Jump to content

- - - - -

Suočavanje sa šizofrenijom

Šizofrenija

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
39 replies to this topic

#1 Apache

Apache

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 177 posts

Posted 17 July 2013 - 17:14

Suočavanje sa šizofrenijom

Pokušaću da budem što više sažet i informativan, jer mislim da drugačiji uvod nisam u stanju trenutno da sastavim. Pre dva dana sam otpušten sa prve u životu hospitalizacije  (kada je u pitanju mentalno zdravlje). Dijagnozu F29 sam dobio i nešto pre hospitalizacije (oko mesec dana), nisam više mogao da živim sa simptomima i sam sam tražio da me prime na psihijatriju. Ostao sam 10 dana.

Za vreme mog boravka davani su mi lekovi Onzepan i Risperidon (ne sećam se kako su dozirani), šta leče saznao sam tek kada sam se vratio kući. Da li mi je bilo bolje ili gore, teško mi je reći. Teško mi je padalo prisustvo nekih pacijenata koji su u gorem mentalnom stanju, da ne kažem rasulu. Hteli ne hteli, izlazimo na isto dvorište...
O monotonosti dana ne moram govoriti nikome ko je na hospitalizaciji bio, ko nije  - ja mu iskreno želim da to iskustvo propusti.

Vratio sam se pokušavajući da funkcionišem, da dovedem život u nekakav red, zaposlim se... Međutim sada se suočavam sa nekim demonima koje sam na kratko ostavio iza sebe usled uzimanja lekova. Pre svega, rasejanost. Postajem zaboravan do infantilnosti a u isto vreme sam u stanju da to konstatujem. Osećaj gušenja ili gušavosti, često provejava. Kao i razna peckanja, osipi kojih nema, bol u nadlaktici, i razni drugi prolazni simptomi koji su po svojoj prilici izmišljeni. Takođe mi je loša koordinacija u prostoru, postao sam spor, trapav, prezabrinut i kao da sam zatočen u nekakvoj mentalnoj kutiji. Kao progonjena životinja, a ne čovek. Uzmite kašiku, stavite u nju jaje i šetajte se gradom. Osećaj neizvesnosti i nelagode je vrlo sličan.  

Prošao sam razne provere zdravlja, krvna slika mi je nešto ispod proseka ali nekih drugih većih zdravstvenih problema nemam. Osim... dijagnoze koju sam poneo kući. Klinički psihijatar i doktorica koja vodi "moj slučaj" bili su saglasni da se radi o F29. Otac mi je takođe oboleo od ove bolesti, ali njegova dijagnoza (poslednji nalaz od ove godine) je F22.8.

On je u neuporedivo lošijem stanju i to me poprilično plaši, jer predamnom je još polovina života. Ako ne i više. Čemu da se nadam sa ovom dijagnozom? Da li sve dijagnoze šizofrenije idu ka lošijem stanju kako život odmiče, sa lekovima ili bez? Doktorica tvrdi da lekovima mogu da se izborim sa svim simptomima, ali još nigde nisam pročitao da je šizofrenija efektivno izlečiva. Jer nije.

Premotavajući arhivski materijal svog života, konstatovao sam da sam uvek bio predepresivan, povučen, razdražljiv... drugim rečima, nesvestan šizofrenije sa kojom sam nekada i mogao da živim u miru. Danas mi međutim ona ne daje mira, i imam osećaj kao da mi je pakao za leđima. Kada mi je majka umrla došlo je do eskalacije simptoma, koje nisam niti lečio niti smatrao razlogom za sumnju da sam bolest nasledio.

Sada ponovo imam problema sa funkcionisanjem, postao sam indiferentan na lek Elicea koji mi je prepisao opšti lekar, jer ni njegova dijagnoza nije bila F29 već F 41.2 Sutra ću tražiti da mi prepiše lekove koje sam pio na hospitalizaciji. Ne znam šta drugo da preduzmem. Kako ću ja da radim i lečim se u isto vreme? Ko će da mi plaća račune kada mene nema? Iza mene je život obeležen samoćom i oskudicom, u budućnost ne bih gledao dok ne dobijem neki adekvatan lek. Jer mi se ne sviđa šta (mislim) da vidim? Izgubio sam poverenje u osećaj bola, zadovoljstva, sreće, tuge... a to nije dobro.

