Jump to content

Sta da pokusam?

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
23 replies to this topic

#1 Babsy

Babsy

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 22 posts

Posted 02 October 2009 - 16:19

Unapred se izvinjavam ako slicna tema postoji, molila bih onda nekog iskusnijeg forumasa da mi zalepi link, pa da procitam. Ako ne, htela bih da cujem vase misljenje i savete.

Pre godinu ipo dana upoznala sam jednog decka. Bila je to ljubav na prvi pogled. Vrlo brzo od upoznavanja upustili smo se u vezu. Prvih nekoliko meseci je sve bilo fantasticno. A onda su tokom proslog leta krenuli problemi. Prestajao bi da mi se javlja na po par nedelja, a onda nastavio vezu sa mnom kao da nista nije bilo. Trajalo je to tako sve do nove godine, kad sam konacno resila da otvoreno razgovaram sa njim u cemu je problem.
Tada mi je rekao da ima dijagnozu depresije i da pije lekove (ne znam koje). Periodi kad mi se ne javlja su periodi kada ga nadvlada depresija. Ja ne smatram da je to razlog da raskinem sa njim, jer kada nije u depresiji, to je najdivniji momak na svetu. No, i meni postaje sve teze da ga gledam takvog, a da mu ne mogu pomoci.
Jednostavno mu nai?u dani kada se zatvori u kucu, iskljuci telefone, ne razgovara ni sa kim (osim sa majkom koja mu do?e povremeno da donese nesto da pojede i cigare). A onda to prodje i sve bude opet dobro jedno izvesno vreme. I tako u krug. Vec godinama.

Zelela bih savet - sta ja da radim kad je on u tim 'fazama'. Da li treba da mu se namecem i da ga pokusavam otrgnuti od toga ili da pustim da to samo prodje? Ja zaista ne znam kako da se postavim. I mene ce uhvatiti depresija nastavim li sa takvim zivotom sa njim. A vec smo u kasnim dvadesetim godinama oboje, cak smo razgovarali i o nekakvom buducem zajednickom zivotu. Kako li ce tek to izgledati?

Ali zaista imam zelju da mu pomognem, samo ne znam kako.

#2 UpAndDown

UpAndDown

disillusioned

• Family senior
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,102 posts

Posted 02 October 2009 - 17:26

Iskreno, ja nisam sigurna da li ti nesto uopste treba i mozes da radis osim da ostanes sa njim ili raskines tu vezu. To je jedina odluka koju ti moras da doneses i znam da nije lako ali tako je. Biti u vezi sa nekim ko ima nestabilan odnos sam sa sobom je jebena stvar. Veruj mi, znam sta je moj decko sve trpeo godinama.

Dobro razmisli ili guraj koliko mozes, koliko ima ljubavi i volje a onda ces videti. Mislim da njegovo stanje i eventualan oporavak (nazalost) uopste ne zavisi od tebe i od necega sto ti budes/ ne budes uradila.

Sve zavisi od njega, njegove volje, snage da bude bolje. Ti mozes biti potpora, ali i to vise zavisi od njegove percepcije a ne od tvog konkretnog ponasanja.

My 2 cents.. ne kazem da sam u pravu, naravno.

Napisace i drugi ljudi svoje misljenje, pa ti, naravno, sama odluci sta ti je ciniti.

Srecno.

#3 ljiljan

ljiljan

CAR

• Banned
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 807 posts

Posted 02 October 2009 - 17:30

Ne postoji situacija da bude u depresiji mesec dana,pa tri da je normalan.Depresija je konstantno stanje,ona ima svoje varijacije na bolje ili gore,ali i kad si bolje,zdravi ljudi primecuju da se razlikujes,npr.pad metabolizma koji se tesko dize,a samim tim i bezvoljnost,tromost itd.Medjutim,postoje tyv.subdepresivna stanja koja predstavljaju uvod u depresiju.Po ovome sto si mi rekla tvoj momak ima depresiju kao posledicu glavne dijagnoze,kao sto je to kod svih nas ovde,bilo da to priznajemo ili ne.Moj ti je savet,ako ti je stalo do njega,da odes kod njegovog lekara i otvoreno razgovaras.Nemoj da budes uvucena u situaciju iz koje kasnije neces moci,tako lako da izadjes!Ovde se na ovoj recenici izvinjavam svim forumasima,ali posto sam pacijent onda to govorim iz iskustva.
Ne znam da li ti je rekao od kada boluje,ali posto su dvadesete postoji mogucnost da je krenulo mnogo ranije i to pre dvadesetih.Zato u ovoj prici moras dobro sve da ispitas.Najlakse je da se upravljas situacijom tj. kad mu je lose da cutis a kad mu je dobro da je i tebi dobro.No,to nije resenje,jer to nije trenutna situacija to je stanje.Zanima me i zasto je krio ako pati samo od depresije koja je posledica nekog nezeljenog dogadjaja?!Ovim te upucujem da o svemu dobro razmisljas,mislim da je njegov prblem malo dublji.Mozda cak uopste nije ni bolestan,ne znam,ali ako jeste,onda pravo kod njegovog lekara!

