Jump to content

- - - - -

NARCIS

narcizam

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
75 replies to this topic

#61 Fluka

Fluka

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 664 posts

Posted 21 November 2008 - 03:17

Narcisi su, koliko sam ja shvatila, toliko jadni da si ne žele niti priznat da su jadni, jer bi se raspali kada bi to napravili.  Svoj osje?aj manje vrijednost prikrivaju sa iznimno visokim mišljenjem o sebi. Svaki narcis je nesiguran u svoj izgled, inteligenciju, itd.
Pa onda maltretiraju svih oko sebe.. U biti nije to ni toliko loš na?in!
Postoji tkz. DSM kriterij za narcise:

1. has a grandiose sense of self-importance
   2. is preoccupied with fantasies of unlimited success, power, brilliance, beauty, or ideal love
   3. believes that he or she is "special" and unique
   4. requires excessive admiration
   5. has a sense of entitlement
   6. is interpersonally exploitative
   7. lacks empathy
   8. is often envious of others or believes others are envious of him or her
   9. shows arrogant, haughty behaviors or attitudes

ali ga ne prihva?aju svi.. U biti nema nekog jasnog kriterija za taj poreme?aj. I kao 1% populacije ga ima i to ?eš?e muškarci.

Sad npr. stavke 1,3,4,5 pa možda i 2. mogu spadati u opis one indigo djece.. za dobit diagnozu vam ih treba 5! Eto! Svatko tko je indigo je u biti narcis. -Ovo je naprosto jedan primjer koji mi je pao na pamet. Ho?u re?i da si svakojake diagnoze možemo pripisati.. posebno ove izmišljene kao što su indigo i narcis.

A šta ja znam, ja kad ?itam sve te poreme?aje li?nosti, a narcisoidnom sam isto posvetila izvjesno vrijeme.. ?ini mi se da svakog imam, ali to je valjda ona fora:
zdrav ?ovijek ima sve mentalne bolesti, a bolestan samo jednu!
tješim se..  whistling.gif

#62 haubica

haubica

oštrokandža

• Banned
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 10,317 posts

Posted 21 November 2008 - 09:09

Svi znamo pri?u o Narcisu tako da nije lako zaklju?iti o ?emu se radi. Hvala Bogu da to nikad nisam bila nit ?u biti.

#63 Marsovac

Marsovac

svemirski otkaÄŤena

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,559 posts

Posted 21 November 2008 - 12:48

QUOTE(Fluka @ 21 Nov 2008, 03:17 AM) View Post
6. is interpersonally exploitative
   7. lacks empathy
   8. is often envious of others or believes others are envious of him or her
   9. shows arrogant, haughty behaviors or attitudes
ali ga ne prihva?aju svi.. U biti nema nekog jasnog kriterija za taj poreme?aj. I kao 1% populacije ga ima i to ?eš?e muškarci.

Nemogu?e je da ga ima samo 1% populacije, nego vjerojatno ve?ini njih nikad ni ne padne na pamet obratiti se psihijatru jer zaboga, pa oni su skoro savršeni, problem je uvijek u drugima. I tako oni maltretiraju sve oko sebe i ti onda padaju u depresije i traže psihijatrijsku pomo?, a ovi ostanu nedijagnosticirani. Nažalost, primjer imam u obitelji (sestra).

#64 sitnica

sitnica

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 134 posts

Posted 09 December 2008 - 17:12

Ja sam imala ranije faze u zivotu kad mi je sampouzdanje bilo na nuli bukvalno a desavalo se i da mi ego ode iznad mont everesta tako da ne bih mogla da se nazovem potpuno narcisoidnom,ali delimicno da.
Dok sam se drogirala zapravo mislim da sam bila najsvesnija i najsigurnija u sebe,bar u jednom periodu.
Nakon toga i nakon resavanja mog problema s bulimijom moje samopouzdanje je pocelo polako ali sigurno da opada.
I dalje sam preokupirana sobom u nekim stvarima ali vise nema te sigurnosti i samovrednovanja koje sam nekad imala.
Iz sve snage se trudim da se svaki dan okupam,dobro obucem,nasminkam,doteram ali mi je potrebno mnogo vise truda i vremena.
bar 3 sata mi treba da bi se sredila samo da izadjem iz kuce i dovoljno je da nesto ne bude kako treba(npr ne nasminkam se lepo,ili me se kosa ruzno slozi) da izpizdim,zabijem se u sobu i odbijem da izadjem ili obavim to sto sam isplanirala.

