Jump to content

Epilepsija!

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
31 replies to this topic

#1 cry

cry

Napredni ÄŤlan

• Members
  • PipPipPip
  • 92 posts

Posted 24 June 2006 - 10:13

Da, evo ovdje cu otvoriti svoj drugi problem...tj. objaviti ga.
Samo nisam sigurna može li mi ovdje itko pomoci...
Radi se o eplepsije tj. moja diagnoza!
Napravila sam EEG i uglavnom nesto nije bilo uredu sa slikom ,neke usporeni valovi i bla bla...
Ali ja nikada nisam imala veliki napad samo gubitak koncetracije ali totalni gubitak da nisam mogla skuziti broj nista nisam shvacala u tih par minuta...uglavnom otisla sam kod neurologinje htjela me je poslati psihlogu no medutim nasa bolnica nema psihologa...
U zivotu tj. samo cijeli zivot zelim da mi netko pomogne jer ja trnutacno ne znam sto se dogada...
E sad imam nesto na engleskom nadam se da vam nije tesko procitati jer ja vise stvarno ne znam sto da napravim u vezi toga
Da li je to zapravo sve na psihickoj pazi ili ne ... sta da radim kada me zapravo nitko ne slusa?
Jednom sam rekla neurologinji da je to sve kao zbog moje psihe a ona veli da nije ,sta sad???
Sta da radim ne znam da li sam bolesna ili ne sve je to psiha al kako cu to nekome objasniti..???

Evo...

Psychogenic Nonepileptic Seizures

TAOUFIK M. ALSAADI, M.D., and ANNA VINTER MARQUEZ, M.D.
University of California, Davis, Medical Center, Sacramento, California

A PDF version of this document is available. Download PDF now (8 pages /128 KB).

Psychogenic nonepileptic seizures are episodes of movement, sensation, or behaviors that are similar to epileptic seizures but do not have a neurologic origin; rather, they are somatic manifestations of psychologic distress. Patients with psychogenic nonepileptic seizures frequently are misdiagnosed and treated for epilepsy. Video-electroencephalography monitoring is preferred for diagnosis. From 5 to 10 percent of outpatient epilepsy patients and 20 to 40 percent of inpatient epilepsy patients have psychogenic nonepileptic seizures. These patients inevitably have comorbid psychiatric illnesses, most commonly depression, posttraumatic stress disorder, other dissociative and somatoform disorders, and personality pathology, especially borderline personality type. Many patients have a history of sexual or physical abuse. Between 75 and 85 percent of patients with psychogenic nonepileptic seizures are women. Psychogenic nonepileptic seizures typically begin in young adulthood. Treatment involves discontinuation of antiepileptic drugs in patients without concurrent epilepsy and referral for appropriate psychiatric care. More studies are needed to determine the best treatment modalities. (Am Fam Physician 2005;72:849-56. Copyright© 2005 American Academy of Family Physicians.)

Nonepileptic seizures are involuntary episodes of movement, sensation, or behaviors (e.g., vocalizations, crying, other expressions of emotion) that do not result from abnormal cortical discharges. The seizures can mimic any kind of epileptic seizure and thus can be mistaken for generalized tonic-clonic seizure, absence seizure, and simple or complex partial seizures.1 Early recognition and appropriate treatment of nonepileptic seizures can prevent significant iatrogenic harm and may result in a better outcome.

What Causes PNES?

A specific traumatic event, such as physical or sexual abuse, incest, divorce, death of a loved one, or other great loss or sudden change, can be identified in many patients with PNES. By definition, PNES are a physical manifestation of a psychological disturbance and are a type of Somatoform Disorder called a conversion disorder.1 Somatoform Disorders are those conditions that are suggestive of a physical disorder, but upon examination cannot be accounted for by an underlying physical condition. Conversion Disorder is a somatoform disorder that is defined as physical symptoms caused by psychologic conflict, unconsciously converted to resemble those of a neurologic disorder. Conversion disorder tends to develop during adolescence or early adulthood but may occur at any age. It appears to be somewhat more common among women.5

