Jump to content

Borderline struktura licnosti

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
26 replies to this topic

#1 zmajchica

zmajchica

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 4 posts

Posted 05 July 2009 - 15:58

Cao svima!Radila sam nedavno psihotestove i psiholog mi je rekao da imam borderline strukturu licnosti.Zanima me da li je to jednako granicnom poremecaju licnosti i da li osoba sa takvom strukturom licnosti nuzno razvije granicni poremecaj licnosti?Nemam jos nikakvih simptoma za taj poremecaj ali me salju kod psihijatra....Hvala!

#2 zmajchica

zmajchica

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 4 posts

Posted 07 July 2009 - 19:13

Anyone?

#3 filter

filter

MEGA-MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 365 posts

Posted 07 July 2009 - 22:35

pa imas dosta toga napisano u...bolesti i poremacaji...poremecaji osobnosti....bas ovaj podforum u kojem si otvorila temu.
borderline struktura licnosti ti je po naski granicni poremecaj licnosti.

#4 zubatac

zubatac

Član

• Newcomers
  • PipPip
  • 34 posts

Posted 21 August 2009 - 15:16

u biti nije. koliko sam ja shvatila, to je siri pojam. postoje tri strukture licnosti, psihoticna, granicna i neurotska.  poremecaj je druga stvar, to je onda uza definicija.

u biti ta struktura licnosti je neki kao stupanj zrelosti licnosti, koje obrambene mehanizme koristi i koje stvari muce osobu.

al u biti najbolje da pitas svog doktora, ja sam u ovome mozda i pogrijesila, al evo tako sam ja to shvatila.

#5 hartera

hartera

Ja nisam musko, ja sam zena

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,972 posts

Posted 21 August 2009 - 20:22

[ilter je napisala to je grani?ni poreme?aj li?nosti .... mislim da te ne bi slali psihijatru da se ne radi o ne?emu to ne treba lije?iti ...
ukratko lud si ka kupus  brlj.gif
lim se .. i ja isto imam borderline poreme?aj li?nosti ... preosobno sve shva?a,ide iz krajnosti u krajnost ,potpuno krivo doivljava sebe i svijet u kojem se nalazi ,?esto vriti na bliske ljude oko sebe,sklona si destrukciji ala alkohol,sex,droga,samoranjavanju pokuajima suicida .... nemoe biti sama..uvijek je taj neki neugodan osje?aj da si sama a treba imati neoga uz sebe, uvijek ti je dosadno i potrebno je da se uvijek neto doga?a jer se duboko u sebi osje?a prazno i ima potrebu to sa ne?im ispuniti pa si sklona raznim pustolovinama tulumarenjima i sli?no .. i tak veselo uglavnom   post-410-1175530179.gif

#6 laura40

laura40

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,028 posts

Posted 21 August 2009 - 21:10

....da nastavim dalje...uglavnom to su ljudi koji su uvijek na granici....i sasvim sigurno im nije lako...sa tim izmjeanim osje?ajima....

#7 filozofica

filozofica

zafrkantica ;)

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,894 posts

Posted 21 August 2009 - 21:25

Nije lako, sigurno. Ali nije ni lako s njima. Barem ne s onima koji odbijaju priznati da imaju problem. Onima koji ga rjeavaju, svaka ?ast. U "Prestanite hodati po ljuskama jajeta" pie za osobe koje pate od borderlinea i roditeljstvo da oni ako su svjesni svog problema i ako su proli kvalitetno lije?enje mogu biti bolji roditelji od osoba nemaju takvih problema ali ni razvijenu svijest o sebi i svojim postupcima. To me ugodno iznenadilo jer zapravo dokazuje koliko je bitno i korisno uloiti maksimum svojih snaga u oporavak. Rezultat se sigurno vidi.

#8 zubatac

zubatac

Član

• Newcomers
  • PipPip
  • 34 posts

Posted 21 August 2009 - 23:50

meni je ta knjiga skroz blesava.  whistling.gif

QUOTE(hartera @ 21 Aug 2009, 09:22 PM) View Post
preosobno sve shva?a,ide iz krajnosti u krajnost ,potpuno krivo doivljava sebe i svijet u kojem se nalazi ,?esto vriti na bliske ljude oko sebe,sklona si destrukciji ala alkohol,sex,droga,samoranjavanju pokuajima suicida .... nemoe biti sama..uvijek je taj neki neugodan osje?aj da si sama a treba imati neoga uz sebe, uvijek ti je dosadno i potrebno je da se uvijek neto doga?a jer se duboko u sebi osje?a prazno i ima potrebu to sa ne?im ispuniti pa si sklona raznim pustolovinama tulumarenjima i sli?no .. i tak veselo uglavnom   post-410-1175530179.gif

eto sad si joj ti sve rekla pa ona uopce vise ne mora razmisljati i definirati sto ona misli i kako ona postupa.  thumbsupsmileyanim.gif

