Jump to content

POMOC

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
9 replies to this topic

#1 nino22

nino22

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 2 posts

Posted 23 January 2006 - 01:18

Veliki pozdrav svima

Prvi put sam ovdje. Vec nekih godinu dana imam problema, vjerovatno s anksioznoscu, mislim da je to u pitanju. Nikad do sada nisam trazio niti savjet niti strucnu pomoc. Nekako sam uspio izlaziti na kraj sa svim. Ali vec sada postaje dosadno i ne vidim da ce proci samo od sebe. Zato prvo od vas trazim savjet.
Mislim da je u pitanju anksioznost.Ovako to izgleda: napadi se desavaju barem 3-4 puta sedmicno (s manjim ili vecim intenzitetom, nekad traje 15-20 min. a nekada se oduzi na par sati).
Sve zapocne s nelagodom i cudnim osjecajem "u sebi" koji se s vremenom pojacava, slijedi nesigurnost (narocito ako nesto bitno moram obaviti, tad je osjecaj jaci), onda slijedi jaci osjecaj nesigurnosti, izgubljenosti, nekog "unutarnjg straha", a sve to pocinje da prati znojenje dlanova, drhtavica, "treskanje" nogom, nemir (ne mogu da ostanem na jednom mjestu), slaba koncentracija, sve mi pocinje smetati i ici na zivce...itd Uz sve ovo, neke se cudne stvari desavaju: nevjerovatan osjecaj gladi, neke smetnje s vidom, nestvarnost (sve oko mene izgleda cudno i nestvarno....otprilike kao san)...sad da li to ima veze ili ne s bolescu?

Moram napomenuti da je bilo perioda (nekad i po mjesec dana) kad nije bilo napada i slicno (to je mozda i bio razlog sto nisam trazio pomoc, mislio sam da ce proci samo od sebe). Isto tako znalo se desavati kad nastupi period napada (to je ona varijanta 3-4x sedmicno) da sam znao s alkoholom "razbijati" taj osjecaj. Priznam pomagalo je, ali ne mogu vise tako, a i svjestan sam da to nije lijek (mozda cak i pogorsavam stvari). Mozda vam bude djelovalo cudno, ali sam nekako uspijavao se boriti s tim i i zlaziti na kraj. Jednostavno borba, nisam se htio predati, nastojao sam napade izgurati iz prvog plana, nisam htio da bolest pobijedi, nisam zelio da se zatvorim u kucu i bjezim od svega. Ali pocinje mi jako smetati, u posli, obavezama, vezama.... djeluje na sve. Sta bi bilo najbolje uraditi? Za sve vas imam nekoliko jako (meni) bitnih pitanja, pa mi pokusajte odgovoriti na njih:

1 - da li je u pitanju anksioznost?
2 - koliko je ona "opasna" ?
3 -  kome i kada da se obratim ?
4 - i ono za mene najvaznije: kako i koliko se lijeci? koliko je uspjesno lijecenje?

Toliko za sada...Hvala vam svima unaprijed i sve najbolje :-))

#2 Scarab

Scarab

MEGA-MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 495 posts

Posted 23 January 2006 - 01:40

View Postnino22, on 23 Jan 2006, 01:18 AM, said:

Veliki pozdrav svima

Prvi put sam ovdje. Vec nekih godinu dana imam problema, vjerovatno s anksioznoscu, mislim da je to u pitanju. Nikad do sada nisam trazio niti savjet niti strucnu pomoc. Nekako sam uspio izlaziti na kraj sa svim. Ali vec sada postaje dosadno i ne vidim da ce proci samo od sebe. Zato prvo od vas trazim savjet.
Mislim da je u pitanju anksioznost.Ovako to izgleda: napadi se desavaju barem 3-4 puta sedmicno (s manjim ili vecim intenzitetom, nekad traje 15-20 min. a nekada se oduzi na par sati).
Sve zapocne s nelagodom i cudnim osjecajem "u sebi" koji se s vremenom pojacava, slijedi nesigurnost (narocito ako nesto bitno moram obaviti, tad je osjecaj jaci), onda slijedi jaci osjecaj nesigurnosti, izgubljenosti, nekog "unutarnjg straha", a sve to pocinje da prati znojenje dlanova, drhtavica, "treskanje" nogom, nemir (ne mogu da ostanem na jednom mjestu), slaba koncentracija, sve mi pocinje smetati i ici na zivce...itd Uz sve ovo, neke se cudne stvari desavaju: nevjerovatan osjecaj gladi, neke smetnje s vidom, nestvarnost (sve oko mene izgleda cudno i nestvarno....otprilike kao san)...sad da li to ima veze ili ne s bolescu?

