Jump to content

Aspergerov Sindrom F 84. 5

asperger

• Please log in to reply
61 replies to this topic

#1 Apollon

Apollon

Psychotico

• Banned on request
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,509 posts

Posted 17 August 2012 - 21:53

Ovu temu otvaram kao pacijent kome je ovaj sindrom dijagnostifikovan, ne kao profesionalac pa ne mogu mnogo nešto objasniti i stručno se izražavati, ali ću pokušati približiti ovaj sindrom svim posetiocima foruma na najlaičkiji način.
Ukoliko neko od forumaša ima Aspergerov sindrom, molim da se javi privatnom porukom. Mnogo bih voleo razmeniti iskustva.

Aspergerov sindrom - ovaj sindrom je tek odnedavno priznat kao zvanični poremećaj, i kao takav je uvršten u priručnik za dijagnostifikovanje ICD pod šifrom F (psihijatrijska oboljenja) kod 84. 5.
Aspergerov sindrom je prvi dijagnostifikovao dr Hans Asperger, 1944., austrijski pedijatar koji je primetio specifične šablone ponašanja kod grupe dece koja su se razlikovala od normalnog ponašanja dece pred školskog i školskog uzrasta.
Dijagnoza nije bila prihvaćena decenijama zato što se vodila debata o tome koliko je ova dijagnoza zaista merodavna, opravdana i realna.
Problem sa validacijom dijagnoza pojavljivao se i u ostalim oblicima pedijatrijske psihopatologije, kao što su : dečija šizofrenija, dečiji bipolarni afektivni poremećaj, dečija depresija, poremećaj pažnje i hiperaktivnosti i slično.
Svetski psihijatri, psiholozi i defektolozi su utvrdili kako je dijagnoza aspergerovog sindroma opravdana i realna, kao i da je zapravo reč o poremećaju na autističkom spektru, odnosno aspergerov sindrom predstavlja formu autizma, visoki stepen funkcionisanja u autizmu.

Za razliku od autistične dece, oboleli od aspergerovog sindroma imaju visok stepen funkcionisanja, veliku dozu samostalnosti i mogućnosti samostalnog opstanka i funkcionisanja u društvu.

Bitno je naglasiti kako se aspergerov sindrom ne može lečiti konvencionalnim psihijatrijskim lekovima.
Psihotropi se daju da bi se umirili simptomi ovog poremećaja, ili da bi se tretirale sekundarne bolesti, komorbidne bolesti poput depresije i anksioznosti.
Depresija i anksioznost su veoma često prisutne uz aspergerov sindrom.
Čest komorbiditet čini i opsesivno kompulzivni poremećaj.
Donekle je moguće modifikovati i tretirati aspergerov sindrom specijalnim psihološkim tehnikama, psihoterapijama međutim leka nema i do sada nije zabeležen nijedan slučaj ulaska u remisiju.

Ljudi koji imaju normalno (društveno prihvaćeno) ponašanje se nazivaju neurotipičnima, dok ljudi sa autizmom i aspergerovim sindromom imaju ponašanje koje nije u skladu sa društveno propisanim normama.

Simptomi aspergerovog sindroma su:
1. Izbegavanje kontakta očima
2. Osetljivost na dodire, buku, jaka svetla i izbegavanje tih stimulanasa
3. Neprimereno socijalno ponašanje u pogledu govora, gestikulacije
4. Nerazumevanje neverbalnog govora
5. Nerazumevanje uobičajenih verbalnih socijalnih interakcija
6. Manjak empatije
7. Veoma sužene oblasti interesovanja
8. Repetativan šablon ponašanja
9. Motoričke smetnje (poput nespretnog hoda)
10. Izlivi besa ili naleti izuzetno jake disforije

