Jump to content

GRANICNI POREMECAJ OSOBNOSTI - simptomi

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
114 replies to this topic

#1 zelenka

zelenka

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,757 posts

Posted 10 June 2006 - 13:23

Evo ovdje, kriteriji granicnog poremecaja licnosti prema DSM IV:

1. Ocajnicki pokusaji da se izbjegne stvarno ili zamisljeno napustanje od drugih ljudi
2. Nestabilni i intenzivni interpersonalni odnosi, koji se za borderlinera izmjenjuju izmedju ekstremnog idealiziranja drugih ljudi (obicno kad oni ispunjavaju njihova ocekivanja) i ekstremne devaluacije (obicno kad se borderliner razocara u nekom). ----> To je taj crno-bijeli nacin razmisljanja koji borderlineri imaju, nema sredine nego su sve ekstremi. Netko je ili super, zakon, divna osoba ili gad, losa osoba itd.
3. Poremecaj identiteta: nestabilan self-image ili osjecaj sebe
4. Impulzivnost u najmanje dva podrucja koja su potencijalno autodestruktivna (npr. ovisnos o shoppingu, seksu, drogama, rizi?na vonja automobilom, napadi prederavanja)
5. Ponavaljajuca suicidalna ponasanja popracena odgovarajucim gestama ili prijetnjama, te samoozlijedjujuce ponasanje (rezanje itd.)
6. Afektivne promjene raspolozenja (--> obicno iz super dobrog raspolozenja u totalnu depresiju - opet ekstremi) i osjetljivost na vanjske situacije (npr. intenzivne, periodicki nastupajuce depresije, strah, cije faze najcesce traju par sati ili rjedje par dana)
7. Kronican osjecaj unutarnje praznine
8. Neprikladan, intenzivan bijes ili teskoce savladavanja bijesa (npr. izljevi bijesa, konstantan bijes itd.)
9. Prolazna paranoja za koju je trigger najcesce stres ili teski simptomi disocijacije (osjecaja nestvarnosti)

Moraju biti zadovoljena najmanje 5 od 9 simptoma da bi se smatralo da netko ima BPD.

da bi razjasnili sto je to zapravo, mozemo svaku od ovih tocaka opisati iz svoga vlastitog iskustva...

evo ja cu poceti:

(ebony @ 19 May 2006, 01:33 PM)

u dijagnozi mi pise:pervazivni osjecaj unutrasnje praznine po borderline tipu. zanima me kako vi osjecate tu prazninu...
i dali je netko osjeca na isti nacin kao i ja.
tesko je opisati nesto tako apstraktno kao neku emociju ali evo pokusat cu:
Osjecam kao da mi nesto nedostaje. to "nesto" je u odnosu sa drugim ljudima. npr. kad sam vas upoznala osjecala sam se prihvacenom i nisam je osjecala neko vrijeme. jedini je problem s tom prazninom sta se ona svaki put vraca. svaki put kad je osjetim iznutra neko ispunjenjnje i zadovoljstvo uvijek trebam nove osobe da bi mi ispunile tu prazninu. ne mogu mi uvijek iste osobe dugo vremena ispunjavati tu prazninu. u zadnje vrijeme sam upoznala dosta novih ljudi i trenutno mi je bio nestao osjecaj te praznine. ali bojim se da ce se vratiti. opet pocinjem osjecati kao da me lovi polako. osjecam je kao neku stalnu potrebu za nekakvim odnosima sa drugim ljudima. ne mislim na ljubavne odnose, nego cisto na odlaske na kavu i najobicnije druzenje. ali nije to usamljenost. jer je osjecam i kad sam s ljudima, samo sto mi odredjene osobe tu prazninu ne mogu vise popuniti. npr. bero. odavno mi vise nije mogao popuniti tu prazninu. bojim se da cu razocarati druge ljude oko sebe, a tesko mi je stalno tako zivjeti...
osjeca li bilo tko isto kao ja ili netko zna o cemu se tu radi tj. jeli to normalno... mozda svi ljudi na svijetu osjecaju tako?  vise neznam sta je normalno a sta nije...

kao sto sam i mislila... vratilo se....  

evo sto me se posebno dojmilo iz knjige kako zivjeti s granicnim poremecajem osobnosti....

