar...de-74-dopamine/

u ovom podcastu jedan američki profesor i naučnik govori o funkciji dopamina u našem mentalnom zdravlju

nasuprot uvreženom mišljenju dopamin nije molekul zadovoljstva jer postoji razlika između 'željenja' i 'uživanja'
dopamin više deluje na to 'željenje' nego na 'uživanje'
drugim rečima on je motivator
on nam pomaže da radimo stvari koje zahtevaju napor sa naše strane

manjak dopamina izaziva stanje koje možemo nazvati lenjošću zamorom i nedostatkom energije
na suprotnoj strani su oni koji imaju višak dopamina za koje možemo reći da su previše skloni riziku (kao manična faza bipolara)

antipsihotici negativno utiču na željenje
istraživali su ovaj fenomen na miševima tako što su im dali antagonist dopamina i davali im da biraju između onog kotura koji oni inače rado vrte ili između zašećerene vode
i naravno miševi koji su dobijali antagonist su birali da se ne izlažu ikakvom naporu već da se nalokaju tog šećera

ssri ne utiču na jačanje motivacije
ako išta utiču negativno na motivaciju

i naravno na kraju se postavlja pitanje kako lečiti motivacionu anhedoniju?
jedini lek koji ovo radi danas je BUPROPION tj wellbutrin
donekle se stvar može popraviti prekursorima dopamina a to su aminokiselina L-TIROZIN i supstanca koja se daje obolelima od alchajmera a zove se LEVODOPA iliti L-DOPA koja se može naći u biljci mucuna pruriens
međutim regulisanje dopamina na prirodan način ima svoje limite zbog saturacije enzima koji stvaraju dopamin

#2 Aruena

Aruena

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,960 posts

Posted 08 December 2016 - 09:14

Ima još jedna biljka iz koje se dobija supstanca koja diže dopamin, a to je kokain. :)
To je čist dopaminski agonist, a mislim da su i smeća tipa amfetamini isto.
Kao i Ritalin (zovu ga sintetički kokain).

A od lekova, dopaminski agonist je Abilify (parcijalni dopaminski agonist na receptoru D2), a i dopaminski antagonist na nekom drugom receptoru.

Mislim da nema dop. agonista jer su to stimulativi i oni ne deluju baš dobro na mozak, posle redovne upotrebe.

#3 ĐeneĐene

ĐeneĐene

think less feel more

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,554 posts

Posted 08 December 2016 - 09:21

dobro to je tako ako se uključe u priču i receptori
ali ako pričamo o transmiterima onda je ovako kako je objasnio profesor a ja preneo

#4 Emanuil

Emanuil

Све за Христа, Христа ни за шта!

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,329 posts

Posted 08 December 2016 - 09:27

Tubi,hvala za site. Odličan je!

#5 ĐeneĐene

ĐeneĐene

think less feel more

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,554 posts

Posted 08 December 2016 - 09:29

da baš je genijalan... :)

#6 serafim

serafim

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 969 posts

Posted 08 December 2016 - 11:26

Najbolji opis funkcije dopamina na nasem jeziku sam nasao ovde: http://www.doktoronl...nosenje-odluka/

Inace najpotentniji legalni dizac dopamina je dostinex (kabergolin). Imao sam prilike iz prve ruke gledati sta taj lek i dopamin naprave od coveka. Sve cesce se taj lek zloupotrebljava u bilderskim krugovima.

#7 ĐeneĐene

ĐeneĐene

think less feel more

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,554 posts

Posted 08 December 2016 - 11:33

to je agonist receptora (dakle menja prirodni dopamin) samo da napomenem

#8 Emanuil

Emanuil

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,329 posts

Posted 09 December 2016 - 20:12

Kako da promenim ovu anhedoniju? Kud sam prirodno lenj, tud me snašla anhedonija. Ah, dopamine, aktiviraj se. Sve me mrzi. Čak i kad mi se piški, trpim dok ne postane hitno.

#9 ĐeneĐene

ĐeneĐene

think less feel more

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,554 posts

Posted 09 December 2016 - 20:22

ma ja više nisam siguran šta je šta i zbog čega je šta
a kamoli kako se šta leči

danas sam čitao o fazičnom i toničnom dopaminu - to je tek urnebes

#10 Emanuil

Emanuil

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,329 posts

Posted 10 December 2016 - 09:00

Mali su nam mozgovi da bi shvatili svoje mozgove. :D

#11 ĐeneĐene

ĐeneĐene

think less feel more

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,554 posts

Posted 10 December 2016 - 09:02

hahahah tako nekako
ako je za utehu niko još nije u potpunosti skapirao kako radi mozak
samo bits&pieces

#12 Emanuil

Emanuil

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,329 posts

Posted 10 December 2016 - 10:37

Baš tako. Ajnštajn ima manji mozak od prosečnog pa još nisu otkrili kako je bio tako pametan.