#4 UpAndDown

UpAndDown

disillusioned

• Family senior
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,102 posts

Posted 02 October 2009 - 17:36

Meni je to zvucalo kao manicna depresija (sad je to bipolar valjda)...
oni imaju te faze koje se smenjuju na par meseci. ako je na litijumu, onda je to to.
u svakom slucaju, nije rec o klasicnoj depresiji.

#5 ljiljan

ljiljan

CAR

• Banned
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 807 posts

Posted 02 October 2009 - 17:40

QUOTE(UpAndDown @ 2 Oct 2009, 06:36 PM) View Post
Meni je to zvucalo kao manicna depresija (sad je to bipolar valjda)...
oni imaju te faze koje se smenjuju na par meseci. ako je na litijumu, onda je to to.
u svakom slucaju, nije rec o klasicnoj depresiji.

Moguce,zato sam i posumnjala da nije klsicna depresija kao primarno stanje.No,neki oblici bipolara ulaze i u afektivne poromecaje,pa sve do mladalackog ludila.Krajnje komplikovano!

#6 UpAndDown

UpAndDown

disillusioned

• Family senior
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,102 posts

Posted 02 October 2009 - 17:44

QUOTE(ljiljan @ 2 Oct 2009, 06:40 PM) View Post
Moguce,zato sam i posumnjala da nije klsicna depresija kao primarno stanje.No,neki oblici bipolara ulaze i u afektivne poromecaje,pa sve do mladalackog ludila.Krajnje komplikovano!

Da, da.. definitivno nije obicna depresija. To je sasvim jasno. Neka stvarno ona ode do njegovog lekara kako si je ti i savetovala. Mislim da mora saznati tacnu dijagnozu, jer je to presudno za odluku koja je ispred nje.

#7 perlla

perlla

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 88 posts

Posted 02 October 2009 - 17:54

Evo pridruzujem se svemu gore napisanom. Ti si vrlo hrabra devojka i vidi se da ga volis, ali vidi se da i nista ne znas o depresiji. Poslusaj savete gore navedene idi kod njegovog lekara ili terapeuta i dobro zapamti jednu stvar. NIKADA ga nemoj tesiti ili pokusavati da mu pomognes tako sto ces mu reci  DA MORA DA RAZMISLJA POZITIVNO!!! To je najveca gresaka koju ljudi prave prema osobama  koja pate od ovog poremecaja. Poenta je da mi ne mozemo da mislimo pozitivno, jer se hemija u nasem mozgu malo smuckala i nedostaje nam serotonin hormon zaduzen za srecu, dobro raspolozenje .... Treba da znas da smo mi zdrave osobe, ali da imamo poremecaj koji se da srediti uz lekove i terapije... a to je proces koji traje. I jos nesto nisu sve depresije iste, naprotiv i kod istih dijagnoza razlike su ogromne i iskljucivo individualne... Srecno ti bilo!!!

#8 UpAndDown

UpAndDown

disillusioned

• Family senior
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,102 posts

Posted 02 October 2009 - 18:02

QUOTE(perlla @ 2 Oct 2009, 06:54 PM) View Post
NIKADA ga nemoj tesiti ili pokusavati da mu pomognes tako sto ces mu reci  DA MORA DA RAZMISLJA POZITIVNO!!!

thumbsupsmileyanim.gif   Jedan od najboljih saveta koji si mogla da dobijes na ovom forumu. Ovo moze da ima samo kontra-efekat za onog ko je u depresiji.