Ljudi s granicnim poremecajem licnosti tuze se na unutarnju prazninu, dosadu i besmisao. osjecaj praznine i dosade mogu ih preplaviti u situacijama koje su ih trenutak ranije jos ispunjavale, u kojima su mogli uzivati. oni se "iskljuce" , jer unutarnja praznina zahvaca i situaciju koja je do tada bila ugodna. Nesposobnost da budu sami usko je povezana s osjecajem unutarnje praznine. izgleda kao da ih samo drugi ljudi mogu ispuniti.

#2 Guest_Guest (Gost)

Guest_Guest (Gost)
  • Guests

Posted 13 June 2006 - 15:20

2. Nestabilni i intenzivni interpersonalni odnosi, koji se za borderlinera izmjenjuju izmedju ekstremnog idealiziranja drugih ljudi (obicno kad oni ispunjavaju njihova ocekivanja) i ekstremne devaluacije (obicno kad se borderliner razocara u nekom). ----> To je taj crno-bijeli nacin razmisljanja koji borderlineri imaju, nema sredine nego su sve ekstremi. Netko je ili super, zakon, divna osoba ili gad, losa osoba itd.

pozdrav svima...  :cry:

Kod mene se to ocituje na slijedeci nacin... izadjem van sa deckom i na pocetku je sve ok. onda on nesto kaze, neku glupost, koja me totalno razbjesni, premda za to nema razloga. Dodje mi da mu kazem da se goni i ostavim ga, ali se nekako uspijem kontrolirati i to prodje nakon nekog vremena. znam da to napravim da bi najvjerovatnije mislio da sam cudna, jer ne bi mu bilo jasno zakaj sam se naljutila.do tog trenutka mi je on super, ali kad mi to napravi onda mi pocne ic na zivce. mislim, on ni ne zna da mi je tak. onda si pocnem razmisljat kaj ja uopce radim s njim... prestane me totalno privlacit... budem na rubu suza i jedva se suzdrzim da ga ne ostavim...  bojim se da ne napravim nekaj glupo. ima li itko na forumu tko prozivljava takve stvari, jer mi je tak bilo sa svakim deckom kojeg sam imala... :tuzna:

#3 micek

micek

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 582 posts

Posted 13 June 2006 - 19:37

Mislim da se vecina ljudi u depresiji moze naci u nekim tockama koje je navela Ebony, ali stvarno imaju samo depresiju. To pisem samo da se ljudi ne prestrase odmah na pocetku. Vecina tih simptoma mi je nestalo samo od sebe, a neki su nestali kada mi se malo podiglo samopouzdanje i neki od kada pijem antidepresive. A praznina i dosada ce me pratiti cijeli zivot, mislim da sam to ja i s time sam se pomirila i prestala traziti ista sto ce me ispuniti jer je to unutar mene.

#4 zmajčica

zmajčica

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 258 posts

Posted 13 June 2006 - 22:16

View PostGuest, on 13 Jun 2006, 04:20 PM, said:

Kod mene se to ocituje na slijedeci nacin... izadjem van sa deckom i na pocetku je sve ok. onda on nesto kaze, neku glupost, koja me totalno razbjesni, premda za to nema razloga. Dodje mi da mu kazem da se goni i ostavim ga, ali se nekako uspijem kontrolirati i to prodje nakon nekog vremena. znam da to napravim da bi najvjerovatnije mislio da sam cudna, jer ne bi mu bilo jasno zakaj sam se naljutila.do tog trenutka mi je on super, ali kad mi to napravi onda mi pocne ic na zivce. mislim, on ni ne zna da mi je tak. onda si pocnem razmisljat kaj ja uopce radim s njim... prestane me totalno privlacit... budem na rubu suza i jedva se suzdrzim da ga ne ostavim...  bojim se da ne napravim nekaj glupo. ima li itko na forumu tko prozivljava takve stvari, jer mi je tak bilo sa svakim deckom kojeg sam imala... :tuzna:

Da, ima nas. To?no od rije?i do rije?i potpisujem sve. Naalost... Nego, daj se ulogiraj pa moemo razgovarati i  preko pp-a.

#5 Equilibrium

Equilibrium

CAR

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,213 posts

Posted 13 June 2006 - 22:22

View PostGuest, on 13 Jun 2006, 04:20 PM, said:

Join the BPD club... Ovo je klasicni primjer borderline-a, i savjetujem ti da se podhitno pocnes analizirati, kreni na terapiju, informiraj se, uci o tome, bilo sta. BPD-ovci su na neki nacin socijalno hendikepirani i umjesto da zrelo reagiraju na situacije, njihova emocionalna rekcija je bliza reakciji djeteta (ispadi bijesa ukoliko se ne ispune njihova ocekivanja i sl.). Druga stvar, cesto reagiraju na temelju proslosti uopce ne analizirajuci sadasnjost. Ma ima ti tu dosta toga. Rjesenje ti je da se informiras najbolje sto mozes o tome i da naucis kako izgleda normalan ljudski odnos. Onda jednostavno tezis prema tome i to je to ;) Naravno, nije toliko jednostavno, ali moze se to rijesiti...