Naravno, ovo su primarnih 10 simptoma.
Ljude sa aspergerovim sindromom često karakteriše socijalna izolacija zbog bola koji im socijalni odnosi nanose. Aspergerovci nisu u stanju da razumeju neverbalni govor, pokrete tela, ali i verbalni govor shvataju doslovno, što dovodi do ismejavanja, odbacivanja i povlačenja u sebe.
Sa druge strane, pojedini aspergerovci često bivaju izuzetno socijalne, druželjubive osobe, svim srcem pokušavajući da se uklope sa ljudima, međutim skoro uvek to ne uspeva.
Postoji veliki problem sa emotivnim vezama i zasnivanjem porodice.
Zbog manjka empatije i nemogućnosti pravilnog razumevanja, ali i izražavanja emocija, aspergerovci često ostaju doživotno sami, bez osnivanja porodice i dobijanja potomaka.
Sa aspergerovim sindromom se povezuje sklonost ka kriminalu, zbog manjka empatije.
Edukacija obično nije narušena. Kao i ostali autistični poremećaji, aspergerovci pokazuju nadprosečnu inteligenciju, međutim, postoji problem sa pažnjom i hronični nedostatak ambicija.
Karakteristično za aspergerov sindrom je postojanje 1 ili par tema interesa, naprimer hemija i geografija, pri čemu oboleli apsolutno ne posvećuje ni malo pažnje ostalim temama, dok postaje potpuno obuzet temama koje je izabrao kao privlačne.
Fiksacija na određene predmete interesovanja se sa vremenom može promeniti.
Predvidivi šabloni ponašanja, poput konstantnog čitanja jednih te istih knjiga je skoro uvek prisutna.
Anksioznost predstavlja ogroman problem u ovom poremećaju, u svim svojim formama, ali posebno opasna je pojava depresije, sa suicidalnom ideologijom.
Suicidi koji se dešavaju bez najave, impulsivno ili bez prethodnog pominjanja obično bivaju počinjeni od strane aspergerovaca (ukoliko je suicidalna osoba imala bilo kakve psihijatrijske poremećaje).
Homoseksualne emocije su često pristune, međutim mnogi aspergerovci bivaju aseksualni zbog preosteljivih čula dodira, te izbegavaju bilo kakve fizičke kontakte, često izbegavaju i rukovanje.

Mnogo godina, odrasli su bivali dijagnostifikovani nediferenciranom šizofrenijom, šizofrenijom koja se ne uklapa ni u jedan od predviđenih tipova.
Zapravo većina njih je bolovala od aspergerovog sindroma.
Velika većina je bivala pogrešno dijagnostifikovana zbog toga što se ovaj poremećaj često ne primeti u detinjstvu, a sa godinama biva sve gori i više se ispoljava.
Aspergerov sindrom i šizofreniju, je veoma lako pomešati zbog sličnog ispoljavanja i zbog toga što oba ostavljaju strukturalne promene na mozgu.
Socijalna izolacija, anhedonija, depresivnost (negativni simptomi šizofrenije) su prisutni u aspergerovom sindromu, a takođe dolazi do pojave pozitivnih šizofrenih simptoma.
U aspergerovom sindromu, psihoza često postoji samo mnogo slabijeg inteziteta nego što je u šizofreniji.
Većina aspergerovaca iskusi halucinacije, ali najčešće su u pitanju deluzije, lažna uverenja, paranoidne prirode.
Dok je šizofreniju moguće tretirati antipsihoticima, i potrebno zbog potencijalnih opasnosti, aspergerov sindrom se ne može tretirati antipsihoticima, jer se psihotični elementi ne smanjuju administracijom antipsihotika, a takođe često su psihotične epizode suptilne i bezopasne po društvo.
Smatra se da su psihotični simptomi u aspergerovom sindromu kompenzacija mozga na svet u kome se ne snalazi i ne može se uklopiti.

