Jump to content

Razlika između psihologa i psihijatra?

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
28 replies to this topic

#1 martina

martina

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 9 posts

Posted 22 November 2005 - 16:49

Pozdrav svima....znam da ?e ovo moda nekima zvu?at ?udno, ali ja zaista ne znam razliku....naime, razmiljam da potraim stru?nu pomo?, ali ne znam kome to?no da se obratim - psihologu ili psihijatru....pa bih vam bila jako zahvalna kad biste mi ukratko objasnili kome se treba kada obratiti....hvala

#2 danica

danica

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 236 posts

Posted 22 November 2005 - 18:13

Psihijatar je doktor medicine koji je specijalizirao psihijatriju.
Psiholog je zavrsio Filozofski fakultet, smer psihologija. Ima klinicki psiholog, deciji psiholog...
Psihijatar moze da ti prepisuje lekove, dok psiholog te savetuje, uci nekim tehnikama, itd...

#3 zaya

zaya

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 140 posts

Posted 22 November 2005 - 18:53

View Postmartina, on 22 Nov 2005, 04:49 PM, said:

Pozdrav svima....znam da ?e ovo moda nekima zvu?at ?udno, ali ja zaista ne znam razliku....naime, razmiljam da potraim stru?nu pomo?, ali ne znam kome to?no da se obratim - psihologu ili psihijatru....pa bih vam bila jako zahvalna kad biste mi ukratko objasnili kome se treba kada obratiti....hvala
"33"
Pokuaj ako moe podjeliti neto sa nama,mogu?e da neko ima odgovor-mislim da ovdje ima jako mnogo dobrih osoba koje ti mogu pomo?i moda i vie nego neki psiholozi ili psihijatri.Razmisli, pozdrav. :cmook:

#4 ireana

ireana

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 458 posts

Posted 23 November 2005 - 19:05

jednom moja psihijatrica je traila da odem i kod psihologa.pitala sam je a zatokoja je razlika?ovakao mi je rekla .psihijatri i u pametnom , normalnom, ?ovjeku rae neto ludo , a psiholozi i u najlu?em ?ovjeku trae neku pametnu crtu osobnosti na temelju koje pomau izgraditi li?nost.utjeno zar ne

#5 Draga

Draga

CARICA

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,921 posts

Posted 23 November 2005 - 19:58

View Postireana, on 23 Nov 2005, 08:05 PM, said:

jednom moja psihijatrica je traila da odem i kod psihologa.pitala sam je a zatokoja je razlika?ovakao mi je rekla .psihijatri i u pametnom , normalnom, ?ovjeku rae neto ludo , a psiholozi i u najlu?em ?ovjeku trae neku pametnu crtu osobnosti na temelju koje pomau izgraditi li?nost.utjeno zar ne

E ova to je dobra! addadadaa

Danica je to dosta dobro rekla, psihijatri su u stvari doktori specijalizovani za psihijatriju,i na neki nacin imaju mnogo sire i dublje znanje o mentalnim oboljenjima. Medjutim, za razliku od psihologije gde se pre svega uce tretmani psihoterapije ili razne vrste tzv. komunikacionih terapija, psihijatri se pre svega specijalizuju za medikamente i njihovu najbolju primenu prilikom mentalnih poremecaja. I tu je glavna razlika. Takodje, psiholozi u najvecem broju slucajeva ne mogu prepisati tablete pa se odlazak kod psihologa pre svega svodi na razne oblike terapija nevezanih za uzimanje lekova, dok psihijatri u vecini slucajeva samo prepisu lekove i postave par osnovnih pitanja. Meni licno je uvek zao sto vecina onih koji su psihijatri u principu provode zaista jako malo vremena s pacijentom a njihovi se razgovori svode manje-vise samo na prepisivanje odredjenih lekova, znaci nikakva psihoterapija ili posebno posvecivanje vremena pacijentu. Mislim da bi mnogi psihijatri zahvaljujuci svom znanju i godinama provedenim u skolovanju mogli biti zaista dobri psihoterapeuti samo kad bi zaista hteli da se tome posvete. Nazalost, vecina njih ionako dovoljno zaradjuje pa onda ni nemaju dovoljno motivacije da se pacijentima posvete na neke druge nacine. CAST IZUZECIMA: Kad sam ja isla na psihoterapiju trazila sam psihijatra sto je bilo malo teze naci jer kako sam vec rekla jako je malo njih koji se time bave a i oni koji to cine dobro naplate pa to ni ne moze svako priustiti (iako i nazalost, I mnogi psiholozi to dobro naplacuju). Na kraju sam uspela naci jednu divnu zenu, psihijatra koja je drzala samo psihoterapiju i uopste nije htela da prepisuje bilo sta od lekova. I sama je prosla kroz sve ovo i pretpostavljam da joj je to bila neka motivacija a nije radila privatno nego je od drzave dobijala (sto je mnogo manje nego da je htela da privatno otvori praksu) i svejedno je to cinila i ja sam s njom bila vise nego zadovoljna.

