Jump to content

- - - - -

Strah od psihijatra?

narcizam kompeticija zavist misterija transfer nadgornjavanje

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
62 replies to this topic

#21 WANNABE

WANNABE

musko jbt

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,989 posts

Posted 20 April 2017 - 19:56

ajoj :o

#22 kruška

kruška

wonky

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,898 posts

Posted 05 June 2017 - 15:11

užasavam se psihijatara, osjećam se ko malo dijete tamo, pored onog to mi se stalno plače, ne osjećam se dobro u vezi sebe kad počnem pričati o svom životu, iskustvima, osjećam se skroz jadno

#23 archaic_tiger

archaic_tiger

razmažena

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,045 posts

Posted 05 June 2017 - 15:53

Uhhh,i ja isto...Baš sam se na poslednjoj kontroli (koja je bila pre svega nekoliko dana) osećala kao totalni gubitnik i propalitet tamo. Mislim da me je i sa određenim prezirom gledala (ili možda ja to samo umišljam)... :unsure: -Ma,verovatno je da umišljam,ali opet...Inače moram da kažem da nije u pitanju nikakav "dickhead",već jedna sasvim blaga,razumna i takoreći-predivna žena,ali opet...Džaba sve kad ja samoj sebi zacrtam trip u glavi.

P.S. A najveća ironija od svega je upravo u tome što to i jeste situacija u kojoj je predviđeno da se čovek oseća kao neko,da tako kažem-dete kome očajnički treba pomoć,te što je celokupni koncept zapravo tako i osmišljen: Da se osećaš kao jadnik,ali da istovremeno budeš svestan i toga da u tome nema ničeg lošeg. Ali džaba sve: Ljudski narcizam uvek nekako uspe da prevlada na kraju,kao i ta prokleta želja da nekako ispadnemo "bolji" nego što zaista jesmo...

#24 kruška

kruška

wonky

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,898 posts

Posted 05 June 2017 - 16:13

većina mojih psihijatara su bili ili čudni ili odvratni, ono malo što ih je bilo ljubazno opet mi je bilo neugodno, ali puno je lakše kad je neko ljubazan. Najgori su mi oni što se zagledaju u mene, kako ikome može biti ugodno dok neko bulji stalno u njega i to još šutimo i zagleda se u mene, prečudno jbt.

Problem je kad se otvoriš nekome postaneš ranjiv, ja tu ispričam nekome svoje strahove, misli, sramove, jade i sto drugih čuda koja me muči a ne znam ništa o njima i taj položaj je neravnopravan i moram se automatski osjećati prestrašeno jer zna o meni puno i može puno iskoristiti protiv mene. Potrebna je hrabrost i povjerenje da se otvoriš nekome. Taj strah mi je prisutan bilo kome da govorim o sebi i onom što me muči

#25 kolač

kolač

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,092 posts

Posted 05 June 2017 - 18:23

Većinom se osjećam bolje kada idem kod psihijatra, jer tada mislim i osjećam da će mi pomoći.

#26 Fatiguee

Fatiguee

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 222 posts

Posted 06 June 2017 - 00:34

@kruška
Elementarna ljudskost ga obavezuje da ono što čuje od tebe ostane strogo među vama, a o profesionalnoj etici da ne govorimo. Nemam iskustva ni sa psiholozima, a još manje sa psihijatrima, ali mislim da je rizik suviše veliki da bi neko sebi dozvolio takvu nesmotrenost. Opet, dva tri puta u životu sam poželeo da se obratim takvom nekom čiki ili teti, ali prosto nisam. Živim u malom mestu i sve mi je to nekako izgledalo neizvodljivo, bez obzira što nisam imao nikakve sumnje u to da bi neko(psihijatar) zloupotrebio bilo šta što mu kažem.

E sad, da sam živeo u gradu sa tri četiri miliona stanovnika, ne bih imao tu vrstu kočnice. Obaška to što ne bih imao novca za privatnika, a do državnog doći bi trebalo najpre preskočiti prepreku u vidu doce opšte prakse.