#65 feniks girl

feniks girl

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 12 posts

Posted 15 December 2008 - 05:14

QUOTE(hartera @ 11 Dec 2007, 10:16 PM) View Post
.... to mi je rekao doktor ... da sam narcisoidna li?nost .... radim sve kako bi zadovoljila druge i stvorila dobru sliku o sebi ... da ja u biti niti neznam tko sam ....
..imam dobro ... lažem imam visoko  mišljenje o sebi ..sada sam htjela lagati kako bi ispala skromna ali nisam ..... mislim da sam zgodna ... inteligentna ... dobra ...sposobna .... volim da me hvale ... volim biti najbolja ... volim da me se voli ...  volim da ja volim ... jer to poreme?aj li?nost .jesam li zato u depresiji .....

.. zar svi koji ovako misle o sebi  - a mislim da ve?ina ljudi tako misli - je poreme?ena ..... zašto ja nemogu normalno živjeti !!  cijeli život se to pitam .. cijeli život osje?am da je nešto ?udno samnom .... nikad to nisam nikome rekla ..... nešto nije normalno .... deformirana sam nekako ....

... nema pomo?i ....možda trebam prihvatit tu deformaciju a ne lije?it ju seroxatoom xanaxima i mijenjanjem ....trebam prihvatit sebe kao deformaciju ....

..sada se brinem što ?ete misliti o meni jer sam sve ovo napisala preiskreno ... budu?i da sam narcis pitam se ... kakav dojam ostavljam ... al ako nigdje tu mogu biti što jesam ... nemogu glumit više .. teško mi je jako .... i kao narcisu moja patnja mi je najtragi?nija - ?ija kome nije - vrije?a me taj naziv ... mog narcisa vrije?a ......

..ovo sam ja .. ve?eras sam stavila 2 najiskrenija topica na ovaj forum ... bez patetike i glume .... trebalo mi je vremena otvorit se .....

ako ne voliš sebe nisi u stanju voljeti ni druge. iskompleksirani ljudi ne mogu ti donjeti nikakvo dobro kao ni patetici.
da uzimaš seroxsat je apsurd jer on baš kod patetika poti?e vjeru i ljubav u sebe a manje osje?aja prema drugima. po kojoj bi logici to tebi pomoglo?
lije?nici su budale, ne lije?i se sve tabletama. ako si sretna, zadovoljna sobom, što ti fali u životu? koliko bi ljudi ubilo da su na tvome mjestu.
pusti glumu, budi što jesi, ljudi koji su pravi moraju te voljeti zbog toga što ti jesi te te takvu i prihva?at. osim toga ako ti vjeruješ da nešto vrijediš povjerovat ?e i drugi.
ma u biti nemaš ti nikakvih problema. opusti se i uživaj!!!

#66 morgan79

morgan79

MEGA-MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 406 posts

Posted 16 December 2008 - 11:22

QUOTE(feniks girl @ 15 Dec 2008, 05:14 AM) View Post
ako ne voliš sebe nisi u stanju voljeti ni druge. iskompleksirani ljudi ne mogu ti donjeti nikakvo dobro kao ni patetici.
da uzimaš seroxsat je apsurd jer on baš kod patetika poti?e vjeru i ljubav u sebe a manje osje?aja prema drugima. po kojoj bi logici to tebi pomoglo?
lije?nici su budale, ne lije?i se sve tabletama. ako si sretna, zadovoljna sobom, što ti fali u životu? koliko bi ljudi ubilo da su na tvome mjestu.
pusti glumu, budi što jesi, ljudi koji su pravi moraju te voljeti zbog toga što ti jesi te te takvu i prihva?at. osim toga ako ti vjeruješ da nešto vrijediš povjerovat ?e i drugi.
ma u biti nemaš ti nikakvih problema. opusti se i uživaj!!!

