Jump to content

PODSVESNO programiranje, KREATIVNA vizualizacija

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
14 replies to this topic

#1 zvezdanna

zvezdanna

Član

• Banned
  • PipPip
  • 32 posts

Posted 25 August 2009 - 00:42

da li je neko isprobao ove "prirodne" tehnike? i vasa iskustva? PODSVESNO programiranje i KREATIVNA vizualizacija mogu unaprediti svakodnevni zivot. a da li je nekome od vas to ili nesto slicno pomoglo i u problemu depresije i ostalih poremecaja?? kakve sve konkretno tehnike ste mozda isprobali? da li je neko probao neke meditacije i kakve?? ili joga vezbe? srculenca.gif

Attached Files

#2 Mato

Mato

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 397 posts

Posted 25 August 2009 - 00:50

Da se nadovezem na temu, da li je netko probao tehniku transcendentalne meditacije ili autogenog treninga u svrhu lijecenja od depresije ?

#3 svemirko

svemirko

MEGA-MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 333 posts

Posted 25 August 2009 - 01:10

nikad cuo za te tehnike i treninge.al sma probo jogu i jako mije pomogla.samo sto nisam imao novaca da nastavim sa vjezbanjem.a sad kad imam novaca nema vise joge ovdje :/

#4 zvezdanna

zvezdanna

Član

• Banned
  • PipPip
  • 32 posts

Posted 25 August 2009 - 01:10

QUOTE(Mato @ 25 Aug 2009, 01:50 AM) View Post
da li je netko probao tehniku transcendentalne meditacije ili autogenog treninga u svrhu lijecenja od depresije ?

da recimo i to!! svaki savet je dobrodosao!!

#5 jana6

jana6

MEGA-MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 419 posts

Posted 25 August 2009 - 10:15

u najteim fazama depresije trebam lijekove,
za razumijevanje sebe i mijenjanje - knjige o psihologiji,
joga mi pomae svakodnevno, fizi?ki i psihi?ki,
meditacija (samo koncentriranje na disanje) - odmor za mozak,
i ono to Tolle govori u svojim knjigama,
a jedan ve?i dio toga preuzeo je iz zena - mo? sadanjeg trenutka,
sve to pomae, ali za sve to treba vremena i  puno strpljenja,
to najmanje imamo, kao smile.gif

#6 ruzza

ruzza

CAR

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,240 posts

Posted 25 August 2009 - 11:13

ima neki nebulozni crtani film, code Lyoko
pa mozete tako da vidite o virtualizaciji i tako to...
salim se
neznam nista ali sam uzsnuta tim crtanim filmom i ta daju deci da gledaju
a kad jednom vide kod drugara, nemoz da ih skines s toga nikako...

#7 Wislawa

Wislawa

MEGA-MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 469 posts

Posted 25 August 2009 - 14:53

Autogeni trening  sam  prakticirala i  sad povremeno prakticiram i  meni pomae... Oputa  me, pomae mi prihvatiti se  i upoznati se, pomogao mi je i kod prestanka puenja  i zamjenjivanja te tetne navike drugim - korisnim navikama...
Vjerujem da  svaki oblik  stvarne posve?enosti sebi  pomae.Pri tome stvarna posve?enost sebi jest  smirivanje i sluanje  svojih dubina i prihva?anje  sveg tog to ?ujemo i vidimo  bez  su?enja, negiranja..Ako u sebi vidim zavist  - ne moram se zbog toga odmah ljutiti na sebe ili je potiskivati ili se sramiti  ...ona je tu ...ne?u si dopustiti da ona upravlja mojim ponaanjem, no kao osje?aj  ima pravo biti tu i neka je...I znate to - kad  tako putam da jesam - postanem proto?nija i svi ti osje?aji se  nekako elasti?nije i prirodnije izmjenjuju u meni i manje je  "upadanja" u tjeskobna stanja, u depresivna stanja...

Danas sam ba nakon duge etnje  sjela na klupu uz jezero i  odvjebala  autogeni trening i  osje?ala se i osje?am se  mirno i snano  i  dobro u svojoj koi .
elim ga opet ?e?e  prakticirati i zacijelo i ho?u.