Međutim, u jednom trenutku, kada više nije moglo dalje, uspeo sam da dođem do sveštenika/duhovnika. Potraga nije bila baš laka, ali se na kraju isplatilo, došao sam do čoveka u kog sam imao poverenje, tj. mislim da sam tada napravio dobru procenu, a takođe sam imao skoro pa apsolutnu anonimnost. E sad, ta prva ispovest, to je jedno dosta teško iskustvo, a opet, donelo mi je olakšanje, ne malo olakšanje u datom trenutku, ima tome više od deset godina. Tom čoveku/duhovniku sam zahvalan do neba, biću mu zahvalan celog života. Ukratko bih opisao "tok događaja". Dakle, tog dana pre desetak i više godina smo se upoznali, kratko porazgovarali, čisto da me upozna, da vidi sa kim ima posla. Sutradan sam se ispovedio. Čekaš svoj red ispred ispovedaonice, u glavi košmar, još uvek ne možeš da veruješ da ćeš se nekom otvoriti, razgolititi do kraja, pomišljaš da pobegneš, nema ti druge. Uostalom, niko te ne zadržava, tu si svojom voljom. Stisnem petlju i izdržim. Na ispovesti, pa šta da kažem, ne bih o detaljima. Ćutim ja, ćuti on, pa ko duže izdrži. U jednom trenutku, smogneš snage i kreneš, jednostavno, to provali iz tebe i nema nazad. Kada god se setim, imam utisak da to nisam bio ja, da je to bilo nešto u meni, nešto što je moralo napolje da bi umrlo. Da, nisam dobio ni jednu jedinu reč osude ili prekora.

Da se vratim na psihijatra. Mislim da bih danas voleo da se vidim sa nekim iako ne osećam potrebu, tj. šta god da me snađe prilično čvrsto stojim na zemlji i sasvim dobro rasuđujem, međutim voleo bih da se sa nekim psihićem poigram. Mislim, ako bi se neko uplašio, to bi verovatno bio on, a ne ja.

#27 kruška

kruška

wonky

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,898 posts

Posted 06 June 2017 - 13:37

izgleda onda neki od njih nemaju elementarne ljudskosti, moja jedna psihijatrica je meni pričala o drugim svojim pacijentima, recimo neko prije mene iziđe i ona meni ispriča probleme te osobe, vjerojatno je tako i o meni pričala sljedećem pacijentu. I ja živim u malom mjestu, još prije 7 godina kad sam prvi put išla psihijatru to je bilo puno čudnije nego sad, sad se više priča o depresiji nego prije. Ali sve u svemu ne volim da idem kod psihijatra, idem iz nužde i često se osjećam lošije kad im odem, idem samo zbog lijekova

#28 kruška

kruška

wonky

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,898 posts

Posted 08 June 2017 - 19:04

ja izgleda nemam strah od psihijatra nego od svih doktora s kojima bi trebala pričati o depresiji, sutra idem doktorici opće prakse da ju pitam propisuje li ona antidepresive, jer mi je zadnja psihiatrica rekla tako, a nije ni lijek napisala na nalaz. Imam dojam da će me ova doktorica samo čudno gledati i početi onu priču kao i većina "mlada si, lijepa si, pametna, kako ćeš ti biti u depresiji, ne treba tebi to, ti lijekovi ti samo truju organizam, bla bla"
Mrzim doktore :dry:

#29 archaic_tiger

archaic_tiger

razmažena

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,045 posts

Posted 08 June 2017 - 19:26

I ja mrzim takve doktore :dry:

#30 zeus20

zeus20

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,057 posts

Posted 08 June 2017 - 20:17

View Postkruška, on 05 June 2017 - 15:11 , said:

užasavam se psihijatara, osjećam se ko malo dijete tamo, pored onog to mi se stalno plače, ne osjećam se dobro u vezi sebe kad počnem pričati o svom životu, iskustvima, osjećam se skroz jadno

potpisujem sve od riječi do riječi.

ne volim mijenjati psihijatre, jer bih onda morao sve ponovo prepričavati, a tad se osjećam mizerno i jadno. jednostavno ne volim govoriti o životu i teško mi je kad se moram nekome otvoriti, osobito nekom potpunom neznancu
zbog toga se liječim kod iste psihijatrice zadnjih 10 godina