#9 filozofica

filozofica

zafrkantica ;)

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,894 posts

Posted 22 August 2009 - 00:42

QUOTE(zubatac @ 22 Aug 2009, 12:50 AM) View Post
meni je ta knjiga skroz blesava.  whistling.gif

Meni nije

QUOTE(zubatac @ 22 Aug 2009, 12:50 AM) View Post
eto sad si joj ti sve rekla pa ona uopce vise ne mora razmisljati i definirati sto ona misli i kako ona postupa.  thumbsupsmileyanim.gif

Mda, ona je to napisala samo da bi joj rekla to treba misliti.. 100% Ni slu?ajno nije u par re?enica opisati simptome grani?nog poreme?aja osobnosti, pa je odabrala 2. lice jednine. Ma nije ona samo pokuala ukratko do?arati taj poreme?aj, ni slu?ajno  lup.gif

#10 zubatac

zubatac

Član

• Newcomers
  • PipPip
  • 34 posts

Posted 22 August 2009 - 01:06

evo, sad ti imas svadljivi ton. a uopce nisi granicna. kako to? pa ipak je to granicni simptom? ili stvari ipak nisu tako jednostavne?

naravno da nisu. nesto moze biti simptom necega a i ne mora.

meni bi osobno bilo puno zanimljivije pustiti zmajcicu da sama kaze koje je stvari muce i da sama pronadje simptome. zapravo je najveca greska a vidim da je to jako popularno, citati popise simptioma raznih bolesti i prepoznavati se u svakome. cak se govori o sindromu studenta medicine koji uci za ispit i prepoznaje se u vecini dijagnoza. jesi li kad pokusala citati dsm 4 i jesi li se pronasla u icemu? to se cesto desava. a za zmajcicu bi bilo najbolje da joj njen doktor pojasni nalaz a ne da se mi petljamo u terapiju, to zaista nije nas posao. a ako sad jos pocnemo o stopi suicida zena ce se samo nepotrebno isprepadat.

meni se ljuske jajeta nisu svidjele jer sam pokusala rijesiti onaj test na pocetku, tj odgovoriti na ona pitanja i znas sta je ispalo? da su skoro svi koje poznajem poremeceni. a to je jednostavno statisticki nemoguce. mozda je problem u knjizi, mozda je problem u tome da sam ja paranoicna i ne procjenjujem ljude dobro, mogucnosti je mnogo.

a psihijatrijske dijagnoze nisu bas tako cvrste i uklesane u kamen. previse se opterecujete.

#11 filozofica

filozofica

zafrkantica ;)

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,894 posts

Posted 22 August 2009 - 05:07

QUOTE(zubatac @ 22 Aug 2009, 02:06 AM) View Post
evo, sad ti imas svadljivi ton. a uopce nisi granicna. kako to? pa ipak je to granicni simptom? ili stvari ipak nisu tako jednostavne?

naravno da nisu. nesto moze biti simptom necega a i ne mora.

meni bi osobno bilo puno zanimljivije pustiti zmajcicu da sama kaze koje je stvari muce i da sama pronadje simptome. zapravo je najveca greska a vidim da je to jako popularno, citati popise simptioma raznih bolesti i prepoznavati se u svakome. cak se govori o sindromu studenta medicine koji uci za ispit i prepoznaje se u vecini dijagnoza. jesi li kad pokusala citati dsm 4 i jesi li se pronasla u icemu? to se cesto desava. a za zmajcicu bi bilo najbolje da joj njen doktor pojasni nalaz a ne da se mi petljamo u terapiju, to zaista nije nas posao. a ako sad jos pocnemo o stopi suicida zena ce se samo nepotrebno isprepadat.
meni se ljuske jajeta nisu svidjele jer sam pokusala rijesiti onaj test na pocetku, tj odgovoriti na ona pitanja i znas sta je ispalo? da su skoro svi koje poznajem poremeceni. a to je jednostavno statisticki nemoguce. mozda je problem u knjizi, mozda je problem u tome da sam ja paranoicna i ne procjenjujem ljude dobro, mogucnosti je mnogo.

a psihijatrijske dijagnoze nisu bas tako cvrste i uklesane u kamen. previse se opterecujete.