#8 Mato

Mato

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 397 posts

Posted 25 August 2009 - 23:23

Ja sam nucio tehniku transcendentalne meditacije prije 10 god, ali je nakon toga vise nisam primjenjivao. Previse sam kako ja to kazem depresivno lijen (ne lijen) da ponovo ustrajem u meditaciji svaki dan 2x po 20min... zar to nije strasno  zz_banghead.gif

#9 zvezdanna

zvezdanna

Član

• Banned
  • PipPip
  • 32 posts

Posted 26 August 2009 - 13:31

QUOTE(Mato @ 26 Aug 2009, 12:23 AM) View Post
Previse sam depresivno lijen da ponovo ustrajem u meditaciji...  zz_banghead.gif

predlazem meditaciju od 5 minuta u sedecem polozaju, smirenosti, sa pitanjem u mislima "sta treba da znam?" odgovor ce se pojaviti u toku dana, ako ne odmah pojavice se sutradan, u svakom slucaju pojavice se, nase osecanje i unutrasnji impulsi ce ukazati na pravu odluku!!!!
to je neka osnovna.. biggrin.gif

#10 jana6

jana6

MEGA-MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 419 posts

Posted 26 August 2009 - 13:59

QUOTE(zvezdanna @ 26 Aug 2009, 02:31 PM) View Post
predlazem meditaciju od 5 minuta u sedecem polozaju, smirenosti, sa pitanjem u mislima "sta treba da znam?" odgovor ce se pojaviti u toku dana, ako ne odmah pojavice se sutradan, u svakom slucaju pojavice se, nase osecanje i unutrasnji impulsi ce ukazati na pravu odluku!!!!
to je neka osnovna.. biggrin.gif

slazem se da svatko tko pocinje, bilo prvi put ili nakon dugo vremena,
nece ustrajati bude li odmah htio 2 puta dnevno po 20 minuta,
5 min je sasvim dovoljno u pocetku,
pa se pomalo produzuje,
kako kome odgovara,
mozda ce nekom biti dosta i 2 x 10 min,
a netko ce htjeti i vise od 2x20,
kao i sve ostalo, a pogotovo za nas, treba ici malim koracima,
pouri polako! smile.gif

#11 zvezdanna

zvezdanna

Član

• Banned
  • PipPip
  • 32 posts

Posted 26 August 2009 - 16:57

QUOTE(jana6 @ 26 Aug 2009, 02:59 PM) View Post
kao i sve ostalo, a pogotovo za nas, treba ici malim koracima,
pouri polako! smile.gif

ma naravnoooo.. ne moze preko noci nestati nesto sto se talozilo mesecima ili godinama... korak po korak. male ciljeve sebi praviti svaki dan. evo ja sam sad bila u sopingu i uhvatilo me ponovo tuzno raspolozenje. treba oprostiti sebi!! ne osudjivati se. i mi imamo puno pravo da ponekad budemo tuzni!!! ali evo sad sve ce biti u redu. polako. treba nauciti dici samopouzdanje. imate li nekakve recepte kako sebi dizete samopouzdanje?? ja recimo hodam uspravno, i nastojim izgledati srecno, pa se onda i osecam srecno. nedavno mi je uzasno zgazena sujeta...ccc za svaku bolest i fizicku i mentalnu postoji opet mentalni uzrok. recimo problemi sa vidom... "sta to ne zelite da vidite??" problemi sa glavoboljom "osecaj krivice, zbog cega sebe krivite? oprostite sebi!!" moramo oprostiti sami sebi zbog gresaka iz nase proslosti pogresnih poteza, ali iskreno i u dubini duse, pa onda i oprastati drugima! tek tad smo na neki nacin oslobodjeni. al nije to lak proces. ipak verujem da ako je covek istrajan u necemu postici ce to!! treba izaci iz stana!!!!! kuca gusi ako si zatvoren u njoj auuuu sad.gif ne vezivati se za ljude puno..a znam kolko se nama pogotovu lako vezati...ccc. ali istina je. ako te neko ne prihvata takvog kakav jesi onda ta osoba i nije za tebe!!  meda.gif  ne treba na prvoj prepreci i neuspehu odustajati!!! pa beba dok uci da hoda i pada, da ne ustane ne bi nikada ni naucila da hoda!!! biggrin.gif

#12 Mato

Mato

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 397 posts

Posted 27 August 2009 - 01:16

Nikad nisam shvatio sto to u depresiji znaci oprostiti sebi ? Nemam si sta oprostiti - nisam zivio gresno, nisam nikoga povrijedio (bar ne namjerno) ... i ono sto pise da je jedan od simptoma depresije osjecaj krivnje - kakve krivnje ? Kome sam sto nazao ucinio ???

