Jump to content

Osjecaji i misli

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
9 replies to this topic

#1 Equilibrium

Equilibrium

CAR

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,213 posts

Posted 25 December 2005 - 12:01

Odlucio sam ipak napisati jos par stvari... Trenutno mi se cini vrlo bitno razjasniti kako nastaju osjecaji, bar da ljudi otprilike shvate. I naravno, kako ih kontrolirati.

Znam da vecina (pogotovo zene) zna govoriti stvari poput "osjecam da nismo bliski", "osjecam da me ne razumijes", "osjecam da me ne volis" i sl. Kao prvo, to uopce nisu osjecaji. Osjecaji nisu kompleksni, nego vrlo jednostavni. Osjecaj je tuga, ljutnja, sreca, osjecaj odbacenosti, osjecaj nadmoci i sl. Ostalo su sve zakljucci, tvrdnje.
Ajmo uzeti tvrdnju "osjecam da me ne volis". Osoba koja tako nesto kaze, ustvari je zakljucila nesto koristeci svoje misli i neku svoju logiku. Recimo, ako vam se dogadjaju stvari da vas partner omalovazava, ne brine za vas, ne posvecuje vam vrijeme, vi osjecate odbacenost. I na temelju toga zakljucujete (cesto potpuno pogresno) kako vas ta osoba vise ne voli. Nemojte upasti u zamku "osjecam to i to" koristeci scenarije. Osjecaji se opisuju jednom rjecju i nema ih toliko puno. Razmislite o svakom svom "osjecaju", sto je njegova prava bit. Bit osjecaja "vise me ne volis" moze biti osjecaj odbacenosti, ali i ljutnja, tuga i sl. I tek kad svaki svoj "osjecaj" ogolite do srzi, tek tada cete moci nesto napraviti s njim, nauciti nesto od njega ili ga propustiti kroz sebe.

Idemo vidjeti kako nastaju osjecaji. Mnogi vjeruju kako su vanjske okolnosti uzrok osjecajima, ali to nije u potpunosti tocno. Istina je da percipirate neki dogadjaj sa svojim osjetilima, ali kljucna stvar ovdje je vasa interpretacija. Idemo uzeti neki primjer, lakse cu objasniti.
Vani ste s prijateljima na kavi. I sad vas najbolji prijatelj kaze nesto na vas racun, i svi se nasmiju. Vas to uzasno pogodi, jer je izlanuo tajnu koju ste mu povjerili i to na tako neukusan nacin. Kasnije idete doma i posvadite se s njim. Sto se dogodilo? Povrsno gledanje kaze da je vas frend bio djubre i da ste se trebali posvaditi s njim! A sto se ZAISTA dogodilo? Pokusat cu dati mogucu varijantu...
Onog trena kad je vas prijatelj odao vasu tajnu i od nje napravio sprdnju, u vama se javilo vise osjecaja. Mozda ljutnja pomijesana sa razocaranjem, mozda mrznja, mozda se javio osjecaj da ste iznevjereni i odbaceni na neki nacin. I sto vi radite u tom trenutku? Razmisljate o frednu i hranite svoja osjecajna stanja. Npr. ako ste ljuti govorite u sebi (mozda i nesvjesno) koje je on djubre, kako je to mogao napraviti, ne mogu vjerovati, koje je on govno, i sl. To ide i ide i ide... Osjecaj bi sam po sebi odavno nestao, ali vi ga hranite. Prisjecate se sto je bilo i stalno mu bacate misli i gledate situaciju samo iz svog ugla. Vi ZELITE osjecati ljutnju, mrznju, ili razocaranje. Razlog zasto to zelite izlazi iz okvira ove teme, ali u biti zelite to, zelite potvrdu da su ljudi govna, zelite biti razocarani, zelite biti mucenici i sl. Svaki ima svoje "motive". Uglavnom, da se vratim na temu...
Poanta svega je da osjecaji nastaju, vrlo su jednostavni u svojoj biti, i isto tako brzo nestaju. Mi smo ti koji ih hranimo mislima i zakljuccima, mi ih odrzavamo na zivotu i od njih gradimo cijeli svoj svijet. To pogotovo ide zenama, kojima su osjecaji neka Sveta Krava, uvijek su osjecaji u pravu, i valjda bi trebalo raditi sve sto im "osjecaji" govore. To su teske gluposti. Zasto? Kod vecine ljudi cisti osjecaji ne postoje, to je sve jedna velika mjesavina kompleksa, vlastite interpretacije svijeta i indoktrinacije raznih sustava, misljenja ili vjerovanja. A stav da bi trebalo slusati osjecaje je tipicno lansiran od strane ljudi koji nam zele anestezirati mozak i razmisljanje. Dobar primjer toga su reklame i reklamne kampanje "just do it", "vjeruj instinktu" i sl. smece.
Misli su najbitnije. Tu lezi i kljuc kontrole osjecaja. Kontrola osjecaja postize se kontrolom misli. Mi moramo prestati hraniti osjecajna stanja, pustiti osjecaj da se javi, pustiti ga neka traje i onda pustiti da ode. Ne mogu dati carobnu formulu kako to napraviti, do toga morate sami doci.

