Jump to content

Izbegavajuci poremecaj ili borderline?

• Please log in to reply
25 replies to this topic

#1 low energy

low energy

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 17 posts

Posted 04 March 2012 - 17:15

pozdrav,  nov sam ovde i  nadam se da cu dobiti jako dobre savete ...
jer inace vidim da ovde na forumu vi lecite jedni druge sto je odlicno :D

Dakle, moj problem je taj sto jednostavno ne mogu da se uklopim u drustvo.
To je bila prica koja me je pratila skoro ceo zivot, a kad sam krenuo u srednju skolu tu sam doziveo veliki kolaps, i tu su krenuli moji psihicki problemi ...
Muka, znojenje dlanova, nerazumevanje, agorafobija i to bi mi se desavalo non stop kad bih krenuo u skolu.

posle 2 meseca je naravno postalo to neizdrzivo, a i skolski psiholog kod koga sam isao sve vreme rekao mi je da treba da se premestim u drugu skolu, ili da potrazim strucnu pomoc.

roditelji su me pritiskali da idem u skolu iako mi tamo nije bilo prijatno, pokusavao sam da se iskontrolisem u prevozu, jer sam imao muku, ali je to bila prava agonija.

Uglavnom da skratim pricu.
Posle godinu dana trpljenja napustio sam sve to, zatvorio se u kuci, i nisam hteo nigde da izlazim.
Plakao sam danima, nista nisam jeo, smrsao sam 20 kg, i na kraju vise nisam mogao da stojim na nogama.

Krenuo sam da idem kod psihica, on mi je davao neke lekove, ja sam pio to, ali on je smatrao da moram da idem ili u skolu, ili u bolnicu.

posto sam jedva dolazio kod njega cak, uplasio sam se od bolnice, i pobegao sam u drugi zavod, kod drugog psihica, koji je bio UZASNO sarkastican ,grub i  direktan.

Ipak znao sam da moram nekog da poslusam, i onda sam krenuo na silu da se krecem po ulicama , nekako sam upisao drugu skolu psole godinu dana, poceo da ucim i da se druzim sa novim ljudima.

Ali to je kratko trajalo.
Zelja za samocom je prevladala.
Izbile su nevolje i u drugoj skoli.

Sledila je jako duga izolacija od 3 godine, mucenje sa ukucanima, i savladavanje agorafobije.
dok nisam ponovo odlucio da se vratim kod prvog psihica.
onaj koji je hteo da odem u bolnicu.
posle par godina smo se opet videli,agorafobija je bila savladana,isao sam na sport, u teretanu, odlicno sam izgledao, ali sam hteo da se vratim u drustvo.

Naravno njegov predlog je bio da odem u dnevnu bolnicu.
i uradio sam to hrabro.

ali eto, kako brzo situacija moze da se preokrene, tamo su oet iz\bili problemi, zezanja zadirkivanja, tuce, neslaganja.

uskoro sam izasao iz bolnice, evo me sad ovde ljudi....
potpuno se osecam izgubljeno, promaseno, prazno, apaticno..

Gde god da sam krenuo u zivotu doziveo sam boom.
imam par drugara koji su pesimisticni maximalno.

pokusavam da nadjem posao, ali ne ide...

cesto nesto pocinjem, i ne zavrsim do kraja, imam ogromne skokove raspolozenja, i neku vrstu depresije, ponekad pogledam, kako se drugi moji vrsnjaci smeju i zezaju,a ja sam ovde gde jesam...

nekako mislim kao da se nikad necu osecati tako dobro dok sam bio u srednjoj skoli, a opet mi se to vreme cinilo mnogo bolje nego sad...

imao  sam dijagnozu borderline, sad imam izbegavajuci poremecaj licnosti.

da li mislite da ovo moze da se prevazidje, i sta mislite?

#2 janica

janica

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 287 posts

Posted 04 March 2012 - 18:58

Uh,ovo me podseca na samu sebe.
Nije mi jasno da je doslo do takvog eskaliranja u bolnici.Ovde podrazumevam,da je osoblje trebalo reagovati.
Prvi put cujem da postoji ova dijagnoza.Koja ti je sifra?
Meni su pomogli lekovi.Smiruju mi strahove,agresiju,beznadeznost,depresiju.
Da li si dobio nesto da pijes?

#3 low energy

low energy

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 17 posts

Posted 04 March 2012 - 19:24

sifra mi je f 60.6 a pijem rispolept od 1 mg ujutru i uvece, flunirin, i largactil od 25 mg...
na toj terapiji sam vec od januara, ali osecam samo vrlo malu stabilnost, kao da se nista drugo ne desava.

