Jump to content

HALUCINACIJE!!!

• This topic is locked This topic is locked
22 replies to this topic

#1 Anteros

Anteros

MEGA-MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 380 posts

Posted 03 May 2010 - 20:04

Sve više me hvata strah da možda imam neko jako ozbiljno oboljenje, psihičko...
Bojim se da ispričam psihijatru za ovaj događaj, da mi ne postavi dijagnozu schizophrenie i strpa me u bolnicu, što je zadnje na svetu što bi želeo.
Ovo nikome do sada, osim mami nisam ispričao...
Moja mama ima temporalno - frontalnu epilepsiju.
Prve napade konvulzija je imala u leto 2008. godine.
To je bilo užasno iskustvo za mene. Prvi put sam u životu video konvulzije, i izgledalo je kao da umire... Užas.
Uglavnom, u toj agoniji, dok sam čekao da dođe hitna pomoć, imao sam "viziju" halucinaciju.
Video sam na svoje oči anđela iznad mamine glave, i neku ženu pored nje. UŽAS!!
Frapirao sam se. Imao sam utisak da je to trajalo satima.
By the way, hitna je došla za manje od 5 minuta od poziva.
Onda kad je hitna otišla, dok sam gledao u mamu kojoj su konvulzije prestale, na tren sam umesto nje video moju pokojnu babu, njenu mamu.
Sutradan sam to sve ispri?ao mami. Još 2 puta se desilo kroz nedelju dana da sam jasno video babu kako me gleda i smeši mi se. Nakon 10 dana od tih dešavanja, zapao sam u depresiju iz koje se ni sad nisam uspeo izvući još uvek.
Postao sam opsednut paranormalnim, potpuno izolovan, paranoičan, depresivan, ekstremno anksiozan, nezainteresovan za sve, bez ijednog prijatelja... Uz to sam umišljao da se jedna osoba zaljubila u mene, i tako sam jako mnogo sanjao da će biti od toga neka veza, međutim ta osoba se nije nimalo interesovala za mene, čak mi je zaboravila ime... To me je još više sahranilo...
Oduvek sam bio sklon osamljivanju, paranormalnom i anksioznosti, ali od 2008. godine i tog "incidenta" sve se pogoršalo i to drastično! Od tada nisam imao takve halucinacije, mada mi se desi povremeno da osećam kao dodir preko leđa ili glave, i kad legnem čujem mrmljanje, jako često, iako niko nije napolju, i televizor je ugašen.
ŠTA je to dođavola sa mnom??? Tek sad sam shvatio koji je bio prelomni momenat u mom psihičkom stanju...
Vaše mišljenje, molim Vas.
Unapred hvala.

#2 dRiFtEr

dRiFtEr

sEnTiNeL

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,765 posts

Posted 03 May 2010 - 20:21

ha čuješ,teško je reći......ako zaista čuješ glasove to nije za zanemarit i svakako moraš psihijatru.
moguće da je dio toga od ekstremne panike i straha,tada su moguće nepsihotične derealizacije i depersonalizacije,samo što napadi panike imaju svoje vrijeme trajanja i onda popuste........ako čuješ glasove kada si opušten i u krevetu,neznam,svakako odi na pregled.
shizofreniju teško da imaš ali neku borderline psihozu ili bipolarni moguće.
ali sve je to mla?enje prazne slame,moraš na pregled.

#3 Anteros

Anteros

MEGA-MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 380 posts

Posted 03 May 2010 - 20:31

Hvala ti na odgovoru... Ma samo da me ne strpaju u bolnicu, i ovako ne znam šta ću sa sobom, a ne u bolnici kad me sastavi paranoja moja....

#4 J.Costello

J.Costello

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 738 posts

Posted 03 May 2010 - 21:03

QUOTE(Anteros @ 3 May 2010, 09:31 PM) View Post
Hvala ti na odgovoru... Ma samo da me ne strpaju u bolnicu, i ovako ne znam šta ću sa sobom, a ne u bolnici kad me sastavi paranoja moja....

Primjetio sam kod dosta ljudi da kazu "bojim se da me ne strpaju u bolnicu". Pa sto vam je ljudi? Nece vas nitko strpati nigdje ako to ne zelite. Niste toliko psihoticni, opasni za okolinu ili suicidalni.

Ne brini. Ali razgovaraj o takvim stvarima s psihijatrom..bolje ce ti odrediti terapiju, to je sve.