#6 zelenka

zelenka

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,757 posts

Posted 18 June 2006 - 20:01

aaaaaaaaaaaa   :plakanje:  :cry:

opet me praznina.... samo mi je jos gore. a jedina osoba koja je moze ispuniti to ne zeli...  :cry:

#7 dr.Jekyll/mr.Hyde

dr.Jekyll/mr.Hyde

Član

• Newcomers
  • PipPip
  • 26 posts

Posted 18 June 2006 - 20:21

View Postebony, on 18 Jun 2006, 09:01 PM, said:

opet me praznina.... samo mi je jos gore. a jedina osoba koja je moze ispuniti to ne zeli...

Ebony, jedina osoba koja ti moze ispuniti prazninu si ti. Sve ostalo je zavaravanje. A vjeruj mi, ti to mozes.

#8 zelenka

zelenka

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,757 posts

Posted 18 June 2006 - 20:26

View Postdr.Jekyll/mr.Hyde, on 18 Jun 2006, 09:21 PM, said:

Ebony, jedina osoba koja ti moze ispuniti prazninu si ti. Sve ostalo je zavaravanje. A vjeruj mi, ti to mozes.

znas i sam da ne mogu... znas kako mi je tesko.

#9 dr.Jekyll/mr.Hyde

dr.Jekyll/mr.Hyde

Član

• Newcomers
  • PipPip
  • 26 posts

Posted 18 June 2006 - 20:34

Ne postoji "ne mogu". Znam da te strah, ali trebas preuzet odgovornost za svoje postupke. Sjecas se kak si se znala veselit svakom svojem malom uspjehu? Kolko si dobivala samopuzdanja?
A dobro ti ide i kontrola vlastitih postupaka, samo ti teba biti dovoljno stalo za to. Trebas prestat imat pesimistican stav.

#10 zmajčica

zmajčica

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 258 posts

Posted 20 June 2006 - 01:43

Nitko ti ne?e ispuniti prazninu. Nikada. Nikakav de?ko, prijatelji, forum, nita. To je tako. Prestani se koncentrirati na traenje ispunjenja izvana. Cijeli ?e ivot tako traiti i traiti, trenutno dobivati do slijede?e ''epizode praznine''. Kroz 5., 10., 15. de?ka, izlaske s prijateljima, putovanja, avanture, bilo ta. I na taj na?in ?e samo produbljivati tu prazninu. Ali to ionako zna. Svjesna si da ti te stvari tete, ali ne moe ih se odre?i.
Ebony, ti mora postati sama sebi oslonac. Stvori tvr?avu od sebe, samostalnu jedinku koja ne vapi o?ajni?ki za drugima. I tek tada ?e mo?i okusiti to je to prava sre?a i uivati u ispunjenju.

#11 zelenka

zelenka

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,757 posts

Posted 20 June 2006 - 02:23

joj, da barem znam kako. bila bi sretna...  :cry:

#12 zmajčica

zmajčica

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 258 posts

Posted 20 June 2006 - 02:31

Po?ni od ne?ega. Npr., pokuaj ne zvati odmah ''upomo?''. Pokuaj ne traiti odgovore od drugih. Pokuaj provesti sama cijeli dan, bez da razmilja kako bi ba htjela van, kako ti ba on fali... Zabavi se ne?ime i skuit ?e da ?e praznina po?eti nestajati dok uiva u nekoj aktivnosti. Ako stalno zove druge upomo?, samo si odmae.

#13 zelenka

zelenka

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,757 posts

Posted 20 June 2006 - 02:40

neznam, to me opet vodi u sf. to je zacarani krug... tesko cu izaci iz njega.

#14 astro-riba

astro-riba

CAR

• Banned
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,548 posts

Posted 20 June 2006 - 02:55

Nedovoljan broj simptoma za dijagnozu.

#15 micek

micek

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 582 posts

Posted 20 June 2006 - 11:20

Voljela bi kada bi ti mogla pomoci Ebony, slazem se sa Zmajcicom u svemu sto je napisala.