Moram napomenuti da je bilo perioda (nekad i po mjesec dana) kad nije bilo napada i slicno (to je mozda i bio razlog sto nisam trazio pomoc, mislio sam da ce proci samo od sebe). Isto tako znalo se desavati kad nastupi period napada (to je ona varijanta 3-4x sedmicno) da sam znao s alkoholom "razbijati" taj osjecaj. Priznam pomagalo je, ali ne mogu vise tako, a i svjestan sam da to nije lijek (mozda cak i pogorsavam stvari). Mozda vam bude djelovalo cudno, ali sam nekako uspijavao se boriti s tim i i zlaziti na kraj. Jednostavno borba, nisam se htio predati, nastojao sam napade izgurati iz prvog plana, nisam htio da bolest pobijedi, nisam zelio da se zatvorim u kucu i bjezim od svega. Ali pocinje mi jako smetati, u posli, obavezama, vezama.... djeluje na sve. Sta bi bilo najbolje uraditi? Za sve vas imam nekoliko jako (meni) bitnih pitanja, pa mi pokusajte odgovoriti na njih:
4 - i ono za mene najvaznije: kako i koliko se lijeci? koliko je uspjesno lijecenje?

U pitanju je anksioznost...ono sto ti se cini sve nestvarnim je derealizacija i jedan od popratnih simptoma anksioznosti...Ja bih ti savjetovao da kao prvo odes kucnom doktoru i da mu ispricas sve...spomeni mu i da sumnjas na anksioznost...on ce te uputiti najvjerojatnije neurologu koji ce odluciti sto dalje...mozda neki pregled,a mozda i ne...neurolog ce te uputiti psihijatru koji ce ti prepisati ljekove...mada ti ljekove i neurolog mozda odmah prepise...
Lijecenje ti zavisi od osobe do osobe...odnosno od same volje covjeka koliko on sam zeli da ozdravi... moze i brzo da prodje..ne brini se previse...nije to nista strasno i opasno...barem meni http://www.depresija...tyle_emoticons/default/wink.png

i po svemu sto si napisao siguran sam da imas anksioznost,tako da ne razbijas glavu o drugim bolestima

sve najbolje nino i dobro nam dosao na forum ;)/>

Scarab

#3 Majica

Majica

Cool Frajerica

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,460 posts

Posted 23 January 2006 - 02:07

Pozdrav i dobro dosao! Definitivno je u pitanju anksioznost i meni se sve to isto desavalo.
Ja nisam imala tu srecu da odmah na pocetku saznam sta je u pitanju i tako sam
lutala od doktora do doktora....
Ni jedan dr. mi nije rekao da bih trebala posetiti psihijatra. vec je bilo ono....to je na prihickoj bazi.. opusti se...itd.
Ja naravno nisam verovala u to jer mi niko nije tacno objasnio to njihovo "na psihickoj bazi".
Na kraju sam sama ukapirala sta je u pitanju i bilo mi je mnogo lakse kad sam znala sa cim se borim.
Ja sam uspela da to sve prebrodim bez lekova, samo sam ponekad kad sam bila bas lose uzimala neki sedativ.
To neznaci da nisam htela da pijem AD vec jednostavno niko mi ih nije prepisao a verovatno bi mi bilo mnogo lakse da sam nesto uzimala i sigurno bi brze proslo..
Znaci ti si u prednosti sto vec znas sta je u pitanju i sto si pronasao ovaj forum jer sam sigurna da ce ti puno pomoci. http://www.depresija...tyle_emoticons/default/meda.gif

#4 Patrik

Patrik

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,760 posts

Posted 23 January 2006 - 19:29

Bok Nino, lijep pozdrav i dobro došao na ovaj forum...
Na tvoje probleme i pitanja osobno imam odgovore:
1. da, u pitanju je anksioznost.
2. "opasna" je ako se ne lije?i i ako dopustiš da ona vremenom kulminira, te ako pokušaš rješavati probleme na svoju ruku. Može uzrokovati i neke organske bolesti..npr. utjecati na rad srca...
3. obrati se što prije nadležnom psihijatru. Rješavaj svoje probleme na psihi?koj razini i malo po malo ?e ti biti bolje...
4. lije?i se modernim psihofarmacima i promjenom životne filozofije tj. radom na sebi. Koliko ?e trajati, ovisi i o tebi. Može trajati mjesecima, a može i godinama...Lije?i se uspješno.

Kreni!!!!  http://www.depresija.org/forum/public/style_emoticons/default/srce.gif

#5 Brondy

Brondy

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 211 posts

Posted 23 January 2006 - 19:35

Nino, vidim da si borac! A to je dosta bitno. Mani se alkohola, on u kona?nici može samo pogoršati situaciju. To što ti imaš, tipi?ni je znak anksioznosti. Moj ti je savjet da se obratiš psihi?u, i kreni sa terapijom da bi ti ?im prije bilo bolje.