hvala bogu da tebe imamo pa da nas savjetuješ, jer lije?nici su budale koji nam samo štetu ?ine.  diduli.gif  ej curo oladi malo, otkuda ti pravo da vrije?aš jednu takvu humanu struku kao lije?ni?ku me?u kojima ima odli?nih ljudi koji su nama i te kako pomogli. ?ini mi se da si upravo ti jedan veliki narcis. i nije joj doktor dao bezveze seroxat, jer antidepresivi iz skupine selektivnih inhibitora ponovne pohrane serotonina pomažu upravo kod poreme?aja osobnosti. naravno da ?im se hartera prije prihvati takvom kakva je sve ?e joj lakše i?i, samopouzdanje ?e rasti samo od sebe, prestat ?e razbijati glavu kako da se dopadne drugima i šta je u?inila krivo da se prikaže u boljem svijetlu. A tek još kad se s vremenom zavoli i razbije te ljušture oko sebe, ne?e joj biti kraja...

#67 feniks girl

feniks girl

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 12 posts

Posted 16 December 2008 - 16:01

[quote name='morgan79' date='16 Dec 2008, 11:22 AM' post='289303']
hvala bogu da tebe imamo pa da nas savjetuješ, jer lije?nici su budale koji nam samo štetu ?ine.  diduli.gif  ej curo oladi malo, otkuda ti pravo da vrije?aš jednu takvu humanu struku kao lije?ni?ku me?u kojima ima odli?nih ljudi koji su nama i te kako pomogli. ?ini mi se da si upravo ti jedan veliki narcis. i nije joj doktor dao bezveze seroxat, jer antidepresivi iz skupine selektivnih inhibitora ponovne pohrane serotonina pomažu upravo kod poreme?aja osobnosti. naravno da ?im se hartera prije prihvati takvom kakva je sve ?e joj lakše i?i, samopouzdanje ?e rasti samo od sebe, prestat ?e razbijati glavu kako da se dopadne drugima i šta je u?inila krivo da se prikaže u boljem svijetlu. A tek još kad se s vremenom zavoli i razbije te ljušture oko sebe, ne?e joj biti kraja...
[

meni jako draga osoba pila je seroxat, sve je bilo ok al se nije mogla skinut s njega, završila je na dopu, frendici su zbog toga što povremeno puši travu prepisali isto jedan od antidepresiva i sada je tako?er ovisnik o tabletama. ja smatram da  lije?nici olako prepisuju tablete. ne trude se svakom pacijentu pristupat osobno..  nekim ljudima su tablete potrebne i s tim se slažem, neki lije?nici su odli?ni i s tim se slažem al nisu svi.   stvari poput osobnosti se mogu lije?iti i na druga?iji na?in, osobnost se gradi godinama, iskustvom, odre?uješ je ti i ljudi koji te okružuji. pravim pristupom se osobu može usmjeriti da se pravilno razvije. sve je u ljudskoj glavi.  zar su tablete jedino rješenje da bi se osoba pravilno izgradila??  mislim da nema ?ovjeka koji se ne može na? barem u nekoliko simptoma barem jedne od bezbojnih psihi?kih bolesti. nitko nije savršen i svi smo mi u jednu ruku na svoj na?in posebni sve je stvar kako se nosiš s time i dali znaš to okrenuti u svoju korist.

