Jump to content

Hronicna psihoza

• Please log in to reply
13 replies to this topic

#1 musemarina

musemarina

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 6 posts

Posted 13 June 2010 - 09:14

Pre 4 godine sam zavrsila u bolnici gde mi je dijagnosticirana hronicna psihoza ili F60.30 disordo personae emotionalis instabilis. Pila sam anafranil 25 mg i metoten od 1mg. Isla sam na tri meseca na kontrolu. Pre 6 meseci sam se javila kod lekara jer nisam mogla da se pomerim i odem na posao. Uhvatio me je panicni napad i plakala sam. Odvelo me je brat na kontrolu i lekarka je ustanovila da je doslo do iscrpljenosti poslom. Zamenila mi je anafranil sa Saroxat-om od 25mg koji pijem samo jednom dnevno.
Dobro sam ga prihvatila i bilo mi je dobro par meseci, ali sam onda pocela da osecam nervozu. Lekarka mi je dala ksalol od 0.25mg da popijem povremeno kad osecam napetost, tako da sam te nervoze resavala sa njim.
Ostala sam bez posla jer sam stalno nesto brljala (bila sam store manager u jednom salonu keramike) i odavala sam utisak da se ni sa kim ne slazem.
Sad sam vec dva meseca bez posla i veci deo dana sam u depresiji. Pokusavam da se izvucem, ali bezuspesno. Nista me ne zanima. Nemam volje da izadjem iz kuce. Da nemam dve kuce i 4 kunica mislim da bih izvrsila samoubistvo.
Moj decko je u Madjarskoj ( tamo radi i zivi) i cujem se sa njim skajpijem. Ni on ne moze da mi pomogne. Svaki dan se preispitujem sta bih radila u zivotu.
Primetila sam da kad je vrucina i kad se oznojim onda postajem nervoznija. Ne znam da li to znojenje utice na gubitak efekta tableta?
imate li neki savet, neku slamku za koju da se uhvatim?

#2 Anteros

Anteros

MEGA-MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 380 posts

Posted 13 June 2010 - 13:10

Prvo, dobrodošla! Posted Image
Nadam se da će ti ovaj forum koristiti.
Nisam znao da se za Granični poremećaj (Borderline) koristi izraz "hronična psihoza"...
Razumem te da patiš, i da ti je teško...
Nije lako živeti sa 60.3... Posted Image
To što opisuješ, svoje trenutno stanje, jeste teška depresija.
Iz depresije se ne može izaći savetovanjem.
Svi će ti reći da nemaš razloga za tugu, i da moraš biti optimistična.
To su prazne reči...
Potrebno je obavezno, što pre da se javiš psihijatru po pitanju depresije.
Nemoj dozvoliti da potoneš još dublje.
Najbolji savet je da se konsultuješ sa psihijatrom, pri tom, ne da ti prepiše samo lekove, već da kreneš na psihoterapiju, odnosno razgovore.
Srećno.

#3 Karlito

Karlito

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,228 posts

Posted 13 June 2010 - 14:04

Moj najveci strah koji imam a to je da ne postanem dusevno bolestan,sve samo to ne. sad.gif

#4 musemarina

musemarina

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 6 posts

Posted 13 June 2010 - 15:36

QUOTE(Anteros @ 13 Jun 2010, 02:10 PM) View Post

Prvo, dobrodošla! Posted Image
Nadam se da će ti ovaj forum koristiti.
Nisam znao da se za Granični poremećaj (Borderline) koristi izraz "hronična psihoza"...
Razumem te da patiš, i da ti je teško...
Nije lako živeti sa 60.3... Posted Image
To što opisuješ, svoje trenutno stanje, jeste teška depresija.
Iz depresije se ne može izaći savetovanjem.
Svi će ti reći da nemaš razloga za tugu, i da moraš biti optimistična.
To su prazne reči...
Potrebno je obavezno, što pre da se javiš psihijatru po pitanju depresije.
Nemoj dozvoliti da potoneš još dublje.
Najbolji savet je da se konsultuješ sa psihijatrom, pri tom, ne da ti prepiše samo lekove, već da kreneš na psihoterapiju, odnosno razgovore.
Srećno.

