Jump to content

anksiiozni napadi praceni visokim pritiskom

• Please log in to reply
15 replies to this topic

#1 n kkO

n kkO

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 7 posts

Posted 31 October 2009 - 21:17

imam 21. g, studiram. Proslo ljeto upisao sam obnovu prve godine. Umjesto da ucim, ponovo sam klosario i zujao danima sa rajom. Poceli su i problemi sa roditeljima zbog dangubljenja i u aprilu mjesecu ove godine jedno vece sam osjetio da tonem, imao sam drhtavicu, tjeskobu, vrtoglavicu i konto sam da cu umrijeti ili dozivjeti neki nevjerovatni sok.Ti napadi su postali ucestaliji i otisao sam u hitnu gdje su mi dr. svaki put kad sam imao te simptome izmjerili visok pritisak 160 100, te rekli da moram uraditi sve nalaze te da je najbolje da legnem u bolnicu. Lezao sam oko mjesec dana, doktori nisu nista nasli, hvla bogu, te su me poslali kuci sa dijagnozom: ESENCIJALNA HIPERTENZIJA te prepisali lijekove za pritisak, koje sam pio 2 sedmice i bacio srecom. Od njih mi je bilo prelose, inace presto sam  piti  kafe i  pusiti, zivot mi je bio velika nula. S vremenom sam uz pomoc roditelja te nekih privatnih doktora zakljucio da visok pritisak uopste ne postoji. Poceo sam se vracati u normalu, izlaziti piti kafe i pusiti, ali i mjeriti pritisak svaki dan. Sa pritiskom nije bilo problema al su se simptomi panike vracali. Sreca odem kod psihijatra i saznam da sam anksiozan. Vjezbao sam se i savladjujem napade panike bez vecih problema ali i dalje mjerim pritisak. Nikako da se otkacim od tlakomjera i zivim ponovo. Napominjem da su mi dosad samo u hitnoj izmjerili visok pritisak, dok kuci kad ga mjerim je bio u vrh glave 140 90 i to samo kad bi me drmala nervoza tonenje drhtavica.... ONO STO BI VOLIO SAZNATI JEST DA LI JE IKO IMAO ANKSIOZNE NAPADE PRACENE VISOKIM PRITISKOM
???

#2 maki

maki

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,241 posts

Posted 31 October 2009 - 21:47

ja
uvjek
tablete za pritisak odjebi
to je na psihi?koj bazi
radi sa psihijatrom
ako pre?e u kroni?no kao kod mene i razvije strah od straha i hipohondriju najebo si
hahahaha
alim se
onda antidepresivi i rad na sebi
pozz
sve je to za ljude
nisi sam

#3 herc

herc

MEGA-MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 393 posts

Posted 31 October 2009 - 22:14

Jeste na psihickoj bazi ali se odrazava fizicki.Meni konkretno kuca stitna zlezda,nemogu reci do gusenja,do toga nije dolazilo,ali mi kuca gotovo sve na organizmu i mislim da je to od visokog pritiska.Sta drugo?

#4 Larisa

Larisa

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 786 posts

Posted 02 November 2009 - 11:43

QUOTE(n kkO @ 31 Oct 2009, 09:17 PM) View Post
ONO STO BI VOLIO SAZNATI JEST DA LI JE IKO IMAO ANKSIOZNE NAPADE PRACENE VISOKIM PRITISKOM ???

Ja, svaki put, svaki pani?ni s visokim tlakom. Mislim i ve?ina njih! Velika nervoza - visok tlak, ne kae se uzalud kad te netko nervira: "Die mi tlak.". A pani?ni je i te kakva nervoza!

#5 n kkO

n kkO

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 7 posts

Posted 02 November 2009 - 13:41

QUOTE(Larisa @ 2 Nov 2009, 12:43 PM) View Post
Ja, svaki put, svaki pani?ni s visokim tlakom. Mislim i ve?ina njih! Velika nervoza - visok tlak, ne kae se uzalud kad te netko nervira: "Die mi tlak.". A pani?ni je i te kakva nervoza!

hvala velika, sad mi je lakse
konto sam u pocetku da mi je sjeban pritisak skroz i da se valja lijeciti sa 21. g
al kad bi mi se to desavalo zveknu mi jedan apaurin i normalizujem se
to mi je trebala biti neka logika

#6 Ifkica

Ifkica

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 4 posts

Posted 16 November 2009 - 11:15

Ja osobno nisam primjetila da bi mi se neto deavalo s tlakom kod takvih napadaja, ali iskreno nikad ga u tim trenucima nisam ni mjerila.
Ali, imam frenda koji je zbog jedna takve pani?ne epizodice zavrio na hitnoj sa jako visokim tlakom a osje?ao se kao da ima sr?ani udar.
Nikad mu se prije to nije desilo tj. nikad u takvom intenzitetu.
Kona?na dijagnoza : anksioznost sa pani?nim atacima.
Naalost sve se to odraava i fizi?ki i moe uzrokovati velike probleme.
On je iao na terapiju i radio kod ku?e vjebe disanja i oputanja. I sad je ok, ?ak i bez lijekova. No teko se bori sa strahovima u vezi svog zdravlja, jer normalno je da se ?ovjek prestrai intenziteta takvog jednog fizi?kog doivljaja. Ali i to pomalo savladava.
Bitno je da si shvatio u ?emu je problem i da radi na tome. Probaj s vjebama disanja i oputanja kod ku?e, ako ima vremena. Njemu je pomoglo.
Samo ustraj jer za rezultate treba vremena (lijekovi su bri ali ne toliko dugotrajnijeg efekta).
Dri se i javi kako napreduje!