#68 Asmodeus

Asmodeus

Devil of lust

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 641 posts

Posted 17 December 2008 - 09:26

Joj,koga kritikujemo?Ko nije bio bar nekoliko minuta narcizoidan?Ja sam cjeli zivot i NARCIS i DEPRESIVKA,cudna kombinacija,pa mi to ne smjeta...Smjeta drugima i zato se kad-kad potrudim da se kontrolisem,ali lepo je ipak imati visoko mislenje o sebi,imati ciljeve,mada se nikad ne ostvarili...To je mnogo lepse nego da dozvolis da u tudjim ocima budes neko ko je vrjedan sazalenja...Narcisi zive u optimizam,sto nije najbolje,ali mnogo je bolje to nego zivjeti u pesimizam...
Moje misljenje...

By the way-ispunjavam svih karakteristika koji je =FLUKA= navela...I ne stidim se...To sam ja....

Hartera-lepo je biti narcis,nemoj da se vredjas od to,ali ako mozes malo pomaknuti ka realizma,bice ti jos lepse...

#69 morgan79

morgan79

MEGA-MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 406 posts

Posted 18 December 2008 - 11:25

QUOTE(feniks girl @ 16 Dec 2008, 04:01 PM) View Post
meni jako draga osoba pila je seroxat, sve je bilo ok al se nije mogla skinut s njega, završila je na dopu, frendici su zbog toga što povremeno puši travu prepisali isto jedan od antidepresiva i sada je tako?er ovisnik o tabletama. ja smatram da  lije?nici olako prepisuju tablete. ne trude se svakom pacijentu pristupat osobno..  nekim ljudima su tablete potrebne i s tim se slažem, neki lije?nici su odli?ni i s tim se slažem al nisu svi.   stvari poput osobnosti se mogu lije?iti i na druga?iji na?in, osobnost se gradi godinama, iskustvom, odre?uješ je ti i ljudi koji te okružuji. pravim pristupom se osobu može usmjeriti da se pravilno razvije. sve je u ljudskoj glavi.  zar su tablete jedino rješenje da bi se osoba pravilno izgradila??  mislim da nema ?ovjeka koji se ne može na? barem u nekoliko simptoma barem jedne od bezbojnih psihi?kih bolesti. nitko nije savršen i svi smo mi u jednu ruku na svoj na?in posebni sve je stvar kako se nosiš s time i dali znaš to okrenuti u svoju korist.

Naravno da se poreme?aj osobnosti da lije?iti i drugim na?inima, psihoanalizom, raznim vrstama psihoterapije, meditacijom itd. Puno nas ovdje prakticira i te metode uz antidepresive. Ali bez antidepresiva ja se nikad ne bih oslobodio te svoje ljušture i razbio krivo mišljenje o sebi. I da znaš naše prihva?anje terapije medikamentima je bio posljednji o?ajni?ki korak poslije razno-raznih rezanja i premišljavanja o suicidu. E da sam se prije pristao na stru?no lije?enje, puno toga se ne bi dogodilo... Pitanje gdje bi završili bez AD.
A to šta se tvoja frendica navukla na seroxat i onda navukla na dop je malo ?udno jer obi?no se ljudi žale da im antidepresivi ne djeluju pa ih mijenjaju a navu?i se da lako da na razne benzodiazepine i alprazolam - recimo xanax. To je ?esta pojava i upravo je Hartera imala s tim problema. Ništa ne prejudiciram ali ova tvoja pri?a mi je smiješna, sa seroxata na dop. Nije se mogla skinuti sa seroxata pa je prešla na žuto. Ajde molim te gluposti.  hmmm.gif Jesi sigurna da i prije seroxata uz travu nije konzumirala i nešto ja?e?

#70 Karlito

Karlito

CAR

• Banned
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,228 posts

Posted 18 December 2008 - 18:44

hvala bogu da se i mi borderlajneri malo aktiviramo na ovoj temi....
nemam neko extra misljenje o sebi ali umem i da budem narcis..nemam pojma..

sve to relativno zavisi od mog raspolozenja. i kao sto sam morganu jedanput rekao da meni u ovoj bolesti pomazu najvise lekovi za smirenje.

na dopu nisam vec ima 3 nedelje i polako se oporavljam od tog sranja...