Oboleli od aspergerovog sindroma trpe neopisivu patnju, i veoma je teško shvatiti srž ovog poremećaja i njegovu težinu.
Nadam se da sam bar malo približio ovaj poremećaj od kog i sam patim svima vama...

http://www.aspergersyndrome.org/
http://en.wikipedia....perger_syndrome
http://www.autism.or...r-syndrome.aspx

#2 Džudi

Džudi

CARICA

• Banned
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,066 posts

Posted 17 August 2012 - 22:06

Kako prepoznati ovaj sindrom kod dece od 8-10 godina?

Da li na netu ima podataka o tome?

#3 Apollon

Apollon

Psychotico

• Banned on request
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,509 posts

Posted 17 August 2012 - 22:29

Iskreno ne znam, mada ima na netu dosta o tome.
Sajtovi koje sam priložio su engleski, ali ima i na srpskom, hrvatskom ponešto.
Obično se kod dece primećuje slabije druženje sa vršnjacima i opsesivan interes prema jednoj ili dve teme...
Zaista ne znam mnogo o AS u tom uzrastu...

#4 pile

pile

Gallus gallus domesticus

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 753 posts

Posted 17 August 2012 - 22:34

Apollon, znam da si jednom pomenuo šizotipni. Jesu li oba prisutna ili je šizotipni greškom dijagnosticiran? Pitam jer mi izgleda da ima dosta sličnosti. Ako sam fulila sa šizotipnim, izvinjavam se.

#5 Apollon

Apollon

Psychotico

• Banned on request
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,509 posts

Posted 17 August 2012 - 22:36

View Postpile, on 17 August 2012 - 22:34 , said:

Apollon, znam da si jednom pomenuo šizotipni. Jesu li oba prisutna ili je šizotipni greškom dijagnosticiran? Pitam jer mi izgleda da ima dosta sličnosti. Ako sam fulila sa šizotipnim, izvinjavam se.

U pravu si, nisi pogrešila, to mi je bila dijagnoza dosta dugo, šizotipni poremećaj.
Taj poremećaj je blaža forma šizofrenije, i bila je pogrešna dijagnoza... ALi je jako jako lako pogrešiti između tih dijagnoza.

#6 bobo1

bobo1

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 610 posts

Posted 17 August 2012 - 23:10

Džudi,
> Kako prepoznati ovaj sindrom kod dece od 8-10 godina?
MayoClinic.com spominje:
- ne pokazuju interes za prijateljstva
- kasni razvoj motorike - hodanja, hvatanja lopte, igranja na igralištu s opremom
Djeca imaju svoje mušice i ne treba zbog sitnica (recimo 'zaluđenosti' nekim junakom ili dinosaurima) trčati liječniku.
Trebalo bi popričati s liječnikom ako dijete ima česte probleme u osnovnoj školi (npr. učenje) i ako se ne može ni s kim sprijateljiti.

----
Postoji test za odrasle http://www.rdos.net/eng/Aspie-quiz.php (150 pitanja)
(za one koji su prepoznali neke simptome :))

#7 Mirooljub

Mirooljub

MEGA-MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 420 posts

Posted 17 August 2012 - 23:12

Poznajem jednog dečka sa Asperger sindromom , mlad je , mislim 18 godina i jako je simpatičan , dosta se uklapa u opis . Ja volim da pričam sa njim jer komunicira očima i polako izgovara smislene rečenice , vidi se da oseća nekako iznutra okolinu mada se teško uklapa . Nažalost , kao što to često biva imao je problema sa vršnjacima jer su ga nešto prozivali , nervirali ili šta već a on je imao napade besa i derao se .Nadam se da će biti dobro .Ako je glup ovaj moj post ja se izvinjavam , eto imao sam potrebu da nešto  napišem  .

#8 Apollon

Apollon

Psychotico

• Banned on request
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,509 posts

Posted 18 August 2012 - 08:22

View PostUserName11, on 17 August 2012 - 23:12 , said:

Poznajem jednog dečka sa Asperger sindromom , mlad je , mislim 18 godina i jako je simpatičan , dosta se uklapa u opis . Ja volim da pričam sa njim jer komunicira očima i polako izgovara smislene rečenice , vidi se da oseća nekako iznutra okolinu mada se teško uklapa . Nažalost , kao što to često biva imao je problema sa vršnjacima jer su ga nešto prozivali , nervirali ili šta već a on je imao napade besa i derao se .Nadam se da će biti dobro .Ako je glup ovaj moj post ja se izvinjavam , eto imao sam potrebu da nešto  napišem  .