#7 silver

silver

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 112 posts

Posted 17 November 2009 - 08:42

ja sam od anksioznosti dobio visok tlak i poviene trigliceride.doktori kau-sve je to od stresa.Pijem tablete za tlak,jo jedino trebam srediti trigliceride

#8 medion

medion

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 57 posts

Posted 13 August 2011 - 15:48

Ja sinoc bio u hitnoj zbog tzv. "osrednjeg loseg stanja" i kada mi je doktorica izmjerila pritisak 150/100, ma bojim se tog tlaka i cim me malo zaboli potiljak ja se prepadnem.
Uradio sam sve nalaze i sve je ok, dobio uputnicu za psihologa.
Imam i trigliceride koji su prije 10-tak dana bili 8.0 i tih 10 dana sam pod terapijom lijeka za masnocu.

#9 Apoptosis

Apoptosis

Psychotico

• Family senior
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,951 posts

Posted 13 August 2011 - 15:49

Ja imam nešto slično. Zove se akatizija i neurološki je poremećaj ali srodan samoj anksioznosti, a imam i anksioznost... Skokovi pritiska su mi stalna pojava, i zato Propranolol stalno nosim sa sobom...
U hitnoj više neće da me vide, jer se javim uvek sa istim simptomima, u suštini, samo treba da se smirim i padne i pritisak...

#10 medion

medion

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 57 posts

Posted 13 August 2011 - 15:55

Ma vjeruj mi da bi se lakse nosio sa necim drugim, covjece ja dobijem napad iz zeludca udari me u grudni kos, lupanje srca, bolovi u lijevoj ruci, hmmm da mi samo tada izmjere pritisak bio bi "ko zna koliko" i to traje 10-tak minuta i prodje, a poslije se danima oporavljam od tog napada, jbg. strah me da necu dobiri srcku jer ima i visoke trigliceride, a jos mi gotovo stalno lupa u zeludcu i pisti mi u usima.

Hmm bas mi je ovo nezgodno pravo

#11 Apoptosis

Apoptosis

Psychotico

• Family senior
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,951 posts

Posted 13 August 2011 - 15:58

Pa ako si stariji, mislim preko 30 godina, i imaš trigliceride, moraš ipak paziti na to stanje...
Ako ti psiholog ne bude od pomoći, traži mišljenje drugog lekara...
Znam dobro te osećaje o kojima pričaš. :) Ja sam u BG išao na snimanje srca, u privatnu bolnicu, jer sam mislio da ovi doktori ovde kod mene pojma nemaju, bio sam ubeđen da imam defektno srce...
Ali ne... Čista psiha, i to nešto neurološki je ispalo na kraju kod mene...
Svakako idi kod psihologa, a ako ne pomogne, traži mišljenje kardiologa.

#12 medion

medion

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 57 posts

Posted 13 August 2011 - 16:05

Ma u 5 mjesecu sam uradio UZ srca kod interniste, privarno i kaze mi samo da mi srce nakada lijepo radi a nekada ubrza, a javio sam se njemu zbog gusenja.
Ne znam da ponovim nalaz, buduci da su mi sinoc radili EKG i kaze mi doktorica da imam nekakve blokove na EKG-u, naravno uz pritisak 150/100.
Tada mi je propisao internisata tablete NEBILET koje trebam piti 1/2 ujutro.
Ne znam da ponovim nalaz internisticki i zanima me sta znace ti blokovi na EKG-u

#13 Apoptosis

Apoptosis

Psychotico

• Family senior
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,951 posts

Posted 13 August 2011 - 16:09

AV blok misliš? I meni je to nađeno, mada ja mislim da je to greška, jer taj AV blok prati usporen rad srca, što praktično nikad nemam...  -_-
To je neki poremećaj provođenja elektriciteta kroz srce, kroz predkomore... "AtrioVentrikularni blok"...
To može biti povezano sa šumovima, koji su normalna pojava...
Pa pij taj Nebilet... Nisam nikad čuo za to, vidim sad da je β blokator kao moj Propranolol.
Mene je to spasilo i za pritisak, i za arritmije koje imam oduvek, valjda sve na nervnoj bazi...
Pročitaj ponešto o β blokatorima, zanimljivo je. :)

#14 medion

medion

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 57 posts

Posted 13 August 2011 - 16:17

Ma kaze mi doktorica da to nije nista strasno, da se ne brinem, inace zadesila se u hitnoj doktorica koja mene lijeci.
Ovako zbog gusenja i tih napada, uradio sam sljedece:
-Nalaz krvi (uredno sve, zeljezo blizu gornje granice, samo trigliceridi visoki)
-Gastroskopiju (nadjeno malo hipermicna sluznica)
-Internisticki nalaz, maloprije sam pisao o njemu
-UZV stitne i hormone (uredno)

Ja sam ima i prije problema sa anksioznoscu i napadima panike ali nikada nisam imao ove simptome, izgleda da ce se svi moguci simptomi izlistati na meni :)
Ako mi psihijatar ne pomogne onda ponovo internista

#15 Apoptosis

Apoptosis

Psychotico

• Family senior
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,951 posts

Posted 13 August 2011 - 16:20

Sve je moguće... Anksioznost uzjebe čitav organizam. Baš sam sad otvorio topic vezan za to...
Hajde srećno, pa javi kako si kad kreneš kod psihologa. :)
Pozdrav.

#16 medion

medion

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 57 posts

Posted 13 August 2011 - 22:16

Moze, cim odem javim sta je bilo

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users