#9 Babsy

Babsy

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 22 posts

Posted 02 October 2009 - 18:29

Hvala vam svima, nisam uopste ocekivala odgovor ovako brzo smile.gif

Ja stvarno njega volim, a mislim da voli i on mene. A kad nekog volis ne moe tek tako da ga napustis. Znam da to sto radi ne radi namerno, nego je posledica depresije. Samo sto je meni jako tesko kad ga gledam takvog (ili ga uopste ne vidjam). Ipak, znam da je njemu teze.

#10 ljiljan

ljiljan

CAR

• Banned
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 807 posts

Posted 02 October 2009 - 18:38

Perla,sve je to ok. osim jedne tvoje rcenice a to je da smo mi zdrave osobe.Ma nismo zdravi i tacka!To sto nasa bolest nije vidljiva laicima i opipljiva kao sto je prelom,infarkt itd. to je stvar prihvatanja stanja ili ne!I te kako smo bolesni,pa cak mozda neki daleko veci pacijenti od onih sto boluju od karcinoma,jer tada znas da imas dve mogucnosti umreti ili preziveti,a kod nas je bestelesno stanje.Nemojmo se tesiti mi jesmo pacijenti,ali nismo invalidi,zato nas mnogi ne razumeju u teskim situacijama kada nismo ni za sta!Mi smo na putu gde dok koracamo uvek se pitamo sta je cilj.Mozda zvuci kao filozofija,nekima,ali to jeste bolest i to ne snosljiva povremeno!Ovo ne govorim tebi i drugima,ovo govorim jer sam to sama sebi priznala,nadam se da ce i drugi i bice im odmah lakse.Ne mojmo se zavaravati ovi nasi poremecaji se nekada lece citavog zivota tj. uce nas kako sa njima da zivimo,pa kako onda reci da smo zdravi.Nismo zdravi ali mismo ni invalidi!

QUOTE(Babsy @ 2 Oct 2009, 07:29 PM) View Post
Hvala vam svima, nisam uopste ocekivala odgovor ovako brzo smile.gif

Ja stvarno njega volim, a mislim da voli i on mene. A kad nekog volis ne moe tek tako da ga napustis. Znam da to sto radi ne radi namerno, nego je posledica depresije. Samo sto je meni jako tesko kad ga gledam takvog (ili ga uopste ne vidjam). Ipak, znam da je njemu teze.

Uh,mnogo mi je tesko da ti ovo kazem,ali moram!Ovo ti opet govorim iz licnog iskustva,nama su emocije totalno zbrkane.Ono sto ti zoves ljubavlju i kazes da te voli nije isto i za njega.Ovde su emocije hiper uzburkane,nedefinisane,prisilne kao i razmisljanje.Verujem da ga volis,ne zelim da ti kazem da te ne voli,ali te upucujem na to da svi imamo emocionalnu nestabilnost!Zato ne donosi zakljucke olako,gde ce ti uzor biti njegovo ponasanje uporedjeno sa tvojim ili necijim drugim koji je zdrav!
Izvini ako sam bila i suvise otvorena,ali to je za tebe bolje!

#11 Babsy

Babsy

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 22 posts

Posted 02 October 2009 - 18:46

Neka si otvorena, to mi je i drago, zato sam i pisala na ovom forumu, jer sam vas citala jedno vreme i zakljucila da mi najvise mogu pomoci osobe koje i same imaju slican problem. To sto mi neke moje drugarice govore da treba da ga ostavim (jer sta ce mi takav zivot) ili neke druge koje kazu da treba da budem uz njega (zato sto ga volim) mi ne znaci nista, jer one ipak ne znaju kako je to.
A voleti nekog ne znaci isto ni za zdrave osobe, tako da tu rec ljubav koristim sa izvesnom dozom rezerve. Mozda bi tacnije bilo reci da on zeli da bude sa mnom, ali kad je u takvoj situaciji, ne treba mu niko, pa cak ni ja. Povuce se od celog sveta, dok to ne prodje. Zaista ne znam skoro nista o depresiji, znam samo kako se to kod njega ispoljava.

