Jump to content

Kako ignorisati vrtoglavicu ili kako se borite tim simptomom??

vrtoglavica

• Please log in to reply
16 replies to this topic

#1 jelllena

jelllena

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,290 posts

Posted 26 April 2012 - 12:16

Posto sam videla da mnogo ovde anksioznih ljudi ima vrtoglavicu a i ja sam medju vama,rekoh da otvorim temu da dajemo savete jedni drugima kako se sa njom izboriti i kako pored tog uzasno odvratnog simptoma (ringispila u glavi) ne pasti pod veliki uticaj straha i nastaviti dalje.....

licno sto se tice mene ja bih mogla do sutra da pisem kako ona mene koci i da sam mnogim  zadovoljstvirma uskracena od iste....eto npr.mogu da opisem danasnje uskracivanje"prirodnog zadovoljstva" :D Krenem u kupatilo jelte na veliku nuzdu Posted Image  i kako krenem da sednem na solju odmah pocinje mantanje i ja se oblacim  begam u krevet i trpim.Tako posle pet minuta ajde ponovo da probam a u medjuvremenu ocu da se u*erem haha(mnogo smesno a ujedno i jako za mene porazavajuce)...odem nekako opet sednem a glava manta ,srce kuca 1000 na sat...sve obavim za manje od pola minuta drzeci se sve vreme za susac radijator koji je bas tik naspram mene i razmisljajuci da skocim sa solje onako sve dok sam u poslu Posted Image ...ipak sam nekako zavrsila,oprala ruke brzooooo i pobegla opet u krevet...e sad da moram ne daj boze opet u wc ne znam kako bih!!!ja sam mnogo ludaaaaa :wacko:

#2 Violinska

Violinska

Napredni član

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 314 posts

Posted 26 April 2012 - 13:30

jel' baš vrtoglavica ili mantanje, to je različito. Meni se često manta, zanosi me, posebno kad naglo skrenem pogled, okrenem se isl. I onda me puknu strahovi. A to lupanje srca plus mantanje ti je možda panični.

#3 malaiva

malaiva

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 146 posts

Posted 26 April 2012 - 14:19

i ja imam vise mantanje i zanosenje, u poslednje vreme manje, ne znam zasto, nisam bog zna sta promenila. Posto ja nikada nisam sama, tj sama sam veci deo vremena sa decom, najcesce sa naj manjim, koje jos uvek spada u bebe, trudim se da ne panicim i da se iscupam. Ako sam u mogucnosti, sokiram se hladnom vodom po vratu ili sa unutrasnje strane laktova.

#4 jelllena

jelllena

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,290 posts

Posted 26 April 2012 - 14:24

View PostViolinska, on 26 April 2012 - 13:30 , said:

jel' baš vrtoglavica ili mantanje, to je različito. Meni se često manta, zanosi me, posebno kad naglo skrenem pogled, okrenem se isl. I onda me puknu strahovi. A to lupanje srca plus mantanje ti je možda panični.
pazi dansa je bilo mantanje i ono je skoro stalno prisutno,a imam ja i bas vrtoglavicu kad okrece,nisam imala panicni bar ga ja ne smatram panicnim nego eto naviklo se srce da lupa :heart: pa to ti je

e sad mozda ja pravim neku pogresnu razliku molim te objasni mi mantanje..plz

View Postmalaiva, on 26 April 2012 - 14:19 , said:

i ja imam vise mantanje i zanosenje, u poslednje vreme manje, ne znam zasto, nisam bog zna sta promenila. Posto ja nikada nisam sama, tj sama sam veci deo vremena sa decom, najcesce sa naj manjim, koje jos uvek spada u bebe, trudim se da ne panicim i da se iscupam. Ako sam u mogucnosti, sokiram se hladnom vodom po vratu ili sa unutrasnje strane laktova.

draga ja kolko god da se sokiram hladnom vodom nista :shower:

#5 bobo1

bobo1

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 610 posts

Posted 26 April 2012 - 14:39

Mantanje:
Lezite minutu-dvije. To će omogućiti dotok krvi u mozak. Poslije ležanja, polako sjednite i ostanite sjediti minutu-dvije prije nego polako ustanete.
Odmorite se. Nemojte koristiti tvari koje mogu utjecati na cirkulaciju, uključujući kofein, duhan, alkohol i ilegalne droge.
Nemojte dehidrirati, pijte tekućine, naročito vode.
Vertigo (vrtoglavica):
Nemojte ležati ravno na leđima. Podbočite se za ublažavanje osjećaja vrtnje.
Krećite se polako da izbjegnete rizik od pada.