#13 zvezdanna

zvezdanna

Član

• Banned
  • PipPip
  • 32 posts

Posted 27 August 2009 - 04:22

QUOTE(Mato @ 27 Aug 2009, 02:16 AM) View Post
kakve krivnje ?

pa jel ti krivis sebe ili nekog drugog za recimo neki neuspeh ili nesto lose sto ti se u proslosti dogodilo?? depresivne osobe uglavnom krive sebe za sve sto je lose.. a to ne valja. to je pogresno. ja bi sada sebe trebala da krivim sto me decko sutnuo bez ikakvog razloga, prestavsi da me zove, a hteo je da se zeni sa mnom. ne, zasto bih sebe krivila, on je budala, koja nije umeo/nije video/zeleo da vidi moje dobre osobine i neke sustinske stvari, nezrela budala, znaci to nije moja krivica. nekom da dubis na glavi nece ti pomoci da ostanete zajedno ako on to ne zeli. pa zasto bi se osecala krivom, bas me briga. ne mogu se time opterecivati sad.gif ovo je samo neki primer.
pa i ne treba da osecas krivicu ni zbog cega. to je dobro. zato sto se stvari jednostavno desavaju, a neki obrasci ponasanja namecu "osecaj krivice"..

Da li vas je ikad uzdrmalo ose?anje kako ste predodre?eni da budete nesre?ni, i da ?e zato, ta god preduzeli u pravcu dostizanja sre?e, svi napori biti osu?eni na propast? Kao kada biste nahranili kompjuter matemati?kim formulama, da bi svaki put pobesneli kada mu zatraite da vam pokae ekspirove stihove! elite li sre?u? Ono to vam je potrebno nije napor, ?ak ni dobra volja, nisu to ni iskrene elje - potrebna vam je samo precizna svest o sopstvenoj programiranosti.
Eto kakav je preokret nastao: pre svih ostalih, vaa okolina i kultura nau?ili su vas da verujete kako ne moete biti sre?ni bez odre?enih ljudi i odre?enih stvari. Pogledajte oko sebe - na sve strane ljudi koji uistinu baziraju sopstveni ivot na slepo utemeljenoj pretpostavci da je bez odre?enih stvari (recimo novca, mo?i, uspeha, dobrog glasa, ljubavi, prijateljstva, duhovnog uzdizanja, Boga) nemogu?e biti sre?an. Kad smo ve? kod toga, koja je vaa formula? Kada jednom progutate pilulu li?nog ube?enja, u vama se prirodno javlja strast prema odre?enoj osobi ili nekoj stvari, za koje ste uvereni kako su vam neophodni da biste bili sre?ni. Zato ulaete silnu energiju i trud da se to ?vr?e veete za te, vama tako dragocene objekte, kada ste ih se kona?no do?epali; istovremeno, morate da uloite odre?en napor kako biste otklonili svaku mogu?nost da ih izgubite. To vas osu?uje na veliku emocionalnu zavisnost, jer su objekti za koje ste se vezali nad vama zadobili mo? da drhtite kada ih osvojite, da vas dre u napetosti kada ih nemate, da se osetite mizerno kada vam se desi da ih izgubite. Zaustavite se sada na trenutak i zgrozite se nad beskona?nom listom veza ?iji ste
zato?enik i rob postali. Dovoljno je da mislite na konkretne osobe i stvari, ne na apstraktne pojmove.Od trenutka kada se upetljate u ovu mreu zavisnosti, vi usmeravate sve svoje snage, u svakom trenutku svog ivota, da druk?ije rekonstruiete svet oko vas, ne bi li vam to obezbedilo osvajanje objekata za koje ste vezani. Ali to vremenom postaje sve stresnije i ostavlja vam sve manje snage da se upustite u stvarni ivot, da ivite punim plu?ima. Povrh svega, to je veoma