#12 iksoks

iksoks

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 177 posts

Posted 03 October 2009 - 00:00

ako ga volis,i on tebe i ako je on bio spreman da ti saopsti neke intimne stvari,mozda biste mogli zajedno to pobediti.nece biti lako,ali cete uspeti. samo ne valja puno da se osloni na tebe,jer ipak mora sam da se izbori.
ja sam malo pre nego se sve desilo nasao predivnu devojku.i onda kao grom iz vedra neba,napetosti,nesanica,panika....da bilo je signala,ali ih nisam prepoznao.i najvise mi je bilo zao zbog nje i toga sto ne mogu da uzivam u nama.mislio sam ostavice me.plasio sam se.ali nije.uz mene do kraja,iako ni sam nisam imao pojma sta mi se desilo,i otkuda sve.i pregurasmo,pa mi danas cak kaze da je puno naucila o zivotu i sebi kroz sve to.to je moje iskustvo

#13 angela_delamorte

angela_delamorte

CAR

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,833 posts

Posted 03 October 2009 - 11:51

evo i mene. ja imam dijagnozu klinicke deprsije i f60.31 (sto je border lajn poremecaj licnosti). zna biti jako zajebano.imam dechka koji me voli, i video je moje faze dpresije (jer zivimo zajedno) , uticao je na neki nacin na mene da sevratim lekovima jer sam lezala umorna na krevetu, i ponasala sam se kao da se ceo svet rusi, i to je umelo da traje nedeljama, a smenjivalo se sa periodima kad sam pomalo iritantno srecna... sad pijem lekove, i nema vise depresije.
ako tvoj dechko pije lekove (koji mu odgovaraju) mora da bude bolje.
nek promeni terapiju, obavezno pricaj sa njim o tome.
veza je odnos dvoje ljudi. imas puno pravo da znas sta se desava. povlacenje je greska, kao i nametanje pozitivnog stava.
predlozi mu da ode kod lekara i menja terapiju. ja sam menjala lekove vec pet puta dok nisam naisla na adekvatne,
takodje se slazem sa ostatkom forumasa da se ne radi o tipichnoj depresiji. modza i jeste manichna, ne znam, nisam lekar.

uglavnom, pricaj sa njim, tvoje povlacenje koje dolazi kad je on sjeban ne vodi nigde...eventualno vodi do tvog sloma zivaca..
dakle, posto ste u vezi.. to se sada i tebe tice , a ne samo njega.
nek menja terapiju, ocigledno da ne valja ova. mislim, ne bi smela da se javlja depresija ukoliko pije adekvatan lek..
pa ti sad sama vidi shta ces.
ovo je bio dobronamera savet, kao i svi ostali.

pozdrav!
i srecno!

#14 Babsy

Babsy

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 22 posts

Posted 03 October 2009 - 21:18

Depresija je bolest i to je cinjenica. Razmisljam ovako - da li bih ga ostavila da je bolestan od neke druge, fizicke bolesti? Ne bih. Ako bih, to bi bilo dzukacki od mene. Zato ne mogu ni sad da ga ostavim. Ne napusta se covek koji se voli zbog toga sto je bolestan, pa ma kakva to bolest bila. I necu da mislim kako je meni u toj vezi, jer njemu je ipak teze. Ja mogu da budem tu i da ne budem, a on ostaje... bolestan.

#15 UpAndDown

UpAndDown

disillusioned

• Family senior
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,102 posts

Posted 03 October 2009 - 21:21

QUOTE(Babsy @ 3 Oct 2009, 10:18 PM) View Post
Depresija je bolest i to je cinjenica. Razmisljam ovako - da li bih ga ostavila da je bolestan od neke druge, fizicke bolesti? Ne bih. Ako bih, to bi bilo dzukacki od mene. Zato ne mogu ni sad da ga ostavim. Ne napusta se covek koji se voli zbog toga sto je bolestan, pa ma kakva to bolest bila. I necu da mislim kako je meni u toj vezi, jer njemu je ipak teze. Ja mogu da budem tu i da ne budem, a on ostaje... bolestan.

Ok, super. Izgleda da si donela odluku. To je to.
Sada nista. Budi sa njim.

smile.gif

Srecno.

Pisi naravno i dalje ako budes osetila potrebu.