Baletanke koriste vid da bi spriječile vrtoglavicu za vrijeme okretanja na jednoj nozi, i vi možete to - fokusirajte se na neku točku, barem 4 metara ispred vas.

Prehrana - jesti barem 6 puta, da vam ne padne šećer; dodajte vitamin B6

#6 jelllena

jelllena

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,290 posts

Posted 26 April 2012 - 15:04

pazi kofein ne koristim(kafa,coca-cola,energetska pica..) uopste,ilegalne supstance ne,alkohol nisam okusila ima 10 godina,pusim cigarete(e sad i to da ostavim pa najbolje da ne zivim uopste)
pijem vode skoro pa po 2,5-3l dnevno(ko sta radi ja samo pisam)...

e sad sta jos moze da prouzrokuje losu cirkulaciju u mozgu?i da li je to uopste do cirkulacije?kada kazu na nervnoj bazi to valjda znaci nesto iz mozga a ne cirkulacije i sigurno bi svi dobili lekove za poboljsanje cirkulacije..

sto se tice spavanja ,spavam na dva jastuka jer ako spavam na jednom sto je mnogo ravnije ja ne mogu glavu ujutru da dignem,a ovako mi je lakse,dal li sam ja to utripovala ili nisam ne znam...

#7 Violinska

Violinska

Napredni član

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 314 posts

Posted 26 April 2012 - 17:16

vrtoglavica je kad ti se baš okreće pred očima, dešavalo mi se to, i to po noći kad ustanem u wc ti majke, odjednom mi se soba okreće i onda me oblije znoj i mučnina, nekad i povratim. Jel imaš mučninu dok ti se vrti? To obično ide jedno s drugim. Nisam saznala od čega mi je to bilo, pričala sam doktorici ona je nešto spomenula hormone..Ne znam ali ako ti se to tako dešava već neko vrijeme, možda da ipak odeš kod doktora..

#8 nnnn

nnnn

Napredni član

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 520 posts

Posted 26 April 2012 - 19:14

Pokusaj s onom meditacijom na dah koju si postavila na forum. Ja sam se totalno podredio svojoj anksioznosti, kad tijelo trazi ja legnem pa makar na pod i opustim se koliko mogu nakon par udaha i izdaha mi bude lakse, ne savrseno, nego lakse, a to disanje mozes raditi i na skoljci, a ako ti je skoljka blizu nekog predmeta ja mislim da nije problem se za njega pridrzati dok se ne obavi to sto se ima.

#9 malaiva

malaiva

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 146 posts

Posted 26 April 2012 - 22:17

View Postjelllena, on 26 April 2012 - 15:04 , said:

pazi kofein ne koristim(kafa,coca-cola,energetska pica..) uopste,ilegalne supstance ne,alkohol nisam okusila ima 10 godina,pusim cigarete(e sad i to da ostavim pa najbolje da ne zivim uopste)
pijem vode skoro pa po 2,5-3l dnevno(ko sta radi ja samo pisam)...

e sad sta jos moze da prouzrokuje losu cirkulaciju u mozgu?i da li je to uopste do cirkulacije?kada kazu na nervnoj bazi to valjda znaci nesto iz mozga a ne cirkulacije i sigurno bi svi dobili lekove za poboljsanje cirkulacije..

sto se tice spavanja ,spavam na dva jastuka jer ako spavam na jednom sto je mnogo ravnije ja ne mogu glavu ujutru da dignem,a ovako mi je lakse,dal li sam ja to utripovala ili nisam ne znam...

ubedjena sam da svasta tripujemo i bar 80% tih piz...... nam je od toga. Nije do cirkulacije garant. anksioznost je. Meni se ne manta toliko od kada sam na novoj terapiji, tj vrlo retko.

#10 Daca28

Daca28

Baby

• Members
  • Pip
  • 21 posts

Posted 26 April 2012 - 22:39

Meni se manta vec sest godina svaki dan,dodje mi da otkinem sama sebi glavu :D .Pored toga ja moram normalno da funkcionisem i obavljam sve poslove jer zivim sama sa dvoje dece.Danas sam recimo ceo dan cistila kucu,ja hodam,brisem i manta mi se ali neodustajem.Zadam sebi cilj,recimo jos samo ovo da odradim pa cu prekinuti,pa jos samo ovo i sve tako dok ne sredim sve.Na kraju svega svatim da sam uspela i da je sve prokleto umisljanje.Probaj i ti da zadajes sebi zadatke.Zvuci prosto ali znam da nije,Ja sam sad totalno izmorena i psihicki i fizicki...