Hvala što si napisao taj post. Bitno mi je da se na ovom topicu piše o aspergerovom sindromu, bilo da su forumaši nosioci te dijagnoze ili poznaju nekoga ko ima tu dijagnozu.
Ja takođe nemam poseban problem sa kontaktom očima, međutim sve ostale simptome imam sve do jednog...

Kod mene je najizraženiji problem dodira, tj taj problem sa čulima uopšteno i komunikacija.
Kada sam pokušao pristupiti ljudima, rukovanja su mi izazivala stres, zagrljaji gađenje, a kada sam pokušao ostvariti viši fizički kontakt sa jednom osobom, moj mozak je pao u stanje šoka, kao što to biva prilikom doživljaja velike fizičke traume - potpuno blokiranje bilo kakvih osećaja i reakcija, katatonija...
Osećam se kao hendikepiran, ali potpuno hendikepiran...
U grad nikada ne izlazim, em što ne vidim smisao tog razvrata i ludovanja i ne shvatam poentu cele pompe, ali i zato što padam u nesvest od strob svetala i trešteće muzike. Hendikep.
Kada sam pokušao da se družim, završilo se uvek ismejavanjem kako ništa ne kapiram šta mi se priča i kako previše ozbiljno sve shvatam i bolesno gledam na svet, i na kraju sam završio komunikaciju i odnose sa svim ljudima osim sa kumom... Besne ispade imam veoma često... I nije nimalo prijatno, par puta sam završio na Bensedinu zbog toga, sa optužnicom kako sam maničan.

Aspergerov sindrom psihijatri skoro nikada ne prepoznaju, već samo veoma posvećeni terapeuti ili psiholozi, mada su defektolozi profesionalci koji jedini sigurno neće omašiti znakove aspergerovog sindroma.
Ako neko sumnja na ovu dijagnozu neka ide kod psihologa ili ako je moguće kod defektologa.

P.S.
Ono što sam zaboravio u naslovnom postu da napišem jeste da su autizam i aspergerov sindrom pervazivni razvojni poremećaji, što znači da se ljudi rađaju već oboleli od ovih poremećaja, a ne stiču se kroz život zavisno od trauma iz detinjstva ili drugih stresogena!!
Ovi poremećaji nastaju (veruje se) tako što su sinapse u mozgu drugačije povezane nego kod neurotipičnih ljudi (normalnih ljudi), tako da su strukturalne promene u mozgu obolelih uočljive na CAT i MRI skenerima. Baš zbog toga što je razvojni poremećaj, i organskog je nastanka a ne psihičkog, izlečenje ne postoji.

#9 Apollon

Apollon

Psychotico

• Banned on request
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,509 posts

Posted 14 September 2012 - 12:18

Evo ga savršen test za aspergerov sindrom, dobih link od terapeuta.
Ovaj test može poslužiti kao dijagnostičko sredstvo jer je kreiran od strane instituta za defektologiju iz USA.
Kome nije problem engleski jezik (ili drugi jezici, birajte na zastavici), i 200 pitanja, a imate što kakve simptome još od pre puberteta, uradite slobodno.

http://rdos.net/eng/Aspie-quiz.php

Moj rezultat je 169 od 200 aspergerovih simptoma.

Test je savršeno napravljen, toliko da čak i pored znanja o ovom poremećaju, neka pitanja deluju kao totalno besmislena, a ustvari su ključna za postavljanje dijagnoze ovog pervazivnog razvojnog poremećaja.

