Jump to content

Maprotilin (MAPROTILIN, LADIOMIL)

maprotilin antidepresiv depresija shizoafektivni poremecaj

• Please log in to reply
136 replies to this topic

#1 jelllena

jelllena

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,366 posts

Posted 20 October 2006 - 17:21

Zanima me da li je neko pio ili pije maprotilin i iskustva sa njim.

HVALA!

#2 mina

mina

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,038 posts

Posted 20 October 2006 - 18:02

meni je on jako odgovarao prije 6 god,kad sam imala prvu epizidu,pila sam ga oko 3 mj i tad mi ga je dr ukinula,rekla da kasnije po potrebi pijem dementrin,koji i sada negdje imam,on meni nije izazivao nikakve nus pojave i nekako me brzo podigao,al moram reci da sam tad imala puno manje simptoma nego ovaj drugi put,pokusaj nekoliko nedelje pa cemo da vidimo.

#3 jelllena

jelllena

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,366 posts

Posted 20 October 2006 - 21:58

Hvala mico!!!!!

#4 Nea

Nea

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 9 posts

Posted 21 October 2006 - 08:44

Koliko je meni poznato, maprotilin pripada starijoj generaciji lekova.
Pila sam ga neko vreme i imam losa iskustva sa njim. Izmedju ostalog, pojacava osecaj gladi mnogo vise od ostalih lekova tog tipa.
Doktor mi je preporucio da ga pijem u kombinaciji sa seroxatom. A onda je dosao drugi doktor i rekao da to nikako ne sme da se pije zajedno jer u kombinaciji mogu da izazivaju neka kocenja, trzaje misica  i mozda pogubne nus pojave. U svakom slucaju , ne bih  preporucila.

#5 jelllena

jelllena

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,366 posts

Posted 21 October 2006 - 12:00

Pa ja pocinjem sutra da ga pijem tako mi dr rekla..moram.

Ti si mesala dva antidepresiva iz razlicitih skupina sto naravno nije dobro.

ja pijem od sutra maprotilin i rivotril i neki jos lek ce mi dati u cetvrtak

Nea, on 21 Oct 2006, 09:44 AM, said:

imam losa iskustva sa njim
kakva losa iskustva????

#6 jelllena

jelllena

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,366 posts

Posted 21 October 2006 - 17:38

nasla sam da je maprotilin isto sto i ladiomil. Secam se da je neko pio ali nemogu da trazim nemam zivaca :ludilo:

#7 dRiFtEr

dRiFtEr

sEnTiNeL

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,766 posts

Posted 21 October 2006 - 18:43

Nea, on 21 Oct 2006, 09:44 AM, said:

Koliko je meni poznato, maprotilin pripada starijoj generaciji lekova.
Pila sam ga neko vreme i imam losa iskustva sa njim. Izmedju ostalog, pojacava osecaj gladi mnogo vise od ostalih lekova tog tipa.
Doktor mi je preporucio da ga pijem u kombinaciji sa seroxatom. A onda je dosao drugi doktor i rekao da to nikako ne sme da se pije zajedno jer u kombinaciji mogu da izazivaju neka kocenja, trzaje misica  i mozda pogubne nus pojave. U svakom slucaju , ne bih  preporucila.

slobodno reci tom drugom doktoru da je kreten. maprotilin(ladiomil) je noradrenergi?ki AD; seroxat je serotonergi?ki i MOGU se zajedno piti,štoviše po novom se uvijek kombiniraju AD na takav na?in

#8 Strašljivi zec

Strašljivi zec

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,318 posts

Posted 21 October 2006 - 18:47

Pila je Demilucie, sjetila sem se.

#9 princ

princ

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 5 posts

Posted 18 January 2008 - 15:11

Meni je dr prošle nedelje prepisao Maprotilin (25mgx1) i Ksalol, pa sam i ja hteo da se raspitam kakva su iskustva drugih.
Koliko vidim, malo ljudi ga koristi....
Za sada ne mogu ništa da kažem, vide?u za 2-3 nedelje.