#11 jelllena

jelllena

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,290 posts

Posted 27 April 2012 - 00:16

View Postmalaiva, on 26 April 2012 - 22:17 , said:

ubedjena sam da svasta tripujemo i bar 80% tih piz...... nam je od toga. Nije do cirkulacije garant. anksioznost je. Meni se ne manta toliko od kada sam na novoj terapiji, tj vrlo retko.

na kojoj si ti to terapiji da je prestala vrtoglavica plizzz reci?

View PostDaca28, on 26 April 2012 - 22:39 , said:

Meni se manta vec sest godina svaki dan,dodje mi da otkinem sama sebi glavu :D .Pored toga ja moram normalno da funkcionisem i obavljam sve poslove jer zivim sama sa dvoje dece.Danas sam recimo ceo dan cistila kucu,ja hodam,brisem i manta mi se ali neodustajem.Zadam sebi cilj,recimo jos samo ovo da odradim pa cu prekinuti,pa jos samo ovo i sve tako dok ne sredim sve.Na kraju svega svatim da sam uspela i da je sve prokleto umisljanje.Probaj i ti da zadajes sebi zadatke.Zvuci prosto ali znam da nije,Ja sam sad totalno izmorena i psihicki i fizicki...

pa tako i ja radim sve neke zadacice glupave zadajem sebi tako da bih je i ja najradije otkinula......pa invalidi nisu nesposobni kao ja!!!!!!!!!!

#12 ThE-G

ThE-G

Član

• Members
  • PipPip
  • 36 posts

Posted 27 April 2012 - 01:05

i meni se pomijeraju stvari po malo uvijek,a izjutra prvih 10sekundi posto otvorim oci mi  se bukvalno sve vrti i onda se ''normalizuje''.juce kad sam legao da spavam i zaspao  u san mi se zavrtjelo u glavu,tj tokom sna i ono sto sanjam pocne se vrtjeti kao u centrifugu sve brze i brze....sad me je strah da legnem da spavam od toga jer mi je ovo novi simptom......a inace na ovo mantanje sam se navikao......i tokom dana mi puno ne smeta....

by the way citavog zivota sam imao napade vrtoglavice,uvijek mi se znalo barem jedanput tokom godine i to po citav jedan dan da traje i kako sam odrastao sve je bilo krace vrijeme trajanja ali opet je ostalo svake godine i tad i dok nijesam bio anksiozan dobijao sam panicne napade,jer sam ustanovio kako pocinje ...a odkad su mi dijagnostifikovali anksioznost manta mi se ali takva vrtoglavica mi se nije pojavljivala jer kad bi osjeti taj predznak te vrtoglavice smirio bih se,ne bih panicario i vrtoglavica mi se nebi ni javila.........mozda vam pomogne moje ironicno iskustvo....:D

#13 Mira_N

Mira_N

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 12 posts

Posted 27 April 2012 - 13:21

Ja sam par puta imala vrtoglavice strasne i sve se oko mene vrtilo,nisam mogla da se okrenem  i povracala sam uzasno,dr kaze da je to vratna kicma i cirkulacija.Dali su mi nekee vitamine u infuziju i neke injekcije,uglavnom pomoglo mi je.Pokusaj kad ti se ne vrti mnogo da masirash  vratni dio kicme ili jos bolje da neko drugi ti to uradi, meni je pomoglo.Kad tu vrtoglavicu prati i povracanje obavezno kod dr jer je vec akutno stanje ali i za to ima lijeka :)) nije strasno.Najgore je ujutru jer svi ustajemo poslije lijekova za smirenje koji nam ujedno i smanjuju pritisak tako da je veseloooooooo ,ja imam pritisak 90/60 i redovno me to drma ali sve manje kako sam pocela raditi vjezbe i masirati potiljak i vratni dio kicme.