#10 valinora

valinora

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 107 posts

Posted 17 September 2012 - 16:08

hi, pozdrav svima.
ja sam 95% uvjerena da hodam s dečkom koji ima taj poremećaj, i htjela bih mu pomoći, ali s obzirom na njegovu naglu narav, bojim se kako bi reagirao, vjerojatno bi graknuo na mene da što ja mislim da je on lud ili retardiran....užasno je teško s njim i ne znam što da napravim....inače ide ko psihića i pije lijekove - ali ne pije ih redovito. kod psihića se vodi kao da je depresivan i anksiozan, ali ja mislim da tu ima nešto više od toga...
bilo kakav savjet je dobrodošao :unsure:

#11 Apollon

Apollon

Psychotico

• Banned on request
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,509 posts

Posted 17 September 2012 - 19:55

Ništa se ne može uraditi da se "Pomogne" u slučaju AS. Prosto ne može ništa da se uradi.
AS nije psihijatrijski poremećaj, to je urođeno, razvojni poremećaj. I ne smatra se nečim što se može na bilo koji način lečiti...
To je način funkcionisanja, ono bazalno što svi imaju, instinkti, razmišljanja... Ne može se ništa uraditi.
Navodno mogu lekovi kontrolisati određene simptome AS, ali i psihoterapija malo promeniti način mišljenja, ali zapravo ništa nema efekta.

#12 UpAndDown

UpAndDown

disillusioned

• Family senior
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,102 posts

Posted 17 September 2012 - 23:40

Apollon, ja stvarno ne verujem da ti imas AS, ne znam kako ti tako menjaju dijagnoze, cas jedno, cas drugo i ko je tebi uspeo da dijagnostikuje AS? Inace, moj jako dobar drug (stranac je) ima dg, potvrdjen vise puta AS i kroz ove godine druzenja sam uspela, donekle, da shvatim kompleksnost i prirodu ovog poremecaja. Moguce je da si ti u prirodi drugaciji, da drugacije komuniciras, da se ne snalazis medju ljudima, da ne umes da protumacis cesto neke stvari koje se smatraju delom kulturnih konvencija, o kojima drugi ljudi ni ne razmisljaju, a tebi predstavljaju problem. Moguce je da imas problema sa mimikom lica, da ti je gestovni jezik siromasan i da apsolutno ne znas kako da se ponasas u datoj situaciji. Ne razumes zasto nesto sto si rekao moze da bude uvredljivo, dok je svima drugima potpuno jasno itd.

Dakle, ostavljam mogucnost da je tako, ali koliko dugo te citam, plus nase dopisivanje - cini mi se da ti imas visoko razvijenu emocionalnu inteligenciju; itekako umes bez problema da iskomuniciras sa okolinom, kao i da ces vrlo dobro umeti da protumacis feedback..

To je mojih 5 para.

#13 Apollon

Apollon

Psychotico

• Banned on request
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,509 posts

Posted 18 September 2012 - 11:09

Tu dijagnozu mi je "predložila" defektologinja pre mnogo godina, zatim školski psiholog. Ali niko to nije uzeo u razmatranje. Sada je zvanično postavljena od strane terpaeuta sa kojim sarađujem godinu dana i koji mesec.
I potpuno se pronalazim u toj dijagnozi. Mislim da to zaista jeste to.
A što se tiče dopisivanja jedino tu uspevam da se izrazim.
To može potvrditi i @ charnadefacto jer me poznaje i uživo...
A što se tiče promena dijagnoza, za to mogu zahvaliti državnim psihijatrima koji su svaki put menjali dijagnoze kako im se htelo.
Za godinu + dana od kako sarađujem sa terapeutom, sve vreme je tvrdila da imam AS i bipolarni afektivni.
Radio sam testove konačno i to se potvrdilo. Iako nisam hteo nikada prihvatiti bilo koju dijagnozu koja mi je data, ove prihvatam jer znam da su bazirane em na velikim razgovorima kroz dugo vremena em na osnovu testova koje ranije nikada nisam radio. A na sve to, dijagnoze obe su mi objašnjene, kao i zašto prethodne nisu bile korektne.