#10 Marsovac

Marsovac

svemirski otkaÄŤena

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,559 posts

Posted 18 January 2008 - 16:44

Ja sam neko vrijeme prije skoro 10 godina uzimala Ladiomil (koji je po sastavu maprotilin) i imala sam vrlo pozitivna iskustva s njim. Po?eo mi je djelovati dosta brzo (ve? nakon 3-4 dana), nuspojave su bile izraženije na samom po?etku uzimanja, ali su s vremenom uglavnom nestale, osim suho?e usta (što nije baš tako strašno).

#11 Crnokosa

Crnokosa

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 436 posts

Posted 18 January 2008 - 17:04

Ja sam imala terapiju Ladiomil (maprotilin) + Lexillium jako dugo. Pa ne mogu re?i da mi nije pomogao. meni je više odgovarao nego Seroxat ili Prozac. Od ladiomila nisam imala neke strašne nuspojave. Osim, što sam se ugojila koje kilo. Važno je da na po?etku uzimaš i tablete za smirenje, barem je meni tako rekla psihijatrica. Probaj, meni je pomogao.
Trenutno koristim Xanax i razmišljam da posjetim psihijatra i opet po?nem sa Ladiomilom jer se baš ne osje?am dobro.

#12 demi

demi

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 359 posts

Posted 18 January 2008 - 22:15

Sad pro?itah gore, drifter kaže da se razli?iti AD mogu kombinirati, tj uzimati dva AD iz razli?ite skupine u isto vrijeme. To sad prvi put ?ujem a koliko sam primjetila nitko ovdje ne pije dva AD.

U kojem slu?aju se uzimaju dvije vrste AD?

btw, to bi bilo dobro, malo Zolofta, malo seroxata i još nekog i eto pravog koktela

#13 alive

alive

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 276 posts

Posted 25 January 2008 - 17:03

demi, on 18 Jan 2008, 10:15 PM, said:

Sad pro?itah gore, drifter kaže da se razli?iti AD mogu kombinirati, tj uzimati dva AD iz razli?ite skupine u isto vrijeme. To sad prvi put ?ujem a koliko sam primjetila nitko ovdje ne pije dva AD.

btw, to bi bilo dobro, malo Zolofta, malo seroxata i još nekog i eto pravog koktela

Mogu.Dva ad razli?itih skupina se mogu kombinirati.Tako da se Amyzol,Ladiomil,Anafranil mogu kombinirati sa SSRI.SSRI se mogu kombinirati sa NSRI (Edronax) te sa SSNRI (Velafax).Isto tako se mogu kombinirati Ladiomil,Amyzol ili Anafranil (standardna je terapija u bolnicama kod teških depresija Anafranil-Ladiomil).Isto tako se može kombinirati i sa tianeptinom (Coaxil).MAO inhibitori (isklju?uju?i Aurorix) imaju jako interakcije sa ostalim ad-ima i mogu?nost njihova kombiniranja mi je nepoznata.
Poz!

#14 kefir

kefir

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,464 posts

Posted 25 January 2008 - 17:52

Ja sam pila dva u prijalaznom razdoblju dok sam se skidala s jednog da ne osjetim prijelaz a inace se cesto daje jedan jutarnji dan digne i onda vecernji (tipa mirtazapin) da uspava.

#15 Guest_Pospani (Gost)

Guest_Pospani (Gost)
  • Guests

Posted 25 January 2008 - 17:56

Lose si citala.
Mnogi piju dva (ili vise) AD-a istovremeno.
Osobno sam do prije dva mjeseca pio Fevarin (SSRI) i Anafranil (triciklicki) i to duze od godine dana.Osim toga tu je bio i Eglonyl-koji je doduse antipsihotik,ali u nizim dozama ima antidepresivno djelovanje (znaci treca vrsta).

