Jump to content

- - - - -

5. Bozija zapovest, postuj oca i majku svoju da ti dobro bude.

• Please log in to reply
80 replies to this topic

#1 pablo

pablo

VD Sef

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 609 posts

Posted 09 January 2019 - 07:07

Koliko nas stvarno ima problema u odnosu sa roditeljima i kakvih. Posto sam spas trazio u crkvi, oni mi samo govore da trpim, zavistan sam od njih, jbg. nisam u mogucnosti da se odvojim od njih, kako se osloboditi ove bolesne veze, a ne ogresiti se o ovu Boziju zapovest. Mislim da vecina nas zivi sa njima i to nije normalno ali sta ces, u Americi se zna, napunis 20 godina i vozdra, a kod nas na brdovitom balkanu ceo zivot.

#2 ruzza

ruzza

CAR

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 7,621 posts

Posted 09 January 2019 - 07:44

evo bas mislim o tome i bas sam malopre sebi pisala o tome.. neznam tacno tu 5tu zapovest, ali postovati roditelje je sasvim uredu, dok god te oni ne sputavaju da zivis SVOJ zivot. Jer neznam dal u tim zapovestima postoji i ta da svaki covek mora da zivi SVOJ zivot i bude za njega odgovoran. A to podrazumeva da sam donosi odluke a ne da dozivotno sluzi roditlejima jer su mu ovi "dali" zivot.
Jer u cemu je smisao ako svi ljudi na svetu postuju samo roditelje i slusaju samo njih? sta to znaci? gde je tu tvoj zivot? onda ti nisi covek t niko od nas nije pojedinac, Boziji stvor, nego smo svi vlasnistvo svojih roditelja i to dozivotno, tj do kraja njihovih zivota. A onda postajemo valjda vlasnici zivota nase dece... Pa majku mu, kad cemo onda mi, ovi pojedinacni mi, ti Pablo, i ja, i svi mi Pojedinci, da zivimo?
Ja neumem tu da se postavim i neumem da se borim za sebe ali zato bih zamenila tu zapovest i napravila novu, u kojoj se kaze da moras da postujes svoju decu, vise od samog sebe, od svojih roditelja pa i samog Boga. Jer deca su tu ne svojom voljom i mi smo DUZNI da njima obezbedimo sta treba...

#3 pablo

pablo

VD Sef

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 609 posts

Posted 09 January 2019 - 08:22

Da, misli pokusavam da se stavim u njihovu kozu ali mi to tesko ide posto nemam svoju decu, ali mogu iz ove sadasnje perspektive da ih shvatim u njihovom licnom odnosu izmedju njih dvoje, imam iza sebe jednu ozbiljniju vezu i znam sta je to ljubomora, novcani problemi, svadje, ljutnja, nerazumevanje, itd, ali stvarno ne mogu da shvatim sta je to imati svoje dete i biti odgovoran na tom planu i truditi se izvesti ga na pravi put da bude covek, ne ugrozavati ga, razumeti njegove probleme i potrebe, ili sta je to kad ti se razboli.

#4 merion

merion

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 627 posts

Posted 09 January 2019 - 08:46

Eh sta bih dala da su samnom.Elem tesko je podici ljudsko bice od kile mesa.Bditi nad njim,menjati usrane pelene,voditi u skole,resavati decije pa pubertetske probleme,raditi domace,hraniti,prelezati bolesti,strahovati stalno.E takvi su bili moji,pozrtvovani roditelji zato mogu da razumem takve.Uvek je mama govorila mala deca mala briga,velika deca velika briga.I tako je do njihove smrti.

#5 Hyperdrive

Hyperdrive

Banana.

• Tech Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,288 posts

Posted 09 January 2019 - 08:49

Ja sam fallen from grace već oho-ho i baš me briga. Ja nju volim, ona mene uništava i baš me briga. Nosim se s tim kakoz nam i umem.

#6 Dreamcatcher

Dreamcatcher

inzenjer mentalnih konstrukcija

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,080 posts

Posted 09 January 2019 - 09:41

Zajebano... cak I kada te puste ti ih cekas , ukocen I nesposoban

#7 archaic_tiger

archaic_tiger

GTA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,648 posts

Posted 09 January 2019 - 11:02

Nakon što sam pročitala ovaj naslov,kao prva asocijacija mi se je (iz ko zna kog razloga) u glavi pojavila poznata "quilt-trip" pesma od Olivera Dragojevića,koja glasi:

Oprosti mi pape sve te ružne riči
I moj život sada na tvoj život sliči.
Oprosti mi pape što sam druge sluša,
Sad sam i ja isti,jer sam život kuša.