Kada bih mogao da se vratim u stanje od pre samo par meseci, igrao bih od sreće. Ali nisam siguran da li je to ponovo moguće. Nisam psihijatar. Iako pre deset godina jeste bilo moguće, ali mi je trebalo dve godine da se stabilizujem. Izvinjavam se ako sam propustio neki bitan detalj u celoj priči, osećam se kao pred kineskim zidom a u ruci imam iskrivljeno dleto.

#2 YouIon

YouIon

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 66 posts

Posted 17 July 2013 - 17:57

Moguće je! Vjeruj mi da je moguće.

Moja majka boluje od šizofrenije. Dijanozu je dobila prije oko tri godine kada se činilo da je prekasno, totalno se bila razdovjila od stvarnosti...šta sam sve vidjela i doživjela od nje ne mogu ni da opisujem tako da te razumijem. Ali da znaš da je moguće ona sada živi poprilično normalnim životom na lijekovima razumije se manje usporena kao prije posebno od litijuma ali našla je razlog i izborila se nekako.  Velika je bitka ali se može uz snažnu volju, terapiju, lijekove ljude koji će biti uz tebe.
Kažeš Ko će da mi plaća račune kada mene nema? Tu si, ima te, samo se bori jer možda neće biti dobro danas , sjutra za mjesec dana ali eventualno će biti poboljšanja, tako da samo ne odustaj. Srećno.

#3 little miss of sadness

little miss of sadness

princess

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 983 posts

Posted 17 July 2013 - 18:33

jako je pohvalno što si sam sebi priznao da imaš problem i to je već jedan veliki korak,drugi veliki korak je taj što se liječiš.jedan veliki plus tom drugom koraku daje što si ti samoinicijativno otišao na hospitalizaciju(jer bezveze nisi,bilo ti je jako loše,nitko ne poželi otići u bolnicu tek tako...)
i DA - šizofrenija NIJE izlječiva,ali se uz redovito uzimanje adekvatnih lijekova može s njom živjeti. nisam stručnjak,to sam pročitala na internetu i nešto suprotno od toga nisam našla,isto kao što ujedno za depresiju piše da JEST izlječiva,što ja osobno,koja bolujem od nje,ne vjerujem.
tako da,dobri lijekovi i bit će sve dobro.

#4 joed

joed

Još malo pa MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,301 posts

Posted 17 July 2013 - 19:20

Bok,pozdrav.Lječim se od shizofrenije 8 godina i iz svoga iskustva i pacijenata koje sam se nagledao sa tom dijagnozom mogu ti reći da baš kao i u životu svaka osoba je individua za sebe tako i ta bolest utječe na svaku osobu različito.Neki rade,imaju obitelji dok drugi su zarobljeni u svome svijetu.Ja npr,nisam svojevoljno završio na psihijatriji nego me odvela sestra.Činjenica da si se sam javio u bolnicu znači da si donekle bio svjestan svoga stanja što je dobro za nastavak tvoga lječenja.Osobe koje su u psihozi nisu svjesne svoga stanja.Sve  ti još svježe i privikavaš se na ljekove,zato i toliko simptoma koje opisujes,,pusti neka vrijeme radi svoje i redovito pij lijekove.Kako bude vrijeme prolazilo bićeš bolje,Onaj stari koji si bio prije nećeš biti,ali svi se mijenjamo kako odrastamo pa nemoj tome pridodati takvu pažnju,,ako imaš koje pitanje slobodno pitaj.Drži se.pozdrav

