Jump to content

* * * * * 1 votes

Negativni simptomi - duševna smrt

šizofrenija psihoza samoća umor anhedonija apatija avolicija asocijalnost kognitivne poteškoće antipsihotici antidepresivi lečenje

• Please log in to reply
132 replies to this topic

#21 Stefan91

Stefan91

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 106 posts

Posted 09 August 2015 - 15:20

Ja imam slican problem. Ne znam dal je zbog antipsihotika ili negativnih simpotma psihoze. Kao da nemam misljenje. Kad sam u drustvu tesko mi je da nadjem temu za razgovor i pricam o bilo cemu. Nakon prve 2 hospitalizacije nisam imao taj problem, al sad nakon trece ocigledno nesto nije uredu... :\

#22 leticiaa

leticiaa

Baby

• Beginners
  • Pip
  • 8 posts

Posted 09 August 2015 - 17:03

Osećaš li kao da ne prolazi ništa kroz tvoju glavu? Ni misli ni osećanja, samo da je nešto stegnuto i da ne može ništa da prodje

#23 empire-of-dirt

empire-of-dirt

Admin

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,581 posts

Posted 09 August 2015 - 17:24

Koliko dugo piješ AP i koliko je vremena prošlo od poslednje psihoze?
Nemam iskustvo s ovim konkretno, ali mi je doktorka rekla da i od same depresije mogu da se jave kognitivni problemi... zapravo, proletos sam prvo počela da primećujem dosta kognitivnih problema, zaboravnost, praznoglavost, brkanje reči, i sl, i tek nakon toga sam počela da tonem i tonem i tonem. Mislim da u početku nisam primetila simptome jer sam po prirodi (ili zbog graničnog) melanholična i sklona negativnim stanjima pa sam mislila da je samo to to.
Kad sam izašla iz te epizode, nestalo je. I dalje moram da zapisujem neke stvari (mislim da je to trebalo da radim celog života, tj. mislim da sam sama po sebi zaboravna), ali mogu normalno da razgovaram, da se skoncentrišem, itd. Sad, da li je do samog izlečenja od depr. ili je do ubačenog novog ADa koji se nekad koristi i za lečenje ADHD, ne znam, ali svejedno.

Mislim da Matilda može da ti da najbolji odgovor na ovu temu, jer je prošla psihozu, pije AP, na AP je diplomirala na ozbiljnom fakultetu nakon svega, uz AP radi i funkcioniše.

#24 Iimitless

Iimitless

CAR

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,261 posts

Posted 09 August 2015 - 17:34

Stvar je u tome sto je dosta tesko razgraniciti sta je tacno od lekova a sta od same bolesti, narocito kod psihoze.

Nasla sam na neko istrazivanje na pubmedu o tome kako su kognitivne sposobnosti ljudi sa psihozom poboljsane posle visemesecne upotrebe Leponexa.

Maslov u knjizi Motivacija i licnost izricito pise o tome da ljudi sa mentalniam poremecajima imaju oslabljene kognitivne sposobnosti.

U mom slucaju ja zaista ne znam da li su mi kognitivne sposobnosti oslabljene zbog ap-a ili kao posledica moje bolesti. Medjutim, cinjenica je da sam uz ap uspela da spremim prijemni iz matematike za fakultet i da upadnem na budzet.

#25 Stefan91

Stefan91

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 106 posts

Posted 09 August 2015 - 17:48

@leticiaa
Ne znam dal bih to tako objasnio. Vise je nekakva bezidejnost i bezosecajnost u smislu da su mi zamrle emocije. Sve mi je ravno nekako. Osecam se ko lik koji je napisao prvi post u ovoj temi u sustini.
@empire-of-dirt
Proslo je pola godine od psihoze toliko dugo i pijem AP, ako izuzmem prethodne 2 epizode nakon kojih sam samoinicijativno prekidao sa terapijom

#26 Dejzi

Dejzi

juanita

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 942 posts

Posted 03 September 2015 - 13:49

Mislim da se suočavam sa istim problemom. Sve je okej, samo mi se ne izlazi iz kuće. Mogu sa ljudima, mogu i da idem negde povremeno, ali uvek jedva čekam da se vratim kući. Spavam puno i jedva čekam samo da se vratim na spavanje. Svašta sam uspela, pisala tezu, ali svejedno generalno veoma malo se krećem i samo čekam da to stanje prođe da mogu dalje da nastavim normalno. Nadam se da će taj dan doći. Lekove pijem i odlazim na povremene kontrole koje se svode na kako ste i doviđenja, kao i izveštaj gde mi se pripisuju lekovi.

Ranije sam uvek bila aktivna i sada mi teško pada ovoliko da se povlačim po kući.