#2 cry

cry

Napredni ÄŤlan

• Members
  • PipPipPip
  • 92 posts

Posted 24 June 2006 - 10:43

Psychogenic Nonepileptic Seizures-ovo je misljenja mog dragog prijatelja on mi ov i poslao taj tekst sta je vec...
Na uputnicam svugdje pise epliepsija i ja dodem i pitam sto mi je a oni vele da ne znaju da je velika mogucnost da je to epliepsija ali ja ne vjerujem u to!
Sve je to pocelo prije 3 godine ili 4 ne znam ni sama vise s uzasnom glavoboljom...
Gle, ne znam kako bi dosla do nekog drugog doktora tj. jednom sam tila ic u split jer mi je doktorica rekla da odem jer vidi kako su ovi nasi nesposobni...
Ali nazalost da kad to moram ovako rec stari mi nije dao da idem!
Za njega je to sve bezveze niti je njega briga za to niti on kada pita za ist ,ma nikada nista sve ih boli neka stvar!

#3 cry

cry

Napredni ÄŤlan

• Members
  • PipPipPip
  • 92 posts

Posted 24 June 2006 - 11:26

One je samo dao primjer,jednu od mogu?nosti...
Mislila sam to dati neurologinji da procita...ne znam vise ni sama...
O.k.  nitko nije strucan al je mozda netko imao sl. iskustva.
Stvar je u tome sto moja doktorica mislili da sam ja SUPER bas je to neki dan rekla kad sam trebala ic na nekakv psiho test veli da je samnom sve o.k. ovo ono otkud meni neki psihicki poreme?aj ili bolest....
Moja porodica to je sve za sme?e kada sam se htjela ubiti vikali su kasnije hajde i bla bla sta cekas joj...prestrasno i zalosno...
Postoji mogucnost da si u pravu vjerovatno i jesi:)

#4 tonka

tonka

CARICA

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,931 posts

Posted 24 June 2006 - 11:56

Cry,

ajde malo piši o svojoj porodici.
Kakvi su unutrašnji odnosi,ono izme?u vas....kakav odnos imaš s mamom,s tatom...?

#5 Draga

Draga

CARICA

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,921 posts

Posted 24 June 2006 - 19:19

Koliko sam ja shvatila, ti si vec radila EEG i na osnovu toga dobila dijagnozu epilepsije. Ukoliko je to tacno, onda tu nemas sta da verujes ili ne, u najboljem slucaju mozes potraziti misljenje jos jednog neurologa. Ukoliko nisu ustanovljene odredjene organske promene na mozgu, ne donosi se dijagnoza epilepsije, barem u vecini slucajeva.

#6 cry

cry

Napredni ÄŤlan

• Members
  • PipPipPip
  • 92 posts

Posted 25 June 2006 - 04:53

View Posttonka, on 24 Jun 2006, 12:56 PM, said:

Cry,

ajde malo piši o svojoj porodici.
Kakvi su unutrašnji odnosi,ono izme?u vas....kakav odnos imaš s mamom,s tatom...?

Odnosi ,nikakvi!
Mama mi je umrla kad sam imala 12 godina, a stari to i nije odnos to je jedno veliko nista!
Onda kad "komuniciramo" on se zapravo samo dere i pljuje po meni ...
Na neke stvari se covjek"navikne" kada ti roditelj i onaj jedini koji imas pogotovo kad sam bila mlada i kada mi je trebao netko nije bilo nikoga i sad nazalost isto tako .
"Cijeli zivot" samo ttrazim ponoc bilo kakvu a on je samo sudio...

#7 astro-riba

astro-riba

CAR

• Banned
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,548 posts

Posted 25 June 2006 - 05:46

Sorka? al porodica je malo širi pojam nego obitelj.Tu spadaju tetke,stri?evi,djedovi,bake, ro?aci...