Raze kombinacije postoje i uvode se.
jedino se (kako je alive naglasio) MAO inhibitori ne kombinirau s nijednom vrstom koja je u poslijednje vrijeme zastupljena.
To i pise na svakom AD-u kojeg sam imao prilike probati ili samo vidjeti.

Doduse malo je vjerojatno (ili nemoguce) da ce ti lijecnik dati dvije vrste iz iste grupe AD-a da ih pijes zajedno.
Obicno se dobije jedan SSRI(selektivni inhibitori ponovne pohrane serotonina) i jedan triciklicki (neselektivni inhibitor ponovne pohrane dopamina-ali i serotonina) i slicne kombinacije.

Davanjem dvaju ili vise AD-a koji imaju identicnu funkciju nebi napravio nista-onda mu je jednostavnije poduplati dozu onog kojeg vec pijes.

#16 filin

filin

Napredni ÄŤlan

• Members
  • PipPipPip
  • 77 posts

Posted 28 April 2009 - 20:12

Dobih i ja danas ladiomil 2 na vece da pijem. Plus mi je dala doktorka nozinan (levomepromazin) 3 puta po pola od 25, i xanxax 0.25 3 puta na dan . To mi je nova terapija.

Prijasnja zoloft 100mg ,xanxa 0,5 dva puta dnevno i navece fluzepam od 30mg za nesanicu.
"ja sam malo pretjerivo sa xanaxom po 4 mg na vece sam pio da me srusi"

Doktorka mi je reklka da ladiomil (maprotilinium) da ce me on uspavati ako ga popijem navece. Ali se ja pitam da li je to tako. To cu testirati veceras ,samo neznam hocu li piti fluzepam zajedno.

Kako neko napisa gore, ovaj antidepresiv ladiomil djesuje na adreanalin, a zolft na serotonin, i to je ok piti zajedno. Recimo ako me ladiomil obori navece, onda zoloft ujutro da me digne na noge. Iako doktorka mi je rekla da se pridrzavam samo njene terapije?  I odoh ja sad pojesti dvije od 0.25 ladiomila.

#17 filin

filin

Napredni ÄŤlan

• Members
  • PipPipPip
  • 77 posts

Posted 29 April 2009 - 12:17

Maprotiline (sold as Deprilept, Ludiomil, Psymion) is a tetracyclic antidepressant. It is a strong norepinephrine reuptake inhibitor with only weak effects on serotonin and dopamine reuptake.

Znaci ovo je NRI. Ja nastavio sa zoloftom ujutro 50mg.
Sinoc me je oborilo prije 12 sam zaspo. Prije bih rekao da je od nozinana(Levomepromazine) to, a ne od ovog tetraciklicnog antidepresiva NRI ladomila.

Ja cu nastaviti sa zoloftom pa nek mi doktor prica sta hoce. Sad citam na vikipedii da ovaj nozinan blokira serotonin 5ht-2 sto ga pojacava sertraline(zoloft), odnosno ukida njegovo povlacenje sa mjesta na kojem sluzi kao neurotransmiter, i sta ja znam jos neke , U glavnom svi ovi lijekovi nesta blokiraju nesta pojacavaju tako da neam pojma na sta cu na kraju izgledati.

Smnije li se piti zoloft i ovaj ladiomil zajedno to je pitanje a i ovaj nozanin koji izgleda blokira serotonin. I taj nozanin trebam piti tri puta dnevno. Al pit cu ga tek poslije 6, nek malo i serotonin ojaca od zolofta ujutro.

#18 filin

filin

Napredni ÄŤlan

• Members
  • PipPipPip
  • 77 posts

Posted 30 April 2009 - 21:25

Ja sad pijem ujutro zoloft 50mg i xanax 0.25. Poslije podne nozinan pola od 0,25. A navece citavu nozinana 0,25 i 2 tablete ladiomaila(maprotilinium) i 4 xanaxa od 0,5 i flurazepam od 30mg. I ova dva dana nisam docekao dvanaest sati, Sad neznam do cega je.
Dali me je ovaj antipsihotic nozanin (levomepromazin) uspavljuje ili je do ovog ad Ladiomila. Uglavnom prvi dan sam spavao u cugu od pola jedanest navece, pa do jedno 2 sata poslije podne.