teak zadatak, u ovom svetu koji se neprestano menja i izmi?e svakoj naoj tenji da ga kontroliemo. I tako, umesto maksimalno ostvarenog ivota, nalazite sebe osu?ene na ivot prepun frustracija, strepnji, nesigurnosti, razo?aranja. Svakako, u kratkotrajnim intervalimasvet poputa pred vaim naporima i prilago?ava se vaim eljama - i vi ste onda privremeno usre?eni. Ili, bolje re?eno, doivljavate bljesak uitka koji u sutini nije sre?a, jer se iza toga krije strah da ?e taj svet stvari i osoba koji ste s tekom mukom prilagodili svojoj meri, iznenada izmaknuti vaoj kontroli i ostaviti vas na cedilu; a to je ono to se neumitno deava, pre ili kasnije. Ima jo jedan detalj na koji treba obratiti panju
-kad god vas obuzmu zabrinutost i strah, to je samo zato to moete izgubiti ili ne dostignuti objekat za koga ste vezani. Zar nije tako?
e zato se javlja depresija kada nisi uspeo da ostvaris ono sto ti je drustvo nametnulo kao normalno/prihvaceno/afirmativno. da zavrsis faks, pa nadjes posao, pa se udas, pa dete,itd itd.. mene je to bilo bacilo u strasnu depresiju. ako i u jednom segmentu odstupis ili se malo razlikujes od ostalis, odma nailazis na neodobravanje/nerazumevanje... muka mi je od pitanja vise kad cu se udati/za koga i sl. malogradjanskog primitivizma! na svadbe vise i ne idem, jer su mi odvratne, kolko ih se samo razvede posle par meseci,a proseravaju se s tim svadbama. eto to su kao "recepti za srecu" ako ti uradis sve sto ti drugi (drustvo, porodica, prijatelji) nalaze!! i gde je tu sloboda?! a i ta emocionalna zavisnost od partnera od ovog onog.. zasto da sebe ubedimo da nam je bas nesto ili neko potreban da bismo bili srecni?? a i takva sreca je privid i kratkotrajna. cim taj neko ode eto depresije i kukanja. (licno iskustvo!) biram da budem SLOBODNA!! da JA odlucim sta zelim i kada to zelim! ljudi treba istrajati u nastojanju da se ostane dosledan sebi!! ipak svacije iskustvo s depresijom je individualno, ali ostanite dosledni sebi.

#14 jana6

jana6

MEGA-MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 419 posts

Posted 27 August 2009 - 09:58

Slazem se s ovim u potpunosti... toliko smo isprogramirani da ne znamo to je to to MI elimo...znam to moji roditelji ele od mene, to drutvo o?ekuje, kakvi drugi misle da bih trebala biti...A ja? Borim se s tim o?ekivanjima i ispunjenjem istih, a zato? Otkud ta eljezno ?vrsta vezanost za o?ekivanja drugih, pogotovo roditelja, to mi je jo uvijek teko do kraja raskinuti.
Krivnju sam osje?ala i jo uvijek ponekad, zbog toga jer nikad nisam bila dovoljno dobra, to god uradila.
Ali kad shvati da to nema veze, da ja nisam duna voditi svoj ivot prema njihovim o?ekivanjima, onda se polako po?inje i osloba?ati.
Samo kako se kae - U Bosni su Turci bili 500 godina i trebat ?e 500 godina da se Bosna odlobodi njihovog utjecaja. (ala na vlastiti ra?un)
Tako ?u i ja valjda, 40 godina pod njihovim utjecajem, a jo 40 da se oslobodim. smile.gif

#15 zvezdanna

zvezdanna

Član

• Banned
  • PipPip
  • 32 posts

Posted 28 August 2009 - 18:22

sinoc sam se pred spavanje bavila kreativnom vizualizacijom i probudila se ok raspolozena.