Hvala na dobrodoslici!
I ja znam da bi trebala da idem kod lekara, ali nemam zdravstvenu knjizicu tako da ce to potrajati dok ne dobijem posao. Mozda se i uputim da odem do biroa, ali tesko.
Volela bih kad bi mi neko rekao nesto vise o mojoj dijagnozi. Moja doktorka mi nije nista rekla i cak sto vise kaze da sam ja zdrava. Ako sam zdrava zasto onda pijem tablete?!

#5 Anteros

Anteros

MEGA-MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 380 posts

Posted 13 June 2010 - 16:12

QUOTE(musemarina @ 13 Jun 2010, 04:36 PM) View Post
Hvala na dobrodoslici!
I ja znam da bi trebala da idem kod lekara, ali nemam zdravstvenu knjizicu tako da ce to potrajati dok ne dobijem posao. Mozda se i uputim da odem do biroa, ali tesko.
Volela bih kad bi mi neko rekao nesto vise o mojoj dijagnozi. Moja doktorka mi nije nista rekla i cak sto vise kaze da sam ja zdrava. Ako sam zdrava zasto onda pijem tablete?!

Znači imamo slične lekare... Posted Image
Meni isto rekao da sam ok i sve super, i nije mi ništa u fazonu, a dg F 21, što je poremećaj sličan šizofreniji.
Nije šizofrenija već neki blaži oblik. To je baš "super i zdravo". Posted Image
Ne volim kad me lažu lekari.
E ovako, po pitanju F 60.3
To je poremećaj ličnosti Borderline, iliti "Granični".
Nije nimalo bezazlena stvar.
Naziva se Granični jer pacijent "šeta" između Neuroze i Psihoze (blažih i težih oblika poremećaja).

Evo međunarodni kriterijuma za tu dijagnozu.
Dijagnostički kriteriji za F60.31 Granični poremećaj ličnosti

(1) mahniti napori kako bi se izbjeglo stvarno ili izmišljeno napuštanje. Napomena: Ne uključuje samopovređivanje ili suicidalno ponašanje obuhvaćeno kriterijem 5.
(2) Model nestabilnih i intenzivnih interpersonalnih odnosa karakteriziran izmjenom krajnje idealizacije i obezvređivanja
(3) Smetnje identiteta: izrazito i perzistentno nestabilna slika ili doživljavanje samoga sebe
(4) Impulzivnost na najmanje dva područja koja su potencijalno štetna njima samima (npr. Trošenje novca, spolni odnosi bez zaštite, uporaba psihoaktivnih tvari, bezobzirna vožnja, jedenje velikih količina hrane na mahove. Napomena: Ne uključuje samopovređivanje ili suicidalno ponašanje obuhvaćeno kriterijem 5.
(5) Povratno suicidalno ponašanje, geste ili prijetnje ili samounakazujuće ponašanje
(6) Emotivna nestabilnost koja nastaje zbog izrazite reaktivnosti raspoloženja (npr. Intenzivna epizodična disforija, razdražljivost ili anksioznost koja obično traje nekoliko sati a samo rijetko više od nekoliko dana)
(7) Kronični osjećaj praznine
(8) Neprimjeren, intenzivan bijes ili teškoće s kontroliranjem bijesa (npr. česti izljevi bijesa, stalna ljutnja, česte tučnjave)
(9) Prolazne, uz stress vezane, paranoidne ideje ili teški disocijativni simptomi

Ako ti nije nešto jasno, pitaj slobodno. Posted Image

#6 musemarina

musemarina

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 6 posts

Posted 13 June 2010 - 16:33

Mnogo ti hvala Antaros na ovim informacijama. Sad sam sigurna da su pogodili moju dijagnozu i bas sam odusevljena. Prosto mi je fantasticno da su na osnovu dva psiholoska testa otkrili koja mi je dijagnoza.
I sad mi je jasno zasto mi je tako tesko da se nosim sa sobom. Koliko sam samo kriza u zivotu imala, ne mogu ni da ih prebrojim na prste, a sve sam to sama progurala. Tek sam u 31 godini zivota dobila pomoc jer je kulminiralo pokusajem samoubistva i paranoji.
Ja sam inace jako pozitivna licnost i uvek mislim da ima nade, ali sto sam starija sve mi je teze. icon_blushing.gif
Tako bih volela da sam normalna osoba.