#5 Mirooljub

Mirooljub

MEGA-MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 420 posts

Posted 17 July 2013 - 19:32

Poznajem ljude sa psihozom i šizofrenijom uživo i za neke  nikad  ne bih rekao da imaju bilo kakvih problema .Bili smo zajedno na psihoterapijskoj grupi i napredak kod sviju je bio uočljiv prostim okom i razgovorom .Poboljšanja su bila evidentna , nažalost mnoge prati i depresija i nemogućnost snalaženja u ovom svjetu ovakvom kakav jeste ali koliko vidim i država radi na pomoći a ima i humanitarnih organizacija pa bi se mogla uloviti neka podrška  u vidu  psihoterapije što je mislim najvažnije za dalje.

#6 Apache

Apache

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 177 posts

Posted 17 July 2013 - 22:36

Youlon, hvala ti na rečima koje mi vraćaju nadu u boljitak. Da li je dijagnoza tvoje majke takođe F29?

little miss of sadness, trenutno se zapravo ne lečim. I zabrinjava me činjenica da su mi se neki simptomi vratili čim sam prestao sa lekovima. Ali sutra idem opštem lekaru da vidim sa njim da li je on kompetentan da prati moje stanje, ili to ubuduće moram da rešavam sa isključivo sa psihijatrom.
Više bih voleo lekove koji daju efekta i koliko toliko normalno funkcionisanje, nego novu hospitalizaciju. Uzgred, na jednom od sajtova koji objašnjavaju pojam šizofrenije, stajalo je "often no cure". Ali ni ja nisam čuo da se neko od šizofrenije potpuno izlečio. Imam i proširene vene, takođe neizlečiva bolest ali je ima trećina sveta. Mogu da živim sa činjenicom da imam šizofreniju, ali je moje trenutno stanje loše. Krajem maja sam imao četiri sasvim spokojna dana, bez ikakvih trzavica. Od tada se kod mene smenjuju "sunce i oblaci", ne iz dana u dan već iz sata u sat.

joed, to mi je rekao i psihijatar kada sam dobio otpusnu listu. Svest o tome šta radim je kod mene potpuno očuvana, pretpostavljam da je to dobra polazna tačka da se bolest uspori ili stopira u progresiji. Ne znam šta je od toga realno, tvoj odgovor me vratio u neke nedoumice. Imam zapravo par pitanja, koja su za tebe kao i za druge forumaše... zanima me kakva je razlika između tipova šizofrenije F22.8 i F29? Danas mi je neko rekao da F29 zapravo nije šizofrenije, već kako i naziv kaže  - psihoza. Da li je to tačno, ako jeste u čemu je razlika? Da li svi varijeteti šizofrenije vode ka demenciji? Da li je bilo perioda u tvom lečenju kada nisi uzimao lekove, ako jeste koliko dugo je taj period trajao? Da li se tačkice nalik mrtvim pikselima na monitoru mogu smatrati halucijacijom vezanom za šizofreniju? Takođe ponekad kraičkom oka mislim da sam video nekakav oblik u pokretu, ili statičan, ali nema ničega. Ti oblici nisu definisani, amorfni su kao dim. Uglavnom crne ili bele boje. Radi se o delićima sekunde, nikad ne traje duže. Ponekad mi se čini da previše analiziram sebe i da se to zbog toga i događa. Pre neki dan mi je mačka protrčala iza leđa, i odmah sam pomislio da je to halucinacija, a kada sam bolje pogledao shvatio sam da umišljam da haluciniram. Mačka je zaista prošla iza mojih leđa. Da li ti se dešavalo nešto slično?

Mirooljub, I ja bih verovatno mogao da se svrstam u staložene i prijatne ljude kojima ništa ne fali. Ali iznutra se suočavam sa teško opisivim zloslutnim osećajem (između ostalog), to čak nisu ni misli... teško je naći adekvatan izraz za stanje u kojem provedem veći deo dana. Mogu da kažem da je loš, težak za podneti, i da ga ne želim.