#2 demilucie

demilucie

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,087 posts

Posted 26 December 2005 - 10:42

Slaem se da osje?aji samo slijede nae misli i da kontrolom misli postiemo kontrolu osje?aja.
Ima jedan pri?a o 2 znanstvenika i medvjedu.
Dva znanstvenika su otila prou?avati divljinu, Napravili su na rubu ume najsigurniju ku?u koja se moe napraviti. Ali jednog dana kad su se vra?ali iz ume u ku?u, veliki medvjed napao ih je i usmrtio jednog znanstvenika. Drugi je uspio pobje?i u ku?u.
Slika koja se javila pri pomisli na medvjeda nije bila slika malog plianog medvjedi?a, nego slika razjarenog medvjeda koji je usmrtio njegovog prijatelja. Ali ku?a u kojoj se on nalazio bila je potpuno sigurna. to se moglo dogoditi? Znanstvenik je jo uvijek mogao doivjeti infarkt od straha, unato? ?injenici da je u sigurnoj ku?i, ako bi se oslanjeo na svoje osje?aje koji su ga podsje?ali na stranog medvjeda.
Ili je mogao ivjeti mirno i sigurno, znaju?i da mu medvjed u toj ku?i ne moe nita u?initi.
Ispravni redosljed u naoj glavi je
1.
znam
2.
vjerujem
3.
?inim
4.
osje?am

#3 apple

apple

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 62 posts

Posted 26 December 2005 - 11:39

Misli su najbitnije. Tu lezi i kljuc kontrole osjecaja. Kontrola osjecaja postize se kontrolom misli. Mi moramo prestati hraniti osjecajna stanja, pustiti osjecaj da se javi, pustiti ga neka traje i onda pustiti da ode.

Istina!
Samo to, iako znam da je to tako, opet se uhvatim u hranjenju osje?ajnih stanja i kako u tome ponekad bolesno uivam.

#4 Equilibrium

Equilibrium

CAR

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,213 posts

Posted 26 December 2005 - 11:48

View Postapple, on 26 Dec 2005, 11:39 AM, said:

Misli su najbitnije. Tu lezi i kljuc kontrole osjecaja. Kontrola osjecaja postize se kontrolom misli. Mi moramo prestati hraniti osjecajna stanja, pustiti osjecaj da se javi, pustiti ga neka traje i onda pustiti da ode.

Istina!
Samo to, iako znam da je to tako, opet se uhvatim u hranjenju osje?ajnih stanja i kako u tome ponekad bolesno uivam.
Izvrsno! Znaci da si svjesna da to radis. I imas sve preduvjete da to promijenis. Najteze je onima koji nicega nisu svjesni, samo prespavaju cijeli zivot... Samo otvori okice i gledaj! Nemoj spavati!  http://www.depresija.org/forum/public/style_emoticons/default/angry.gif

#5 ahedony

ahedony

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 913 posts

Posted 26 December 2005 - 12:31

View PostEqulibrium, on 25 Dec 2005, 12:01 PM, said:

Ne mogu dati carobnu formulu kako to napraviti, do toga morate sami doci.
Naravno.

#6 Guest_Guest (Gost)

Guest_Guest (Gost)
  • Guests

Posted 26 December 2005 - 13:49

IZVINITE STO UPADAM U OVU TEMU ALI MI JE OVO VEC DOSADILO
DO JUCE MOGLA SAM NORMALNO DA SE REGISTRUJEM A DANAS NIKAKO NISAM ZABORAVILA PASFORD JER KAD UKUCAM DOBIJEM ODGOVOR DA JE SVE OK A KAD SE VRATIM NA FORUM OPET ISTO NEKA MI NEKO POMOGNE STA SAD
OVAJ e-mail STO IMAM TU JE PROMJENJEN  
NEKA MI NEKO OD UREDNIKA OBJASNI STA SAD
ZORICAAA

#7 Dzeki

Dzeki

CAR

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,139 posts

Posted 26 December 2005 - 13:57

Postavio sam da ti password bude isti kao i tvoj email. Promeni ga sledeci put kada se logujes.

#8 Guest_Guest (Gost)

Guest_Guest (Gost)
  • Guests

Posted 26 December 2005 - 14:19

Izvini ali ni to ne ide zasto ne mogu kao juce da prodjem to me stvarno muci
izvini jos jednom

#9 Guest_Guest (Gost)

Guest_Guest (Gost)
  • Guests

Posted 26 December 2005 - 14:37

DA LI MOJ PASSWORD MOZES PROMJENITI KAO MIJE IME
IZVINI I HVALA JOS JEDNOM

#10 Dzeki

Dzeki

CAR

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,139 posts

Posted 26 December 2005 - 14:53

Postavio sam da ti password bude isti kao i username.

Pozdrav