#71 umorna

umorna

ÄŚlan

• Newcomers
  • PipPip
  • 29 posts

Posted 18 April 2009 - 00:40

QUOTE(Miša @ 29 Jan 2008, 07:57 PM) View Post
Evo, ja sam narcis i mislim da je to izvanredno, nagradjujuce, osvezavajuce i mozda jedan od pravih dokaza zrelosti. Mislim i osecam da sam postao jedan lep koktel znanja i iskustva i to mi drugi ljudi potvrdjuju time sto me na ulici uredno i ljubazno pozdrave, sto me pozivaju na razna i lepa druzenja, sto mi javljaju novosti iz svojh zivota i sto se u mojem prisustvu ponasaju opusteno, kao da me nema, ili kao da mi je mesto oduvek bilo tu. Eto, zbog toga sam jako zadovoljan, da ne kazem zaljubljen (jer to koristim u drugom kontekstu).

Prema tome, ne znam da li sam narcis minimum, ili narcis maksimum, ali sam svetlosnim godinama daleko od toga da mi necije misljenje moze pokvariti dan ili me naterati da ne zivim u svim sarenim bojama, onako kako osecam. Na primer, neko da mi kaze da sam glup, debeo, mrsav, ruzan, dosadan i da mi to ponavlja 100 puta, ne bi mi cak bilo ni dosadno, jer ja imam svoju sliku o sebi i zaista bi bili potrebni topovi i opasna artiljerija da se ta slika makar malo pomeri. Znam da sam lep, cak veoma, ali na jedan produhovljen nacin koji sa sobom nosi pricu. Istina, po Hollywoodu nisu krenuli da se u mene pretvaraju, ali to nije zbog toga sto ne bi tako zeleli, vec sto ne mogu, jer kazem, moja lepota ima pricu. Isto tako, da mi neko mase svojim diplomama, ne bi me ucinio inferiornim, jer ja imam ona znanja koja sam zeleo. Da sam inteligentan, jesam i to, da sam ljubazan i kulturan, takodje. Dakle, moja slika o meni je veoma afirmativna i nema tu erozije. Sad, da mi neko kaze da mi neka boja stoji bolje, ili da razmislim o nekom dodatnom ucenju i usavrsavanju, sigurno bih saslusao preporuku, ali ne bih se zbog toga osecao manje vredan.

Ne mrzim druge ljude, zasta nikoga na celom svetu, jer ih ne poredim sa sobom na nacin koji bi kod mene mogao izazvati inferiornost. Naime, ja verujem da je onima koji mrze, to odbrambeni mehanizam. Uopste, dobro mi je u mom drustvu i mislim da me to kvalifikuje kao narcisa. Kad sam prosetam, nisam usamljen, kad za jednu osobu pravim veceru, nije mi to neka obaveza, vec se trudim da Mishi bude prijatno. I tako... Ne moze se biti narcis dok se ne postane licnost.

Miso, ti da si narcis u smislu narcisticna licnost itekako bi te uzdrmalo da ti neko kaze da si glup, debeo, ruzan, dosadan i sl. (jer narcisticne licnosti u sustini su jako krhkog samopostovanja i pored grandioznog dozivljavanja sopstvene licnosti) jer bi u tom slucaju ocekivao da tvoj dozivljaj sopstvene licnosti kao jako posebne i drugi imaju, te da se ponasaju tako; i to ne samo uzdrmalo vec bi vjerovatno zbog toga planuo i bio poprilicno bijesan, eventualno i neprijatan. Takodje, ne bi svo to svoje pozitivno misljenje o sebi iznio tek tako kao sto si sad na forumu, vec bi otprilike sve nesto kao bio skroman, ali nespretno, da ne kazem lazno skroman pokusavajuci da iza te skromnosti mi ipak "vidimo" koliko si ti posebna licnost. Takodje ne bi ti bilo vazno da imas znanja koja ti zelis, vec bi sticao sto vise mozes diploma da bi im se drugi divili, a i vjerovatno bi zelenio od zavisti kad ti drugi masu svojima. I sto je glavno, da si zaista narcisticna licnost, nikada ne bi rekao "Ja sam narcis", jer narcisticna licnost je poremecena licnost koja to ne prihvata ili tesko prihvata i kada joj se to sugerise od strane strucnog lica a kamoli da ona sama i posumnja da je narcisticna licnost ... pozdrav i oladi, lijepo je imati pozitivno misljenje o sebi smile.gif