#7 little miss of sadness

little miss of sadness

princess

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 983 posts

Posted 18 July 2013 - 06:38

Apache, on 17 July 2013 - 22:36 , said:

little miss of sadness, trenutno se zapravo ne lečim. I zabrinjava me činjenica da su mi se neki simptomi vratili čim sam prestao sa lekovima. Ali sutra idem opštem lekaru da vidim sa njim da li je on kompetentan da prati moje stanje, ili to ubuduće moram da rešavam sa isključivo sa psihijatrom.

mm...pa,to bi bilo to-čim prestaneš sa lijekovima,vraćaju se simptomi,što bi značilo i bolest se vraća,ona je dio tebe,kao i svih nas.
i zato,počni sa liječenjem,lijepo lijekovi redovito (koji ti možda neće odgovarati odmah prvi koje dobiješ i zato nemoj odustati,nego se bori dalje i isprobavaj ostale dok ne nađeš onaj koji je za tebe) i sve će biti bolje.
odlično je to,pohvalno što si odgovoran prema sebi!

#8 Apache

Apache

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 177 posts

Posted 18 July 2013 - 08:41

little miss of sadness, on 18 July 2013 - 06:38 , said:

mm...pa,to bi bilo to-čim prestaneš sa lijekovima,vraćaju se simptomi,što bi značilo i bolest se vraća,ona je dio tebe,kao i svih nas.
i zato,počni sa liječenjem,lijepo lijekovi redovito (koji ti možda neće odgovarati odmah prvi koje dobiješ i zato nemoj odustati,nego se bori dalje i isprobavaj ostale dok ne nađeš onaj koji je za tebe) i sve će biti bolje.
odlično je to,pohvalno što si odgovoran prema sebi!

Odgovornost prema sebi je temelj svega ostalog... Noćas je bila izuzetno mučna noć za mene, popio sam jedan Lorazepam 2,5mb kako bih zaspao. Još uvek sam pod njegovim dejstvom što koristim da na miru popijem jutarnju kafu. Uviđam da je ova bolest borba za svaki aspekt i tren normalnosti, duševnog mira... Uviđam i da sa šizofrenijom vremena za traćenje u životu nema mnogo, možda će me ovo sve naterati da uradim stvari koje nisam mislio da mogu. A želeo sam oduvek.

#9 Apache

Apache

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 177 posts

Posted 18 July 2013 - 09:02

*lekovi se ne doziraju u megabajtima, iako sam tako greškom naznačio.
Često pravim greške u kucanju.
Ispravljam, dakle... Lorazepam od 2,5mg.

#10 pukla_ko_kokica

pukla_ko_kokica

GARGAMEL

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,400 posts

Posted 18 July 2013 - 10:00

@Apache oprosti što te pitam, ali možeš li malo detaljnije opisati simptome koji su te natjerali da potražiš pomoć u vidu bolničkog lječenja??!!

Naime "ispikselizirana" slika može biti i posljedica jake anksioznosti, isto kao što u pravilu neurotični pacijenti u strahu od psihoze zabrijavaju da su stvari koje su vidjeli i čuli halucinacija. Ne bi se htjela uplitat u dijagnozu lječnika, jer nisam kompetentna, ali taj tvoj stupanj svijesti, ne ide mi baš bok uz bok sa psihozom, kao i ništa što si do sada opisao od simptoma. No kako je Joed rekao svaki čovijek je individua za sebe, pa te baš zato i pitam. Što se tiče "elemenata" u pokretu; Ja recimo u  mraku mogu vidjeti  svakakve sjene, statične, pokretne, ali me to ne zabrinjava previše... isto tako učinit na par sekundi ili dijelić sekunde mi se može svašta, kao na kraju krajeva svakom čovijeku. Živi primjer je jučer, kada smo sjedili svi na terasi i mojoj frendici se učinilo da je pas ogromna ptica. Naravno to je trajalo kratko i kad nam je rekla svi smo pukli u smijeh, ali kažem, iz mog iskustva to su sasvim normalne pojave, ako znaš da nisu stvarne.