#7 Anteros

Anteros

MEGA-MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 380 posts

Posted 13 June 2010 - 16:37

Nema na čemu.
Znam po sebi koliko je bitno razumeti svoju dijagnozu, tj svoje stanje.
I ti jesi normalna, po meni. Zašto misliti da su "normalni" normalni jer su isti svi? I mi ovde smo isti, ili slični i sami među sobom smo normalni. Posted Image
Samo se pokušaj opustiti, prihvati se takva kakva jesi, jer si ovde među sličnima i istima kao ti.  Posted Image
I obavezno ako te ne popusti depresivnost, kod psihijatra!!
I takođe, ovde piši sve što ti je na duši.
Ovaj forum zato i postoji, kao besplatna forma psihoterapije.
Veliki pozdrav. Posted Image

#8 musemarina

musemarina

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 6 posts

Posted 13 June 2010 - 16:51

QUOTE(Anteros @ 13 Jun 2010, 05:37 PM) View Post

Nema na čemu.
Znam po sebi koliko je bitno razumeti svoju dijagnozu, tj svoje stanje.
I ti jesi normalna, po meni. Zašto misliti da su "normalni" normalni jer su isti svi? I mi ovde smo isti, ili slični i sami među sobom smo normalni. Posted Image
Samo se pokušaj opustiti, prihvati se takva kakva jesi, jer si ovde među sličnima i istima kao ti.  Posted Image
I obavezno ako te ne popusti depresivnost, kod psihijatra!!
I takođe, ovde piši sve što ti je na duši.
Ovaj forum zato i postoji, kao besplatna forma psihoterapije.
Veliki pozdrav. Posted Image

Molim te kazi mi ako mozda znas, da li vrucina i znojenje utice na gubitak efekta tableta koje pijem??? Posto kad se oznojim onda se odmah nenormalno unervozim i pocnem da sizim.

#9 Anteros

Anteros

MEGA-MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 380 posts

Posted 13 June 2010 - 16:55

Mislim da ne utiče na efekat tableta, već ti smeta vrućina, pa se unervoziš.
Isto to se meni dešava... Samo polako, i pij puno vode.

#10 bul82

bul82

Član

• Newcomers
  • PipPip
  • 36 posts

Posted 21 July 2010 - 12:48

ja sam lezzala u Dragishi Mishovic pre 4 god zbog bulimije..tamo sam dobila i dijagnozu emotivno nestabilni poremecaj lichnosti..nikada nishta nisam pila za to, sem u bolnici...
sad.gif

#11 Mazaaa

Mazaaa

MEGA-MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 490 posts

Posted 21 July 2010 - 17:06

QUOTE(bul82 @ 21 Jul 2010, 01:48 PM) View Post
ja sam lezzala u Dragishi Mishovic pre 4 god zbog bulimije..tamo sam dobila i dijagnozu emotivno nestabilni poremecaj lichnosti..nikada nishta nisam pila za to, sem u bolnici...
sad.gif

clapping.gif ok i ja imam tu dijagnozu i treba ti psihoterapija i dobar psiholog-psihijatar te da ti daju odgovarajucu terapiju lijekovima!!!
pa nemoj se toliko mrziti !!! batine.gif POTRAZI POMOC!!!!!!! handclap.gif

#12 bul82

bul82

Član

• Newcomers
  • PipPip
  • 36 posts

Posted 21 July 2010 - 17:32

koje lekove ti uzimash? jel idesh na pshioterapiju?

najvishe bih volela kad bih mogla u apoteku i bez recepta kupim neki lek za ovo sranje koje me muchi..chitaj-sama sebi prepishem

#13 Karlito

Karlito

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,228 posts

Posted 21 July 2010 - 18:25

ja to i radim smile.gif
nekada sam dobro a nekada bzveze.

#14 bul82

bul82

Član

• Newcomers
  • PipPip
  • 36 posts

Posted 21 July 2010 - 18:57

pa u koju apoteku idesh ybt smile.gif)) gde to daju bez recepta?

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users