Doktorka mi je inace rekla da ne nastavim sa zoloftom, ja sam nastavio ali smanjio dozu jutarnju na 50mg, posto vidim da onaj ad je NRI.

E sad ima jedna nuspojava kod ove moje nove terapije je da zaboravljam stvari. Maloptije sam bio u kuci na spratu i sisao sam dole po nesta na nizi sprat, i kad sam dosao na nizi sprat veze neam sta sam htio. I onda malo prevrtim film sta sam radio na visem spratu i skontam da mi treba vaga da nesta izvagam. i bilo je jos tih slucajeva kratkotrajna memorija ne radi. Doktorka rekla ne zoloft vise, ali ja nastavio a i dobro sam se poceo osjecati ovako.

Trebam strucno misljenje znaci:
1 Sta me tako obori navece Ladiomil ili Nozinan(levomepromazin) antipsihotic? Znam da nije xanax niti fluzepam posto prije bih vazda docekao dva tri navece i tek onda jedva bih zaspao.

#19 ruzza

ruzza

CAR

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,825 posts

Posted 30 April 2009 - 21:56

QUOTE(filin @ 28 Apr 2009, 09:12 PM)  
Dobih i ja danas ladiomil 2 na vece da pijem. Plus mi je dala doktorka nozinan (levomepromazin) 3 puta po pola od 25, i xanxax 0.25 3 puta na dan . To mi je nova terapija.

Prijasnja zoloft 100mg ,xanxa 0,5 dva puta dnevno i navece fluzepam od 30mg za nesanicu.
"ja sam malo pretjerivo sa xanaxom po 4 mg na vece sam pio da me srusi"

Doktorka mi je reklka da ladiomil (maprotilinium) da ce me on uspavati ako ga popijem navece. Ali se ja pitam da li je to tako. To cu testirati veceras ,samo neznam hocu li piti fluzepam zajedno.

Kako neko napisa gore, ovaj antidepresiv ladiomil djesuje na adreanalin, a zolft na serotonin, i to je ok piti zajedno. Recimo ako me ladiomil obori navece, onda zoloft ujutro da me digne na noge. Iako doktorka mi je rekla da se pridrzavam samo njene terapije?  I odoh ja sad pojesti dvije od 0.25 ladiomila.

to je jedini lek od koga sam ja spavala. jedini.
popijem, posle sat najduze zaspim i spava,m po 8 sati,bez snova, cool,budim se skroz OK (prvih dana ne,malo sam bila bunovna ali kasnije sam se navbikla)
jedino su mi oticale noge uzasno i gojila sam se kapo prase
ali sam spavala ko andjeo!
kakav ksanaks! ovo ti dize noradrenalin i spavas bre!
ne daj se!
samo ti pij redovno pa ces videti

#20 madonna6

madonna6

MEGA-MASTER

• Banned on request
  • PipPipPipPipPipPip
  • 469 posts

Posted 08 May 2009 - 22:42

Meni je maprotilin bio extra. Dok sam ga pila, bila sam izuzetno smirena i nekako me taj lek odmarao kao da sam u nekoj banji lolcina.gif  Zvu?i smešno, ali sam stalno mužu govorila "u jbt, ma ose?am se kao da sam u banji Kovilja?i!" happy001.gif

A on u to vreme nije imao nikakvih problema sa mnom, bila sam mirna kao bubica...u stvari, po?ela sam ga piti zbog neobjašnjivog besa koji sam ispoljavala pa me je on odveo za ruku kod doce i ja dobih maprotilin....(na njegovu sre?u) icon_blushing.gif

Se?am se da mi je govorio: ma samo ti odmaraj u toj banji lolcina.gif  Jadan, spasio se muka!

Also tagged with maprotilin, antidepresiv, depresija, shizoafektivni poremecaj

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users