#11 Apache

Apache

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 177 posts

Posted 18 July 2013 - 11:09

pukla_ko_kokica, on 18 July 2013 - 10:00 , said:

@Apache oprosti što te pitam, ali možeš li malo detaljnije opisati simptome koji su te natjerali da potražiš pomoć u vidu bolničkog lječenja??!!

Naime "ispikselizirana" slika može biti i posljedica jake anksioznosti, isto kao što u pravilu neurotični pacijenti u strahu od psihoze zabrijavaju da su stvari koje su vidjeli i čuli halucinacija. Ne bi se htjela uplitat u dijagnozu lječnika, jer nisam kompetentna, ali taj tvoj stupanj svijesti, ne ide mi baš bok uz bok sa psihozom, kao i ništa što si do sada opisao od simptoma. No kako je Joed rekao svaki čovijek je individua za sebe, pa te baš zato i pitam. Što se tiče "elemenata" u pokretu; Ja recimo u  mraku mogu vidjeti  svakakve sjene, statične, pokretne, ali me to ne zabrinjava previše... isto tako učinit na par sekundi ili dijelić sekunde mi se može svašta, kao na kraju krajeva svakom čovijeku. Živi primjer je jučer, kada smo sjedili svi na terasi i mojoj frendici se učinilo da je pas ogromna ptica. Naravno to je trajalo kratko i kad nam je rekla svi smo pukli u smijeh, ali kažem, iz mog iskustva to su sasvim normalne pojave, ako znaš da nisu stvarne.

Dobar deo simptoma san naveo na temi "SIMPTOMI KOJI SU VAS NAJVIŠE MUČILI, ILI VAS MUČE", nadam se da sam tačno naveo temu... Molim te da je potražiš i pročitaš ih.
Nepravilnosti u mojoj percepciji sebe i okruženja ima pun košar... Par puta mi se na buku u stanu desilo da mi se hrskavica desno uveta pomeri iz korena, kao da sam pas. Vene na rukama mi deluju preteće široke, kao da će pući. Leva noga mi ponekad deluje šira od desne... Teško je sve opisati, jer neke simptome gubim jedino ako ih potisnem pa zaboravim. U suprotnom se spontano vraćaju ako ih se često prisećam.

Ja imam dosta nerešenih životnih pitanja u životu, i nekoliko velikih trauma iza sebe. Ne znam da li je ovo moje stanje kulminacija tih "neupokojenih duhova" prošlosti. Možda oni psihijatru nisu od značaja, kod mene još uvek izazivaju pravu emotivnu buru besa tuge i ogorčenosti kada ih se prisetim. Bio sam izložen vršnjačkom nasilju i nasilju u porodicu, gotovo simultano. Izgubio sam tri godine osnovnog školovanja iz tih razloga, a time i prijatelje koji se u školi stiču. Mnoge stvari u životu spoznao sam sa po desetak godina razmaka u poređenju sa svojom generacijom. Na kraju nisam ni imao svoju generaciju - već samo sebe.
Da li je to sve šizofrenija ili posledica ožiljaka sa kojima živim - iskreno ne znam.

U uputu za moju hospitalizaciju navedena je i somatizacija, to jest psiho somatski poremećaj. Na kraju sam izišao sa hospitalizacije sa dijagnozom F29, bez prepisanih lekova, bez zakazane kontrole, kao potpuno zdrav čovek posle 10 dana. Meni to nije realno... bilo šizofrenija ili ne. Jer se ja ne osećam dovoljno dobro, jako i stabilno, kao ranije.

Sada bih ja pitao tebe, na koju dijagnozu bi se ti odlučila u mom slučaju? I da li bi promenila psihijatra u mom slučaju? Ja lično nemam šta da zamerim svom, žena je od početka bila korektna prema meni. Ali ni to ne shvatam lično ako je dijagnoza pogrešna. Ljudi greše...