#31 zeus20

zeus20

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,057 posts

Posted 08 June 2017 - 20:20

View Postkruška, on 08 June 2017 - 19:04 , said:

ja izgleda nemam strah od psihijatra nego od svih doktora s kojima bi trebala pričati o depresiji, sutra idem doktorici opće prakse da ju pitam propisuje li ona antidepresive, jer mi je zadnja psihiatrica rekla tako, a nije ni lijek napisala na nalaz. Imam dojam da će me ova doktorica samo čudno gledati i početi onu priču kao i većina "mlada si, lijepa si, pametna, kako ćeš ti biti u depresiji, ne treba tebi to, ti lijekovi ti samo truju organizam, bla bla"
Mrzim doktore :dry:

doktori misle ako si fizički zdrav, mlad i pametan da ne možeš biti depresivan. yeah right.
oni ne shvaćaju da je depresija bolest sa 1000 lica i da ne treba poseban razlog ili okidač da se oboli od depresije.

također mrzim kad se depresiju podcjenjuje i ne shvaća ozbiljno.

#32 desing

desing

Još malo pa MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 853 posts

Posted 08 June 2017 - 20:28

Ne bojim se, ali mi smeta taj neki previše profesionalan odnos. Kao da razgovaram sa poslovnim partnerom. Ako postavim neko konkretno pitanje, dobijem kulturan i odmjeren odgovor. Prevelika je doza distance, a vrlo malo spontanosti i neformalnog razgovora.

#33 archaic_tiger

archaic_tiger

razmažena

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,045 posts

Posted 08 June 2017 - 20:47

Mene pomalo nervira taj "vajb" koji dobijam od svoje doktorke,a to je onaj neki osećaj da me gleda sa nekom čudnom dozom potcenjivanja (ali ne onog pakosnog i zlonamernog potcenjivanja,nego...Nego potcenjivanja u smislu kao da sam neko malo dete koje ne zna ama-baš-ništa o životu,eto tako). Baš nekako ne volim taj "vajb",jer kad sam tek bila počela sa odlascima kod psihijatra,tada sam se nadala da će to biti ravnopravan odnos između dva "pametnjakovića-intelektualca",a ne ovako kako je sad...

#34 kruška

kruška

wonky

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,898 posts

Posted 08 June 2017 - 20:57

View Postzeus20, on 08 June 2017 - 20:20 , said:

doktori misle ako si fizički zdrav, mlad i pametan da ne možeš biti depresivan. yeah right.
oni ne shvaćaju da je depresija bolest sa 1000 lica i da ne treba poseban razlog ili okidač da se oboli od depresije.

također mrzim kad se depresiju podcjenjuje i ne shvaća ozbiljno.

i to ne samo doktori nego masa ljudi. Koliko znam prema statistikama su mladi najčešće depresivni, pa ne znam ni kako to ide u prilog, a i pametni ne prolaze dobro po tom pitanju :lol:

najradije ne bi ni ja mijenjala psihjatre, ali ovakvu dozu neprofesionalnosti i promašenosti ne mogu podnijeti, niti da pogode lijek niti da me shvate ozbiljno i pitam se gdje više da odem da nađem psihijatra koji će se usmjeriti na depresiju a ne moju seksualnu orjentaciju i nedostatak želje za brakom i djecom. A tek ono guranje antidepresiva koji ne djeluju ili prestanu djelovati, zar je toliko teško promijeniti ad :wacko:

#35 zeus20

zeus20

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,057 posts

Posted 08 June 2017 - 22:29

View Postkruška, on 08 June 2017 - 20:57 , said:

najradije ne bi ni ja mijenjala psihjatre, ali ovakvu dozu neprofesionalnosti i promašenosti ne mogu podnijeti, niti da pogode lijek niti da me shvate ozbiljno i pitam se gdje više da odem da nađem psihijatra koji će se usmjeriti na depresiju a ne moju seksualnu orjentaciju i nedostatak želje za brakom i djecom. A tek ono guranje antidepresiva koji ne djeluju ili prestanu djelovati, zar je toliko teško promijeniti ad :wacko:

zato se ja sad dobro pripremim kad idem psihijatru.

dođem s unaprijed određenim zahtjevima i ciljevima   ...a onda počinju dugotrajni i iscrpljujući pregovori. :D
na kraju uglavnom pobjedim i dobijem lijek koji  želim.

#36 WANNABE

WANNABE

musko jbt

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,989 posts

Posted 08 June 2017 - 22:31

hahah ko i ja
snimaš li kad svoje posete psihiću?