I na kraju, mislim da sve zavisi od toga koliko lose se osecamo. Ja sam se svojevremeno toliko lose osecala da sve sto mi je trebalo bile su neke dobre tablete, u to vreme nikakav psiholog i tome slicno meni ne bi bilo ni od kakve pomoci. Medjutim, jednom kad su tablete pocele da deluju i ja se pocela osecati barem delimicno bolje, tada sam vec mogla da prihvatim neki oblik psihoterapije i da u tome zaista ucestvujem.

#6 Patrik

Patrik

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,760 posts

Posted 23 November 2005 - 20:15

PSIHIJATRIJA je grana medicine koji prou?ava duevne bolesti.
PSIHOLOGIJA je nauka o zakonitosti psihi?kih procesa kod ?ovjeka.
Psihijatar je osoba koja medicinski pomae kod duevnih poreme?aja i patolokih pojava.
Psiholog je ?ovjek koji prou?ava odre?ene psihi?ke procese kod ?ovjeka.  <_<

#7 martina

martina

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 9 posts

Posted 24 November 2005 - 15:53

Hvala vam....moram priznat da ste mi pomogli u donoenju odluke.....tako da ?u najprije posjetiti psihologa, pa ?u vidjet kakve ?e to rezultate dati....a ako to ne bude bilo dovoljno, tj ako sam psiholog shvati da su mi potrebni i ljekovi, tada ?u se obratiti psihijatru.....naravno, to sve ?e nastupiti tek kada se napokon odvaim u?initi taj prvi korak....a nadam se da ?e to biti uskoro....hvala jo jednom.....  http://www.depresija.org/forum/public/style_emoticons/default/smile.png

#8 tonka

tonka

CARICA

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,931 posts

Posted 25 November 2005 - 14:36

Ja konkretno sam probala i jedno i drugo.Najvie mi je pomogla moja psihologica jer mi je davala konkretna rjeenja i stalno me ohrabrivala,naravno uz to imam terapiju koju sam dobila od psihijatra koji s njom radi u timu.

#9 Angel Heart

Angel Heart

CARICA

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,352 posts

Posted 18 January 2006 - 22:36

View Postmartina, on 22 Nov 2005, 04:49 PM, said:

Draga Martina,

...dobila si odgovor na svoje pitanje...jos kad bi nam rekla (nemoj me krivo shvatiti, naravno da ne moras) o kakvom se problemu radi...mozda ti mozemo jos malo bolje pomoci. stvar je vrlo subjektivna ali moze zavarati...ne bi zeljela da ides linijom manjeg otpora i izgubis dragocjeno vrijeme...makar sam sigurna, gdje god se obratila...dobiti ces i daljnja uputstva, odnosno ako odes kod psihologa a on/a ustanovi da je za tebe bolji psihijatar, onda ce te zasigurno tamo i uputiti.

Puno srece...

#10 lolla

lolla

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 181 posts

Posted 21 January 2006 - 05:54

Evo i malo mog iskustva...Ja sam jos dok sam isla u skolu cesto bila kod psihologa jer sam bila malo uvrnuta jos kao mala. Uvek odlican djak i sve ok ali vecito sam dizala neke bune, protestvovala protiv programa za knizevnost kad smo ucili epske pesme, zasto to kad je bolje citati Drajzera i takve stvari, bezala sa casova, itd. Posle jednog kolektivnog testa u srednjoj su me isto zvali na razgovor sa psihologom jer sam valjda asocijalna :D/>. Uglavnom, meni ti psiholozi nikad nisu pomogli. Uvek sam mogla da pretpostavim na koju ce stranu da okrenu pricu. Mislim da nisu ni najmanje uticali na mene. I kad nisam mogla da se profesionalno izorijentisem isto su bili beskorisni. Nekako mislim da su psihijatri generalno teorijski bolje potkovani. Moj dr ima radi privatno ali i kad to nije bio slucaj, imao je vremena za razgovor. Sad sve je to individualno ali ja bih uvek radije isla kod psihijatra...