#12 Apache

Apache

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 177 posts

Posted 18 July 2013 - 11:28

Moram da se nadovežem na tvoj odgovor kokice, a ne mogu da editujem već sadržaj koji sam uneo. Ako je suditi po tvome, ja onda prave šizofrene halucinacije ni nemam. Glasove nikad nisam ni čuo, kod mene je manje više sve pogrešna interpretacija onog što se zaista dešava, vidi ili čuje. Međutim pre deset godina jesam imao halucinacije miševa.
Tačno godinu dana pre smrti moje majke, u našoj kući pojavila su se tri miša u isto vreme. Ušli su u sobu tumarajući gladni, majka je bila vrlo uznemirena i ja sam nekako morao da ih izbacim napolje. Miševi u kući nagoveštavaju veliku bedu, i glad. Koje je i bilo. Možda mi se to urezalo u svest, kao nekakav događaj koji se odigrava ponovo, ne znam. Na psihijatriji to tumače kao šizofreniju. Čak su naveli pištanje u ušima noću kao "akustične halucinacije", što me je na glas zasmejalo. Pa živim kraj auto puta, buka je non stop...

Pre dve godine sam čitao knjigu o razvoju mentalnih sposobnosti, između ostalog u knjizi se objašnjavaju vežbe vizualizacije. To jest, kako videti stvari i predmete prvo umom a ne očima. Posle par nedelja  pokušavanja, zaista sam mogao da nazrem geometrijske oblike na zidu, bili su potpuno bledih boja ali to što sam zamislio i "video sam". U knjizi se ovo smatra veštinom, ne poremećajem uma. Pitanje je naravno da li voljno ili nevoljno vidiš stvari. Meni se trenutno dešava da spontano po zidovima vidim kvadrate tamno sivih nijansi, zelenkaste linije, poredane kao pregrade ili rešetke, razne stvari... Ponekad opet kada ne mogu da spavam, ne mogu da vizualizujem žive boje. Sve mi je u nekakvom sivom dimu koji kulja u beskrajni mrak.

#13 pukla_ko_kokica

pukla_ko_kokica

GARGAMEL

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,400 posts

Posted 18 July 2013 - 11:54

Nije moje da ikome ovdje dajem dijagnoze. Ako ti sadašnji psihijatar paše, nemoj ga mjenjati, ako ne paše, mjenjaj. Dijagnoza je slovo f i broj na papiru. Ne kažem da je nebitna, ali bitnije je kako se ti osijećaš od razgovora i  propisane terapije - čini li ti dobro.

Čisto iz moje perspektive kod tebe su više u pitanju elementi psihoze, poglavito ako ih prepoznaješ i kao takve tretiraš. Šum u uhu može biti usljed tintusa, pritiska u glavi itd... kod mene je prisutan gotovo stalno. Pogotovo ako je u pitanju potpuna tišina. Ne znam! Nisam ti previše pomogla, ali kažem, meni, prema ovom tvom pisanju ne ostavljaš dojam neke psihotične osobe. Jeli to dovoljno za procijenu, sumnjam, ali opet imala sam potrebu to ti reći. Možda da potražiš i drugo mišljenje, pa vidiš gdje se više nalaziš.

#14 joed

joed

Još malo pa MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,301 posts

Posted 18 July 2013 - 12:09

bok, da ti odgovorim.Nisam nikada prekinuo s ljekovima,ali su mi oni tokom godina smanjeni na dozu održavanja.Pijem risset,,to ti je isto ko rispolept.Iskreno,ne mislim probati bez lijekova jer.npr, nemam neki osjećaj da sam na lijekovima tipa da sam omamljen ili nešto slično.Ispočetka sam istina većinom spavao dok se organizam nije priviknuo ali to je bilo prije 8 godina..Još nemaš dijagnozu šizofrenije pa nemoj trčati pred rudo,,hodaj redovito na kontrole pa ćeš vidjeti.Više si anksiozan nego psihotičan tj. ne djeluješ nimalo psihotično.Nebi oni tebe nakon 10 dana pustili iz bolnice,,vjeruj mi da je stanje tako ozbiljno,drži se.bok