Pa ja kad gledam bez DSM-a i bez testova (to mi je na po?etku knjige ostalo totalno neupe?atljivo) mogu zaklju?iti da su svi koje poznajem poreme?eni. A oni koji nisu, njih naprosto ne poznajem dovoljno dobro. laugh.gif

?itala sam svakakvu literaturu, pa i onu u kojoj se navodi DSM IV. prepoznala sam se u nekim simptomima, ali zanimljivo u nekim simptomima me prepoznala i moja psihijatrica laugh.gif

#12 hartera

hartera

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,972 posts

Posted 22 August 2009 - 12:24

@zubatac ti si border ili ?

zmajcica je sama dola postavila pitanje mi samo pokuavamo pomo?i ,nitko nije rekao da smo psiholozi ni psihijatri ,ja sam arhitekt naprimjer  biggrin.gif
mislim da je bolje da se ljudi optere?uju sa svojim stanjem nego da ga ignoriraju pod tepih ,prije ?e postati svjesni njega i krenuti ozbiljno u njegovo rjeavanje, kolko ljudi nikad ne rijei svoje psihi?ke probleme, vuku se godina,ne piju redovno terapiju ne odlaze psihijatru .. upravo su borderi ti koji NAJ?E?E odbijaju pomo? psihijatra ba zbog tih oscilacija ... meni je doca na po?etku bila genijalna i onda mi se nije odmah javila i ja sam htjela odustat ali sam zahvaljuju?i prou?avanju mog problema shvatila da je to totalnoglupo i iracionalno i odbacila te misli to moda ne bi da se nisam bolje upoznala sa mojim problemom .... shva?a li ti to je poreme?aj li?nosti ... neka tvoja razmiljanja za koja ti misli da su skroz realna nemaju ama ba nikakvu realnu podlogu ali ti to NEMOE vidjeti ... zna li koliko je to teko .. i kako je nemogu?e to prepoznati bez ne?ijeg drugog profesionalnog uvida u to ....

"nemojte hodati po ljuskama jajeta" kad sam vidjela naslov i prije autorovog objanjenja naslova znala sam zato je to napisano ... ?itala sam knjigu i nisam vie mogla jer naprosto se ne vidim kao takva osoba a ao i jesam at ?u SVE OD SEBE da takva nikad ne budem i da moji blinji nikad tako ne pate od takvih ljudi ... znam ljude koje uasno pate od takvih osoba i kad se sjetim svog psihonalaza do?u mi suze da bi ja ikad tavo neto svome blinjemu mogla napraviti ....

dakle zmaj?ice odi psihijatru popri?aj sa njim ,neka ti on sve objasni i po?ni rjeavati ovaj teak problem ...

#13 zubatac

zubatac

Član

• Newcomers
  • PipPip
  • 34 posts

Posted 22 August 2009 - 14:38

QUOTE(filozofica @ 22 Aug 2009, 06:07 AM) View Post
Pa ja kad gledam bez DSM-a i bez testova (to mi je na po?etku knjige ostalo totalno neupe?atljivo) mogu zaklju?iti da su svi koje poznajem poreme?eni.

pa nije li to onda malo neobicno?

horoskopi su recimo isto pisani na taj nacin da se svi u njima prepoznaju pa to opet ne znaci da su tocni. samo su napisani tako da izgledaju tocno. zaboravila sam kako se zove taj efekt.

#14 laura40

laura40

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,028 posts

Posted 22 August 2009 - 15:20

Kada bi filozofirali onda bi zapravo mogli tvoje miljenje prihvatiti kao ok. No, u stvarnosti se bolesti odre?uju sli?nostima...dakle postoji skupina sli?nih simptoma po kojima studenti medicine u?e da bi neku bolest kao takvu mogli prepoznati. Kada ne bi postojala ta sli?nost simptoma, hebote kako bi bilo koji doktor mogao nekom odrediti neku dijagnozu???? Sistemom viska, vra?anja ili gledanja u talog kave? doctor.gif

#15 zubatac

zubatac

Član

• Newcomers
  • PipPip
  • 34 posts

Posted 22 August 2009 - 15:32

nemoj mi stavljati rijeci u usta, nisam uopce to rekla. samo sam rekla da je neobicno da po kriterijima navedenima u spomenutoj knjizi vecina ljudi ispada poremecena. tada to jednostavno ne moze biti poremecaj nego normalno stanje. jer su ti "poremeceni" u vecini. a normalnost je neki prosjek, vecina, zar ne?

a sto se tice studenata koji se prepoznaju u simptomima, da, to se dogadja, svi se u nekoj fazi prepoznajemo u mnogo stvari. ali to se moze smatrati poremecajem tek kad je to stanje trajno i nepromjenjivo. zato nema bas smisla citati dsm i pripisivati si razne stvari.