Drži se, javi se kako ide i bez straha. Svi smo mi bili skepti?ni

#6 zelenka

zelenka

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,757 posts

Posted 23 January 2006 - 20:37

Ciao Nino.

Na zalost, vjerovatno imas anksioznost, ali je super sta si shvatio o cemu se radi. ja sam se s tim mucila (i jos se mucim) oko 7 godina. sada imam 23. a pocela sam se lijeciti prosli tjedan. dobila sam dijagnozu anksioznost - socijalna fobija. nisi napisao gdje zivis, ali kao sto su ti vec savjetovali otidji sto prije kod doktora. ukratko opisi ovo sve sta si tu naveo, ne moras ici u detalje i zatrazi uputnicu za psihijatra. ako si iz zagreba mozes otici u centar za krizna stanja jer ces tamo najbrze dobiti pomoc. i ja sam svoju anksioznost lijecila alkoholom. mogla sam popit i po litru cistog vina, sta nije bas tipicno za cure. ali to je bio jedini nacin da se opustim i da mogu bit u drustvu. mislila sam da samo ja imam takve probleme dok nisam otkrila ovaj forum. nemoj to odgadjat, i javi nam sta ti je reko doktor. tu ima puno ljudi koji su se izljecili, a meni je vec puno bolje otkad sam saznala da nisam sama u tome. zelim ti puno srece, pisi nam...
http://www.depresija...tyle_emoticons/default/srculenca.gif

#7 ritm

ritm

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,011 posts

Posted 26 January 2006 - 10:16

poslusaj PATRIKA od rijeci do rijeci
POZURI i neboj se!

#8 Guest_Guest (Gost)

Guest_Guest (Gost)
  • Guests

Posted 26 January 2006 - 11:51

Što prije kod psihijatra. Sve ?eš riješti u roku dva mijeseca. Nakon toga mo?i ?eš mirnije razmišljati o svemu i tražiti druga riješenja.

#9 Patrik

Patrik

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,760 posts

Posted 26 January 2006 - 11:53

View Postritm, on 26 Jan 2006, 10:16 AM, said:

poslusaj PATRIKA od rijeci do rijeci
POZURI i neboj se!
Ritm, hvala što si podržala moj savjet...
Eto ti zato jedno veliko... :meda:/>

#10 ally mcbeal

ally mcbeal

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 775 posts

Posted 27 January 2006 - 11:05

View Postnino22, on 23 Jan 2006, 03:18 AM, said:

Ovako to izgleda: napadi se desavaju barem 3-4 puta sedmicno (s manjim ili vecim intenzitetom, nekad traje 15-20 min. a nekada se oduzi na par sati).
Za sve vas imam nekoliko jako (meni) bitnih pitanja, pa mi pokusajte odgovoriti na njih:

dobrodosao nino!!! :clapping:

da u pitanju je anksioznost, a ovo sta opisujes je napadaj panike.
sve mi je to poznato: drhtavica, lupanje srca, nemir, treskanje nogom, nestvarnost (derealizacija), nemozes bit na jednom mjestu....

takodjer sam probala snagom volje, godinu i pol nisam trazila niciju pomoc. imala sam jako dobrih perioda od mjesec dana pa perioda od 2 tjedna napadaja panike svaki dan ili svaki drugi, i tako u krug, stalno u krug.....

dok mi nije dosadilo!!! i nisam otisla kod psihijatrice i dobila zoloft i helex, naravno zgrazala sam se nad tim da moram pit antidepresive, 3 sam dana razmisljala da ili ne, sta ako budem nadrogirani zombi, ne vise svoja....

ali pocela sam ga pit.

poboljsanje sam vidjela vec nakon 2 tjedna, a nakon toga je bilo naprijed nazad kao i bez ljekova, sta me vec pocelo ljutit i mislila sam sve poslat k vragu, jer htjela sam bit skroz dobro, jer i bez ljekova sma znala imat dobre faze!!!

nakon 6 mjeseci bila sam skroz potpuno dobro. od tad mozda sam imala 2 napadaja panike, a pijem ga godinu i 3 mjeseca.

kazu da fizicki nije opasna, ali nakon toliko nezadovoljstva i frustracije, mozes upast u depresiju...

odi kod svog dr. opce prakse i on ce te poslat psihijatru gdje ponovi sve ovo sta si nam rekao.

lijecenje traje otprilike 6 mjeseci, s tim da s epreporuca nakon sta si skroz dobro pit jos 6 do 10 mjeseci da se ne vrati.
u mom slucaju uspjesno je, ja se bas sad spremam prestat pit zoloft, pa onda cu ti moc rec da li je stvarno uspjesno. sad ga pijem svaki drugi dan.

kiss :meda:/>