#5 Anteros

Anteros

MEGA-MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 380 posts

Posted 03 May 2010 - 21:44

Razgovaraću sa psihijatrom o ovome...
A pa šta znam.... Tako ja uvek imam neke nerealne strahove, koji me ubijaju u pojam, kao što je hospitalizacija... Posted Image

#6 dRiFtEr

dRiFtEr

sEnTiNeL

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,765 posts

Posted 03 May 2010 - 22:45

neznam čemu takav strah od bolnice.neznam zašto ljudi imaju tu ružnu viziju psihijatrijskih odjela.oni postoje upravo zbog toga,za ljude su i jako su humani i nigdje nema tako ljubaznog osoblja,pogotovo sestara koje se daju maksimalno i razgovaraju sa pacijentima i organiziraju dan i tješe kad treba.dao bi im plaću milijun kuna.
dobro.na rebru je ružno jer je podrum ali usprkos svim stigmama mogu reći da je vrapče uistinu hram čovječnosti.to zna svako tko je imalo došao u dodir sa vrapčem.

#7 Anteros

Anteros

MEGA-MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 380 posts

Posted 03 May 2010 - 23:02

Ja se slažem da su bolnice ok, i humane, ali za mene NE!
Plašim se lekara, bolnice kao institucije uopšte, igala, bolničkog mirisa, kreveta koji nije moj, hrane koja se tamo služi, i sve to mi je jako morbidno. Zato imam strašnu averziju prema bolničkom lečenju, što ne znači da ja mislim da je ono pogrešno ili ne znam kako loše.

#8 gala_zg

gala_zg

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 4 posts

Posted 15 May 2010 - 14:45

Hej... Moja mama je imala halucinacije.. Veći dio svog života, često bi imala osjećaj da ju netko prati i nadgleda a jedno vrijeme je bila uvjerena da je odabrana od Boga i da komunicira s mrtvima. Nažalost, mogu ti reći da se ona nikad nije izlječila od toga ali opet pozitivno je to što se pravom terapijom i redovnim uzimanjem lijekova stanje može relativno držati pod kontrolom. Za ovakav oblik bolesti jako je važno da imaš obitelj i drage ljude oko sebe koji će ti, kad krene po zlu, pomoći.. :)
drž se.. :) bit će bolje!

#9 ljiljan

ljiljan

CAR

• Banned
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 807 posts

Posted 15 May 2010 - 16:13

Nece te strpati da lezis,ako vide da zelis da saradjujes i da si sam dosao na lecenje tj. nije te dovela hitna pomoc u pratnji milicije.Sta vise,ako te odmah dobro dijagnostikuju,sto je u 99 posto slucajeva,dace ti terapiju i zakazati narednu kontrolu.Nemoj sebe da obeshrabrujes raznoraznim dijagnozama.Psihijatrija je vrlo kompleksna nauka,zato to prepusti strucnjacima.
U Palmoticevoj,u BG. gde se ja lecim,upoznala sam dvojicu ljudi koji boluju od sizofrenije i sasvim normalno funkcionisu kada su pod terapijom.Jedan od njih ima 70g. i ceo zivot je bolestan,a uz to je i ceo svoj radni vek proveo kao direktor.Drugi je mlad covek i trenutno zavrsava muzicku akademiju.Zato samo hrabro kod lekara uz puno zelje za obostranu saradnju!

#10 Anteros

Anteros

MEGA-MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 380 posts

Posted 15 May 2010 - 16:47

Hvala vam na odgovorima i podršci. Posted Image

@ gala_zg
Objasnio mi je doktor da nema tu neke velike pomoći, i kad jednom počnu halucinacije, da se obično vraćaju u epizodama...
Još uvek nisam dobio ništa za te probleme, i jedva čekam sledeću kontrolu da mi da nešto protiv tih stvari.

@ ljiljan

Baš tako mi je rekao doktor, da me neće niko staviti u bolnicu jer sam se sam obratio za pomoć.
On smatra da ipak nije šizofrenija jer razgovetno pričam, i shvatam da su moje halucinacije tripovi, odnosno da nisu stvarnost već da ih umišljam...
Počeo sam lečenje 11og Maja, i nadam se da će biti bolje...
Navodna dijagnoza mi je Psihotična depresija, mada nije hteo još uvek da je upiše...

#11 nix

nix

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 69 posts

Posted 20 May 2010 - 09:12

QUOTE(Anteros @ 15 May 2010, 05:47 PM) View Post
Hvala vam na odgovorima i podršci. Posted Image

@ gala_zg
Objasnio mi je doktor da nema tu neke velike pomoći, i kad jednom počnu halucinacije, da se obično vraćaju u epizodama...
Još uvek nisam dobio ništa za te probleme, i jedva čekam sledeću kontrolu da mi da nešto protiv tih stvari.