#16 hartera

hartera

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,972 posts

Posted 22 August 2009 - 15:42

zato si simptome ne pripisujemo mi sami nego kroz psihotest i razgovor sa psihijatrom dolazimo do nekih stvari a te stvari su upravo ti simptomi koji su nabrojani ...
naravno da moe shvatiti da su simptomi poop?eni i neka se 100 ljudi prepozna u njima ali ako njih 10 nemoe normalno funkcionirati u skoro ni jednom aspektu ivota onda govorimo o poreme?aju ...

nisi rekla koja je tvoja bolest ... pretpostavljam da si border jer vidim da svaki odgovor doivljava kao napad na sebe evo ti jednog simptoma  aha.gif

#17 zubatac

zubatac

Član

• Newcomers
  • PipPip
  • 34 posts

Posted 22 August 2009 - 15:48

QUOTE(hartera @ 22 Aug 2009, 04:42 PM) View Post
zato si simptome ne pripisujemo mi sami nego kroz psihotest i razgovor sa psihijatrom dolazimo do nekih stvari a te stvari su upravo ti simptomi koji su nabrojani...

ma naravno... ali ne trebamo plasit curu koja je tek krenula psihijatru. uostalom, mora sama doc do toga, u terapiji nema precaca.

primjecujem to kod mnogo ljudi, konkretno i kod tebe, procitala si dijagnozu i popis simptoma i skroz se isprepadala. a to uopce nije tako strasno ako covjek ide na terapiju i radi na sebi.

#18 filozofica

filozofica

zafrkantica ;)

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,894 posts

Posted 22 August 2009 - 16:09

QUOTE(zubatac @ 22 Aug 2009, 04:32 PM) View Post
nemoj mi stavljati rijeci u usta, nisam uopce to rekla. samo sam rekla da je neobicno da po kriterijima navedenima u spomenutoj knjizi vecina ljudi ispada poremecena. tada to jednostavno ne moze biti poremecaj nego normalno stanje. jer su ti "poremeceni" u vecini. a normalnost je neki prosjek, vecina, zar ne?

Pa ne bih ?ak rekla da je normalnost prosjek, ve? vie stanje optimalnog funkcioniranja, svojevrsni model koji nikada u potpunosti nije ostvariv. I mislim da svi imaju neki otklon od toga jer je i otklon od normalnosti zapravo normalan smile.gif (al ga kompliciram rolleyes.gif )
No da, kad smo kod poreme?aja u medicinskom smislu, tu si u pravu, bitno je trajanje i intenzitet odre?enog stanja. Ali kad sam napisala da su svi koje poznajem poreme?eni, nisam to mislila tako strogo, ve? da kod svakoga, kad se malo dublje zagrebe, postoji taj odmak od optimalnog (psihi?kog) stanja

#19 hartera

hartera

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,972 posts

Posted 22 August 2009 - 16:12

zato je plaimo ..pa realno govorimo  toj bolesti ..nema opet sad smisla niti uljepavati stvari .. stvari su takve kave jesu i kao takve ih se treba prihvatiti ...
mene nije prepao nalaz jer sam znala da sam border .. da me pogodio je ... neznam dal si bila na psihotestu al tamo ne pie samo dijagnoza nego na 2 stranice a4 je opisana tvoja osobnost i kad vidi da je to sve to?no a ti si cijelo vrijeme nekako negirao to kod sebe dakle u principu nisi se ni poznavao teko je ... al kada to prihvati i po?ne mijenjati te stvari zna da radi dobro i pretvara se u ?ovjeka koji ?e lake ivjeti nego dosad i lake se suo?avati sa problemima u ivotu nego dosad ...
tek sad sam uvidjela gdje grijeim .. koji moji postupci su krivi ... jer pola tih da kaem border sklopova djeluju totalno automatski .. meni je takvo ponaanje bilo po defaultu normalno ... kako moe znati da neto nije normalno ako tebi to je .. kako .. ma nikako ...

#20 zubatac

zubatac

Član

• Newcomers
  • PipPip
  • 34 posts

Posted 22 August 2009 - 16:12

QUOTE(filozofica @ 22 Aug 2009, 05:09 PM) View Post
Pa ne bih ?ak rekla da je normalnost prosjek, ve? vie stanje optimalnog funkcioniranja, svojevrsni model koji nikada u potpunosti nije ostvariv. I mislim da svi imaju neki otklon od toga jer je i otklon od normalnosti zapravo normalan smile.gif (al ga kompliciram rolleyes.gif )

bogami da aha.gif

bolje da ne ulazimo dublje u tu raspravu, mozak mi skace vec ludilo.gif