#8 cry

cry

Napredni ÄŤlan

• Members
  • PipPipPip
  • 92 posts

Posted 25 June 2006 - 14:35

Da li je mogu?e da ti se sve u glavi poremeti zbog proslosti ne mislim na psihicke posljedice vec na fisi?e?

#9 blamblam

blamblam

ÄŚlan

• Newcomers
  • PipPip
  • 29 posts

Posted 25 June 2006 - 20:45

A zasto ne bi sama otisla kod lekara.
Ja sam imao slican problem, s tim sto sam ja imao prave napade. Imao sam 23 godine i svuda išao sa roditeljima, tj dopustio im da oni vode moj tada jadni život.
Ali me?utim meni nikako nije bilo bolje. Sve dok jednog dana nisam otišao kod lekara opšte prakse, zatražio uputnicu za neuropsihijatra i jednostavno otišao u Institut za mentalno zdravlje (tako se zove u Beogradu)
Od tog dana kada sam ušao kod doktorke, ona mi je promenila terapiju i ja ve? pet godina nemam ni taj "tihi napad" kako ga je neko nazvao pre mene. To ina?e stvarno postoji i ja sam to imao.

Jenostavno, sedi u autobus i pravac Split sa uputnicom i zdravstvenom knjižicom. Ne dopusti da drugi upravljaju tvojom sudbinom.
Drži se

#10 cry

cry

Napredni ÄŤlan

• Members
  • PipPipPip
  • 92 posts

Posted 26 June 2006 - 09:29

View Postblamblam, on 25 Jun 2006, 09:45 PM, said:

A zasto ne bi sama otisla kod lekara.
Ja sam imao slican problem, s tim sto sam ja imao prave napade. Imao sam 23 godine i svuda išao sa roditeljima, tj dopustio im da oni vode moj tada jadni život.
Ali me?utim meni nikako nije bilo bolje. Sve dok jednog dana nisam otišao kod lekara opšte prakse, zatražio uputnicu za neuropsihijatra i jednostavno otišao u Institut za mentalno zdravlje (tako se zove u Beogradu)
Od tog dana kada sam ušao kod doktorke, ona mi je promenila terapiju i ja ve? pet godina nemam ni taj "tihi napad" kako ga je neko nazvao pre mene. To ina?e stvarno postoji i ja sam to imao.

Jenostavno, sedi u autobus i pravac Split sa uputnicom i zdravstvenom knjižicom. Ne dopusti da drugi upravljaju tvojom sudbinom.
Drži se

Ma gle ja ti sve to sama rjesavam ma ostale i nije briga za to.
Samo sto u ovom gradu i nema bas nekih velikih mogucnosti, to je zapravo najveci problem.
Kežem jednom sam se bila spremila i krenula na bus da cu u split i stari veli ako odem da se ne trebam vracati kuci a ja mu kazem eeejjjjj pa idem kod Doktora!!!Nista to ne vrjedi...

#11 blamblam

blamblam

ÄŚlan

• Newcomers
  • PipPip
  • 29 posts

Posted 26 June 2006 - 20:58

View Postcry, on 26 Jun 2006, 10:29 AM, said:

Ma gle ja ti sve to sama rjesavam ma ostale i nije briga za to.
Samo sto u ovom gradu i nema bas nekih velikih mogucnosti, to je zapravo najveci problem.
Kežem jednom sam se bila spremila i krenula na bus da cu u split i stari veli ako odem da se ne trebam vracati kuci a ja mu kazem eeejjjjj pa idem kod Doktora!!!Nista to ne vrjedi...

Hm  :hmmm:

:rolleyes: pa možda ne bi bilo loše da onda on ode do doktora,

:icon_blushing: nemoj se ljutiti molim te

#12 cry

cry

Napredni ÄŤlan

• Members
  • PipPipPip
  • 92 posts

Posted 27 June 2006 - 00:28

View Postblamblam, on 26 Jun 2006, 09:58 PM, said:

Hm  :hmmm:
:rolleyes: pa možda ne bi bilo loše da onda on ode do doktora,

:icon_blushing: nemoj se ljutiti molim te

Apsolutno se slažem s tobom!