#8 pablo

pablo

VD Sef

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 609 posts

Posted 09 January 2019 - 11:05

View Postarchaic_tiger, on 09 January 2019 - 11:02 , said:

Nakon što sam pročitala ovaj naslov,kao prva asocijacija mi se je (iz ko zna kog razloga) u glavi pojavila poznata "quilt-trip" pesma od Olivera Dragojevića,koja glasi:

Oprosti mi pape sve te ružne riči
I moj život sada na tvoj život sliči.
Oprosti mi pape što sam druge sluša,
Sad sam i ja isti,jer sam život kuša.

Kako se osloboditi guilt tripa, a ne postati bahat? misterija kao i sveti gral

#9 kicavac

kicavac

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 431 posts

Posted 09 January 2019 - 13:13

Po mom iskustvu ta je zapovest zbog sopstvenog mira. Posebno oca. Kod Oca Tadeja ima o tome. Naravno ako roditelji nisu nenormalni u duhovnom i duševnom smislu.

#10 Skenderbeg

Skenderbeg

Warriors Are OP

• Banned
  • PipPipPipPipPipPip
  • 442 posts

Posted 09 January 2019 - 13:15

View Postpablo, on 09 January 2019 - 07:07 , said:

Koliko nas stvarno ima problema u odnosu sa roditeljima i kakvih. Posto sam spas trazio u crkvi, oni mi samo govore da trpim, zavistan sam od njih, jbg. nisam u mogucnosti da se odvojim od njih, kako se osloboditi ove bolesne veze, a ne ogresiti se o ovu Boziju zapovest. Mislim da vecina nas zivi sa njima i to nije normalno ali sta ces, u Americi se zna, napunis 20 godina i vozdra, a kod nas na brdovitom balkanu ceo zivot.

zasto si se stalno vezao crkve, crkva nema veze sa bogom, mozes komotno kod kuce da se molis, mislis da ako se pomolis u crkvi da ce molitva biti veca, jaca, bolja ? kada je sveti sava pitao ucenike sta zele da se otvori crkva ili skola, odgovorili su skola, a molitva moze da bude na bilo kojem mestu, ti mislis kao odes u crkvu, upalis svecu, pomolis se.. odes kod popa ispovedas se, naplati ti... i kao ispunio si neki ritual... pa ti nisi vernik ti si sujevernik... mislis da je bog izmislio crkve i ostale stvari? znaci imas 10 bozjih zapovesti i to je to... zivi po njima i sve ce biti ok... naravno svi smo mi gresni, pocevsi od mene prvog... ali hocu racionalno da pokusm da ti objasnim... kakva crkva kakvi bagraci.... dakle 10 bozijih zapovesti, i molitve, ne moraju da budu crkvene koje su takodje izmisljene, nesto iz tvoje glave se pomolis...i to je to...

#11 kicavac

kicavac

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 431 posts

Posted 09 January 2019 - 13:43

Crkva je telo covekovo. Prirodna koju ue bog stvorio.

#12 Pikova dama

Pikova dama

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 198 posts

Posted 09 January 2019 - 13:49

A na koji nacin tebe roditelji sputavaju?

#13 pablo

pablo

VD Sef

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 609 posts

Posted 09 January 2019 - 17:19

Nekako su zamrseni ti odnosi, isao sam na neke psiholoske sastanke za DSF(disfunkcionanu porodicu) sto su mi preporucili,
nas je troje i ceo zivot smo nekako ne znam ni ja kako, ali otac je imao lose detinjstvo, otac alkoholicar koji ga je tukao, majka ostavila,
dok sa druge strane majka iz stabilnije imucnije porodice, ja se razboleo otisao u religiju. u svakom slucaju, kada bi si otpetljali ti odnosi, mislim da bi ja mogao mnogo bolje da funkcionisem na svim planovima, previse smo vezani jedni za druge nekom bolesnom vezom. Ne znam kako sve to da objasnim. :unsure:

#14 Cicina gazdarica

Cicina gazdarica

Carica

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,893 posts

Posted 09 January 2019 - 18:13

View Postkicavac, on 09 January 2019 - 13:43 , said:

Crkva je telo covekovo. Prirodna koju ue bog stvorio.

Crkva je zajednica svih ljudi koji veruju u Boga. U hramovima se molimo zajedno sa ostalim vernicima, slušamo službe, Carske časove, Liturgije, mise-kod katolika, ili se na tim mestima čita zajednički Kuran-kod muslimana, ili se ide u sinagogu-kod Jevreja...

Vera u Boga ili u Alaha ili...je nešto sasvim privatno, intimno. I možemo se moliti kod kuće. Možemo da se molimo sami. Jer za one koji veruju, Bog je u srcu, u nama samima.

Spominjem ovde i pravoslavnu i katoličku veru i islam jer je ovo multietnički forum.