Izbegavajuci poremecaj licnosti je nesto slicno kao socijalna fobija, samo sto se kod ovog poremecaja desava da osoba bukvalno izbegava drustvo jer misli da  ce je lose proceniti.

kazu da nastavim da pijem lekove, ali ne znam koliko vise.

#4 janica

janica

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 287 posts

Posted 04 March 2012 - 19:32

Pa tek si poceo da ih pijes.
Prakticno,jos nisu dobro ni prolaktali u organizmu.Polako bi trebalo da ides ka boljem.POLAKO!
Nemoj ocekivati cudo.Svi se lecimo dosta dugo.Moramo biti strpljivi.Probleme sam pocela imati u periodu puberteta,kao i ti.Traju i danas,ali ih pomocu lekova i psihoterapije drzim pod kontrolom.Ovde bih pre izabrala lekove.
Moras poceti kreirati svoju samocu.Nemoj samo o bolesti misliti.Radi nesto kreativno.
Dobio si da pijes flunirin koji je za podizanje energije tj. depru.
Da li ti se nudi da opet ides na psihoterapiju?Gde se lecis?

#5 low energy

low energy

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 17 posts

Posted 04 March 2012 - 19:44

Imam 20 godina , i lecim se u Palmoticevoj u Bg-u...

Pio sam ja ranije lekove dok sam bio kod druge psihijatrice, pa sam osetio jedno veliko poboljsanje, e i onda sam sam prekinuo.
posle toga sam video da ne mogu da spavam, otprilike posle 2 meseca prekidanja.

i tad sam se premestio u palmoticevu-prvo mesto na koje sam dosao, tu sam se i vratio.

Doktorka mi uopste ne odgovara-tj. nisam mogao sam da biram doktorku, pa su me prebacili kod jos gore :D

Trenutno trazim posao, i planiram da ponovo krenem kod privatne doktorke, jer u drzavnoj instituciji, se na kontroli zadrzavamo po 15 minuta jednom mesecno sto naravno nije dovoljno.

kakvu vrstu problema ti imas?
koje si god?

Lecim se u Palmoticevoj, ne znam dal si iz Bg-a, to se nalazi na Dorcolu.Imam 20 gd
Problem je sto mi ne odgovara doktorka, a nisam mogao sam da izaberem...

Tako da planiram da nadjem posao i sto pre krenem sebi da placam privatnog.
Definitivno nemam ocekivanja za izlecenje u drzavnim institucijama

sta ti imas, koje si god?

#6 bobo1

bobo1

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 610 posts

Posted 04 March 2012 - 20:06

Neki dan sam nabasao na to, i odmah prepoznao neke simptome, volim biti sam, ali to smatram svojim karakterom.

Psihoterapija je obično najučinkovitija, i to kad je relativno kratkotrajna i usmjerena pronalaženju rješenja za konkretne životne probleme.
Malo vjerojatno je da će terapija riješiti nisko samopoštovanje.
Lijekovi ponekad mogu ometati učinkovitost psihoterapijskog tretmana.
Grupe za samopomoć vjerojatno neće biti učinkovite, jer će osoba s ovim poremećajem vjerojatno izbjegavati takve sastanke, zbog povećane anksioznosti i poteškoća u socijalnoj interakciji.
ref. http://psychcentral....orders/sx8t.htm

Wikipedia spominje da pomaže "social skills training" - za to se mogu naći upute po internetu i knjigama.

#7 Dead Like Me

Dead Like Me

Član

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 373 posts

Posted 04 March 2012 - 20:12

Dobrodosao na forum, imamo slicne dijagnoze - moja je borderline + panicni poremecaj, a i vrsnjaci smo.
Samo da te posavetujem da budes strpljiv i uporan sa lekovima, eto i ja pijem seroxat i xanax od januara, osecam blago poboljsanje (osim jednog jakog nervnog sloma), ali verujem da ce biti jos bolje i istrajavam sa terapijom. Naravno, sacekaces pa ces videti ako ti lek ipak ne odgovara da ga promenis, nikako ne gubi nadu ;)

#8 janica

janica

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 287 posts

Posted 04 March 2012 - 20:31

meni je f6o3,f33+ciklotimija
Lecim se u Palmoticevoj,od ove godine ne odeljenju za odrasle

#9 low energy

low energy

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 17 posts

Posted 04 March 2012 - 22:53

View Postbobo1, on 04 March 2012 - 20:06 , said:

Neki dan sam nabasao na to, i odmah prepoznao neke simptome, volim biti sam, ali to smatram svojim karakterom.