View PostLidija, on 26 Jun 2006, 11:05 PM, said:

Cry, ako je tako, nadam se da imaš dovoljno mašte da izmisliš neki dobar razlog zašto si otsutna jedan dan... ako ?ovek nije razuman, ne vredi mu pristupati razumom. Ali u svakom slu?aju - što pre odeš, pre ?e ti biti bolje... nadam se da ?u u neko skoro doba do?ekati dan kada ?eš i ti re?i da ti je bolje. a da ti se nije ništa desilo, ni lepo ni ružno, jednostavno samo da ti je dobro!

Tad je to bilo prvi put ja sam se sama sokirala i onak razmisljam jel on normalan... :hmmm:
Al dobro...
Da ,zivotni cilj mi je oti?i iz ovo proklete ku?e...
Pa znas da mi je to jedna od najvecih zelja samo da sam o.k. neopisivo ...

#13 Panicno Napadnuta

Panicno Napadnuta

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 4 posts

Posted 27 June 2006 - 01:31

Hmmmm. Mislim da sam najpozvanija da progovorim. :rolleyes:
Takodje imam neurolosku bolest, doduse vec 6 godina.
Nije epilepsija vec multipla skleroza ili multiplex kako ti vise odgovara.
Dijagnoza nije postavljena samo na onovu EEG-a vec i na osnovu silnih labaratorijskih testova, uzimanja likvora, testiranja krvi na sve i svasta, snimanja srca bla bla bla... i na kraju naravno magnetna rezonanca.
Obolela sam sa nepunih 20 godina, tj. tacno 7 dana pred rodjendan.
Prvi napad je bio tipican za neurolosko oboljenje: pareza (oduzetost leve strane tela - u mom slucaju bez glave), trnjenje duz cele leve (oduzete strane), slaba koordinacija pokreta tj. losa motorika.....itd itd... ali bez obzira na fizicku sliku mog stanja sva 3 lekara (nisam se stedela :)) su odradili sve testove pa zatim postavljali dijagnozu.
EEG se prvenstveno radi da se ukloni sumnja na postojanje tumora na mozgu. Sto se ostalih promena tice (promene u kretanju talasa itd.) one mogu da ukazuju na postojanje bolesti ali to ne znaci da ce se bolest i javiti. Npr. mnogim ljudima je na autopsiji utvrdjeno da su imali promene u mozdanoj masi (karakterisnticne za multiplu) a da oni nikada nisu imali nikakvih problema niti su bolovali jedan jednini dan.
Ako i jeste epilepsija (u sta ja iskreno sumnjam, a i previse mi je to laicki dijagnostikovana epilepsija), nemoj paniciti. To i dalje ne mora nista da znaci. Naravno, ne savetujem ti da nastavis zivot kakvim si do tog momenta zivela. Neke stvari MORAS da promenis jer neuroloska oboljenja ne dolaze sama od sebe. Razmisli malo o svom nacinu zivota, porodicnim odnosima, emotivnom stanju.... i nastoj da to promenis tj. preokrenes u pozitivni smer.
Veruj, upoznala sam sve vrste neuroloskih bolesnika. Cak i oni koji imaju istu bolest nemaju iste probleme.
Sve su to individualne price i tokovi, a na to je dobrim delom uticalo to koliko se ko bolesti predao.
Samo hrabro

#14 Ovca

Ovca

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,274 posts

Posted 27 September 2007 - 09:38

http://www.cybermed....i_s_epilepsijom

#15 Ovca

Ovca

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,274 posts

Posted 27 September 2007 - 11:44

nakon nekoliko zmajicinih postova sam shvatila koliko u biti ne znam ništa o epilepsiji
drago mi je što sam sad neke stvari skužila
žao mi je kad netko ima taj problem ali me tješi kad vidim da ima na?ina da se to drži pod kontrolom
prije sam mislila da se tu baš i neda nešto napraviti  :icon_blushing:

#16 Alien

Alien

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,897 posts

Posted 27 September 2007 - 12:36

Kao dete sam imala dijagnostikovanu epilepsiju. Dobila sam terapiju i danima, danima samo spavala.
Moja majka je insistirala da se ode u Beograd i uradi CT glave, jer samo puno, puno puta ponavljala EEG i valjda kad vise nisu znali sta da mi zalepe kao etketu, prosto su rekli....atipican nalaz..epilepticarka...lekovi pljus!
CT je pokazao da nisam epilepticarka (tada se verovalo da CT aparat moze da ukaze na promene u mozgu vezane za epilepsiju, a sad sam nedavno cula da ne moze  :muzizena:  ). Moja "epilepsija" se ogledala u tome sto sam samo izgubila svest ili cak samo onemocala.
Dugi niz godina se nista nije desilo, mozda dva-tri "padeza" za deset godina i to klasika..samo se onesvestim.
E sad...otkad su se desili jaaaako veliki stresovi, desilo se ponovo..
Prvi napad za vreme bombardovanja...samo drhtanje...nekontrolisano..nekoh 5-10 minuta.
Poslednji (pre par dana)  je trajao citava dva sata, drhtanje vilice, padanje usta, grc koji hvata usta i spusta se niz vrat...malo sam se plasila da se ne ugusim..
A svesna...
Mislili su da imam multiplu...pa me slali na MG...imam cistu usred glave...
Stresna situacija pokrece sve, pa i ove moje napade...bili oni epilepticarski ili ne..bar kod mene...
Necu da pijem lekove za epilepsiju...necu...
Necu ni da zivim, zelim samo da spavam i ne mislim...
Nema vise sta da me drzi ovde, nema smisla.
Ne postoji nista sto bi me obradovalo, jer uvek postoji strah da ce se nakon toga desiti nesto lose..ima li onda smisla???

#17 Alien

Alien

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,897 posts

Posted 27 September 2007 - 13:50

View PostZmajica, on 27 Sep 2007, 02:32 PM, said:

Ina?e se magnetska rezonanca rutinski radi kod takvih poteško?a i bolja je od CT-a.
A cuj, ako ti magnet pokazuje izraslinu na mozgu- to je možda od toga. Ponekad su epi napadi samo simptom ve?eg poreme?aja, npr. tumora na mozgu, napadi mogu nastati i kod visoke temperature kao febrilne konvulzije.
Imaj na umu da svaki napad, pa i parcijalni (kod kojeg se ne gubi svijest u potpunosti), koji traje duže od pola sata uzrokuje ošte?enje mozga.
Zato kod nelije?ene epilepsije do?e do pada inteligencije, a u teškim slu?ajevima i do nemogu?nosti govora, afazije, psihi?kih i motornih smetnji, fuga (dugotrajnih mra?nih stanja sli?nih snu) itd.
Ja sam u po?etku od antiepileptika isto spavala i bila pospanea po cijele dane i to mjesecima, nakon tog razdoblja je umor prošao. Na svakom je da sam odlu?i ko?e li piti lijekove ili ne, ali ja sam odlu?ila spasiti svoj mozak i inteligenciju jer mi treba pošto želim diplomirati i biti znanstvenik.
Sad sam u fazi samoinicijativnog skidanja sa Seroxata 20 mg koga sam pila godinu dana u kombinaciiji sa Ksalolom. Radjen mi je nedavno i EEG, pa sam dobila i Rivotril koga sam postepeno trebala da uvodim. A nisam. Niti cu.
Moj neuro. je zaboravio da mi je prepisao Rivotril, stalno hoce da me samo jos i jos kljuka tabletama i stalno mi govori...to se vi plasite...to je vas strah...sa onim blagotelecim izrazom lica...kao da sam debilna...
Tokom poslednjeg snimanja na MG imala sam napad...zamisli u onom tunelu...sklopljenih ociju..trese mi se vilica...drhtim sva..i niko nista...
Ja to isprica mom neuro. on kaze...to je vas napad panike...
Ma od cega panike..jos kao mala sam isla na sve te aparate, nisu mi dali nocu da spavam da bih isla na EEG pod raznim okolnostima...mislim..ne verujem mu, eto. Jos na kraju nema pojma da mi dao Rivotril.
Kako da pijem Rivotril? Necu da ostanem celava....bojim se...bojim se..svega.....
I neka mi se osteti vise skroz taj moj bangavi mozak, dosta me je mucio.
izvini, molim te...moj ocaj je ocajan, a ja sam ti zahvalna sto pokusavas da mi pokazes svu infantilnost mog ponasanja..