#13 kruška

kruška

sočna

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,341 posts

Posted 13 December 2016 - 14:16

i moklobemid utječe na dopamin

View Postserafim, on 08 December 2016 - 11:26 , said:

Inace najpotentniji legalni dizac dopamina je dostinex (kabergolin). Imao sam prilike iz prve ruke gledati sta taj lek i dopamin naprave od coveka. Sve cesce se taj lek zloupotrebljava u bilderskim krugovima.

lijek za nepolodnost utječe na dopamin?

zna li neko ima li prolaktin ikakve veze sa dopaminom? Jer vidim da se ovaj lijek koristi za liječenje hiperprolaktemije

#14 ĐeneĐene

ĐeneĐene

think less feel more

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,554 posts

Posted 13 December 2016 - 14:37

u obrnuto proporcionalnoj su vezi
više dopamina manje prolaktina i obrnuto

#15 kruška

kruška

sočna

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,341 posts

Posted 13 December 2016 - 16:07

pa sad mi je jasno zašto mi samo pojedini antidepresivi stvaraju tu dosadu, uvijek ovi što mi povise prolaktin, a opet ti mi jedini i djeluju na depresiju, pa ne znam šta raditi u tom slučaju. Zato prvih dva mjeseca nisam imala problema s dosadom, bila sam vrlo motivirana i zadovoljna, a onda je krenu pad, vjerojatno i sad imam povišen prolaktin kao i prije nekoliko godina

#16 serafim

serafim

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 969 posts

Posted 01 January 2017 - 16:38

Nisam sihuran da ima veze sa dopaminom, ali sumnjam na njega.
Pre 20-ak dana sam postepenim samnjivanjem dosao na 1 anafranil dnevno i 1 well. Poslednj8h 4-5 dana mi se emocije vracaju jako brzo i to uglavnom one negativne, ljutnja, bes i egoizam. I dalje me mrzi sve da radim ali ne kao u depresiji, sada me mrzi da pocnem onako sebicno me boli uvo za sve i volim da gubim vreme. Apsolutno mi nije stalo do tudjeg misljenja ili tudjih osecanja, besan sam kao pseto, vozim bolesno agresivno i brzo. Nikakvih promena zivotnih okolnosti nije bilo. Da li mi dopamin skace jer sam smabjio anafranil ili je nesto trece u pitanju ne znam, ali promene su ogromne. Tolike da mi dodje da uzmeme neke anksiolitike da me spuste ili neki ap da me unormali.

#17 Emanuil

Emanuil

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,329 posts

Posted 01 January 2017 - 17:02

Ja ću od doktora tražiti Alventu (Venlafaksin) 450 mg. U toj dozi utiče na ponovno preuzimanje dopamina, pored norepinefrina i serotonina. Nadam se da će mi doktor uopšte prepisati te kapsule, u toj dozi i da će mi biti od pomoći.

#18 kruška

kruška

sočna

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,341 posts

Posted 29 January 2017 - 21:23

View Post2Bavailable, on 08 December 2016 - 08:17 , said:

alchajmera a zove se LEVODOPA iliti L-DOPA koja se može naći u biljci mucuna pruriens

evo baš čitam o ovoj biljci i namjeravam ju naručiti nekad, ima li iko iskustva s njom?

#19 serafim

serafim

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 969 posts

Posted 24 February 2017 - 00:19

Nedavno sam razgovarao sa jednim profesorom koji se posle duzeg vremena vratio iz usa gde je izmedju ostalog i proucavao uticaj dopamina na ponasanje i njegovu vezi sa ad. Kaze da se tamo sada intenzivno radi na vezi gotovo svih ssri ad-ova i dopamina. Naime veliki broj ispitivanja dovodi dp rezultata da ssri u duzem periodu dize prolaktin, a zatim dolazi do snizenja nivoa dopamina jer su ta dva hormona direktno povezani. Ako prolaktin raste dopmin pada i obrnuto. Misle da je to osnovni razlog zasto ssri u velikom broju slucajeva izaziva anhedoniju. U tom slucaju je jako tesko podici nivo dopamina jer mu prolaktin koji skoci pod dejstvom prolaktina jednostavno ne dozvoljava. Nije jos sve 100% ispitano, ali sve ide u tom pravcu

#20 Infrastructure

Infrastructure

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 387 posts

Posted 08 November 2017 - 13:11

Modafinil provereno

Also tagged with dopamin, neurotransmiter, motivacija

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users