Psihoterapija je obično najučinkovitija, i to kad je relativno kratkotrajna i usmjerena pronalaženju rješenja za konkretne životne probleme.
Malo vjerojatno je da će terapija riješiti nisko samopoštovanje.
Lijekovi ponekad mogu ometati učinkovitost psihoterapijskog tretmana.
Grupe za samopomoć vjerojatno neće biti učinkovite, jer će osoba s ovim poremećajem vjerojatno izbjegavati takve sastanke, zbog povećane anksioznosti i poteškoća u socijalnoj interakciji.
ref. http://psychcentral....orders/sx8t.htm

Wikipedia spominje da pomaže "social skills training" - za to se mogu naći upute po internetu i knjigama.

Jako zanimljivo Bobo, nikad mi ne bi palo na pamet, da moram da idem na silu u drustvo, i da vezbam socijalne vestine,uprkos strahu da cu biti ismejavan.
Na kraju krajeva , tako sam resio problem sa agorafobijom, koju sam imao pre 6 godina. Jednostavno morao sam na silu da izlazim, i da se krecem, i vremenom je strah nestajao :D

@Dead like me,   imao sam ogromnih problema sa napadima panike, na srecu i oni su nestali, tako sto sam se uvek trudio da budem smiren kad dodje napad, i da ne mislim o tome. Mislim da je to jedna od laksih dijagnoza, i mislim da mozes puno da uradis na sebi a da se otarasis toga.
Meni je najvise pomogao ovaj text, pa se nadam da ce i tebi biti od pomoci :)

http://www.anksiozno...vima na podrsci

#10 janica

janica

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 287 posts

Posted 04 March 2012 - 23:15

View Postlow energy, on 04 March 2012 - 22:53 , said:

Jako zanimljivo Bobo, nikad mi ne bi palo na pamet, da moram da idem na silu u drustvo, i da vezbam socijalne vestine,uprkos strahu da cu biti ismejavan.
Na kraju krajeva , tako sam resio problem sa agorafobijom, koju sam imao pre 6 godina. Jednostavno morao sam na silu da izlazim, i da se krecem, i vremenom je strah nestajao :D

@Dead like me,   imao sam ogromnih problema sa napadima panike, na srecu i oni su nestali, tako sto sam se uvek trudio da budem smiren kad dodje napad, i da ne mislim o tome. Mislim da je to jedna od laksih dijagnoza, i mislim da mozes puno da uradis na sebi a da se otarasis toga.
Meni je najvise pomogao ovaj text, pa se nadam da ce i tebi biti od pomoci :)

http://www.anksiozno...vima na podrsci
Jeste!

#11 low energy

low energy

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 17 posts

Posted 04 March 2012 - 23:28

Samo mi nije jasno, dal imas skokove raspolozenja i da li je to normalno za BDP ili je mozda Bipolarni por.??

Znaci dal iko ko ima borderline ima skokove raspolozenja?

#12 janica

janica

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 287 posts

Posted 04 March 2012 - 23:42

View Postlow energy, on 04 March 2012 - 23:28 , said:

Samo mi nije jasno, dal imas skokove raspolozenja i da li je to normalno za BDP ili je mozda Bipolarni por.??

Znaci dal iko ko ima borderline ima skokove raspolozenja?
Borderline ti je samo ram za sliku.Slika unutar njega daje pravi odgovor.Imam bipolar i to kao citoklimiju.To podrazumeva ceste promene raspolozenja,kao i fluktuaciju emocija,ekstremnost.
Pijem seroxat za depru i anksioznost,lamictal koji je stabilizator i tolvon uvece koji je dobat za spavanje i anksioznost.
Moje iskustvo jeste,ako eliminises anksioznost,imaces kontrolu nad raspolozenjem i socijalnoj distanciranosti,bices dosledniji u sprovodjenju odluka.
Mene su,isto ko i tebe,isprva lecili flunirinom tj. flunisanom.Sad sam na seroxatu i daleko je bolji jer sredjuje anksioznost i socijalnu fobiju,panicne napade.
Predpostavljam da su ti dali antipsihotik jer si imao sumanute misli.Imala sam i ja,ali kako nestaje anksioznost,tako i one nestaju!
Nadam se da sam pomogla!
Pitaj,samo pitaj ako ti treba necije iskustvo,tu smo!

#13 low energy

low energy

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 17 posts

Posted 04 March 2012 - 23:48

Ma ne, nego sam napravio frku u bolnici pa mi dali rispolept da mi malo smiri hormone :D
Afekat :)

A ko te lecio kad si bila na cetvrtom spratu u Palmi?