Nitko ti ne?e ispuniti prazninu. Nikada. Nikakav de?ko, prijatelji, forum, nita. To je tako. Prestani se koncentrirati na traenje ispunjenja izvana. Cijeli ?e ivot tako traiti i traiti, trenutno dobivati do slijede?e ''epizode praznine''. Kroz 5., 10., 15. de?ka, izlaske s prijateljima, putovanja, avanture, bilo ta. I na taj na?in ?e samo produbljivati tu prazninu. Ali to ionako zna. Svjesna si da ti te stvari tete, ali ne moe ih se odre?i.
Ebony, ti mora postati sama sebi oslonac. Stvori tvr?avu od sebe, samostalnu jedinku koja ne vapi o?ajni?ki za drugima. I tek tada ?e mo?i okusiti to je to prava sre?a i uivati u ispunjenju.

#16 lili

lili

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 1 posts

Posted 27 June 2006 - 11:52

View Postebony, on 10 Jun 2006, 02:23 PM, said:

da bi razjasnili sto je to zapravo, mozemo svaku od ovih tocaka opisati iz svoga vlastitog iskustva...

evo ja cu poceti:

kao sto sam i mislila... vratilo se....  

evo sto me se posebno dojmilo iz knjige kako zivjeti s granicnim poremecajem osobnosti....
Ljudi s granicnim poremecajem licnosti tuze se na unutarnju prazninu, dosadu i besmisao. osjecaj praznine i dosade mogu ih preplaviti u situacijama koje su ih trenutak ranije jos ispunjavale, u kojima su mogli uzivati. oni se "iskljuce" , jer unutarnja praznina zahvaca i situaciju koja je do tada bila ugodna. Nesposobnost da budu sami usko je povezana s osjecajem unutarnje praznine. izgleda kao da ih samo drugi ljudi mogu ispuniti.
Ja sam tek otkrila ovaj forum i uclanila se; zanima me knjig koju si pomenula: kakao ziveti sa granicnim poremecajem licnosti

#17 zelenka

zelenka

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,757 posts

Posted 27 June 2006 - 12:01

lili dobrodosla.  :srce:

a mozes je posudit i u knjiznici, autori su  Gunter i Rose Niklewski, naklada slap. ako si iz zzg, ima je u knjiznici vladimira nazora. ima 202 strane. " kako zivjeti s granicnim poremecajem licnosti - savjeti oboljelima i njihovim partnerima" al ja bas i ne vidim neke savjete....

#18 MesijaDepresija

MesijaDepresija

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,119 posts

Posted 27 June 2006 - 12:05

Gde si ovo iskopala? Boga mi se i ja identifikujem sa dosta simptoma ovde...

#19 Soul

Soul

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 3 posts

Posted 10 July 2006 - 22:13

Prvi put sam ovdje i ne mogu vjerovati koliko srodnih dua na okupu. Ja imam F41, F43, F61 i F60.3.  :D  :tuzna:  Godinama se mu?im i kona?no sam hospitalizirana po?etkom godine kad su sve ustanovili. Bio je to 2. pokuaj suicida. :sadangel:
Sve znam to zna?e moje dijagnoze i to me ne ?ini ba sretnom. Osim toga ve? 9 godina se borim s anorexijom bulimijom i sad sam trenuta?no u boljoj fazi. Uzimam Cipralex i Lorsilan po potrebi te Sanval kad imam problema s nesanicom. Odnedavno sam u vezi s nekim tko je anksiozno depresivan i ima hrpu problema sli?nih meni pa se kuimo. Ono to njega mu?i je moj borderliner jer se boji kak ?u ga otpiliti. No, ne dam se...optimisti?na sam i puno radim na sebi pa se nadam kako ?e se simptomi vremenom ipak smanjiti ili ?u ja lake mo?i izlaziti na kraj sama sa sobom.

#20 zelenka

zelenka

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,757 posts

Posted 11 July 2006 - 00:22

Soul dobrodosla  _.::

konacno jos jedan borderliner u ekipi. ja sam svog vec otpilila... a sad ga ne mogu pustit. u medjuvremenu sam bila s drugim pa je i to propalo u afektu... pa sam sad odlucila bit sama neko vrijeme ali mi je jako tesko, jednostavno trebam nekog. al trudim se izdrzat neko vrijeme dok se ne sredim. ovo nema smisla. pisi jos o sebi. i mene su hospitalizirali zbog pokusaja suicida. sad sam bas u krizi a neznam kako si pomoc niti s kim razgovarat.  :cry: kiss