#72 Sunshine

Sunshine

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 963 posts

Posted 18 April 2009 - 05:27

QUOTE(umorna @ 17 Apr 2009, 03:40 PM) View Post
Miso, ti da si narcis u smislu narcisticna licnost itekako bi te uzdrmalo da ti neko kaze da si glup, debeo, ruzan, dosadan i sl. (jer narcisticne licnosti u sustini su jako krhkog samopostovanja i pored grandioznog dozivljavanja sopstvene licnosti) jer bi u tom slucaju ocekivao da tvoj dozivljaj sopstvene licnosti kao jako posebne i drugi imaju, te da se ponasaju tako; i to ne samo uzdrmalo vec bi vjerovatno zbog toga planuo i bio poprilicno bijesan, eventualno i neprijatan. Takodje, ne bi svo to svoje pozitivno misljenje o sebi iznio tek tako kao sto si sad na forumu, vec bi otprilike sve nesto kao bio skroman, ali nespretno, da ne kazem lazno skroman pokusavajuci da iza te skromnosti mi ipak "vidimo" koliko si ti posebna licnost. Takodje ne bi ti bilo vazno da imas znanja koja ti zelis, vec bi sticao sto vise mozes diploma da bi im se drugi divili, a i vjerovatno bi zelenio od zavisti kad ti drugi masu svojima. I sto je glavno, da si zaista narcisticna licnost, nikada ne bi rekao "Ja sam narcis", jer narcisticna licnost je poremecena licnost koja to ne prihvata ili tesko prihvata i kada joj se to sugerise od strane strucnog lica a kamoli da ona sama i posumnja da je narcisticna licnost ... pozdrav i oladi, lijepo je imati pozitivno misljenje o sebi smile.gif

Umorna,
Ovo je zaista lijepo opisano.
Ja sam dijete Narcisoidne licnosti kao i moj muz. Ono sto je glavno kod narcisoidne licnosti nije osjecaj samozaljubljenosti nego nedostatak suosjecanja i razumjevanja za osjecaje i potrebe drugih ljudi. Narcisodine licnosti znaju unistiti zdrave psihe osoba koje su prinudjene dijeliti zivotni prostor sa njima, tako da se zrtve na kraju lijece a narcisi nikada i ne priznaju svoj problem. Moj otac je tipicni Narcis i mogla bih u detalje opisati kako te osobe reagiraju i ponasanju se prema vanjskom svijetu ali sama pomisao na to me tjera na gadjenje. U biti oni prave VELIKI RASKORAK izmedju odnosa prema spoljasnjem svijetu (komsije, radne kolege, prijatelji, poznanici) i privatnom svijetu (djeca, supruznici ponekad roditelji). To je podvojena licnost koja ce vanjski svijet tretirati mnogo bolje nego "obicni" ljudi da bi ostavili utisak nepogresivosti, dobrote, pameti i postovanja, dok ce svoj sopstevni svijet u kojem obitavaju tretirati kao trecerazredni (maltretirati djecu, supruznike, ponizavati, obezvrijedjivati....) Jos jedna tipicna osobina je nikada nece priznati ovaj poremecaj (niti bilo koji drugi) tako da za vas koji ste ipak odlucili da trazite pomoc i cak sta vise otvoreno razgovarate o ovome mislim da ste ili veoma atipicni narcisi ili je ta narcisoidnost u nekom blagom obliku....Kao djete pravog punokrvnog naricsa, mogu posvjedociti da su ti ljudi zaista svirepi u svojoj primarnoj sredini i ako se ne prepoznajete u ovome mislm da imate srecu da se nosite sa poremecajima koji mozda imaju elemente narcisoidnosti ali ipak mogu biti korigirani.