#14 Apollon

Apollon

Psychotico

• Banned on request
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,509 posts

Posted 18 September 2012 - 13:12

UpAndDown, sad si me navela na duboko razmišljanje i razbijanje glave da li zaista imam AS ili je ponovo pogrešna dijagnoza, da li je zapravo Šizotipski koji sam dugo nosio kao dijagnozu F21, ili je zapravo ta dg bila pogrešna a AS je prava dijagnoza... Uhhhhhhh.
Svakako za taj F21 su mi mnogi lekari potvrdili da nema veze sa mnom jer nisam ekscentričan toliko i imam simptome od detinjstva što se više uklapa sa AS...
Kako god, lečenje nijedno ne pomaže i nema vajde ništa, koja god dijagnoza da je u pitanju.
A možda je kod mene, kako reče jedna doktorka, prosto nemoguće utvrditi šta je u pitanju zapravo, psihijatrijski fenomen. Psihijatrijski kurac.

#15 UpAndDown

UpAndDown

disillusioned

• Family senior
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,102 posts

Posted 18 September 2012 - 15:16

Izvini, molim te, nisam zelela jos ja dodatno da te bacam u dilemu. Ja svoje znanje o AS baziram iskljucivo na primeru tog mog druga. Tek u neposrednoj interakciji, live, sam ja do kraja mogla da shvatim o cemu se tu tacno radi, plus sto mi je on sam dosta pricao na tu temu i pokusavao da mi docara kako izgleda ziveti sa tim poremecajem. Inace je natprosecno inteligentan, zavrsava doktorat, obrazovan, ali zivi i dalje sa roditeljima (u njegovoj zemlji je to potpuno nezamislivo u njegovim godinama), ima problem da uspostavi bilo kakvu emotivnu vezu sa nekom devojkom, jer nema kapacitet emocionalne dubine koja je za to potrebna, a i ne razume do kraja kulturne konvencije (tipa kako se to muva riba, sta treba da kaze, suptilni signali koji se ne uce, vec ih "kupimo" tokom zivota itd. Kao da je stranac u sopstvenom okruzenju, a ne da je u u toj sredini socijalizovan).

Ne znam kako da ti objasnim.. npr. njega bi 95% obicnog sveta, koji nemaju nikakvo znanje o AS, dozivelo kao ekscentrika i on je u svojoj sredini malo cudak, zato i voli da putuje, jer kaze da ga ljudi mnogo bolje prihvataju i razumeju u drugim sredinama (valjda njegovu "cudnost" pripisu kulturnim razlikama). Mozda si ti neki mild slucaj, ja en znam kako to ide.. e, imas neke filmove na tu temu (idi na imdb, ukucaj asperger syndrom za key words ili u tags)..

AS podrazumeva negde flat liniju kad je raspolozenje u pitanju, nemaju oni takve amplitude, cak moze da se procita da se kod dece najcesce pocne sumnjati na AS kad se ustanovi da ne pokazuje emocije, ne reaguje nesto burno, ima bezirazajan pogled, ne osmehuje se, jer jednostavno ni ne zna da izrazi emocije na drustveno-prihavtljiv nacin, onako kako vecina ljudi to cini.

Izvini, jos jednom. Nisam nikakav ekspert, samo imam tog druga sa kojim sam bliska i dosta smo i pricali na tu temu i jednostavno mi se ti ne uklapas tu, jer kod tebe detektujem visok stepen emocionalne inteligencije, a i vrlo si senzibilna osoba, raspolozenje ti varira.