#37 zeus20

zeus20

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,057 posts

Posted 08 June 2017 - 22:34

View Post2Bavailable, on 08 June 2017 - 22:31 , said:

hahah ko i ja
snimaš li kad svoje posete psihiću?

haha, nije mi to još palo na pamet ali dobra  ideja :lol:

#38 Macak

Macak

Ožujski zec

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,250 posts

Posted 08 June 2017 - 22:44

Bravo Zeus, tako se to radi. Treba imati jedan mali blok i olovku ako je moguće svuda sa sobom ili pisati na mobitel kad se šta sjetiš.
Napraviti radne točke sastanka :D

npr. Spavam kao beba, na rate, budim se svakih par sati, plačem, gladan za slatkišima, pa žedan, pa me tjera na piškit, legnem opet, opet par sati sna pa me tjera kakit :D Onda sam opet gladan i smažem čokoladu pa do jutra zabetoniram probavu itd. Malo karikiram ali treba doktoru pomoći da te razumije. Drukčije ti i ne može pomoći.

Ako mu muljaš, recimo da redovno uzimaš sve tablete a uzmeš kako kad koju hoćeš, e jbg koji čarobnjak bi trebao biti da ti pomogne? Takvih pacijenata na žalost ima puno koji rade u korist svoje štete.

Ima li išta prirodno što bi mi pomoglo?

Spomenuti sve te sitnice koje te muče i to konkretno, imenom i prezimenom, na konkretnom primjeru.
Popisati sve reakcije na lijekove.
Sve što vas je učinilo sretnima i sve što vas je bacilo u bedaru.
I ne daj se prekinuti. Kad završiš slušaj psihića šta on ima reći na to.
Ili obradite točku po točku dnevnog reda. Provjeriti kako je psihijatru lakše.
Prije odlaska tražiti "zadaću" i pitati: Što ja mogu, osim tableta, učiniti da mi bude bolje?

Koliko sam shvatio psihijatre s kojima sam se družio oni baš i ne vole pekmezave i dosadne pacijente ali vole pacijente koji traže pomoć i spremni su učiniti što god treba da im bude bolje. Kad vidi da se boriš ti si njegov "projekt" sa potencijalom i doktor je sretan ako ti može pomoći da ti bude bolje.

#39 archaic_tiger

archaic_tiger

razmažena

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,045 posts

Posted 08 June 2017 - 22:53

View PostMacak, on 08 June 2017 - 22:44 , said:

Koliko sam shvatio psihijatre s kojima sam se družio oni baš i ne vole pekmezave i dosadne pacijente ali vole pacijente koji traže pomoć i spremni su učiniti što god treba da im bude bolje. Kad vidi da se boriš ti si njegov "projekt" sa potencijalom i doktor je sretan ako ti može pomoći da ti bude bolje.

Upravo iz ovog razloga sam ja poslednji put pred svojom doktorkom glumila da sam za nijansicu bolje nego što sam zaista u tom trenutku bila...Eto,to možda nisam trebala da radim,ali prosto kao da sam instinktivno bila predosetila da to tako treba. Rekoh,da ne počne nešto da mi s*re tu. :dry:

Na kraju krajeva,to i nije bila potpuna laž,s obzirom da mi tih dana uopšte i nije bilo loše u pravom smislu te reči (odnosno,onako kako ponekad zna da mi bude)...Ali opet sam sve to malo "prepeglala" da ipak izgleda bolje nego što je u tom trenutku zaista bilo. Jednostavno,polazim od te tačke da doktori (pa sve i da su najbolji na svetu) ipak ne mogu da nam bogzna kako pomognu u nekim našim ličnim krizama koje su samo naše (i ostaće samo naše, pa makar imali i 100 vrhunskih psihijatara,a ne samo jednog)...Te da su svi oni,na kraju krajeva,ipak najpre farmakoterapeuti,pa tek onda sve ostalo... Sve u svemu,onaj ko po tom pitanju nema nekih previsokih očekivanja,neće se mnogo ni razočarati na kraju.

#40 ᑥᗗᕫᗗ ᐐᘓᗽᔛᙽ

ᑥᗗᕫᗗ ᐐᘓᗽᔛᙽ

Matora

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,011 posts

Posted 09 June 2017 - 02:51

Veliki strah.
Moze da mi ukrasi onaj izvestaj pa da majka vidi.

Paaaaxljivo biram reci.
A provocirala me pa sam joj ja kroz suze sve po spisku.

Al ovako je dobra dr. Ne bih je menjala.