#15 Apache

Apache

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 177 posts

Posted 18 July 2013 - 17:48

joed, on 18 July 2013 - 12:09 , said:

bok, da ti odgovorim.Nisam nikada prekinuo s ljekovima,ali su mi oni tokom godina smanjeni na dozu održavanja.Pijem risset,,to ti je isto ko rispolept.Iskreno,ne mislim probati bez lijekova jer.npr, nemam neki osjećaj da sam na lijekovima tipa da sam omamljen ili nešto slično.Ispočetka sam istina većinom spavao dok se organizam nije priviknuo ali to je bilo prije 8 godina..Još nemaš dijagnozu šizofrenije pa nemoj trčati pred rudo,,hodaj redovito na kontrole pa ćeš vidjeti.Više si anksiozan nego psihotičan tj. ne djeluješ nimalo psihotično.Nebi oni tebe nakon 10 dana pustili iz bolnice,,vjeruj mi da je stanje tako ozbiljno,drži se.bok

Ne znam, možda preterano zazirem od lekova, ali eto sinoć mi je stvarno pomoglo... Danas se ceo dan osećam prijatno jer sam se naspavao, bez gotovo ikakvih smetnji funkcionišem. Ne bih od ovoga želeo da pravim pirovu pobedu, ali tako se osećam trenutno.
Opšti lekar mi je prepisao Onzepin danas, njegova konstatacija je da je moje stanje "ozbiljno" i da moram da sarađujem ako želim da mi bude bolje.
Svakako da imam nameru jer sam i sam tražio hospitalizaciju, ali da mi je stanje ozbiljno... iz današnje perspektive mi to deluje preterano. Po njegovom mišljenju kod mene je u pitanju bordeline slučaj šizofrenije. Šta je zapravo dijagnoza šizofrenije, ako F29 nije?

pukla_ko_kokica, on 18 July 2013 - 11:54 , said:

Nije moje da ikome ovdje dajem dijagnoze. Ako ti sadašnji psihijatar paše, nemoj ga mjenjati, ako ne paše, mjenjaj. Dijagnoza je slovo f i broj na papiru. Ne kažem da je nebitna, ali bitnije je kako se ti osijećaš od razgovora i  propisane terapije - čini li ti dobro.

Čisto iz moje perspektive kod tebe su više u pitanju elementi psihoze, poglavito ako ih prepoznaješ i kao takve tretiraš. Šum u uhu može biti usljed tintusa, pritiska u glavi itd... kod mene je prisutan gotovo stalno. Pogotovo ako je u pitanju potpuna tišina. Ne znam! Nisam ti previše pomogla, ali kažem, meni, prema ovom tvom pisanju ne ostavljaš dojam neke psihotične osobe. Jeli to dovoljno za procijenu, sumnjam, ali opet imala sam potrebu to ti reći. Možda da potražiš i drugo mišljenje, pa vidiš gdje se više nalaziš.

Ne znam kakav utisak ostavljam, iskreno. Ne predstavlja mi napor da pišem na ovaj način, niti da se ponašam normalno. Ali opet kažem, ispod kože mi rije dosta toga što ne može da se nazove uobičajenim.
Drugo mišljenje bih potražio da je neka ozbiljnija dijagnoza koja bi me sprečavala da slobodno živim i radim. Ako se desi neka promena na gore svakako ću konsultovati drugog psihijatra, na to imam i pravo. Za sada je saradnja u mom najbolje interesu, za dve nedelje imam prvu kontrolu.