Što se tiče poštovanja roditelja i te Božje zapovesti, da poštovala sam i poštujem svoje roditelje. Iz nekih sada nevažnih razloga nisam se udala i živim sa mamom- tata je umro 1993.godine.

Razlozi zašto živim sa njom su vrlo jednostavni- kad udružimo finansije i imamo zajednički budžet možemo da živimo, manje više pristojno, dok to ne bi bio slučaj da svaka od nas živi odvojeno.

I drugi razlog je jednostavan-zbog zdravstvenih problema,. čitaj bolesnih kolena, ne bih mogla da živim sama.

Ponekad se posvađamo što nije strašno, ali mislim da imamo skladan odnos-nikada se nije mešala u moj život kada su emotivni partneri u pitanju-navodim samo jedan primer...

#15 kicavac

kicavac

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 431 posts

Posted 09 January 2019 - 19:04

Da, telo je hram prirodni za duhovan zivot.

#16 plavo

plavo

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 443 posts

Posted 09 January 2019 - 22:44

U svim religijama postoje neka pravila i oni su ideali te religije, tih pravila svaka od njih ima skoro bezbroj.
Za ispravno tumačenje tih pravila smatram nužnim ponoviti da su to ideali i da ih ama baš nikada nećemo u potpunosti sve postići ma kolko se trudili.
Ovo smatram jako bitnim jer su mnogi na tom putu zalutali pretjerujući.
Mi nismo anđeli (meleci).

ovo je uopšten odgovor na temu raznih zapovjesti, a poštovanje oca i majke je i više nego poželjno u "normalnom" životu.

#17 Cicina gazdarica

Cicina gazdarica

Carica

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,893 posts

Posted 09 January 2019 - 23:01

@Plavo, i u normalnom i u nenormalnom životu, ukoliko život tako delimo, a lično mislim da sama ta podela znači stigmatizaciju, dakle u životu je prirodno da volimo svoje roditelje, da poštujemo starije, da ne krademo, ne lažemo- to su neke, danas izgubljene vrednosti...

Te vrednosti su religije postavile kao svoja važna pravila. Retki, retki su oni koji poštuju sva ta pravila. Nismo anđeli, ljudi smo, i pravimo svesno ili nesvesno greške.

Slažem se sa tobom i da je pogrešno ukoliko se zaluta na tom putu i ako religiju prihvatimo fanatično. Verski, ali i svaki drugi oblik fanatizma šteti, ne samo onome ko je fanatik već i njegovoj bližoj okolini...

#18 visitor

visitor

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,095 posts

Posted 09 January 2019 - 23:06

Pronasao sam "Deset_Božjih_zapovijedi_s_katoličkog_gledišta" i cetvrta je "Poštuj oca i majku da dugo živiš i dobro ti bude na zemlji!"

Ali zanimljivo je sta jos pise:

Dužnosti djece prema roditeljima uključuju:[15]

1. Poštovanje prema roditeljima kao i poštovanje prema braći i sestrama.
2. Zahvalnost, što je izraženo u citatu iz Knjige Sirahove: "Svim srcem poštuj oca svoga i ne zaboravi majčinih bolova. Sjeti se da im svoj život duguješ: kako da im uzvratiš sve što učiniše za te? (Sir 7,27-28)"
3. Poslušnost roditeljima sve dok dijete živi kod kuće. Dijete ne mora biti poslušno, ako ga roditelji traže nešto što je moralno neprihvatljivo.
4. Pomoć roditeljima u starosti i bolesti.

Prema Katekizmu, dužnosti roditelja prema djeci podrazumijevaju:[16]

1. Moralni i vjerski odgoj svoje djece.
2. Poštivanje svoje djece kao djece Božje i ljudskih osoba.
3. Skrb za materijalne i duhovne potrebe djece.
4. Izbjegavanje pritiska da dijete mora odabrati baš određeno zanimanje ili određenog bračnog partnera, što ne isključuje pravo roditelja od davanja razboritih savjeta.
5. Biti dobar primjer svojoj djeci. Roditelji odgajaju djecu primjerom, savjetima i poučavanjem.                                                      

Ja mislim da sam ispunjavao duznosti prema svojim roditeljima ali sto se tice ovog drugog dela i duznosti roditelja, moja majka je to vecinom pogazila i to drasticno!

#19 plavo

plavo

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 443 posts

Posted 09 January 2019 - 23:16

Da Gazdarice, zato sam i stavio navodnike na normalan život i to obuhvata uglavnom sve tipove porodica izuzev ekstrema npr. sex. nasilje.

#20 Skenderbeg

Skenderbeg

Warriors Are OP

• Banned
  • PipPipPipPipPipPip
  • 442 posts

Posted 10 January 2019 - 01:11

a sto ste se vezali te bozje zapovesti sta cemo sa "ne cini preljube" ( bludničenje ) :D ulazak u seks pre braka

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users