Jump to content

Ovisnost o tehnologiji

• Please log in to reply
21 replies to this topic

#21 Macak

Macak

Više munjen nego munjevit

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,016 posts

Posted 03 July 2017 - 19:47

View Postkruška, on 03 July 2017 - 19:44 , said:

nije problem u tehnologiji problem je u čovjeku, svijet nije ljepši bez tehnologije niti će ikada biti
Tako jee! Iako sam ja estoki ovisnik o tehnologiji.

#22 Norid

Norid

Još malo pa MASTER

• Banned
  • PipPipPipPip
  • 163 posts

Posted 05 July 2017 - 08:36

View Postkruška, on 03 July 2017 - 18:04 , said:

dobro rečeno, ne bi voljela da se živi onako kako se živjelo u prošlosti nikako. Svijet nije krasno mjesto ni sad, ali mi je bolje nego što je bilo, jebe mi se za konzumerizam i što neko kupuje skupe mobitele, ko neće ne mora. Isto je i sa kompjuterima i svom ostalom tehnologijom. Najveća mi je ironija kad ljudi putem tehnologije pričaju protiv tehnologije, a gotovo svi su tu na internetu svaki dan. Ja volim tehnologiju, volim navigaciju na svom mobitelu koja mi pomaže da se snađem u bilo kojem gradu bilo koje države, volim što mogu učiti strane jezike pomoću tehnologije, volim što mogu učiti bilo šta tako jednostavno pomoću tehnologije, volim digatalne fotoaparate i memorisjke kartice sa gomilom gigabajta memorije, volim internet, omogućio mi je da komonuciram s ljudima koje inače nikad ne bi znala, volim što imam svijetlo u stanu, što mogu slušati muziku, volim što imam mašinu za veš, za suđe, peglu za kosu :D što je poljoprivredn irad lakši uz sve te mašine, brži i što je veća produktivnost. Volim što postoje auta, avioni, vlakovi i sto drugih prijevoznih sredstava, volim sve u vezi tehnologije, ona nikada ne može biti loša, mogu biti samo ljudi koji je koriste.

Čovjek jest preživio zahvaljučujući svemu tome, što je sposoban da izumi ono što ni jedna druga vrsta nije i dovoditi to u negativan kontekst umjesto diviti se sposobnostima naše vrste mi je glupost.

Ne mislim isključivo na visoku tehnologiju nego na tehnologiju uopšteno. Računar i internet možda je najsvjetlija tačna u svemu tome, jer predstavlja jedini slobodan medij. Ironično da živim prije 30 godina bez interneta, mozak bi mi bio ispran od strane sistema i ne bih razmišljao na ovakav način na kakav sada razmišljam.

Bio bih običan slabić konstantno na relaciji kuća-posao, u nekom na kredit kupljenom automobilu, tako misleći za sebe kako nešto vrijedim, ali kako sam oštećen od države odnosno sistema. Nakon nekih 10 godina rintanja "postigao bih nešto u životu" (moš' si mislit uspješan si ako imaš betonski kavez u gradu :rolleyes: ) time bih ušao u kategoriju situiranog muškarca, pa bi mi se prilijepila neka što joj je kucnuo biološki sat da je uzdržavam, vodim na ljetovanja i zimovanja, a ona da me laže kako me voli, dok ja živim u iluziji srećnog čovjeka.

Na svu sreću konzumiram odličan sadržaj na internetu koji mi je pomogao da dobijem entuzijazam, samopouzdanje i promjenim način razmišljanja što mi je vratilo vjeru u život i promjenilo život.

Treba rasčistiti tehnologija postoji kako bi pomogla, a ne odmogla čovjeku. Npr. meni stara nije platila vozački niti kupila automobil, zato svaki dan idem biciklom 20 km do fakulteta i nazad, što je ekonomičnije, zdravije i bolje za okolinu.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users