@ ljiljan

Baš tako mi je rekao doktor, da me neće niko staviti u bolnicu jer sam se sam obratio za pomoć.
On smatra da ipak nije šizofrenija jer razgovetno pričam, i shvatam da su moje halucinacije tripovi, odnosno da nisu stvarnost već da ih umišljam...
Počeo sam lečenje 11og Maja, i nadam se da će biti bolje...
Navodna dijagnoza mi je Psihotična depresija, mada nije hteo još uvek da je upiše...

Pa doživio si veliki šok i traumu i to je valjda pokrenulo te halucinacije. Niti ja ne bih rekao da je shizofrenija jer inače ne bi bio najvjerojatnije svjestan da halucinacije nisu stvarne. Dokle god znaš da nešto ne štima, dotle niti nije shizofrenija. Ja mislim da se radi o velikom šoku i da je to uzrok.

#12 Anteros

Anteros

MEGA-MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 380 posts

Posted 20 May 2010 - 12:54

QUOTE(nix @ 20 May 2010, 10:12 AM) View Post
Pa doživio si veliki šok i traumu i to je valjda pokrenulo te halucinacije. Niti ja ne bih rekao da je shizofrenija jer inače ne bi bio najvjerojatnije svjestan da halucinacije nisu stvarne. Dokle god znaš da nešto ne štima, dotle niti nije shizofrenija. Ja mislim da se radi o velikom šoku i da je to uzrok.

Da, verovatno...
Sad sam po savetu psihijatra naučio da ignorišem te glasove, i nema ih, konačno...
Hvala Bogu...

#13 nix

nix

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 69 posts

Posted 20 May 2010 - 13:11

QUOTE(Anteros @ 20 May 2010, 01:54 PM) View Post
Da, verovatno...
Sad sam po savetu psihijatra naučio da ignorišem te glasove, i nema ih, konačno...
Hvala Bogu...

Gledao si mamu kao dobiva napadaj i mislio da umire. To definitivno nije mala stvar i mislim da bi mnogi u takvoj situaciji doživjelu traumu i da bi se to psihički na neki način odrazilo na njih.
I zbog manjih stvari ljudi u životu zapadnu u svakakva stanja, no to uglavnom nisu psihoze, već neuroze. Ljudi često brkaju te pojmove.
Shizofrenija je valjda najteža mentalna bolest, ali ona ne dolazi sam tak zbog stresa kako neki misle, već je to bolest koja dolazi uvjetovana nekim drugim faktorima, prvenstveno nasljednim. Ako u familiji nemaš shizofreničare, teško da ćeš ti dobit to sam tak iz vedra neba.
Ti imaš vizualne i audio halucinacije koje su jedan od simptoma, ali same kao takve i tvoja spoznaja da to nije stvarno, upućuju da to nije shizofrenija.
Ja isto imam kroničnu derealizaciju što je isto jedan od simptoma i shizofrenije, a i epileptičari znaju imati taj osjećaj prije epileptičkog napadaja, no sama derealizacija kao takva nije niti shizofrenija, niti ima veze sa epilepsijom.
Na neki način u stresnim situacijama mozak počne bježati na razne načine i nastoji nas zaštititi od onoga što proživljavamo i tada se to obično manifestira na razne ružne načine. To je nešto poput sloma živaca.
S druge strane, ljudi koji imaju shizofreniju, dobe ju i iz čista mira, no to je prava bolest koja uništava mozak, tj. sivu tvar u mozgu, a siva tvar je ono što mi jesmo, dok kod anksioznosti i ostalih sličnih neuroza, bez obzira kako grozni simptomi bili, nema pravih dokaza da išta u mozgu propada i iz takvih stanja se može izvući i ozdraviti u potpunosti.
Čak je shizofrenija donekle izlječiva, a kamoli ne anksioznost, neuroze i srodna stanja. Nastoj ostati pozitivan! To je jedan od najbitnijih faktora.

#14 Anteros

Anteros

MEGA-MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 380 posts

Posted 20 May 2010 - 13:39

QUOTE(nix @ 20 May 2010, 02:11 PM) View Post

Hvala ti puno.