#16 Apollon

Apollon

Psychotico

• Banned on request
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,509 posts

Posted 18 September 2012 - 15:48

Ma nema potrebe da se izvinjavaš, tvoj mišljenje mi je uvek dobro došlo.
Tvoje znanje o AS je super. U sve se uklapam u to što si napisala o tvom drugu, izuzev što ne volim da putujem.
A nije baš flat line karakteristika AS. Depresija i anksioznost su prisutni kod velike većine obolelih od AS.
A meni je dijagnostifikovan pored AS i bipolarni afektivni.
Naprimer, kad sam u normalnom stanju ponašam se kao taj tvoj drug, kad sam depresivan totalna izolacija i sve u krajnost, a kad sam maničan trošim besomučno i dobijem nalete patološke euforije gde se u tim danima družim sa par ljudi, za razliku od sadašnjeg stanja gde se družim sa jednom osobom, ali to prođe. I kada sam sa drugim ljudima i u euforičnom raspoloženju, ipak se ne osećam prijatno i redovno me svi ismejavaju kako se čudno ponašam, bukvalno sve shvatam i govorim neprikladne reči...
Kao kad sam bivšu drugaricu koja ima problema sa kilažom "utešio" rekavši da je ona Kirbi, usisivač koji usisava sve iz frižidera i tako čini dobro delo jer hrana neće propasti. Ona se smrtno uvredila i zaplakala a ja nisam hteo taj rezultat... -_-
Za devojke / momke znaš kako stvari stoje. I šale, vicevi, nijednom u životu se nisam nasmejao na te humore, prvenstveno što ne skapiram poentu a onda zato što to meni nije smešno već obično jadno...
A da, to da je mild version, ili blaži oblik autizma, AS, jeste tačno, tako mi je rekla i terapeutkinja, prvenstveno zato što mogu uspostaviti kontakt očima sa ljudima koje jako dobro znam (sa strancima nikako) i nemam motoričke smetnje, zapinjanje u hodu i slično što zna biti karakteristika pervazivnih razvojnih poremećaja.

#17 UpAndDown

UpAndDown

disillusioned

• Family senior
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,102 posts

Posted 18 September 2012 - 15:58

Kao sto rekoh, ti najbolje znas koliko se uklapas u sliku AS. Moja procena se bazira iskljucivo na ovoj nasoj virtuelnoj komunikaciji, a to, naravno, da nije dovoljno.. samo mi se tako ucinilo. U svakom slucaju, AS ljudi mogu vrlo lepo da funkcionisu, ako uspeju da usklade svoje zelje sa mogucnostima (ovde mislim, pre svega na emotivnu sferu zivota, ejr su intelektualno vrlo cesto i iznad proseka)..

AS je, definitivno, jedna blaza forma autizma..ali vrlo blaga..

U svakom slucaju, ja se nadam da te nece vise vozati, menjati ti lekove, dg u svom neznanju i da te nece vise nepotrebno maltretirati na taj nacin. Inace, ne zanm da li sam dobro skapirala tvoj post na KSOD, ali u slucaju da jesam, srecan ti rodjendan, dragi moj Apollon.. da te vecito obasjava svetlost ! :)

#18 Apollon

Apollon

Psychotico

• Banned on request
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,509 posts

Posted 18 September 2012 - 16:00

:) Hvala, hvala i za feedback ali i za čestitku. :) :heart:

#19 UpAndDown

UpAndDown

disillusioned

• Family senior
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,102 posts

Posted 18 September 2012 - 16:41

Uvek :d_sunny:

#20 ema_frmv

ema_frmv

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 2 posts

Posted 07 October 2012 - 11:27

pre oko godinu dana sam prvi put cula za aspergerov sindrom na televiziji i onda sam citala razne stvari na internetu o tome i radila kvizove i uvek mi je rezultat bio da najverovatnije imam aspergerov sindrom ali mi nije zvanicno dijagnostikovan … imam skoro sve simptome i prepoznala sam se u mnogim stvarima koje su pisale ovde ali nikad nisam upoznala nikog drogog ko ima aspergerov sindrom i ni sa kim nisam pricala o tome…
volela bih da znam sigurno da li to imam ili ne i zanima me kako to moze da se dijagnostifikuje i sta bi trebalo da uradim?

Also tagged with asperger

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users