Verujem da je anksioznost lako srediti, samo treba znati vezbe disanja

#14 janica

janica

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 287 posts

Posted 04 March 2012 - 23:54

View Postlow energy, on 04 March 2012 - 23:48 , said:

Ma ne, nego sam napravio frku u bolnici pa mi dali rispolept da mi malo smiri hormone :D
Afekat :)

A ko te lecio kad si bila na cetvrtom spratu u Palmi?

Verujem da je anksioznost lako srediti, samo treba znati vezbe disanja
Simonovic i Milovanovic.Sada je Vranjes!

#15 low energy

low energy

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 17 posts

Posted 04 March 2012 - 23:58

Ne znam njih. Verovatno su otisle.
Ja sam sad kod Dr. Dukanac, jel znas nju?
Bio sam kod Bradicke jedno vreme, ali nije mogla da me vodi zbog obaveza

#16 janica

janica

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 287 posts

Posted 05 March 2012 - 15:26

View Postlow energy, on 04 March 2012 - 23:58 , said:

Ne znam njih. Verovatno su otisle.
Ja sam sad kod Dr. Dukanac, jel znas nju?
Bio sam kod Bradicke jedno vreme, ali nije mogla da me vodi zbog obaveza
Ne ynam!Koliko sam skontala,oni svremena na vreme idu po odeljenjima.
Nije mi jasan njihov princip rada.Nemoj se mnogo oslanjati na tudje prica o lekarima.Istu specijaliyaciju imaju i iste lekove prepisuju.Bitno je da ne ocekujes previse od spoljnog faktora.Ovde si ti glavni igrac!

#17 low energy

low energy

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 17 posts

Posted 05 March 2012 - 19:10

Hvala ti puno Janice!

Ono sto mene zabrinjava jeste upravo to, sto te saslusaju na par minuta i ne daju ti bog zna koje savete.
Mada opet lekovi koje prepisuju su samo tu da pomognu a ne da izlece, to nekako pocinjem da shvatam

Jel si bila nekad kod privatnika?
Upravo to i mislim da privatnici imaju vise vremena za tebe, i ne daju ti lekove, nego se koncentrisu na pricu

#18 janica

janica

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 287 posts

Posted 05 March 2012 - 19:22

View Postlow energy, on 05 March 2012 - 19:10 , said:

Hvala ti puno Janice!

Ono sto mene zabrinjava jeste upravo to, sto te saslusaju na par minuta i ne daju ti bog zna koje savete.
Mada opet lekovi koje prepisuju su samo tu da pomognu a ne da izlece, to nekako pocinjem da shvatam

Jel si bila nekad kod privatnika?
Upravo to i mislim da privatnici imaju vise vremena za tebe, i ne daju ti lekove, nego se koncentrisu na pricu
Svi daju lekove,ako vide da se ne napreduje sa psihoterapijom.U nekim slucajevima,bez lekova nema napretka.Kod mene je bila ta situacija.
Privatnik ima vise vremena,ali jedino .Razlika je sto te drzi u ordinaciji 45m a ne samo 15.
Meni je odgovarala grupna u Palmi.
Uvek mozes otici kod lekara i traziti zamenu lekova.Moje iskustvo je da mi je malo pomogla psihoterapija.Lekovi su me podigli!

#19 low energy

low energy

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 17 posts

Posted 06 March 2012 - 00:29

Ne znam, suvise se nekako plasim i promene lekova.
ufff ko ce znati vise sta je najbolje

pogotovo, sto ja znam sta treba da radim, da budem pozitivan, da izbegavam sukobe, i uvek da imam neku svoju zanimaciju.
Stvar je u tome sto ta promena traje jedan dan, toliko se trudim a onda se sve vrati na isto sutradan ili kasnije.
jel se to i tebi desava?

#20 janica

janica

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 287 posts

Posted 06 March 2012 - 20:57

View Postlow energy, on 06 March 2012 - 00:29 , said:

Ne znam, suvise se nekako plasim i promene lekova.
ufff ko ce znati vise sta je najbolje

pogotovo, sto ja znam sta treba da radim, da budem pozitivan, da izbegavam sukobe, i uvek da imam neku svoju zanimaciju.
Stvar je u tome sto ta promena traje jedan dan, toliko se trudim a onda se sve vrati na isto sutradan ili kasnije.
jel se to i tebi desava?
Jeste,desavalo mi se.Sada je to drugacije jer mi odgovaraju lekovi koje pijem.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users