#15 madonna6

madonna6

MEGA-MASTER

• Banned on request
  • PipPipPipPipPipPip
  • 469 posts

Posted 21 May 2010 - 21:28

Ja ovo nisam do sada nikome ispričala, pa ni doktorki. Nekad kad legnem u krevet, osećam da me neko dodiruje i moja prva misao je da su to demoni. Čak u glavi imam neka naređenja šta da radim- to nisu glasovi nego nešto u mojoj glavi nedefinisano... Posted Image Kao da su to nečije misli koje su ušle u moj mozak.

Pošto sam religiozna, mislim da su to demoni. Ovo mi se jako retko dešava, ali kad se desi prsnem načisto i postajem besna i razdražljiva. Ta događanja su retka ( nekoliko puta godišnje) ali dovoljna da me uplaše. Ponekad mi se desi da mi kroz glavu prođe misao koja nije moja, neka užasna misao koju ne smem ni da pomenem. Nešto kao naređenje da nešto uradim (na primer: ubij se).

Nisam nikad ovo ispričala nikome, čak ni doktorki. Da li je to psihoza? Inače imam granični i danas sam prvi put dobila antipsihotik rispolept da pijem...

#16 Anteros

Anteros

MEGA-MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 380 posts

Posted 21 May 2010 - 21:47

QUOTE(madonna6 @ 21 May 2010, 10:28 PM) View Post
Ja ovo nisam do sada nikome ispričala, pa ni doktorki. Nekad kad legnem u krevet, osećam da me neko dodiruje i moja prva misao je da su to demoni. Čak u glavi imam neka naređenja šta da radim- to nisu glasovi nego nešto u mojoj glavi nedefinisano... Posted Image Kao da su to nečije misli koje su ušle u moj mozak.

Pošto sam religiozna, mislim da su to demoni. Ovo mi se jako retko dešava, ali kad se desi prsnem načisto i postajem besna i razdražljiva. Ta događanja su retka ( nekoliko puta godišnje) ali dovoljna da me uplaše. Ponekad mi se desi da mi kroz glavu prođe misao koja nije moja, neka užasna misao koju ne smem ni da pomenem. Nešto kao naređenje da nešto uradim (na primer: ubij se).

Nisam nikad ovo ispričala nikome, čak ni doktorki. Da li je to psihoza? Inače imam granični i danas sam prvi put dobila antipsihotik rispolept da pijem...

Nisam stručan ali koliko znam u graničnom poremećaju se javljaju epizode kvazi psihoza...
Pošto si dobila antipsihotik, opušteno, proći će to.

#17 madonna6

madonna6

MEGA-MASTER

• Banned on request
  • PipPipPipPipPipPip
  • 469 posts

Posted 21 May 2010 - 22:13

Hvala na odgovoru. Samo ne znam kako ću izdržati da nstavim život ovako sa graničnim... Posted Image Samo pravim probleme sebi i drugima. Najviše mi je žao mog muža i zato bih htela da mu skratim muke pa da me nema

#18 Anteros

Anteros

MEGA-MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 380 posts

Posted 22 May 2010 - 07:37

QUOTE(madonna6 @ 21 May 2010, 11:13 PM) View Post
Hvala na odgovoru. Samo ne znam kako ću izdržati da nstavim život ovako sa graničnim... Posted Image Samo pravim probleme sebi i drugima. Najviše mi je žao mog muža i zato bih htela da mu skratim muke pa da me nema

Nisi ti kriva što imaš granični. Nisi ti kriva, imaj to u glavi i bori se da bude bolje.

#19 Guest_Dudi (Gost)

Guest_Dudi (Gost)
  • Guests

Posted 24 May 2010 - 23:04

Anteros, Madona,

Razumem vas. Oboje. Ja imam flash back fenomene, što je veoma, veoma slično halucinacijama.

Pogledajte na pdf-u " Naši problemi " moj topic " FLASHBACKOVI " -da se ovde ne bih ponavljala.

Izdržite...moram i ja.

Anteros, puno sreće u lečenju.

#20 Anteros

Anteros

MEGA-MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 380 posts

Posted 25 May 2010 - 08:15

QUOTE(Džudi @ 25 May 2010, 12:04 AM) View Post
Anteros, Madona,

Razumem vas. Oboje. Ja imam flash back fenomene, što je veoma, veoma slično halucinacijama.

Pogledajte na pdf-u " Naši problemi " moj topic " FLASHBACKOVI " -da se ovde ne bih ponavljala.

Izdržite...moram i ja.

Anteros, puno sreće u lečenju.

Hvala Džudi.
I ja tebi želim sreću!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users