#73 laura40

laura40

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,028 posts

Posted 18 April 2009 - 17:00

QUOTE(Sunshine @ 18 Apr 2009, 06:27 AM) View Post
Umorna,
Ovo je zaista lijepo opisano.
Ja sam dijete Narcisoidne licnosti kao i moj muz. Ono sto je glavno kod narcisoidne licnosti nije osjecaj samozaljubljenosti nego nedostatak suosjecanja i razumjevanja za osjecaje i potrebe drugih ljudi. Narcisodine licnosti znaju unistiti zdrave psihe osoba koje su prinudjene dijeliti zivotni prostor sa njima, tako da se zrtve na kraju lijece a narcisi nikada i ne priznaju svoj problem. Moj otac je tipicni Narcis i mogla bih u detalje opisati kako te osobe reagiraju i ponasanju se prema vanjskom svijetu ali sama pomisao na to me tjera na gadjenje. U biti oni prave VELIKI RASKORAK izmedju odnosa prema spoljasnjem svijetu (komsije, radne kolege, prijatelji, poznanici) i privatnom svijetu (djeca, supruznici ponekad roditelji). To je podvojena licnost koja ce vanjski svijet tretirati mnogo bolje nego "obicni" ljudi da bi ostavili utisak nepogresivosti, dobrote, pameti i postovanja, dok ce svoj sopstevni svijet u kojem obitavaju tretirati kao trecerazredni (maltretirati djecu, supruznike, ponizavati, obezvrijedjivati....) Jos jedna tipicna osobina je nikada nece priznati ovaj poremecaj (niti bilo koji drugi) tako da za vas koji ste ipak odlucili da trazite pomoc i cak sta vise otvoreno razgovarate o ovome mislim da ste ili veoma atipicni narcisi ili je ta narcisoidnost u nekom blagom obliku....Kao djete pravog punokrvnog naricsa, mogu posvjedociti da su ti ljudi zaista svirepi u svojoj primarnoj sredini i ako se ne prepoznajete u ovome mislm da imate srecu da se nosite sa poremecajima koji mozda imaju elemente narcisoidnosti ali ipak mogu biti korigirani.

Ajme...ovaj opis potpuno odgovara li?nosti moga muža...nije niti ?udno da su mi pani?ni sve žeš?i i žeš?i...

#74 Sunshine

Sunshine

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 963 posts

Posted 18 April 2009 - 20:25

QUOTE(laura40 @ 18 Apr 2009, 08:00 AM) View Post
Ajme...ovaj opis potpuno odgovara li?nosti moga muža...nije niti ?udno da su mi pani?ni sve žeš?i i žeš?i...

Laura,
Ovo mi nije drago cuti jer ako je tako zaista ti nije lako. Kao zrtva narcisoidnog oca mogu reci da su posljedice za djecu dugorocne i patnje neprebolne. Zato te molim ako tvoj muz isto lose tretira i tvoju kcerku da joj objasnis da to nije njena greska da je ona u redu i da ne treba da njeno samopostovanje trpi radi toga. Ako lose tretira tebe onda mu pokusaj kao malom djetetu objasniti kako njegovo ponasanje UTICE na tebe ali pri tom pudi sto smirenija i pokusaj izbjeci okrivljivanje i optuzivanje jer ce se narcisi samo povuci pri direktnom napadu ili odgovoriti jos vecim napadom sto ne ide nigdje. Znaci sa narcisima veoma mudro, pridjes kao "prijatelj i onaj koji njih podrzava i razumije" a u isto vrijeme pokusas objasniti svoju stranu. Direktni napadi i objasnjavanje sa takvima ne pije vode. Opet kako rekoh na pocetku ja se kao djete Narcisa jos vise brinem kako ce se to odraziti na tvoju kcer tako da ti zaista imas nezahvalnu i tesku ulogu da i nju zastitis. Moja majaka to nije uradila i sada su posljedice katastrofalne za cijelu obitelj. Nisam ovim mislila da de zaplasim nego ako je tacno da zivis sa Narcisom (a to nije potvrdjeno) moras biti svijesna nekih stvari. Iskreno se nadam da nije tako i da mozda tvoj suprug prolazi kroz neku tezu krizu koja je popravljiva i da ce biti bolje u skoroj buducnosti.
pozdrav
Sunchi