#14 malaiva

malaiva

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 146 posts

Posted 27 April 2012 - 14:40

Jelllena,nisam ni na kakvoj posebnoj terapiji.Nego mi je dodat AD i promenjen anxiolitik, prepisan mi je Citalex i rivotril. Do sada sam koristila prvo biljne preparate, pa leksilijum, pa diazepam, pa najduze ksalol, i bilo mi je sve gore, dok se pre par meseci nisam dovela u stanje da sam bila neupotrebljiva, zbog svih simptoma koje mozes naci na celom ovom forumu. Na ovoj terapiji sam 2 meseca, trebalo je dve nedelje da osetim neko poboljsanje i upravo mi je prestalo to stalno mantanje i lupanje srca. Ustvari nije prestalo skroz ali se mnogo mnogo redje desava. A te prve dve nedelje mi se vrtelo i zanosilo me jos vise. Nazalost,ostali su ti cudni bolovi i trpim ih.Dr kaze da treba vremena, 'ajd' cekacu. Ali vidim da se neki ljudi muce sa ovim godinama, to je strasno.
Ne znam koliko si aktivna u toku dana. ja sam do te mere da mi je 24 sata malo, ali se ta moja aktivnost najvise svodi na poslove ocajne domacice i majke troje dece. Znaci veci deo dana oni najdebilniji poslovi, za koje mozak i ne treba mnogo,sto me cini jos nervoznijom. Ali, primetila sam da ako ujutro izadjem sama, najcesce je to do lekara(onda hoce neko da mi pricuva decu), prosetam, sretnem nekog, gledam izloge............bolji mi je ostatak dana. Ne izostane ni jedan simptom ali bude redje. Jedino sto mogu da ti kazem je, (ne volim da savetujem)  pokusaj da se ne vracas u krevet. Zacrtaj sebi cilj bar za sledecih sat vremena i ne odustaj, neka se sve vrti, rusi, okrece. Pretpostavljam da do sada nisi nikad pala. Ne pisem to zato sto se pravim pametna, nego iz iskustva. meni je vec sve zacrtano, tj. zivim dane mrmota,svaki dan utorak. Bilo je ringispila u glavi bas kao sto ti opisujes. A mala beba u rukama, rucak na sporetu, trci u vrtic po drugo.....bla,bla....drzala sam se za kolica kad setam tako jako da su mi se kocili prsti, iz straha da ne padnem. Nisam ni jednom pala. Najgore iskustvo su mi bile pokretne stepenice u trznom centru, najstrmije niz koje sam dosada silazila, a u sredini su, nema nista ni levo ni desno.
Beba u rukama vislja od one ograde,zamor koji mi burgija u usima, okrece mi se u glavi na jednu stranu a kad pogledam okolinu na drugu. tada sam mislila da cu pasti 100 %. Nisam ni tad pala.
Sve sto mogu da ti kazem je NE DAJ SE, proci ce sigurno.

#15 jelllena

jelllena

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,290 posts

Posted 27 April 2012 - 20:10

trenutno sam stajaca sto bi reko radasin :) pre nego me opet strefilo isla sam raduckala po ceo dan a sad ni da maknem

#16 Zbunjena82

Zbunjena82

Član

• Members
  • PipPip
  • 45 posts

Posted 27 April 2012 - 21:04

meni se uglavnom manta na poslu, kad se ustanem sa stolice malo se zaljuljam, uhvatim se, ko fol usput za susjedni sto, dodjem sebi, dignem glavu i nastavim dalje uvjeravajuci sebe da je sve ok i tako sto puta na dan. doduse na zumbi kad se svi okrecu ja stojim ko budala jer jedan okret i dizali bi me sa poda. e sad, gubljenje svijesti ne racunam, ali pocinjem se navikavat i na to, ako i treci put bude u 5h ujutru vec imam dinamiku -_-

#17 sarajlija

sarajlija

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 21 posts

Posted 28 June 2012 - 08:50

Hm imao sam te faze koje su trajale danima..I nisam mogao nigdje ni u wc a o izlasku van da ne goorim..Spavao na dva jastuka jer nisam mogao zaspati i ujutro bih bio za baciti uzasan osjecaj. medjutim ta "vrtoglavica" ili "mantanje" dolazil je od vratnog dijela od silne napetosti u tom dijelu malo je cirkulacija kocila..Onda sma krenuo sa vjezbama povremenim da radim vjezbe za vratni dio kicme..sjednem ispravim se opustim koliko je moguce disem duboko i okrecem glavu lijevo desno gore dole pa krugove u razlicitim smjerovima i ono sto mi je pomoglo je odlazak na masazu u trajanju od pola sata zaista neponovljivo iskustvo.i evo nemam tih nesvjestica bgm vec sigurno 2 godine..i naravno ne misliti na to kao nsto strasno jer u sustini i nije. da smo trebali da padnemo pali bi davno

Also tagged with vrtoglavica

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users