#18 ciganka

ciganka

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,709 posts

Posted 27 September 2007 - 15:04

Koliko sam ja cula, epilepsija je ekstrem anksioznosti, valjda u tom trenutku anksioznost bude tako snazna da organizam ne moze podnijeti i onda se pada.
Mali od rodjaka ima epilepsiju, tuzno, dijete malo starije od godinu dana. Padao je i po desetke puta na dan, ali stvari se popravljaju, sada prima neke steroide i kazu mu roditelji da mu je puno bolje. Postoji mogucnost operacije negdje u Njemackoj, a nadaju se da ce ga sa terapijom moci i skroz izlijeciti.

#19 Alien

Alien

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,897 posts

Posted 27 September 2007 - 16:35

Hvala ti Zmajica, a ja sam sigurna da ces ti diplomirati i postati ono sto zelis...jer...
Volja i snaga koja potice iz nje su kljuc za otvaranje svih ostalih vrata.
Ako nemas volju, nemas ni snagu i onda ostajes ispred jednih vrata dugo, dugo...
O ovome sto je Ciganka napisala razmisljala sam puno puta u svom zivotu. Kad sam malo stasala i analizirala moje "napade", uvek sam imala utisak da su se oni desili kao "kruna" necega. Necega sto vise nisam mogla da izdrzim i jednostavno sam otisla...da li u besvesno stanje..da li u treskanje...da li u kocenje...
Ako tako postavimo stvari, znaci li to da kad postoji podrazaj (unutrasnji, spoljni, svejedno) i ako mu snagom svoje volje ne dozvolimo da se dalje razvija (ne hranimo ga razvijajuci slike u svojoj glavi ili sl. metodama kojima se strah hrani), da li to znaci da na taj nacin mozemo izbeci napad?

#20 ciganka

ciganka

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,709 posts

Posted 27 September 2007 - 17:35

View PostAlien, on 27 Sep 2007, 04:35 PM, said:

Hvala ti Zmajica, a ja sam sigurna da ces ti diplomirati i postati ono sto zelis...jer...
Volja i snaga koja potice iz nje su kljuc za otvaranje svih ostalih vrata.
Ako nemas volju, nemas ni snagu i onda ostajes ispred jednih vrata dugo, dugo...
O ovome sto je Ciganka napisala razmisljala sam puno puta u svom zivotu. Kad sam malo stasala i analizirala moje "napade", uvek sam imala utisak da su se oni desili kao "kruna" necega. Necega sto vise nisam mogla da izdrzim i jednostavno sam otisla...da li u besvesno stanje..da li u treskanje...da li u kocenje...
Ako tako postavimo stvari, znaci li to da kad postoji podrazaj (unutrasnji, spoljni, svejedno) i ako mu snagom svoje volje ne dozvolimo da se dalje razvija (ne hranimo ga razvijajuci slike u svojoj glavi ili sl. metodama kojima se strah hrani), da li to znaci da na taj nacin mozemo izbeci napad?

Moram se odmah ograditi, ja ne znam puno o tome, samo pricam ono sto mi je rekao moj psihic. Misljenja sam ipak da se epilepticni napadi ne mogu regulirati samo snagom volje, mora tu biti prisutna neka terapija ako ne zelis jednostavno svaki puta samo dozivjeti napad.
Ako sam dobro shvatila, ti dobijes epilepticni napad kada se necega uplasis i onda intezivno razmisljas o tome?