#75 umorna

umorna

ÄŚlan

• Newcomers
  • PipPip
  • 29 posts

Posted 04 May 2009 - 08:39

Ono sto je jos tipicno za narcisoidni tip licnosti, kao i ostale poremecaje licnosti jeste da oni znaju izvrsno manipulisati drugim ljudima tim prije sto se, na sebi specifican nacin, "uvuku pod kozu" i naravno, njima je odlicno sve dok mogu da se ponasaju onako kako zele, za razliku od onih kojima su bliski (njima niko u sustini nije blizak) tako da je vazno da, posto narcisoidne licnosti nikada nece prihvatiti i priznati svoj problem, jer ga ne uvidjaju, da s tim budu upoznati ljudi koji to trpe, kako bi prosli najbolji nacin da se izbore s tim.
Ja inace nisam  narcisoidni tip licnosti  (inace vjerovatno ovdje ne bih ni pisala ovako kako pisem, ali tak' znam ponesto iz psihijatrije pa sam malo piskarala, a na forum dolazim zato sto sam eto tak depresivna, a ovdje se osjecam nekako ugodnije kao da nisam sama na svijetu)

#76 laura40

laura40

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,028 posts

Posted 04 May 2009 - 09:50

QUOTE(Sunshine @ 18 Apr 2009, 09:25 PM) View Post
Laura,
Ovo mi nije drago cuti jer ako je tako zaista ti nije lako. Kao zrtva narcisoidnog oca mogu reci da su posljedice za djecu dugorocne i patnje neprebolne. Zato te molim ako tvoj muz isto lose tretira i tvoju kcerku da joj objasnis da to nije njena greska da je ona u redu i da ne treba da njeno samopostovanje trpi radi toga. Ako lose tretira tebe onda mu pokusaj kao malom djetetu objasniti kako njegovo ponasanje UTICE na tebe ali pri tom pudi sto smirenija i pokusaj izbjeci okrivljivanje i optuzivanje jer ce se narcisi samo povuci pri direktnom napadu ili odgovoriti jos vecim napadom sto ne ide nigdje. Znaci sa narcisima veoma mudro, pridjes kao "prijatelj i onaj koji njih podrzava i razumije" a u isto vrijeme pokusas objasniti svoju stranu. Direktni napadi i objasnjavanje sa takvima ne pije vode. Opet kako rekoh na pocetku ja se kao djete Narcisa jos vise brinem kako ce se to odraziti na tvoju kcer tako da ti zaista imas nezahvalnu i tesku ulogu da i nju zastitis. Moja majaka to nije uradila i sada su posljedice katastrofalne za cijelu obitelj. Nisam ovim mislila da de zaplasim nego ako je tacno da zivis sa Narcisom (a to nije potvrdjeno) moras biti svijesna nekih stvari. Iskreno se nadam da nije tako i da mozda tvoj suprug prolazi kroz neku tezu krizu koja je popravljiva i da ce biti bolje u skoroj buducnosti.
pozdrav
Sunchi

Sorry, tek sam sada vidjela ovaj tvoj odgovor.
Ina?e moja k?er ve? ima odre?ene posljedice odrastanja uz oca (koji ima prili?no karakteristika "narcisoidne osobnosti" i mene teške pani?arke...tako da joj nije lako. Pokušavam ja stalno ublažiti posljedice nekih stvari, a sad koliko sam uspjela, vidjet ?emo. Nadam se da nije trajno ošte?ena nekim našim krivim obrascima odgajanja.