#16 snorkijevci

snorkijevci

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 132 posts

Posted 18 July 2013 - 21:02

Šizofrenija je hronična bolest sa kojom se živi kao i sa masom drugih. Treba samo da ti nađu terapiju koja ti odgovara i sve će biti ok. Nemoj da se plašiš toliko. Nije izlečiva da je više nemaš al živiš s njom i može da ti ne smeta. Kad imaš dobre lekove možeš živeti kvalitetnim životom. Ako su lekovi zastareli onda možeš biti od njih sav ko ubijen. Eto tolko znam ja o tome. Retko ko je srećnik koji nije nahvatao baš ništa hronično da ga jebe..čak je vrlo često da jednoga jebe više stvari. Pa ono nekog jebe epi , nekog kamenje u bubrezima il žuči, nekog ms, nekog paraliza, nekog šećer, nekog paradontoza..svi smo mi ljudi i bez obzira na sve živimo i bez obzira čak i na dijegnozu neko ima više sreće neko manje al ne treba da se opterećujemo unapred već da se trudimo da se ponašamo kako je u našem najboljem interesu i da ne očajavamo.

Apache, on 18 July 2013 - 17:48 , said:

Drugo mišljenje bih potražio da je neka ozbiljnija dijagnoza koja bi me sprečavala da slobodno živim i radim. Ako se desi neka promena na gore svakako ću konsultovati drugog psihijatra, na to imam i pravo. Za sada je saradnja u mom najbolje interesu, za dve nedelje imam prvu kontrolu.
pa eto..to si dobro rekao :) srećno !

#17 Apache

Apache

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 177 posts

Posted 19 July 2013 - 10:13

Ponoviću pitanje za sve forumaše, jer mi nije jasno da li je psihoza isto što i šizofrenija ili ne. Dakle, šta je zapravo konkretna dijagnoza šizofrenije, ako F29 nije?

#18 joed

joed

Još malo pa MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,301 posts

Posted 19 July 2013 - 11:02

Bok..shizofrenija se dijagnosticira kada postoje barem dva perioda psihoze tj kad se psihoza ponavlja,kad je rijec o jednom izoliranom slucaju psihoze onda se ne daje dijagnoza shizofrenije...to bi ti bilo laicki receno.pozdrav

#19 pukla_ko_kokica

pukla_ko_kokica

GARGAMEL

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,400 posts

Posted 19 July 2013 - 11:56

Šizofrenija spada u  psihotična oboljenja i ima neke svoje karakteristike. U grupi psihoza nalazi se više vrsta poremečaja tog tipa, neki su kronični, neki nisu. Možeš imat nekoliko psihotičnih epizoda, a da pripadaju primjerice maniji u bipolarnom, a mogu biti i izdvojene same za sebe. Ponavljanje neke psihotične epizode ne čini po defaultu odmah šizofreniju.Kao što sam rekla, svaka od nekoliko tipova mora zadovoljiti određene kriterijume za dijagnostiku.

Što se tiče F29 - prema mojim saznanjima riječ je samo o psihozi. Obzirom na tvoju razinu svijesti i želju da radiš na sebi i dovedeš se u red osobno mislim da je u pitanju epizoda, koja se može i ne mora ponoviti. Ti nastavi ovim tempom i sigurna sam da ćeš svoje stanje dovest u red. Želim ti puno sreće i snage u danima koji slijede!! Pozdrav!!

#20 Apache

Apache

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 177 posts

Posted 19 July 2013 - 12:29

Sada mi je već jasnije, joed i kokice, hvala vam na pojašnjenju!
Na osnovu stanj iz koga polako izlazim, mogu izvesti zaključak da sam pre jedanaest godina doživeo prvi period psihoze, usled traume gubitka člana porodice. Taj period je trajao dve godine.
Ovaj drugi period psihoze bio je posledica moje hipohondarske potrage za bolešću koje nema. Peti je mesec... Ali uspeo sam da se smirim, sredim misli i objasnim sebi da je sve u redu (ne i savršeno, ali ipak prihvatljivo). Drugi je dan kako se osećam dobro, pronašao sam neophodan mir u sebi. Nadam se dobrom. Ukoliko se moj napredak nastavi ovim putem, da li mislite da bih trebao piti antipsihotike? Trenutno pijem samo Lorazepam pred spavanje.