#27 WANNABE

WANNABE

super super superstar

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,417 posts

Posted 03 September 2015 - 14:07

da li negativni simptomi postoje u obicnim psihozama (f23 f23.1 f28 i f29)
jer to bi objasnilo zasto ne reagujem na ad u potpunosti

#28 joed

joed

Još malo pa MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,301 posts

Posted 03 September 2015 - 22:43

Rekao bi da postoje.Nova dijagnoza mi je f29 nakon 10 godina f20 dijagnoze.Kolko se sjecam,negativni i psihoza idu jedno s drugim.Drukcije receno jedno prati drugo.Mogu se prvo pojaviti negativni kao uvod u psihozu,ili pak obrnuto.Kod mene su bila oba scenarija.Negativni i prije, i nakon psihoze.Ne zamaram se ja time previse.S 40 na grbači funkcioniram bolje nego sto sam s 25 iako netko drugi mozda nebi bio zadovoljan,meni se vise neda traziti dlaku u jajetu.pozdrav

#29 Lulu

Lulu

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 351 posts

Posted 04 September 2015 - 10:12

zvanicno nemam psihozu ali imam te rupe u glavi,mada ja to zovem balonom u glavi i nije mi od lekova nego od stanja ,kad mi se poboljsa stanje nestanu i te praznine inace prosle zime ,tacnije negde od novembra pa dok se ne prolepsa vreme imam tu smorenost,praznine,nenormalno zaboravljam stvari ali dominantnan simptom mi je ta praznina kao da o nicemu nista ne znam ,nemam ni jednu temu samo prazno niti tuga niti bes apsolutno nista,nula jbm. li ga sta je to

a  onda kad prodje to mrtvilo nastane nenormalan bes nervoza i sve ostalo

#30 Dejzi

Dejzi

juanita

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 942 posts

Posted 04 September 2015 - 14:45

Razmišljam samo koliko je, barem kada je o meni reč, sve to na psihološkoj bazi. Danas kada sam imala intervju i kad sam prošla u naredni krug selekcije ništa mi nije bilo teško. Verujem da će tako da bude i ako dobijem posao, sve ću zaboraviti kako danima nisam imala nikakvu motivaciju da se pokrenem.

Ali čak ni meni koja sam sveta videla i stvarno razne uspehe imala uopšte nije lako niti da dobijem posao, niti mi je to sada od neke pomoći kad sam u ovakvoj situaciji. Razmišljam kako li je kada si stvarno na mrtvoj tački i kada sve postane samo jedan začarani krug.

Uglavnom verujem da je dosta negativnih simptoma više od životnih, nego od psihičkih nedaća.

#31 genova

genova

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 172 posts

Posted 04 September 2015 - 19:09

Proslo je neko vrijeme, pa ima i par godina otkako se sve vratilo na svoje. Sad se i smijem i salim i imam zelju za slicnim stvarima. To treba da prodje posttraumatski period. ;)

#32 justice

justice

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 142 posts

Posted 27 September 2015 - 17:45

Slicno je i kod mene. Ja imam paranoidnu psihozu. Sve me mrzi. Samo bih da ceo dan budem kuci. Mrzi me da izadjem napolje, da setam, da se druzim. Nemam skoro nikakvih socijalnih interakcija. Uzasava me cinjenica da cu u narednom periodu morati da se zaposlim. Ne mogu da zamislim da radim 8 sati dnevno. Pretpostavljam da to sve spada u negativne simptome psihoze.

#33 Dejzi

Dejzi

juanita

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 942 posts

Posted 28 September 2015 - 20:16

Evo ja sam počela da radim, i nekako može i da se ustaje i sve što treba.

#34 lightning

lightning

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 380 posts

Posted 29 September 2015 - 15:28

daissy, on 28 September 2015 - 20:16 , said:

Bravo Dejz, samo napred.
Neka sila bude s tobom!

#35 Dejzi

Dejzi

juanita

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 942 posts

Posted 29 September 2015 - 20:15

Hvala :)

#36 angela_delamorte

angela_delamorte

Šeherezada

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,032 posts

Posted 03 October 2015 - 10:02

jaa sa na f25 ali mi stoji f 20... ne znam jel se dvoume, ugl idem u ns na kliniku ovo vise nema smisla...mene nista ne potresa, nista ne motivise, imam potrebu za osamlivanje, gllasovi ugkavnom proti mene blah

#37 diabolik90

diabolik90

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 101 posts

Posted 03 October 2015 - 11:19

daissy, on 28 September 2015 - 20:16 , said:

Bravo D.

Puno srece u karijeri :)

#38 Dejzi

Dejzi

juanita

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 942 posts

Posted 03 October 2015 - 15:16

Hvala. Evo i druga nedelja je prošla, sve je okej :)

#39 The Watcher

The Watcher

Baby

• Beginners
  • Pip
  • 5 posts

Posted 04 January 2016 - 03:55

Apoptosis, on 03 October 2014 - 16:54 , said:

Nadam se boljim danima, i sebi a i tebi. :heart: :heart: :heart:
E i ja sam s doktorom opće prakse pričao, i rekao da se nadam da bude bolje, a doktor me ispravio: "Ne  se nadati, vjerovati" Pošto sam uz sve moguće negativne simptome i bez ikakve želje slušao sam savjet i počeo vjerovati da će se neka želja javiti. Želja za bilo ćime. I javila se. Dakle zamjenite nadu vjerovanjem :-)

#40 WANNABE

WANNABE

super super superstar

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,417 posts

Posted 12 March 2016 - 20:01

:sigh:
ne mogu se pomeriti s mesta
probao sam bar 7-8 ad i nijedan mi nije pomogao oko neg simptoma
avolicija anhedonija nemotivisanost i apatija te problemi s higijenom
doduše mogu samo misliti kako bi mi bilo bez lekova tih

ali mora bolje da bih bio funkcionalan
čitam o sarkozinu (sarcosine) ali nemam para da ga kupim

Also tagged with šizofrenija, psihoza, samoća, umor, anhedonija, apatija, avolicija, asocijalnost, kognitivne poteškoće, antipsihotici, antidepresivi, lečenje

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users