#11 Sunshine

Sunshine

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 963 posts

Posted 24 January 2006 - 07:36

Jako dobro sto sam primjetila da je ova tema vec otvorena kako sam i htjela da pitam nesto veoma slicno..Slucajno saznajem (pitam, se pitam zasto se takve informacije kriju od radnika??) da mi firma u kojoj radim placa i do 1000 dolara na godinu za psihologa a psihijatrija je svakako pokrivena, ako uopste ostanes pri svjesti cekajuci na red po recimo pola godine do godinu....Odlucila sam da nazovem par brojeva ovih psihologa i da vidim da li bi iko bio voljan da me primi sto prije to bolje. Za psihijatra ne mogu na red doci prije Marta, ali to je OK. Da li je uputno paralelno ici i kod psihijatra i kod psihologa? Da li to mozda moze djelovatu zbunjujuce na mene sa obzirom da sam vec dosta u konfuznom stanju?
Koje su vama metode vise pomogle??
Puno hvala svima koji imaju jos neku informaciju...
love
Sunchi

#12 tonka

tonka

CARICA

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,931 posts

Posted 24 January 2006 - 08:33

Osobno mi je najvie pomogla psihologica kod koje sam ila na hipnoterapiju,me?utim trenutno nemam financijskih mogu?nosti da nastavim s tim.
Probala sam i puno psihijatara ali mi ba i nisu pomogli,nagora mi je bila grupna psihoterpija,ne bih nikad vie.

#13 MesijaDepresija

MesijaDepresija

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,119 posts

Posted 26 May 2006 - 20:22

View Postireana, on 23 Nov 2005, 08:05 PM, said:

Lepo kaze grafit u Institutu za mentalno zdravlje u Palmoticevoj: "Samo lekari prave ludake" :clapping:  addadadaa
I "Lekari su narkomafija" :)

#14 Miša

Miša

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,561 posts

Posted 26 May 2006 - 20:39

View Postspirit, on 26 May 2006, 09:22 PM, said:

"Lekari su narkomafija" :clapping:

Naravno da jesuy. U Americi ej endavno bio veliki skandal sa lekovima za srce koje su lekari davali pacijentima u velikim kolicinama jer im je proizvodjac davao krstarenja po Karibima. Odvratno mi je kad vidim da lekar korsiti olovke, kalendare i slicne gluposti sa imenom neke farmaceutske firme...kao da su promoteri, a ne medicinari.

#15 astro-riba

astro-riba

CAR

• Banned
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,548 posts

Posted 26 May 2006 - 20:44

View Postspirit, on 26 May 2006, 09:22 PM, said:

Lepo kaze grafit u Institutu za mentalno zdravlje u Palmoticevoj: "Samo lekari prave ludake" :clapping:  addadadaa
I "Lekari su narkomafija" :)

Nisu daleko od istine.

#16 Irreversible

Irreversible

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 892 posts

Posted 26 May 2006 - 20:48

mislim da su psihijatri viseg stupnja obrazovanja nego psiholozi,imaju vise znanja
i lijece i prepisuju ljekove za razliku od psihologa koji samo savjetuju,

#17 MesijaDepresija

MesijaDepresija

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,119 posts

Posted 26 May 2006 - 20:49

View Postnotsocool, on 26 May 2006, 09:48 PM, said:

mislim da su psihijatri viseg stupnja obrazovanja nego psiholozi,imaju vise znanja
i lijece i prepisuju ljekove za razliku od psihologa koji samo savjetuju,

I psiholozi lece, iako se njihovov metod lecenja zasniva samo na komunikaciji...

#18 astro-riba

astro-riba

CAR

• Banned
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,548 posts

Posted 26 May 2006 - 21:00

Psihijatar ti pukne terapiju nakon xxx minuta, a psiholog te saslua u potpunosti. Ima i iznimakame?u njima kao to su  Vladimir Gruden, Veljko ?or?evi?.... Kad se netko eli ubiti  u javnosti onda ne zovu psihijatra. Ako razumije to sam htjela re?i Notoscool

#19 astro-riba

astro-riba

CAR

• Banned
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,548 posts

Posted 26 May 2006 - 21:11

Da se razumijemo  ja nemam nita protiv shrinkova to je samo moje miljenje. Ja oboavam Grudena i ila sam na autogeni trening kod njega mada bolje poznam njegovu enu koja je iste struke.

#20 vila

vila

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,428 posts

Posted 26 May 2006 - 22:59

kod psihologa nisam nikada ni isla,a psihijatri me nakljukaju ljekovima i posalju ku?i!!!!
sad razmiljam da odem psihologu!
ma neznam vie ni sama.....