#16 maro

maro

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 527 posts

Posted 03 October 2009 - 21:37

danas sam pro?itala jedan ?lanak.glavni lik u svemu tome je djevojka kojoj se desila ta tragedija da je pala s osam metara visine...pala u komu,imala razne operacije od glave ,pa do jetre.prije nesre?e je imala de?ka s kojim je hodala godinu dana... on je stalno bio uz nju..  ?ak i kad je ila u toplice-na rehabilitaciju.tokom oporavka kae:dosta puta je molila Boga da je uzme,da je bolje da je nema..bila je ljuta na sebe,na Boga i na sve ive oko sebe..padala u depresije,posrtala..   ali uz Boju pomo?,pomo? roditelja,bra?e,sestara,de?ka postala  je stabilnija s vremenom, i sad kae:zahvaljuje Bogu to joj je dao jo jednu priliku za ivot..  i da..  s de?kom se namjerava vjen?ati kae:ako Bog da sljede?e godine. Mislim da je ova stvarna pri?ica pou?na za sve nas ovdje.. i za tebe draga "B" . sluaj.. ljubav je,tako?er, i strpljenje.znam dosta parova koji su npr. hodali i "voljeli se" dok nije dolo do nekog tragi?nog doga?aja,a onda bi samo nestali,neki bez pozdrava ?ak otili..  ne elim ti nabijati nita na nos tipa-da mora ostati s njim,ali ako ga voli kao to kae da je,daj mu vremena,neka ide lije?niku,pije lijekove..bi?e bolje..   pozdrav smile.gif

#17 Babsy

Babsy

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 22 posts

Posted 03 October 2009 - 21:53

Mislim da sam ja negde duboko u sebi odlucila da zelim da ostanem sa njim, jer da nisam, ne bih ovde nista ni pisala ni pitala. Ono sto mene muci jeste kako da se ponasam kad je on u tim 'down fazama' (eto da ih tako uslovno nazovem, jer ne znam kako bih drugacije, posto se u tematiku i terminologiju depresije ne razumem uopste). Ne zelim da se namecem, da me zamrzi, ne zelim da budem hladna, zelim da vidi da mi je stalo bez obzira na sve.

#18 angela_delamorte

angela_delamorte

CAR

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,833 posts

Posted 03 October 2009 - 22:15

QUOTE(Babsy @ 3 Oct 2009, 10:18 PM) View Post

lepo, tacno,
ali ocigledno da je i tebi tesko, ako se ne varam.
a da ga ostavljas nije ok, naravno.

kao sto rekoh i tebe se to tice, to ti je veza ako se ne varam.,

#19 Babsy

Babsy

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 22 posts

Posted 23 May 2011 - 12:39

Vidim, pre godinu ipo dana sam pisala na ovoj temi o svom problemu i problemu svog de?ka. Mogu vam re?i da smo jo uvek zajedno, promenio je terapiju, sad pije neke druge lekove i osetno je bolje. Vie od devet meseci nije imao nikakve probleme, funkcionie sasvim nomalno, ima i posao na kom je ve? due vreme (ranije nije mogao ni posao da zadri) a sad radi ono to voli. Zaista uivamo i sve je sjajno. Naravno da povremeno dolazi do nekih problema, ali nisu uzrokovani njegovim stanjem, ve? drugim, svakodnevnim stvarima, to je zna?i uobi?ajeno za sve parove.
Jo uvek ne ivimo zajedno i vi?amo se povremeno, ali po?eli smo da planiramo na due staze, tako da ?e i to jednom do?i na svoje...

Me?utim, trenutno sam ja u velikim problemima, emotivnim. Naime, mama mi se teko razbolela, a ja sam sama sa njom, nemam nikog od rodbine ko bi mogao da mi pomogne i psihi?ki sam po?ela da pucam. Pijem bromazepam i ponekad bensedin, al to na svoju ruku, bez konsultacije sa lekarom.
Planiram da odem na razgovor sa nekim psihologom, psihijatrom, whatever, ali dok je ona u tako loem stanju, ne mogu da naputam ku?u due od pola sata - sat, ne smem je ostavljati samu. Zato mi treba savet opet - ta da radim - ose?am da ?u i ja da upadnem u neku depresiju, nai?u dani da sam na ivici samoubistva i sre?om pa nemam neko vatreno oruje u ku?i, ina?e bih odavno prestudila sebi... da li je to depresija? Naravno...

ta mi se deava u organizmu ako iskombinujem bromazepam i bensedin... trenutno mi je ba lepo  thumbsupsmileyanim.gif

#20 Babsy

Babsy

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 22 posts

Posted 23 January 2012 - 14:03

Pijem ksalol već pola godine, samo 1mg dnevno... i sanval kad imam nesanicu... al ne uzimam ga često, mada podignem svaku kutiju koju dobijem na recept... skupljam, polako... imam već 80 komada od 10mg... :tuzna: